arhitektonska fizika

Download Arhitektonska fizika

Post on 12-Apr-2016

21 views

Category:

Documents

1 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Elaborat iz arhitektonske fizike

TRANSCRIPT

elaborat, 2012

elaborat, 2012

Sadraj:

DETALJ 1 - ERKER3Vrsta konstrukcije:3Poetni uslovi:3Popreni presek konstrukcije:3Graevinsko fizike karakteristike materijala:4Potrebna debljina termoizolacije:5Proraun temperature slojeva konstrukcije:5Tabela temperaturnih uticaja :7Proraun toplotnog protoka kroz zidni panel:7Dijagram raspodele temperature:8Poloaj nulte zone u konstrukciji:8Provera stvaranja kondenzata na unutranjoj povrini konstrukcije:8Proraun toka difuzije vodene pare:9Odreivanje parcijalnih pritisaka vodene pare:9Pad temperature po slojevima:9Proraun relativni otpor di difuzije vodene pare10Dijagram protoka vodene pare:11DETALJ 2 SPOLJANJI ZID12Vrsta konstrukcije:12Poetni uslovi:12Popreni presek konstrukcije:12Graevinsko fizike karakteristike materijala:12Potrebna debljina termoizolacije:13Proraun temperature slojeva konstrukcije:14Tabela temperaturnih uticaja :15Proraun toplotnog protoka kroz zidni panel:15Dijagram raspodele temperature:16Poloaj nulte zone u konstrukciji:16Provera stvaranja kondenzata na unutranjoj povrini zida:16Proraun toka difuzije vodene pare:16Odreivanje parcijalnih pritisaka vodene pare:17Pad temperature po slojevima:17Proraun relativnog otpora difuzije vodene pare:17Dijagram protoka vodene pare:18DETALJ 3 PROHODNA KROVNA TERASA18Vrsta konstrukcije:18Poetni uslovi:19Popreni presek konstrukcije:19Graevinsko fizike karakteristike materijala:19Potrebna debljina termoizolacije:20Proraun temperature slojeva konstrukcije:21Tabela temperaturnih uticaja :22Proraun toplotnog protoka kroz zidni panel:23Dijagram raspodele temperature:23Poloaj nulte zone u konstrukciji:23Provera stvaranja kondenzata na unutranjoj povrini konstrukcije:24Proraun toplotne stabilnosti :24Faktor priguenja amplitude oscilacije temperature:25Proraun toka difuzije vodene pare:26Odreivanje parcijalnih pritisaka vodene pare:26Pad temperature po slojevima:26Proraun relativni otpor di difuzije vodene pare:27Dijagram protoka vodene pare:28

DETALJ 1 - ERKER

Vrsta konstrukcije: horizontalna konstrukcija iznad otvorenog prostora - dodatna izolacija sa donje strane

Poetni uslovi: grad Kosovska Mitrovica graevinska klimatska zona: 3. nadmorska visina: 510 m projektna temperatura: -18 C ekstremna temperatura: - 13.5 C kmax = 0,80 [ W / m K] . . . . . . . . . . . Ri = 0,13 [mK / W]R min = 1,08 [ W / mK] . . . . . . . . . Re = 0,04 [mK/ W](iz tabele III JUSU.J5.510)

Popreni presek konstrukcije:

1. Zavrna podna obloga parket, 0.02m2. Armirani cementni estrih, 0.06m3. Hidroizolacija, 0.005m4. Termoizolacija poliuretanske ploe, 0.06m5. Armirano betonska ploa, 0.16m6. Tankoslojna kontaktna fasada odmineralne vune, 0.04m

Graevinsko fizike karakteristike materijala:

BrOpis konstrukcijes[m][kg/m][W/ C]c[J/kg C]/R=s/[mK/W]

unutra

uz zid0,1667

1PARKET0,027000,2101.670150,0952

2ARMIRANO BETONSKI ESTRIH0,062.2001,510960300,0397

3HIDROIZOLACIJA - parna brana0,0051.3300,190960400,0009

4TERMOIZOLACIJA - poliuretanske ploe0,60850,03584011,7143

5ARMIRANO BETONSKE PLOE0,162.4002,040960600,0784

6FASADNA IZOLACIJA - MILNERALNA VUNA0,08850,03584012,2857

7uz zid0,0435

8spolja

R = ; R1 = = 0.0952 mK/W ;R2 = = 0.397 mK/W ; R3 = = 0.0009 mK/W ; R4 = = 1.7143 mK/W ; R5 = = 0.0784 mK/W ; R6 = = 2.2857 mK/W .R = R1 + R2 + R3 + R4 + R5 + R6 = 0.0952 + 0.397 + 0.0009 + 1.7143 + 0.0784 + 2.2857 R = 4.5715 mK/WRk = Re + R + Ri = 0.04 + 4.5715 + 0.13 = 4.7415 mK/Wk = = = 0.2109 mK/WRk stv. = 4.7415 mK/WRk min = Rmin + Re + Ri = 1.08 + 0.04 + 0.13 = 1.25 mK/WKoeficijent prolaza toplote [W/m K]

Izraunati0.2109

Najvei dozvoljeni0.80

Konstrukcija odgovara postojeim standardima za proraun koeficijenta prolaza toplote. Procentualno uveanje: Rk 26,37 % kmax 279,32 %Potrebna debljina termoizolacije:

Debljina izolacije ( s iz. ) = ? R = R4 = = Rk[footnoteRef:2] = ( Ri + Re ) + ( R1 + R2 + R3 + R4 + R5 + R6 ) [2: Rk uzeto iz tabele JUSU.J5.510]

1.25 = ( 0.13 + 0.04 ) + (0.0952 + 0.397 + 0.0009 + + 0.0784 + 2.2857 )1.25 = 0.17 + ( 2.8572 + )1.25 = 3.0272 + 1.372 = s = 0.04802 m = 4,8 cm Potrebna debljina termoizolacije je s = 0.05 m Usvaja se s iz. = 0.60 m

KONSTRUKCIJA ZIDNOG PANELA ISPUNJAVA ZAHTEVE STANDARDA JUS.U.J5.600Proraun temperature slojeva konstrukcije: Vrsta prostorije: dnevni boravak Unutranja temperatura: 1 = +20C . . . . . . . . . i = 60% i = 8 Spoljanja temperatura: e = -18C . . . . . . . . . . e = 90% e = 23 Temperaturna razlika = 38C

e = -18C

7 = e + = -18 + = -18 + 0,3484 = -17,55C -17,6CR'7 = = 22,9886 = 7 + = -17,6 + = -17,6 + 0,158 = -17,45C -17,5 CR'6 = = 0.43755 = 6 + = -17.5 + = -17.5 + 19,32 = 1,82C 2 CR'5 = = 12,7554 = 5 + = 2 + = 2 + 0,62 = 2,62C 2,7 CR'4 = = 0.58333 = 4 + = 2,7 + = 2,7 + 14,64 = 17,34C 17,4 CR'3 = = 111.112 = 3 + = 17,34 + = 17,34 + 0.06 = 17,4C R'2 = = 25.21 = 2 + = 17,4 + = 17.4 + 0.32 = 17,72C 17,8 CR'1 = = 10.50= 1 + = 17,8 + = 17.8 + 0.76 = 18.56C 18,6 C

i = +20C

Tabela temperaturnih uticaja :

= (i e) = 38 C0i = i + x (i e) k0e = e + x (i e) k

BrOpis konstrukcijes[m]R=s/[mK/W] [ C ][ C ]

unutra+20

uz zid0,16671,4018,60

1PARKET0,020,09520,80+17,8

2ARMIRANO BETONSKI ESTRIH0,060,03970,40+17,4

3HIDROIZOLACIJA - parna brana0,0050,00090+17,4

4TERMOIZOLACIJA - poliuretanske ploe0,601,714314,7+2,7

5ARMIRANO BETONSKE PLOE0,160,07840,70+2,0

6FASADNA IZOLACIJA - MILNERALNA VUNA0,082,285719,5-17,5

7uz zid0,04350,10-17,6

8spolja0,40-18

Proraun toplotnog protoka kroz zidni panel:

= kstv. (i e) [W/m] = 0.2109 x 38 = 8.0142 W/m

Dijagram raspodele temperature:

Poloaj nulte zone u konstrukciji:z' = z' = = 0.031mz0 = z' + (s5 + s6) = 0.031 + 0.16 + 0.08 = 0.271m

Provera stvaranja kondenzata na unutranjoj povrini konstrukcije:0 = 18.6 Ci = 60%i = +20 C(iz tablica za i i i taka roenja )i, ro = + 12 C4 > i, roNe dolazi do unutranjeg povrinskog roenja konstrukcije.

Proraun toka difuzije vodene pare:Po tabeli VIII (JUS.U.J5.600) za proraun difuzije vodene pare kroz graevinsku konstrukciju u zimskom razdoblju, temperaturna i relativna vlanost vazduha, izvan zgrade treba uzeti:Graevinska klimatska zona III :e = -10 C i e= 60%Odreivanje parcijalnih pritisaka vodene pare:a) Unutar objekta (prostorije)Pi = i x p'i za i = +20C, p'i = 2,337kPapi = x 2,337 = 1,402 [kPa]

b) Izvan objeka (prostorije)pe = e x p'e za e = -5C, p'e = 0,401pe = x 0,401 = 0,36 [kPa]

Pad temperature po slojevima:e = -18C7 = e + = -18 + = -18 + 0,3484 = -17,55C -17,6C6 = 7 + = -17,6 + = -17,6 + 0,158 = -17,45C -17,5 C5 = 6 + = -17.5 + = -17.5 + 19,32 = 1,82C 2 C4 = 5 + = 2 + = 2 + 0,62 = 2,62C 2,7 C3 = 4 + = 2,7 + = 2,7 + 14,64 = 17,34C 17,4 C2 = 3 + = 17,34 + = 17,34 + 0.06 = 17,4C 1 = 2 + = 17,4 + = 17.4 + 0.32 = 17,72C 17,8 C0= 1 + = 17,8 + = 17.8 + 0.76 = 18.56C 18,6 Ci = +20C

BrOpis konstrukcijeR=s/[mK/W]Temperatura [ C ] [ C ]p[kPa]/rj[m]

unutra+202,335

uz zid0,16671,4018,602,177

1PARKET0,09520,80+17,82,091150,30

2ARMIRANO BETONSKI ESTRIH0,03970,40+17,42,056301,80

3HIDROIZOLACIJA - parna brana0,00090+17,42,055400,20

4TERMOIZOLACIJA - poliuretanske ploe1,714314,7+2,70,95810,08

5ARMIRANO BETONSKE PLOE0,07840,70+2,00,923609,60

6FASADNA IZOLACIJA - MILNERALNA VUNA2,285719,5-17,50,26810,08

7uz zid0,04350,10-17,60,266

8spolja0,40-180,259

Proraun relativni otpor di difuzije vodene parerj = sj + j [m]r1 = 0,02 x 15 = 0,30r2 = 0,06 x 30 = 1,8r3 = 0,005 x 40 = 0,20r4 = 0,06 x 1 =0,08r5 = 0,16 x 60 = 9,60r6 = 0,08 x 1 = 0,08

Dijagram protoka vodene pare:

Iz dijagrama protoka difuzije vodene pare kroz zidni panel vidi se da NE DOLAZI do kondenzacije vodene pare unutar graevinske konstrukcije. Ovlaivanje kao i isuivanje je u dozvoljenim granicama.

DETALJ 2 SPOLJANJI ZID

Vrsta konstrukcije: Spoljanji zid

Poetni uslovi: grad Kosovska Mitrovica graevinska klimatska zona: 3. nadmorska visina: 510 m projektna temperatura: -18 C ekstremna temperatura: - 13.5 C kmax = 0,80 [ W / m K] . . . . . . . . . . . Ri = 0,13 [mK / W]R min = 1,08 [ W / mK] . . . . . . . . . Re = 0,04 [mK/ W](iz tabele III JUSU.J5.510)

Popreni presek konstrukcije:

1. produni kreni malter, 0.025m2. zid od opeke, 0.29m3. termoizolacija polistiren, 0.0504. gradjevinski lepak sa staklenom mreicom, 0.003 5. izravnavajui sloj gra. Lepka, 0.0026. zavrni sloj fasadnog maltera, 0,0157. privrsni ep

Graevinsko fizike karakteristike materijala:

BrOpis konstrukcijes[m][kg/m][W/ C]c[J/kg C]/R=s/[mK/W]

1/e Re0,04

1SPOLJNI MALTER0,02518000,871050200,0287

2TERMOIZOLACIJA0,050250,0411260401,295

3ZID OD OPEKARSKOG BLOKA0,2914000,70920700,4143

4UNUTRANJI MALTER0,01516000,811050100,0185

1/i Ri0,13

R = ; R1 = = 0.0287 mK/W ;R2 = = 1.2195 mK/W ; R3 = = 0.4143 mK/W ; R4 = = 0.0185 mK/W ; R = R1 + R2 + R3 + R4 = 0.0287 + 1.2195 + 0.4143 + 0.0185 R = 1.6181 mK/WRk = Re + R + Ri = 0.04 + 1.6181 + 0.13 = 1.851 mK/Wk = = = 0.5402 mK/WRk stv. = 1.8151 mK/WRk min = Rmin + Re + Ri = 1.250 mK/WKoeficijent prolaza toplote [W/m K]

Stvarno0.5402

Najvei dozvoljeni0.800

Konstrukcija odgovara postojeim standardima za proraun koeficijent