assessing exchange rate risk: part ii exchange rate exposure
TRANSCRIPT
Assessing Exchange Rate Assessing Exchange Rate Risk: Part IIRisk: Part II
Exchange Rate Exchange Rate ExposureExposure
www.blades.com
BLADES Board & Skate arrived on the action / extreme scene in 1990, and quickly became a trusted source of equipment and service to in-line skaters, skateboarders, and snowboarders.
BLADES got its start in New York and currently operates 15 retail stores in New York, New Jersey, Massachusetts and Pennsylvania.
Increasing competition and rising costs have lowered Blades’ profit margins
Blades could cut costs by importing lower cost components from Thailand
Suppose that Blades makes an agreement to buy plastic components sufficient to produce 72,000 pairs of rollerblades from Thai manufacturers at a price of THB 2,870 per pair. ($1 = THB 38.87). Payment is due in one month (72,000*2,870 = THB 206.64 M)
Trend
THB 2,870 per pair (THB 1 = $ .0257)
Should Blades import components from Thailand?
$75 Per Pair
THB 2,870 (.0257) = $73.75
$75 - $73.75
$75100 = 1.6%
At the current exchange rate, Blades could cut their costs by 1.6% by importing from Thailand (a savings of $90,000)!!
However, importing Thai components creates a transaction exposure for Blades
THB 2,870 per pair (THB 1 = $ .0257)
Costs ($) = e ($/THB) * 72,000* Costs (THB)
ConstantsRandom Variable
We need to estimate this!!
Regression Results
Variable Coefficients Standard Error t Stat
Intercept . 80 .02 40
Inflation .80 .35 2.28
Regression Statistics
R Squared .43
Standard Error 2.20
Observations 240
*% bae
Every 1% difference between US inflation and Thai inflation depreciates the dollar by .8%
US inflation is currently 1% (per month) while inflation in Thailand is 2.25% (per month)
=.8 + 0.80 * (inf) + error
(1 – 2.25) = -1.25
Mean = . 80
Std. Dev. = .02
Mean = .80
Std. Dev. = . 35
Mean = 0
Std. Dev. = 2.20
Forecast
Mean = -.2%
Std. Dev. = 2.25%
%25.2)20.2()25.1()35(.)02(. 2222 StdDev
Your 95% confidence interval for the (monthly) percentage change in the exchange rate is [-4.7% , 4.3% ]
% Change in e
($/THB)
Forecast (% Change)
Mean = -.2%
Std. Dev. = 2.25%
Assessing transaction exposure
Costs ($) = e ($/THB) * 72,000*2,870 THB
THB 2,870 per pair (THB 1 = $ .0257)
Costs
Mean = 72,000*2,870*.0257(1-.002)
= $5,300,026
Std. Dev. = .0225*72000*2870*.0256
= $119,250 (2.25%)
Assessing transaction exposure
Costs ($) = e ($/THB) * 72,000*2,870 THB
You are 95% sure your costs will be between:
$5,300,026 + 2*$119,250 = $5,538,526
and
$5,300,026 - 2*$119,250 = $5,061,526
THB 2,870 per pair (THB 1 = $ .0257)
Mean = $5,300,026
Std. Dev. = $119,250
THB 2,870 per pair (THB 1 = $ .0257)
Should Blades import components from Thailand?
$75 Per Pair
Mean = $5,300,026
Std. Dev. = $119,250
Mean = $5,400,000
Std. Dev. = $0
What do you do?
Blades is also thinking about exporting rollerblades to Thailand
Suppose that Blades makes an agreement to sell 30,000 pairs of roller blades to a Thai sporting goods store for THB 4,500 apiece.
Trend
Forecast (% Change)
Mean = -.2%
Std. Dev. = 2.25%
Assessing transaction exposure
Net Cash Flows($) = e ($/THB) * ( 72,000*2,870 - 30,000*4,500)
Net Cash Flows($)
Mean = 71,640,000*.0257(1-.002)
= $1,837,465
Std. Dev. = .0225*71,640,000*.0257
= $41,342 (2.25%)
= e ($/THB) * ( 71,640,000THB)
Blades could also import Japanese components. Japanese components are slightly more expensive (Y 8,000 per pair = $74.77)
$1 = Y 107
Suppose that Blades splits its purchases of components between Thailand and Japan (Exports to Thailand = 0)
THB 2,870 per pair (THB 1 = $ .0257)
JPY 8,000 per pair (JPY 1 = $ .0093)
THB 2,870*.0257*36,000 = $2,655,324
JPY 8,000*.0093*36,000 = $2,678,400
$5,333,724
$2,678,400
$5,333,724
Forecast (% Change)
Mean = 0%
Std. Dev. = 2.25%
Forecast (% Change)
Mean = 0%
Std. Dev. = 3.50%
$2,655,324
$5,333,724= .49 = .51
CORR = -.65
Net Cash Flows
%4.1014.)65.)(035)(.0225)(.51)(.49(.2)035(.)51(.0225.49.
724,333,5$
2222
SD
Mean
Cash flow Situation…And the Currencies
are…Currency
exposure
Equal Inflows of Two Currencies Positively Correlated High
Equal Inflows of Two Currencies Uncorrelated Moderate
Equal Inflows of Two Currencies Negatively Correlated Low
Inflow in one currency/outflow in another Positively Correlated Low
Inflow in one currency/outflow in another Uncorrelated Moderate
Inflow in one currency/outflow in another Negatively Correlated High
Importing from both Japan and Thailand can diversify currency exposure!!
Suppose that Blades is planning to expand sales into England. Should they try and contract sales in dollars or Pounds?
Current
GBP 1 = $1.80
Forecast (% Change)
Mean = 0
SD = 2.0%
Contracting sales in GBP creates transaction exposure. However, contracting sales in USD creates economic exposure
Suppose that Blades agrees to sell roller blades to England for $125 apiece. (GBP 70)
Current
GBP 1 = $1.80
Forecast (% Change)
Mean = 0
SD = 2.0%
Demand in England is as follows:
Q = 400 - 3P P = Local price of Roller blades
At a local price of GBP 70, demand equal 500 - 3(70) = 190
11.1190
703
d
dd Q
P
P
QElasticity of Demand refers to the responsiveness of demand to price changes (here, the price is the interest rate)
Q = 500 – 3P
# Roller Blades
P
190
70d
dd
d
dd Q
P
P
Q
PPQ
Q
P
Q
%
%1%
1.1%
Suppose that Blades agrees to sell roller blades to England for $125 apiece. (GBP 70)
Current
GBP 1 = $1.80
Forecast (% Change)
Mean = 0
SD = 2.0%
Revenues = Price ($) * Quantity
ConstantForecast (% Change)
Mean = 0
SD = 2.0%*Elasticity = 2.2%
Revenues = Price ($) * Quantity
ConstantForecast (% Change)
Mean = 0
SD = 2.0%*Elasticity = 2.2%
Revenues = e ($/L)* Price (L) * Quantity
Constant
Forecast (% Change)
Mean = 0
SD = 2.0
GBP Pricing (Transaction Exposure)
USD Pricing (Economic Exposure)
Changes in currency prices can have all kinds of economic impacts. A more general way to estimate economic exposure would be as follows:
ttt beaPCF
Percentage change in the exchange rate ($/F)
Percentage change in cash flows (measured in home currency)
Regression Results
Variable Coefficients Standard Error t Stat
Intercept .05 1.5 .03
% Change in Exchange Rate -3.35 .97 -3.45
Regression Statistics
R Squared .63
Standard Error 1.20
Observations 1,000
tt beaPCF
Every 1% depreciation in the dollar relative to the British pound lowers cash flows from England by 3.35%
Suppose that Blades sets up a Thai subsidiary. The Thai plant uses locally produced components to produce roller blades that will be sold to local (Thai) customers.
Is Blades still exposed to currency risk?
Blades will need to produce consolidated cash flow and income statements as well as a consolidated balance sheet. Translation exposure refers to the impact of exchange rate changes on these financial statements.
FASB Rule #52 (for US Based MNCs)
The functional currency of an entity is the currency of the economic environment in which the entity operates
The current exchange rate as of the reporting date is used to translate assets/liabilities from the functional currency to the reporting currency
The weighted average exchange rate over the relevant reporting period is used to translate revenues, expenses, gains, and losses
Translated Gains/Losses are not recognized as current net income, but are reported as a second component of stockholders’ equity
Should we be worried about this type of exposure??
Examples of translation exposure
CompanyCompany CitigrouCitigroupp
GeneraGeneral l MotorsMotors
Wall Wall MartMart
Net Income Net Income (2004)(2004)
$17.04B$17.04B $3.8B$3.8B $9B$9B
Income Income Gains/Losses Gains/Losses due to currency due to currency changeschanges
$731M $731M (4.3%)(4.3%)
$929M $929M (24%)(24%)
$320M $320M (3.5%)(3.5%)