assignment encik mubin (rph)

19
INSTITUT PENDIDIKAN GURU Kementerian Pelajaran Malaysia KAMPUS IPOH, 31150 HULU KINTA PERAK DARUL RIDZUAN TUGASAN PROJEK KURIKULUM DAN PENGAJARAN MUZIK 1 MZU3142 Nama : HEW JING TING, MICHELLE No. K/P : 920229-08-6060 No. Matriks : 28469 Program : PISMP Ambilan : JAN 2013 Unit : L7B

Upload: michelle-hew

Post on 16-Jan-2016

439 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

education

TRANSCRIPT

Page 1: Assignment Encik Mubin (RPH)

INSTITUT PENDIDIKAN GURUKementerian Pelajaran Malaysia

KAMPUS IPOH, 31150 HULU KINTAPERAK DARUL RIDZUAN

TUGASAN PROJEK

KURIKULUM DAN PENGAJARAN MUZIK 1

MZU3142

Nama : HEW JING TING, MICHELLE

No. K/P : 920229-08-6060

No. Matriks : 28469

Program : PISMP

Ambilan : JAN 2013

Unit : L7B

Nama Pensyarah : EN MUBIN MD NOR

Tarikh Serahan : 22 OGOS 2014

Page 2: Assignment Encik Mubin (RPH)

TUGASAN I

Muzik ialah bunyi yang diterima oleh individu dan berbeza bergantung kepada

sejarah, lokasi, budaya dan citarasa seseorang. Definisi sebenar muzik juga

berbeza. Antaranya ialah bunyi yang dikira sedap oleh pendengarnya dan apa-

apa bunyi yang dihasilkan secara sengaja oleh seseorang atau kumpulan.

Walaupun muzik adalah sejenis fenomena intuisi, untuk mencipta, memperbaiki

dan mempersembahkannya adalah suatu seni, mendengar muzik pula adalah

sejenis hiburan manakala mempelajari dan memahaminya adalah sejenis

bidang/disiplin. Hasil pengajaran dan pembelajaran muzik, contohnya

membenarkan pelajar menghasilkan corak irama sendiri mengikut muzik yang

didengar membantu perkembangan seseorang individu dan juga membantu guru

melaksanakan pelbagai aktiviti yang menarik dalam sesi P&Pnya terutamanya

dalam pendidikan muzik sekolah rendah.

Mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Muzik KSSR, terdapat beberapa

modul yang perlu diikuti dalam penyediaan rancangan pengajaran harian.

Antaranya ialah pengalaman muzikal, penghasilan muzik, apresiasi muzik, dan

membaca dan menulis notasi muzik. Kesemua modul ini bertujuan untuk

memenuhi objektif kurikulum muzik sekolah rendah yang bertujuan

membolehkan murid mencapai standard pembelajaran seperti mengaplikasi

kemahiran muzik menerusi aktiviti nyanyian, gerakan dan permainan alat muzik,

mengaplikasi pengetahuan membaca notasi muzik dalam aktiviti muzikal,

menghasilkan idea muzikal kreatif menerusi aktiviti nyanyian, gerakan dan

bermain alat muzik, membaca dan menulis notasi muzik, menghargai pelbagai

jenis muzik dengan menyatakan secara lisan dari aspek muzikal karya muzik

yang didengar dan mengamalkan nilai murni menerusi aktiviti muzikal.

Dalam penyediaan rancangan pengajaran harian saya, saya telah

menggunakan modul penghasilan muzik. Memandangkan saya telah merancang

rancangan pengajaran harian untuk pelajar tahun 4, saya telah memilih untuk

memenuhi dua standard pembelajarannya iaitu memastikan pelajar mampu

menghasilkan kesan bunyi menggunakan perkusi dan mencipta corak irama

Page 3: Assignment Encik Mubin (RPH)

mudah. Berdasarkan standard pembelajaran, saya juga telah menetapkan

objektif yang perlu dicapai oleh pelajar saya pada akhir sesi pengajaran dan

pembelajaran iaitu mampu mencipta pelbagai jenis corak irama dengan

menggunakan alat perkusi, mampu memainkan alat perkusi mengiringi lagu dan

mampu mengenalpasti nilai-nilai dan nama not.

Untuk memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran saya, saya telah

menggunakan media pengajaran iaitu video iaitu ‘Take Off For Primary’.

Penggunaan video dapat mengelakkan kebosanan pelajar kerana pelajar

biasanya lebih tertarik pada animasi yang bergerak. Video juga dapat

menjimatkan masa. Satu video yang ditunjukkan hanyalah selama 3-4minit dan

pelajar akan senang mengingati melalui tontonan video berbanding demonstrasi

guru di hadapan kelas kerana tidak semua pelajar akan menumpukan perhatian

pada demonstrasi guru. Penggunaan media seperti video lagu yang ingin diajar

juga melibatkan pelbagai deria pelajar. Contohnya, penggunaan visual yang

diikuti oleh audio akan melibatkan deria lihat dan dengar dan mungkin deria

sentuh. Penglibatan deria ini akan meningkatkan daya ingatan pelajar dan

membantu pelajar mendapat kesan pembelajaran yang maksimum dengan

penggunaan masa yang minimum. Dalam set induksi, saya akan menyuruh

pelajar mengimitasi corak irama yang ditepuk oleh saya dengan bantuan video

yang dipaparkan.

Selepas itu, saya akan bergerak ke langkah satu. Dalam langkah satu,

saya akan memperkenalkan jenis not muzik dengan kiraannya. Untuk

melaksanakan langkah satu, saya telah menyediakan dua alat bantu mengajar

iaitu ‘Carta jenis Not’ dan ‘Jom Naik Kereta api. Pertama sekali, saya akan

mendedahkan pelajar kepada jenis not-not dengan menggunakan ‘Carta Jenis

Not’ yang telah saya sediakan. Pelajar dikehendaki mengikut saya membaca

nama not dan mengetahui kiraan setiap not. Selepas itu, alat batu mengajar

yang kedua akan digunakan untuk memastikan pelajar dapat mengingati jenis

not di mana guru akan memilih beberapa pelajar untuk ke hadapan dan

meletakkan gambar haiwan atas kereta api mengikut kiraan not pada kereta api

Page 4: Assignment Encik Mubin (RPH)

tersebt. Antara sebab saya memodifikasikan sesi pengajaran ini kepada

permainan seperti ‘Jom Naik Kereta Api’ kerana biasanya sesi pengenalan not

amat membosankan tetapi dengan membuat aktiviti, pelajar akan lebih senang

mengingati dan memahami apa yang diajar kerana ia menarik perhatian mereka.

Alat bantu mengajar yang akan saya gunakan dalam langkah dua ialah

alat perkusi, audio lagu ‘Suka Hati’ dan persembahan powerpoint. Terlebih

dahulu, saya akan membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan di mana satu

kumpulan terdiri daripada 5 orang pelajar. Setiap kumpulan akan diberikan alat

perkusi iaitu tamborin, kerincing, kastenet dan kayu tik-tok (setiap pelajar satu).

Selepas itu, saya akan menunjukkan skor perkusi dalam powerpoint dan

membimbing pelajar memainkan alat perkusi mengikut skor diikuti oleh

permainan perkusi untuk mengiringi lagu ‘Suka Hati’. Saya mengambil keputusan

untuk menggunakan powerpoint dalam sesi P&P kerana ia membantu murid

faham dan ingat dengan cepat dengan penggunaan grafik, animasi, warna dan

muzik. Penggunaan powerpoint juga menjimatkan masa. Hal ini kerana saya

tidak perlu menggunakan masa untuk menulis lirik dan melukis gambarajah atas

papan putih. Selain itu, powerpoint juga menjamin kelancaran proses P&P pada

hari tersebut. Ini kerana kesemua isi pengajaran telahpun disususn dengan

teratur.

Langkah seterusnya ialah langkah tiga. Dalam langkah ini, saya

membenarkan pelajar menghasilkan corak irama meter 4/4 untuk mengiringi lagu

‘Selamat Pagi’. Saya memilih lagu ‘Selamat Pagi’ kerana pelajar sudahpun

mengetahui dan menguasai lagu ini dalam Tahap 1 ditambah lagi dengan

pengetahuan jenis not yang mereka belajar di awal sesi P&P, mereka sepatutnya

sudah mampu untuk mencampurkan not untuk menghasilkan corak irama 4/4.

Untuk langkah ini, setiap kumpulan akan diberi keempat-empat jenis alat perkusi

dan lagu ‘Selamat pagi’ akan dipasang untuk diperdengarkan kepada pelajar.

Langkah ini memberi pelajar berpeluang bekerjasama dan berkomunikasi

dengan rakan untuk menjana idea kreatif. Selepas itu, mengikut kumpulan

masing-masing, pelajar akan membuat persembahan di hadapan kelas.

Page 5: Assignment Encik Mubin (RPH)

Akhir sekali ialah sesi penutup. Untuk menamatkan sesi pengajaran dan

pembelajaran, saya akan menyuruh pelajar memberi pendapat atau pandangan

terhadap persembahan rakan mereka. Selain itu, saya juga akan mengadakan

sesi soal jawab dengan pelajar untuk memastikan pelajar betul-betul memahami

apa yang telah disampaikan dan sama ada objektif P&P pada hari tersebut

berjaya dicapai ataupun tidak.

Berdasarkan penerangan rancangan pengajaran harian saya di atas, boleh

dilihat bahawa saya mengaplikasikan kaedah pengajaran Orff dalam pengajaran

saya. Orff menekankan eksplorasi, imitasi, improvisasi dan penciptaan dalam

pendekatannya. Proses pengajaran Orff juga berkaitan dengan perkembangan

kanak-kanak. Beliau percaya kanak–kanak menguasai dan mengembangkan

pemahaman kendiri terhadap sesuatu konsep muzik itu melalui pengalaman atau

merasai konsep itu terlebih dahulu. "Experience first, intellectualize second."

Pendekatan imitasi boleh dilihat pada set induksi saya di mana pelajar

akan mengimitasi corak irama yang ditepuk oleh saya mengikut lagu yang

dipasang. Menurut Orff kanak-kanak mudah belajar sesuatu kemahiran melalui

proses imitasi. Proses ini adalah amat penting untuk memperkembangkan

potensi muzikal kanak-kanak. Sebagai contoh dalam pengajaran muzik di bilik

darjah guru menepuk satu corak irama manakala murid-murid akan meniru

tepukan gurunya.

Pendekatan explorasi dan penciptaan pula boleh diilihat dalam langkah

ketiga saya di mana pelajar dikehendaki meneroka pelbagai jenis corak irama

dan mencipta corak irama yang sesuai untuk mengiringi lagu ‘Selamat Pagi’. Jika

kita lihat pendekatan orff, Orff mengalakkan kanak-kanak menerokai serta

melakukan eksperimen dengan bunyi-bunyi muzikal dan gerakan berdasarkan

kreativiti semula jadi mereka. Orff memulakan dengan penerokaan bunyi-bunyi

berdasarkan apa yang yang biasa didengar dan bunyi-bunyi ini akan menjadi

lebih teratur dengan menciptakan beberapa corak irama. Fasa terakhir dalam

pendekatan Orff ialah mengalakkan kanak-kanak melakukan penciptaan dengan

apa sahaja alat yang mereka ada. Menurut Orff, melalui penggunaan alat–alat

Page 6: Assignment Encik Mubin (RPH)

perkusi, pergerakan, permainan, aktiviti nyanyian, penerokaan irama dan drama,

kanak –kanak akan mempelajari dan mengenalpasti bakat muzik di dalam diri

mereka sendiri.

Kesimpulannya, perancangan RPH yang rapi membawa banyak manfaat

kepada kedua-dua guru dan pelajar. Merancang dengan teliti setiap komponen

pengajaran. Perancangan RPH yang rapi mampu menyediakan satu siri aktiviti

untuk membantu murid mengubah sikap, kebiasaan, kebolehan dan

pengetahuan ke arah yang dikehendaki, menggunakan masa pengajaran secara

optimum, mengehadkan skop yang akan diajar dalam sesuatu jangka waktu,

mengembangkan pengajaran secara lancar dan tersusun dan mengingat bahan

dan pendekatan pengajaran yang perlu untuk menyampaikan sesuatu isi

pelajaran.

Page 7: Assignment Encik Mubin (RPH)

TUGASAN II

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Tahun : 4 Merah

Bilangan Murid : 20 orang

Umur : 10 tahun

Tarikh : 29 Ogos 2014

Masa : 30 minit (8:30 – 9:00)

Topik : Penghasilan Muzik

Subtopik : Menghasilkan idea muzikal kreatif

Konsep muzik : Meter

Corak Irama

Standard pembelajaran: 2.1.1 Menghasilkan kesan bunyi menggunakan perkusi.

2.1.2 Mencipta corak irama mudah.

Objektif pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid:

1. Mampu mencipta pelbagai jenis corak irama dengan menggunakan alat

perkusi

2. Mampu memainkan alat perkusi mengiringi lagu.

3. Mampu mengenalpasti nilai-nilai dan nama not

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : KBKK, Kreativiti

Alat Bantu Mengajar: Video ‘Take Off For Primary, audio ‘Suka Hati’ dan

‘Selamat Pagi’, carta ‘Jenis Not’, Roda Impian, Powerpoin

Page 8: Assignment Encik Mubin (RPH)

Langkah/

Masa

Prosedur

Perlaksanaan

Pembelajaran

Bestari /

Kemahiran

Generik

Catatan / BSPP / Nilai

Murni

Set Induksi

(3 minit)

Guru memainkan

video ‘Take off For

Primary’ dan

menyuruh pelajar

mengimitasi

pelbagai corak

irama yang ditepuk

oleh guru.

Video ‘Take Off For

Primary’

Langkah 1

(7 minit)

Guru menunjukkan

carta ‘Jenis Not’

Guru membaca

nama not (diikuti

oleh pelajar) dan

guru menerangkan

nilai not.

Guru menguji sama

ada pelajar

mengingati nilai not

dengan

menggunakan ‘Jom

Naik Kereta Api’

Carta ‘Jenis Not’

Carta ‘Jom Naik Kereta

Api’

Langkah 2

(5 minit)

Guru

membahagikan

pelajar kepada 4

kumpulan (setiap

Audio lagu ‘Suka Hati’

Powerpoint

Page 9: Assignment Encik Mubin (RPH)

kumpulan akan

memainkan alat

perkusi yang

berlainan):

1. tambourin

2. Triangle

3. Kastenet

4. Kayu Tik-tok

Mengikut skor yang

disediakan oleh

guru.

Guru kemudian

membimbing pelajar

memainkan corak

irama yang

disediakan untuk

mengiringi lagu

‘Suka Hati.

Alat Perkusi

Langkah 3

( 10 minit)

Setiap kumpulan

akan diberikan

keempat-empat

jenis alat perkusi.

Guru

memperdengarkan

lagu ‘Selamat Pagi’

(meter 4/4)

Dalam kumpulan

Menjana idea

kreatif

Komunikasi

Bekerjasama

Audio lagu ‘Selamat Pagi’

Alat Perkusi

Page 10: Assignment Encik Mubin (RPH)

masing-masing,

pelajar hendaklah

membuat corak

irama dalam meter

4/4 untuk mengiringi

lagu ‘Selamat Pagi’

Penutup

(5 minit)

Rakan dan guru

akan memberi

pendapat dan

komen terhadap

persembahan

rakan.

Sesi Soal jawab

antara guru dengan

pelajar untuk

memastikan pelajar

betul-betul

memahami apa

yang ingin

disampaikan.

Komunikasi

Page 11: Assignment Encik Mubin (RPH)

BIBLIOGRAFI

Buku

Deasy, R., Catterall, J. S., Hetland, L., Winner, E., & Arts Education Partnership

(U.S.). (2002). Critical links: Learning in the arts and student academic

and social development. Washington, DC: Arts Education Partnership.

Ng Ying Shya (2004). Penggunaan Alat Bantu Mengajar Di Kalangan Guru-Guru

Teknikal, Sekolah Menengah Teknik, Negeri Kedah. Universiti Teknologi

Malaysia : Tesis Sarjana

Kementerian Pelajaran Malaysia (2012). Panduan Pengajaran Dunia Muzik

Tahun 4.

Internet

Jenis-jenis Alat Perkusi. Di akses pada 16 Ogos 2014 dari

http://janecheahblogger.blogspot.sg/p/jenis-jenis-alat-perkusi.html

KSSR Muzik. Di akses pada 15 Ogos 2014 dari

http://vaanisubramaniam.blogspot.sg/

Muzik Dan Pendidikan. Di akses pada 16 Ogos 2014 dari

http://abuatiff-muziksk.blogspot.sg/

Pendekatan Muzik. Di akses pada 16 Ogos 2014 dari

http://www.scribd.com/doc/98978787/Pendekatan-Muzik

Permainan Alat Muzik. Di akses pada 15 Ogos 2014 dari

http://cikguida.wordpress.com/aktiviti-muzikal/main-muzik/

Jurnal

Abdul Rahim & Hayazi Mohd Yasin, Penggunaan Alat Bantu Mengajar (ABM)

Di Kalangan Guru-Guru Teknikal Di Sekolah Menengah Teknik Daerah

Johor Bahru, Johor. Di akses pada 15 Ogos 2104 dari

Page 12: Assignment Encik Mubin (RPH)

http://eprints.utm.my/10879/1/Penggunaanalatbantumengajar.pdf

Yahya Bin Buntat & Noor Al Mahdin Bin Mohamad. Keberkesanan Penggunaan

Alat bantu Mengajar Berbantukan Komputer Dalam Pengajaran Dan

Pembelajaran Subjek Kemahiran Hidup(KH) Di Sekolah Menengah

Kebangsaan Agama Kedah, Alor Star, Kedah. Di akses pada 16 Ogos

2014 dari

http://eprints.utm.my/11426/1/

KeberkesananPenggunaanAlatBantuMengajarBerbantukanKomputerDala

mPengajaranDanPembelajaranSubjekKemahiranHidupKHDiSekolahMene

ngah.pdf.

Page 13: Assignment Encik Mubin (RPH)

LAMPIRAN

Page 14: Assignment Encik Mubin (RPH)