arca luakkan
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL KBSM/KSSM
Tarikh : 4 mac 2011Hari : JumaatWaktu : 2 waktuMasa : 1 jam 20 minitMata pelajaran : Pendidikan Seni VisualTingkatan : 3 jujurBilangan pelajar : 36 orangBidang : Seni HalusUnit pembelajaran : arca luakkanTajuk/tema : buah manggis
Objektif Hasil Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Kognitif : Mencerita kembali teknik arca luakkan dengan menjawap soalan guru dengan betul.
Psikomotor : Menghasilkan arca luakkan menggunakan span bunga dengan bertemakan buah manggis.
Afektif : Dapat menghasilkan arca luakkan dengan kemas dalam masa yang ditetapkan.
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid pernah diceritakan mengenai arca.
2. Murid mempunyai pengalaman mengenai buah-buahan tempatan.
3. Murid mempunyai pengalaman melihat arca.
Penggabungjalinan Kemahiran :
1. Mengetahui buah-buahan tempatan yang terdapat dalam alam sekeliling dalam bidang sains.
2. Mengetahui cara mengukir yang terdapat dalam subjek kemahiran hidup.
KBKK: Kemahiran menghubungkait, menganalisis, menilai, membuat kesimpulan.
Nilai : Keyakinan, berdikari, tanggungjawab dan kekemasan.
Alat/Bahan: , span bunga, pensel, kertas, pisau, tayangan video (power point)
Rujukan : 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Sculpture
3. http://yatiyula.wordpress.com
2. Buku sumber Guru PSV
LANGKAH ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
SET INDUKSI(5 minit)
Guru menggunakan buah epal untuk memberi kepahaman konsep luakkan kepada murid.
Dua orang murid diberi buah epal, seorang perlu makan dan seorang tidak perlu makan.
Murid berfikir dan menjawab jawapan
- Strategi main sambil belajar
- TKP : Kecerdasan verbal linguistik
- ABM:buah epal
LANGKAH 1
(10 minit)
Aras 1mengumpul maklumat dengan memahami konsep dan penghayatan.
1.Berkomunikasi melalui
Pertanyaan dan soal jawap
2.menjalankan aktiviti secara spontan dan terancang
Murid memberi tumpuan dan membuat catatan nota tentang maklumat yang diberikan oleh guru.
Murid melihat dan menghayati contoh-contoh gambar buah manggis yang ditayangkan oleh guru dan juga contoh buah manggis sebenar yang dibawa oleh guru.
Murid menjawab konsep arca luakkan dan membuat beberapa lakaran kasar gubahan buah manggis
- DBAE : Sejarah seni
- Pendekatan Perkembangan Menyeluruh (kognitif, afektif, psikomotor)
- TKP : Kecerdasan Interpersonal
- ABM: Contoh-contoh gambar, buah manggis.
LANGKAH 2
(10 minit)
Aras 2:Penggunaan alat, bahan dan teknik untuk penghasilan karya
Demotrasi pembentukkan arca
* Keselamatan menggunakan alatan dan media
Murid mendengar guru menghuraikan proses-proses menghasilkan arca.
Murid melihat guru membuat demostrasi cara menghasilkan sebuah arca luakkan.
Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
Murid mendengar langkah keselamatan penggunaan alat dari guru.
- DBAE : Menghasilkan produk seni
- Pendekatan memusatkan guru
- Kaedah Penerangan dan Demonstrasi
- ABM : Span bunga, pisau, pensel, kertas.
LANGKAH 3
(40 minit)
Aras 2 : Penggunaan alat, bahan dan teknik untuk penghasilan karya
Proses penghasilan arca, teknik luakkan dengan mengaplikasikan lakaran kasar dan bertemakan buah
Murid mendengar arahan guru sebelum proses penghasilan arca dibuat
Murid mengaplikasikan teknik luakkan dalam penghasilan arca luakkan.
Murid bertanya
- DBAE : Menghasilkan produk seni
-Pendekatan memusatkan pelajar- Konstruktivisme
-TKP : Kecerdasan Interpersonal
- ABM :
manggis. soalan apabila menghadapi masalah proses penghasilan.
Murid menghasilkan arca luakkan dengan bantuan dan bimbingan guru.
Span bunga, pisau
PENUTUP(15 minit)
Aras 3 :Proses membuat penilaian dan kritikan
- Penutup- Penilaian- Apresiasi- Kritikan, dan- Rumusan
Murid berhenti proses penghasilan karya dan mendengar arahan guru.
Murid menukar arca antara pelajar dan membuat apresiasi karya.
Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
Murid membuat apresiasi melalui kritikan.
- DBAE : Estetika, kritikan seni
- Kemahiran memperkukuh
- Kaedah Perbincangan
- TKP : Kecerdasan Interpersonal
- ABM : Contoh-contoh soalan
Refleksi :
Ulasan Pensyarah, Guru Pembimbing:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………....……………………………………………………………………………………………