bani proiect
DESCRIPTION
baniTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICData: 02.06.2016Aria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: MatematicăClasa: a II-aŞcoala Gimnazială CerveniaUnitatea de învăţare: Unităţi de măsurăSubiectul lecţiei: Utilizarea banilorTipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţeScopul:
-formarea priceperilor şi deprinderilor de utilizare a banilor-dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii
Obiective operaţionale :
Cognitive:O1-să recunoască monedele şi bancnotele utilizate în ţara noastrăO2-să facă distincţie între monede şi bancnoteO3-să calculeze diverse sume de bani şi să rezolve problemeO4-să compare diverse sume de bani/preţuriO5-să pregătească sume de bani conform preţului indicat
Psiho-motorii:O6-să participe activ la toate activităţile din timpul orei şi să colaboreze cu
colegii de echipă
Afective:O7-să participe cu plăcere la toate activităţile şi să-şi exprime propriile trăiri
ResurseMateriale: ilustraţii, bancnote, monede, fişe, videoproiector.Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, „cubul”, Tipul de activitate: frontală, în grupe, în echipe, individualăTimp: 50 min
Bibliografie:
Programa şcolară pentru clasa a II-a, Manualul de matematică, editura Aramis, autor Rodica Chiran, Caietul tip pentru matematică, editura Aramis, Rodica Chiran, www.didactic.ro
Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei Ob.Op.
Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Tipul de activitate
Resursemateriale procedurale timp
Moment organizatoric
O6 Asigur condiţiile optime. Anunţ elevii să se pregătescă pentru ora de matematică.
Îşi pregătesc materialele necesare.
individual -caiete, manuale, penar
-conversaţia 2 min
Verificarea temei
Verific tema frontal. Citesc tema. - frontal -caiete cu tema
-conversaţia, exreciţiul
5 min
Reactualiza-rea cunoştinţelor anterioare
-În ce zi ne aflăm? Lună? An? Anotimp?-Cum măsurăm timpul?
Formulează răspunsuri. -frontal -exerciţiul 5min
Captarea atenţiei
O7 Prezint puşculiţa lui Mihai şi borcanul cu miere.-Mihai vrea să se împace cu albinele. Îl ajutăm să plătescă mierea? El nu se prea pricepe la bani.
Observă planşa.Îşi exprimă dorinţa.
-frontal -planşa cu imagini
-conversaţia, problemati-zarea
3 min
Anunţarea obiectivelor
O7 -Azi vom învăţa cum utilizăm banii. Îl vom ajuta şi pe Mihai Vom rezolva exerciţii şi probleme.Notez titlul lecţiei.
Ascultă cu atenţie.Notează titlul în caiete. Observă ilustraţiile din manual.
-frontal, individual
-manuale, caiete
-explicaţia 5 min
Dirijarea învăţării
O1O2O3
Prezint elevilor monede şi bancnote din România.Cer elevilor să compare monede şi bancnote.-La ce folosesc banii?Observăm preţul borcanului cu miere.Calculăm suma din puşculiţa lui
Observă, recunosc monedele şi bancnotele.Fiecare elev recunoaşte moneda sau bancnota primită.Fac diverse comparaţii.Formulează diferite răspunsuri.
-frontal, individual
-monede şi bancnote, fişe
-conversaţia, exerciţiul, observaţia
15min
O4O6O7
Mihai.-Poate plăti mierea? Ce rest îi rămâne?Anunţ elevii că pornim la cumpărături.Împart elevii în 6 grupe 1.DescrieÎn puşculiţa lui Andrei sunt ____ monede şi ___ bancnote.2. ComparăCompară cele două puşculiţe.3.AsociazăUneşte bancnotele cu valoarea potrivită scrisă în chenar4. AnalizeazăAlege (colorează) banii necesari pentru a cumpăra maşinuţa 5. ArgumenteazăDe ce nu poate cumpăra Mihai bicicleta?6. AplicăScriu în casete valoarea fiecărei bancnote/ monede.La final cer elevilor să-şi prezinte rezultatele.Dau explicaţiile necesare.
Observă preţul borcanului.Află suma din puşculiţă. Află cât rest primeşte Miţă?Mihai plăteşte 14 lei pentru miere şi îi rămân10 bani.Primesc sarcini de la cub.Grupa 1Observă şi completează: 3 monede şi 5 bancnote.Grupa 2În puşculiţa lui Mihai se află o sumă mai mare.Grupa 3Unesc corespunzător.Grupa 4Colorează casetele potrivite.Grupa 5Observă că preţul bicicletei este mai mare decât suma pe care o are Mihai.Grupa 6Scriu valoarea banilor în casete.
-„cubul”
Opţinerea performanţei
O5O6O7
Încheierea activităţii-aprecieri
O7 Fac aprecierile corespunzătoare. Ascultă cu atenţie. Adresează eventuale întrebări.
-frontal -conversaţia 3 min
finale-anunţarea temei
Asociază:
50 lei 10 lei 500 lei
100 lei 1 leu 200 lei
AplicăOrdonează crescător următoarele bancnote şi monede:
Compară puşculiţele:
lei
10 lei
50 lei
bani
bani
1 leu
Mihai Maria
AnalizeazăAlege (colorează) banii potriviţi pentru a cumpăra maşinuţa:
25 lei
10 lei
10 lei
5 lei
50 lei
Argumenteză
Mihai are în puşculiţă 30 lei. De ce nu poate cumpăra bicicleta?
300 lei
DescrieÎn puşculiţa lui Andrei sunt ________ monede şi _________ bancnote.
MIERE14 Lei