antiquarium hungaricum 26. árverés

26. ÁRVERÉS 2010. NOVEMBER 4. CSÜTÖRTÖK 17 ÓRA HOTEL MERCURE KORONA 1053 BUDAPEST ,KECSKEMÉTI U. 14. (KÁLVIN TÉR SAROK)

Upload: karpati-es-fia-antikvarium

Post on 04-Apr-2016

242 views

A Kárpáti és Fia Antikvárium (Antiquarium Hungaricum) 26. árverési katalógusa

Page 1: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

26. ÁRVERÉS2010. NOVEMBER 4. CSÜTÖRTÖK 17 ÓRA

HOTELMERCURE KORONA1053 BUDAPEST, KECSKEMÉTI U. 14.

(KÁLVIN TÉR SAROK)

Page 2: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

ÁBÉCÉS KÖNYVEK

1. EGRI GYÖRGYÁbécés könyv az elemi népiskolák I. osz-tálya számára. Az izraelita iskolák számáraátdolgozta dr. Csech Arnold. Mühlbeck Ká-roly képeivel.Bp. (1927.) Singer és Wolfner 131 l.+1lev.21,2 cmKépes kiadói félvászon kötésben, jó álla-potban.

3,000.-2. ERDÉLY INDALI PÉTEREgészen új szerkezetű ABC vagyis vezér-könyv az olvasni tanításban és tanulásban.Képes kiadás.Pest, 1854. Heckenast 120 l. 17,5 cmElőször 1852-ben jelent meg, 8 év alatt 8-szor adták ki.DRESCHER 104.Újabb gerincű, félvászon kötésben, képes,feliratos, eredeti papírborítóban, jó állapot-ban.

6,000.-

3. HIRT, FERDINANDFibel für die Arbeitschule. Ausgabe A. ElfteAuflage.Breslau, 1927. Hirt 3lev+98 l. (színes ké-pekkel) 22,1 cmZvab.comFűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

2,000.-4. NAGY T. PERPETUABetűbokréta Új ABC a katolikus népiskolákelső osztálya számára. Luttor Ignác zsi-nórírás módszere alapján. Márton Lajoseredeti rajzaival.Bp. 1936. Szent-István-Társulat 128 l.23,5 cmHESS 40/22.Fűzve, színes, rajzos (Márton L.), kiadóipapírborítóban, jó állapotban.

3,000.-5. ADORJÁN ANDORHavas hegyek alatt, véres utakon. Hadi-naplóm a Balkánról. (A világháborúból.)Bp. (1916.) Magyar Kereskedelmi Közlöny

ANTIQUARIUM HUNGARICUM 1053 BUDAPEST, MÚZEUM KRT. 29. TEL.: 318-5857

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 7

2. 4.

Page 3: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

222 l.+1lev. 19,8 cmMIKE 39/2.Új, felirat nélküli papírkötésben, jó állapot-ban.

3,000.-6. AJÁNDOK. MAGYAR ALMANACH 1846.Pest, 1846. Heckenast XXXVI+270 l.+6t.(acélmetszetek)Címlapja egykorú kézírásos lappal pótolva!LASKAI 11/5. (nála 5 táblával!)Aranyozott gerincű, későbbi félbőr kötés-ben, aranyozott lapszélekkel, dekoratív, decsak jó-közepes állapotban.

4,500.-

7. ALBACH, J.(ÓZSEF) S(ZANISZLÓ)Heilige Anklänge. Gebete für katolischeChristen. Sechste Auflage.Pest, 1840. Müller 418 l+V+6 t. (acélmet-szet) 15,2 cmCsontberakásos és rézveretes, korabelibársonykötésben, egykorú rozoga karton-dobozban, dekoratív, szép példány.

10,000.-

8. ALMÁSY LÁSZLÓLevegőben... homokon...Bp. [1937.] Franklin-Társulat 146 l. (42képpel) 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/AH 23/4.; OPERA 16/421.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, szép állapotban.

4,500.-9. ARANY JÁNOSToldi. Költői elbeszélés. Három szép kép-pel. Szent László füve. Népmonda. Kétképpel. Első lopás. Költői elbeszélés. Kétképpel. Jóka ördöge. Népmese. Két kép-pel.Bp. [é.n. ~1899.] Ráth Mór 63+12+15+ 20l.17,8 cmPonyva-kiadás!KRISZTINA 13/26.Különálló füzetek tékává alakított, aranyo-zott kiadói vászonkötésben.

5,000.-10. ARION. NEMZETKÖZI KÖLTŐI ALMANACH.Bp. 1966. Corvina 253+1lev. 21,9 cmAláírt példány! Többek között Csoóri Sán-dor, Juhász Ferenc, Hajnal Anna, Vihar

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!8

7. 9.

Page 4: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Béla is aláírta!Fűzve, rajzos, feliratos, kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

3,000.-11. ÁRVAI JÓZSEFBeszéd és értelemgyakorlatok a szemlél-tetés alapján.Sárospatak, 1862. Forster X+122+IV l.17,8 cm/Népiskolai Könyvtár X. kötet/Újabb, egyszerű félvászon kötésben, jó ál-lapotban.

3,000.-12. BAJZA JÓZSEFÖsszegyűjtött munkái. Harmadik, bővítettkiadás. I-VI. kötet.Bp. 1899-1901. Franklin-Társulat 1t.(acél-metszet)+363 l.+2lev.; 476 l.+2lev.; 402 l.+1lev.; 612 l.; 404 l.;487 l. 20,2 cmAH 22/14.; PSYCHÉ 11/17.Dúsan aranyozott, egységes, barna, fes-tett, kiadói vászonkötésben, szép sorozat.

25,000.-13. BAKTAY ERVIN DR.Háromszéktől a Himalájáig. Kőrösi CsomaSándor életútja. Halálának századik évfor-dulójára.Bp. 1942. Vörösváry 299 l.+2lev. 22,8 cmAláírt példány!Aranyozott, zöld műbőr gerinccel elcsúfítottfélvászon kötésben, jó állapotban.

6,000

14. BAKTAY ERVINHindusztán.Bp. [1938.] Franklin-Társulat 194 l. (55képpel és 2 térképpel) 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/AH 20/17.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

3,000.-BALATON

15. ENTZ GÉZA - GERŐ LÁSZLÓA Balaton környék műemlékeiBp. 1958. Képzőművészeti Alap 175 l.+1térkép 24,5 cmKRISZTINA 25/94.; SZŐNYI 19/16.Vaknyomásos, kiadói félvászon kötésben,jó-közepes állapotban.

3,500.-16. EÖTVÖS KÁROLYUtazás a Balaton körül - A balatoni utazásvége. I-III. kötet.Bp. 1905-09. Révai 301 l.+1lev.; 299 l. 318l.+1lev./Eötvös Károly munkái/NYUGAT 18/48.; HONTERUS 76/76.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 9

12.

15.

Page 5: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Aranyozott kiadói vászonkötésben, jó álla-potban.

6,000.-17. MARGITTAY RIKÁRDA Balatonpart vár- és templomromjai - Ba-latonendréd a 900 éves község.Bp. 1936. Balatoni Intéző Biz. 1t.+48 l.16,6 cm/Balatoni Könyvtár 6./AH 21/20.Fűzve, kiadói borítóban, jó állapotban.

3,500.-18. VÁTH JÁNOSMagyar kath. szépirodalom. Áldott, gon-dosztó feleségemnek.Balatonfüred, 1915. “Balatoni” ny. 96 l.18,5 cmDedikált példány!Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, ge-rincén kis hiány, jó állapotban.

2,500.-

19. BALÁZS JÓZSEF - PONGÓ JÁNOSPisztolyok, revolverek. Rövid fejlődéstörté-net.Bp. 1977. Zrínyi 95 l.+43 t. 24 cmAH 25/23.Kiadói vászonkötésben, eredeti, képes, fel-iratos papírborítóban, jó állapotban.

2,500.-20. BALDRY, A[LFRED] L[YS]Hogyan fest arcképet László Fülöp? Fordí-totta, és életrajzi bevezetéssel ellátta Sik-lóssy László.Bp. 1936. Légrády 1lev.+87 l.+2lev.25,4 cmEgyetlen kiadás!Számozott (195/200.) és a művész általaláírt példány!Könyvárusi forgalomba nem került!STUDIO 21/387.Aranyozott feliratú, foltos, kiadói vászon-kötésben, jó-közepes állapotban.

8,000.-21. [BÁNFFY MIKLÓS] KISBÁN MIKLÓSFortélyos Deák Boldizsár Memoriáléja.Kolozsvár, 1931. ESzC. 147 l.+2lev.+VII l.20,4 cm

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!10

17.20.

Page 6: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

/

ESzC 52. V/2-3./Számozott (45.) és névre szóló példány!AH 24/72.; MIKE 37/55.Aranyozott, kiadói félbőr kötésben, jó álla-potban.

5,000.-

22. BÁRÁNYNÉ OBERSCHALL MAGDAA nyírbátori stallumok. 21 táblával.Bp. 1937. Magyar Nemzeti Múzeum 26 l.+1lev.+XXI t. 32 cm/Bibliotheca Humanitatis Historica II./Dedikált példány!Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, kö-zepes állapotban.

4,000.-23. BARCZA IMRE - VIGYÁZÓ JÁNOSA Mátra részletes kalauzaBp. 1930. Turistaság és Alpinizmus 200 l.+3 térkép (színes)+7 kihajtható panoráma16,6 cmKÖZPONTI 101/329.Egyszerű piros vászonkötésben, jó álla-potban.

2,000.-

24. BARTHA MIKLÓSKazár földönSan Francisco, 1970. Hídfő Baráti Köre186 l. 21,5 cmFűzve, feliratos, zöld, kiadói vászonkötés-ben, újszerű állapotban.

3,000.-

25. BARY JÓZSEFA tiszaeszlári bűnper. Negyedik kiadás.Bp. 1944. Magyar Élet 848 l.HESS 38/14.; HONTERUS 78/49.Feliratos gerincű, kiadói félvászon kötés-ben, jó-közepes állapotban.

6,000.-26. BÉKEFFY [LÁSZLÓ]A száműzött podium (!)Toronto, 1955. Continental Bookshop153l.+3lev. 19,8 cmEgyetlen kiadás!Békeffy László konferanszié (1891-1962.)utolsó, már emigrációban megjelent kötete.Fűzve, rajzos, feliratos, kiadói papírborító-ban, közepes állapotban.

2,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 11

21. 25.

Page 7: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

27. BENCZÚR BÉLAA művészi ipar és decoratív művészetekstíltana. Képzőművészek, rajztanárok, mű-iparosok részére technikai, ipariskolai, va-lamint magánhasználatra.Bp. 1897. Eggenberger VI+1lev.+343 l.25,5 cmOPERA 14/15.Festett, aranyozott, de lekopott, kiadói vá-szonkötésben, jó állapotban.

5,000.-28. BENDEFY LÁSZLÓA magyarság kaukázusi őshazája. Gyere-tyán országa.Bp. 1942. Cserépfalvi 1 t. (kihajtható cím-kép)+509 l.+2lev+XL t. 21,5 cmDedikált példány!HONTERUS 71/23.Aranyozott gerincű, kiadói vászonkötés-ben, jó állapotban.

8,000.-29. DR. BENDETZ MÓRICGrafológiai tanulmányok. 181 írásképpel.Bp. 1940. Dr. Bendetz és Társa 2lev.+24020,5 cm

OPERA 19/28.Feliratos, kiadói vászonkötésben, jó álla-potban.

2,000.-30. BEÖTHY ZSIGMONDBeszélytár gyermekek számára. Ötödikfüzet.Pozsony, 1841. Bucsánszky A. 1t.+1lev.+66 l.+2lev. 15 cmA sorozatból hat kötet jelent megDRESCHER 31Javított gerincű, feliratos, kiadói kartonkö-tésben, jó állapotban.

5,000.-31. BEÖTHY ZSOLT - BADICS FERENCA magyar irodalom története. I-II. kötet.Bp. 1896. Athenaeum 4lev.+516 l.+1lev.+37 t.; 2lev.+840 l.+1lev.+23 t. 25,3 cmElső kiadás!Hasonmásokkal és mellékletekkel teli mil-leneumi díszkiadás.SZEGEDI 8/42.; SZŐNYI 20/43.Dúsan aranyozott, kiadói (Gottermayer),piros félbőr kötésben, dekoratív, szép pél-dány.

20,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!12

28.31.

Page 8: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

32. BERDA JÓZSEFÖröm. Versek.Újpest, 1930. Genius 45 l.+1lev.+19 cmDedikált (Bárczy Istvánnak) példány!KRISZTINA 2003/24.Fűzve, kiadói borítóban, jó állapotban.

2,500.-33. BERDE MÁRIASeherezáde himnusza. Versek.Kolozsvár, 1928. ESzC. 88 l.+2lev.+VI+4t.20,5 cmSzámozott (264.), névre szóló első kia-dás!Bánffy Miklós illusztrációival.KRISZTINA 15/100.; MÚZEUM 9/28.Címkézett gerincű, kiadói félbőr kötésben,csak vászon és félbőr kötésben jelent meg!Jó állapotban.

5,000.-34. BÉVEZETÉS. A’ SZAMVETÉSRE A’ MAGYARÉS HOZZÁ TARTOZANDÓ TARTOMÁNYOK’ NEM-ZETI OSKOLÁIKNAK SZÁMÁRA.Buda, 1823. Universitas 70 l.+1lev.17,2 cmSTUDIO 14/237.

Fűzve, felirat nélküli papírborítóban, jó ál-lapotban.

5,000.-35. BEZERÉDY AMÁLIAFlóri könyve sok képpel. Tizenötödik kia-dás.Bp. [1900.] Franklin-Társulat 173 l. (szö-vegközti képekkel)+7 t. (színes nyomatok)Színes, rajzos, kiadói félvászon kötésben,jó állapotban.

6,000.-36. BIBÓ ISTVÁNAz érzéki megismerésrőlBp. 1908. Franklin-Társulat ny. 24 l.22,7 cmDedikált példány!A “nagy Bibó” édesapjának műve.Fűzve, csúnyán ragasztott gerincű, felira-tos, kiadói papírborítóban, közepes álla-potban.

2,500.-37. B. BOBROVSZKY IDAA XVII. századi mezővárosok iparművé-szete (Kecskemét, Nagykőrös, Debrecen)Bp. 1980. Akadémiai 155 l.+67 t. 24,8 cm

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 13

33. 35.

Page 9: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

PSYCHÉ 10/28.Kiadói vászonkötésben, eredeti papírborí-tóban, jó állapotban.

2,500.-38. BOKSAY ANTAL, VITÉZA felhők katonái. A magyar hadirepülők tör-ténete.(Bp. 1938. Cserépfalvi) 255 l.+12 t.21,3cmCímlapja hiányzik, a 3. oldalon két bélyeg-zéssel, kézi számozással (111.)Aranyozott nyomású, fényezett bőrkötés-ben, szép állapotban.

8,000.-39. BOTOND. 38 M.”BOTOND” TJ. GK. LEÍRÁSÉS KEZELÉSI UTASÍTÁS.Bp-Győr, 1940. Magyar Waggon- és Gép-gyár Rt. 94 l.( szövegközti képekkel)+6mell. 21,8 cmWinkler Dezső tervezte 1938-ban a BotondA jelű, 6x4-es meghajtású,1,5 tonnás te-repjáró tehergépkocsit. A magyar hadve-zetés 1402 db-ot rendelt, ezt 1940. végérele is szállították. A II. vh. egyik legjobb te-repjáróját 1944. áprilisáig gyártották. 1949-ben kivonták a hadrendből, pedig jobb volt

az 1950-től gyártott Csepel 350 sorozatnál.Ma egyetlen ép példánya létezik a Hadtör-téneti Múzeum tulajdonában.Fűzve, vászon erősítésű gerinccel, felira-tos, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

10,000.-40. BRÓDY SÁNDOR (SZERK.)Kis Almanach. Husz magyar író eredetimeséivel és elbeszéléseivel. A képeket raj-zolta: Cserépy és Szobonya.Bp. (1893.) Lampel R. 1lev+182 l.+1lev.+4 t. 19,8 cm II. évfolyam.SZEGEDI 8/192Gottermayer-féle festett, de kopott kiadóivászonkötésben, jó állapotban.

4,000.-41. [BÜRGER GOTTFRIED AUGUST]Báró de Mánx’ Lengyel orsz. confed. ge-nerálisnak a tengeren, és szárazon Tettútazásai és Tsudálkozásra méltó történeteiPozsony-Pest, 1805. Füskúti Landerer 1t.+199 l. 18,8 cmElső magyar kiadás!Kiadástörténetéről lásd AH 23/52.KÖZPONTI 101/226 és 115/6.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!14

38. 40.

Page 10: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Címkézett gerincű, újabb papírkötésben,néhány lapja restaurált, de jó állapotban.

40,000.-42. CANTU CAESARAz utolsó harminc év története. (1848-1879) Folytatásul - - világtörténetéhez.Eger, 1881. Szent István Társulat XI+338+1lev.+52 l. 22,3 cmAranyozott gerincű, korabeli félbőr kötés-ben, jó állapotban.

5,000.-43. CHOLNOKY JENŐAfrika I-II. kötet.Bp. (1930.) Lampel 267 l.+1 térkép; 268-488 l.+ 1 térkép 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/KRISZTINA 15/75.; MIKE 38/66.Dúsan aranyozott, jellegzetes, kiadói vá-szonkötésben, szép állapotban.

5,00044. CHOLNOKY JENŐA Földközi-tengerBp [1939.] Franklin-Társulat 184 l. (65 kép-pel és 29 ábrával)/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/AH 20/40.; MIKE 34/73.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, szép állapotban.

3,000.-

45. CHOLNOKY JENŐA jég-világ. A sark-kutatások története.Bp. [1914.] Singer és Wolfner 271 l.+20 t.22,5 cmBordázott és címkézett gerincű, korabelifélbőr kötésben, az eredeti borító bele-kötve, szép állapotban.

6,000.-46. COOPER, [J.F.] ÉS CAMPE [J.H.]A tenger réme és egyéb elbeszélések a tá-voli világrészekből az ifjuság számára. For-dította Győry Ilona. Öt egész oldalasképpel.Bp. [é.n.] Magyar Keresk. Közlöny 95 l.19 cmFestett, kiadói félvászon kötésben, jó álla-potban.

4,000.-47. CZAKÓ ELEMÉR - GYÖRGY KÁLMÁNA magyaros ízlés. Szemelvények a magyarháziipar, népművészet és iparművészetformakincseiből.Bp. [1930.] Könyvbarátok Szöv. 220 l.23,8 cm (haránt alakú)KRISZTINA 23/66.; NYUGAT 16/55.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 15

41.

45.

Page 11: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Aranyozott feliratú, zöld, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

6,000.-48. CSÁSZÁR FERENCZKölteményei. Bővített kiadás.Buda, 1846. Magyar Kir. Egyetem 288 l.21,4 cmMIKE 31/68.Aranyozott gerincű, korabeli félvászon kö-tésben, régi könyvtári bélyegzéssel, jó ál-lapotban.

5,000.-

49. CSATÁR MAGYAR VITÉZNEK, A TÜNDÉRKI-RÁLY KEDVENCZÉNEK ESETE, KALANDJAI VI-SZONTAGSÁGAI ÉS HŐSTETTEI. 8 KÉPPEL.Buda, 1887. Rózsa K. és neje 76 l. 16,5 cmPonyva-kiadás!“A cím rokonsága alapján Garay János köl-teményei jut eszünkbe, pedig a két mun-kának semmi köze sincs egymáshoz.”(MKSz 1918/3-4. 157 p.)Újabb kartonkötésben, enyhén körülvágott,jó állapotban.

3,000.-

50. CSELKÓ ISTVÁNVálogatott darabok minden korú jeles ma-gyar írókból. Az ifjúság hasznára.Pozsony, 1817. Belnay 8+183 l. 18,8 cmCselkó István (1773-1837) akadémiaitanár, 1809-től a pozsonyi “Ephemerides”szerkesztője.Címkézett gerincű, aranyozott szegélyű,korabeli bőrkötésben, jó állapotban.

8,000.-51. CSERY PÉTEREngelhard Márton, vagy egy Ifjúnak tengeriútazása, és egy magános szigetben történtviszontagságaiKolozsvár, 1826. Burián 98 l. 18 cmRomantikus robinzonád, eredetije J.J.Polt:Abentheuer und Reisen Martin Engel-brechts... Leipzig, 1801.Fűzve, eredeti, feliratos papírborítóban, jóállapotban.

12,000.-52. CSIZMADIA IMREMotorkerékpárok 1957.Bp. 1958. Műszaki 288 l. 11,5 cm (harántalakú)

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!16

48. 51.

Page 12: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Fűzve, képes, feliratos, kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

3,000.-53. CSOKONAI VITÉZ MIHÁLYMunkái. Közli Kelemföldy. 1-3. kötet. (egy-bekötve). 15,8 cmLipcse-Pest, 1843-45. Köhler-Emich XII+1lev.+8-316 l.; XII+6-356 l.+1lev.; VII+189l.+1lev.KRISZTINA 17/67.; MÚZEUM 6/49.Aranyozott gerincű, korabeli egyszerű fél-vászon kötésben, régi tulajdonosi névbé-lyegzéssel, jó állapotban.

8,000.-54. CSUKA ZOLTÁN SZERK.A visszatért DélvidékBp. 1941. Halász 537 l.+73 l.+11 l.+2lev.+12 t. (A színes címkép hiányzik!) 24,4 cmAranyozott nyomású, kiadói vászonkötés-ben, szép állapotban.

5,000.-55. DÁNOS ÁRPÁDÖrök szomjazókBp. [1932.] Káldor 254 l.+1lev. 21,5 cmKner Izidor könyvnyomtató műhelyében

készült Gyomán. A borítólap rajzát Kner Al-bert tervezte. A könyvkötési munkát KnerErzsébet készítette.Aranyozott gerincű, rajzos, kiadói félvá-szon kötésben, jó állapotban.

4,000.-56. DAU, HEINRICHTengerek rejtekútjain. Az Admiral GrafSpee kísérőhajójának, az Altmarknak ka-landos útjai.Bp. 1940. Szenkó 154 l. 23,3 cmA kötet szerepel a “Fasiszta, szovjetelle-nes, antidemokratikus sajtótermékek meg-semmisítéséről” listán.Átkötött, új, műbőr kötésben, jó állapotban.

4,000.-

57. DELMÁR WALTER - THIRRING - VIGYÁZÓAutóúton a Tátrába. Útikalauz a Dunától aKárpátokig.Késmárk-Bp., 1931. Turistaság és Alpiniz-mus 102 l.+4 t.+2 térkép (egyik kihajtható)Fűzve, rajzos, feliratos, kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

4,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 17

53.57.

Page 13: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

58. DOBRÁNSZKY ISTVÁNAz ökölvívás technikájaBp. 1943. Stephaneum 143 l. 24 cmOPERA 19/57.Fűzve, rajzos (Arató), kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

2,500.-

59. DÓCZI PÁLA perzsaszőnyeg házi készítése. II-dik kia-dás!Bp. 1927. Manus RT 112 l.+2lev. 23,4 cmFűzve, javított gerincű, rajzos, kiadói pa-pírborítóban, jó állapotban.

3,000.-

60. DONÁSZY FERENCMiklós vitéz. Történeti elbeszélés a Hu-nyadyak korából. 2. kiadás.Bp. [é.n.] Athenaeum 259 l. (szövegköztiképekkel) 23 cmMIKE 35/126.; ORSZÁGHÁZ 14/269.Rajzos (Radó), feliratos, kiadói félvászonkötésben, jó állapotban.

2,000.-

61. DRESCHER [SZENTKUTHY] PÁLRégi magyar gyermekkönyvekBp. 1934. MBT. 136 l.+1lev.+14 t. 24,3 cmSzámozott (247/400.) példány!Készült a Kner nyomdában (LÉVAY-HAI-MAN 1.481)KÖZPONTI 102/22.Újabb, egyszerű vászonkötésben, ceruzásbejegyzésekkel, kiegészítésekkel, jó álla-potú munkapéldányHozzátartozik:Dr. Szondy GyörgyA magyar ifjusági irodalom gyermekkora(1669-1848.)Kecskemét, 1932. Protestáns Szemle 20 l.23 cmDedikált különlenyomat!Fűzve, régi könyvtári bélyegzéssel.Együtt: 6,000.-62. DUNAI ÁKOSMagyar főnemesek az emigrációbanYoungstown, 1983. Katolikus MagyarokVasárnapja 510 l.+1lev.+22,3 cmElső kiadás!Aranyozott, kiadói műbőr kötésben, képes,

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!18

59. 61

Page 14: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

feliratos, eredeti papírborítóban, jó állapot-ban.

2,000.-63. DURAY MIKLÓSKutyaszorító II.New York, 1989. Püski 199 l. 22,9 cmDedikált példány!Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

3,000.-64. EGY SZÉP TÖRTÉNET ÉS IMÁDSÁG, MELY-LYET EGY KÍNLÓDÓ LÉLEK AZON PAPNAK, A’ KIÖTET SZENVEDÉSÉTŐL MEG MENTETTE, KI NYI-LATKOZTATOTT.[H.é.ny.n.] “Nyomtatatott ebben az eszten-dőben.” 4lev. 15,7 cmTipográfiája alapján a XVIII. szd. végén ké-szülhetett.Fűzve, enyhén körülvágva, újabb vászon-tékában, jó állapotban.

5,000.-65. AZ ELÁTKOZOTT KIRÁLY, VAGY: A HÁROMSZERENCSÉS VÁNDORLEGÉNY. 94. SZÁM.Pest, 1868. Bucsánszky 15 l. 17 cmPonyva-kiadás!

Fűzve, rajzos, borítófedéllel, címkézett ge-rincű, vászon tékában, jó állapotban.

3,000.-66. EMLÉKIRAT. -A JAPÁN KORMÁNY EMLÉK-IRATA, AMELYET AZ AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLA-MOK KORMÁNYÁNAK 1941. DECEMBER 7-ÉNNYÚJTOTTAK ÁT. — MEMORANDUM OF THE JA-PANESE GOVERNMENT PRESENTED OF THE UNI-TED STATES GOVERNMENT DEC. 7, 1941Bp. 1941. Japán Császári Követség(KMENy) 7 l. 34 cm1941. dec. 7-én japán repülőgépek csapástmértek a pearl harbor-i amerikai haditen-gerészeti bázisra, ezzel a II. világháború acsendes-óceáni térségre is kiterjedt. Ez aza dokumentum, amelyet a japán követ átakart adni az amerikai külügyminiszternekfél órával a támadás előtt. Mivel háromne-gyed órát várakoztatták, az átadásra csaka támadás megkezdése után került sor,ezért azóta is úgy vélik és tanítják, hogyJapán hadüzenet nélküli orvtámadást inté-zett az Egyesült Államok ellen.A dokumentumban nincs leírva nyíltan ahadüzenet, diplomáciai virágnyelven utal

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 19

64. 66.

Page 15: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

nak rá: “ A japán kormánynak sajnálatáraezennel közölnie kell az amerikai kor-mánnyal, hogy tekintettel az amerikai kor-mány magatartására, kénytelen arra amegállapításra jutni, hogy lehetetlen to-vábbi tárgyalások során megállapodást lét-rehoznia.”A kétnyelvű kiadvány a Japán Császári Kö-vetség megrendelésére a Királyi MagyarEgyetemi Nyomdában készült kevés pél-dányban.A hat levél tűzőkapoccsal volt összeerő-sítve, ezek hiányoznak, és mivel a papírnedvességet kapott, rozsdás foltot hagyott.Vastag, erős papírja hullámos. Középenhajtásnyommal, több helyen az angol szö-veg mellett magyar nyelvű ceruzabejegy-zés.RITKA történelmi dokumentum!

4,500.-67. EMLÉNY. KARÁCSONYI, UJESZTENDEI ÉSNÉVNAPI AJÁNDÉK. MDCCCXLIII. HAT ACZÉL-RA METSZETT KÉPPEL.Pest, 1843. Heckenast 2lev.+272 l.+6 t.(acélmetszetek)

A reformkor ismert és népszerű szerzőinek(Gaal, Szemere, Garay, Vachot, stb.) írá-saival és verseivel.Feliratos gerincű, korabeli félvászon kötés-ben, kopottas, közepes állapotban.

5,000.-68. EMLÉNY. KARÁCSONI, UJESZTENDEI ÉSNÉVNAPI AJÁNDÉK. 1844. HAT ACZÉLRA MET-SZETT KÉPPEL.Pest, 1844. Heckenast 2lev.+247 l.+5 t.(hat helyett!)Az Emlény 1837-től jelent meg évente, ezaz utolsó kötet.SZŐNYI 22/104.Feliratos gerincű, korabeli félvászon kötés-ben, kopottas, de jó állapotban.

5,000.-69. ÉNEK SZENT ISTVÁN MAGYAR ORSZÁGELSŐ APOSTOLI KIRÁLY, DICSŐSÉGES JOBB-KE-ZÉRŐLBuda, 1838. Gyurián J. és Bagó M. 8 l.18 cmMária Terézia szerezte vissza Raguzából aSzent Jobbot 1771-ben. Budára szállítot-ták az Angolkisasszonyok és a várpalota

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!20

67. 69.

Page 16: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Zsigmond kápolnájának plébánosára bíz-ták. Ekkor rendelték el Szent István napjá-nak augusztus 20-i megünneplését. ASzent Jobb körmenet minden évben aZsigmond kápolnától a Nagyboldogasz-szony templomig haladt.MÚZEUM Első online/44.Fűzve, erősített gerinccel, Ritter rajzával,félvászon tékában, jó állapotban.

4,000.-

70. [ERDÉLYI JÁNOS ?]Hetvenhét közmondásból támad’ tt Gú-nyortzák vagyis Rendes Tréfa. Illymit elfo-gadók’ kedvéért kiadá Egy annak Barátja.Pest, 1825. Landerer L. VIII+183 l. 18,8 cmPetrik (és nyomán mások) Erdélyi János-nak tulajdonítja a szerzőséget, pedig ő1814-ben született, így a megjelenéskorcsak 11 éves volt...Egyszerű vászonkötésben, könyvtári dup-lum, utolsó oldalon aljából levágva, jó álla-potban.

8,000.-

71. Erdélyünk és honvédségünk. Törté-nelmi eseménysorozat képekkel. Szerk:Rózsás József. Közrem: Béry László.Bp. 1941. Vitézi Rend Zrínyi Csoportja 1 t.(Horthy)+ 224 l.+40 t. 30 cmSZŐNYI 21/373.Színes címerrel díszített, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

6,000.-72. ESCHENBACH, OLGAFenn és alant. - - után fordította VachottSándorné.Pest, 1865. Pollák 1 t.(színes díszcímlap)+3lev.+213 l.+6 t.(színes kőnyomat) 18,7 cmAH 23/90.; DRESCHER 612.Aranyozott gerincű, feliratos, korabeli fél-vászon kötésben, szép állapotban.

6,000.-73. EZEREGY ÉJ. NAPKELETI REGÉK GYÖN-GYEI. GYERMEKEK SZÁMÁRA GYŰJTÖTTE KAR-DOS PÁL.Bp. (1883.) Tettey VIII+232 l. (szövegköztiképekkel)+4 t. (színes) 20,2 cmKardos Pál álnéven Kalocsa Róza (1838-1901) állította össze (Szinnyei).Színes, rajzos, feliratos, kiadói félvászonkötésben, jó állapotban.

6,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 21

70.71.

Page 17: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

74. EZERÉVES MAGYARORSZÁG. VEZÉREK ÉSKIRÁLYOK ARCZKÉP-CSARNOKA RÖVID TÖRTÉ-NELME.Bp. [1896.] Rigler 55 t. (színes, kihajthatóchromolithographia) 11,5 cmAz uralkodókat ábrázoló képek hátoldalánéletrajzi összefoglalókkal.MÚZEUM 17/181.; OPERA 20/53.Színes, rajzos, feliratos, kopottas, kiadóikartonkötésben, jó-közepes állapotban.

25,000.-

1848-49-ES PONYVÁK

1848. MÁRCIUS 15-E UTÁN A FRISSEN KAPOTTSAJTÓSZABADSÁG A HAZAI NYOMDÁK TERMELÉ-SÉT JÓCSKÁN MEGEMELTE, MÉGIS ALIG NÉHÁNYPÉLDÁNY MARADT AZ EGYKORÚ TUDÓSÍTÓ VER-SEKBŐL, EZEKBŐL A NÉPNEK SZÁNT ESEMÉNY-KRÓNIKÁKBÓL. INNEN A VÁSÁRI VERSESRÖPIRATOKBÓL ÉRTESÜLHETETT MINDENKI AFRISS POLITIKAI ÉS HARCTÉRI ESEMÉNYEKRŐL.ÁLTALÁBAN 8 OLDALBA SŰRÍTETTÉK A LEÍRÁ

SOKAT, EZ A KIS TERJEDELEM OLCSÓVÁ TETTE AKIADVÁNYOKAT.1849. ŐSZÉN A GYŐZTES CSÁSZÁRIAK EGYIKELSŐ RENDELETE KÖTELEZETT MINDENKIT AZILYEN SAJTÓTERMÉKEK BESZOLGÁLTATÁSÁRA,EZEKET AZONNAL MEG IS SEMMISÍTETTÉK. AKI-NÉL MÉGIS TALÁLTAK BELŐLÜK, AZ SÚLYOSBÜNTETÉSRE SZÁMÍTHATOTT. EMIATT ILYENRENDKÍVÜLI RITKASÁGÚAK A MÉG FELLELHETŐPÉLDÁNYOK.A KIADVÁNYOK RÉSZBENI FELDOLGOZÁSA AMAGYAR HÍRMONDÓ SOROZATBAN MEGJELENT“RIADJ MAGYAR! 1848-49 FAMETSZETESPONYVÁI, CSATAKRÓNIKÁI (BP. 1983. MAG-VETŐ)” KÖTETBEN POGÁNY PÉTER SZERKESZ-TÉSÉBEN TÖRTÉNT MEG.

75. A’ BÁTOR MAGYAR A’ VERBÁSZI CSATÁBAN.1848.Nagyvárad, 1848. Sztankó J. 4lev. 17 cmPOGÁNY 0.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, jó állapotban.

5,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!22

74.75.

Page 18: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

76. A GAZ GRÓF ZICSI ÖDÖN KÖTÉL ÁLTAL LETTKIVÉGEZTETÉSE SEPTEMBER 30-ÁN 1848.Szarvas, 1848. Réthy L. 4lev. 16,2 cmPOGÁNY 38. (nem zárja ki Garay Jánosszerzőségét)Fűzve, címlapján nagy fametszettel, jó ál-lapotban.

5,000.-77. [GREGUSS ÁGOST]Pest visszavétele és Budavár ostroma az1849-dik év tavaszán. — A’ magyar hadse-reghez.Szarvas, 1849. Réthy L. 4lev. 16,3 cmPOGÁNY 69.Fűzve, címlapján fametszettel, erősen, afelső sort is érintő körülvágással, egyéb-ként jó állapotban.

5,000.-

78. A HAZAÁRULÓ LAMBERG GRÓFNAK CSÚFOSHALÁLA. SEPTEMBER 28-ÁN 1848. — SEP-TEMBERI DAL — DALSzarvas, 1848. Réthy L. 4lev. 15,1 cmPOGÁNY 35.A versíró “Ypsilon” néven szignálta műveit.

Fűzve, címlapján fametszettel, enyhén kö-rülvágva, foltos, de jó állapotban.

5,000.-79. A MAGYAROK HAZASZERETETE. 1848. (R.I.H. SZOBOSZLÓN)Debrecen, 1848. Telegdi L. 4lev. 18 cmPOGÁNY 6.Írta Radó Imre Hajdúszoboszlón.Fűzve, gerince papírcsíkkal erősítve, cím-lapján fametszettel, jó állapotban.

5,000.-80. A MAGYAROK ÚJ VILÁGA. 1848.Debrecen, 1848. Telegdi L. 4lev. 18,1 cmPOGÁNY 2.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel, fa-metszetes címlappal, jó állapotban.

5,000.-81. NAPI ESEMÉNYEK A’ RÁCZ ÉS SZERB LÁZA-DÁS IDEJÉBEN. 1848. ELSŐ KÖZLÉS.Debrecen, 1848. Kiss D. 4lev. 18,2 cmPOGÁNY 22. (szerinte a kiadó Kiss Dánielírta)Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, sarkai pótoltak, jóállapotban.

5,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 23

76. 79.

Page 19: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

82. PUTNOKI JÓZSEFKétszázezer magyar katona. (Apa és fia.)Buda-Pest, 1848. Bucsánszki A. 4lev.18,1 cmPOGÁNY 11.A szerzőnek Szinnyei csak Rózsa Sándorc. művét ismeri.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel, aszöveget nem érintő restaurálással, cím-lapján fametszettel, jó állapotban.

5,000.-83. PUTNOKI JÓZSEFUrambátyám és öcsémBuda-Pest, 1848. Bucsánszki A. 4lev.18 cmPOGÁNY 12.Fűzve, papírcsíkokkal erősített gerinccel,jobb alsó sarka hiányos, pótolt, jó állapot-ban.

5,000.-84. RADÓ IMREBáró Jellasics históriája. 1848. - Nóta.Debrecen, 1848. Telegdi L. 4lev. 17,7 cmPOGÁNY 31.“Te fertelmes kutya a’ gyalázatunkraA’ magad hálója akadjon nyakadba,”

(Szerintünk a költő nem szerette Jellasi-csot...)Fűzve, papírcsíkokkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, jó állapotban.

5,000.-85. RADÓ IMREBocskay Zászlója alá hajdu vitézek! 1848.Debrecen, 1848. Telegdi L. 4lev. 18,1 cmPOGÁNY 0.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, alsó sarka pótolt, jóállapotban.

5,000.-86. RADÓ IMREOrszággyűlési határozat a’ katonaság kiál-litása iránt. 1848. — Lenkei századaP.(etőfi) S(ándor)Debrecen, 1848. Telegdi L. 4lev. 17,3 cmPOGÁNY 28.Petőfi verse 1848. aug. 20-án jelent meg aNép Barátjában, attól tördelésben és né-hány betűjében tér el.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, jó állapotban.

5,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!24

82. 86.

Page 20: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

87. RADÓ IMRESzózat a’ magyar nemzethez ‘s a’ magyarkirályhoz.Nagyvárad, 1848. [Ny.n.] 6lev. 18,2 cmPOGÁNY 0.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel, kör-ben restaurálva, jó állapotban.

5,000.-88. RADÓ IMREUjvidék szomorúsága 1848. Junius 28.Debrecen, 1848. Sztankó J. 4lev. 18 cmPOGÁNY 17.A szerző neve utáni m.k. a “maga kezével”rövidítése.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, jó állapotban.

5,000.-89. RADÓ IMREÚj - Vidék szomorúsága Junius 28-kán1848.Pest, 1848. Szkubán S. - Panics Gy. (Tratt-ner-Károlyi ny.) 15 l. 18,1 cmPOGÁNY 17. (lappangó v. elpusztult kiad-ványként említi, melyet Petrik leírt!)Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,

címlapján fametszettel, hátoldalán egykorútulajdonosi feljegyzéssel, sarkai restaurál-tak, jó állapotban.

5,000.-90. [SZABÓ MIHÁLY] SZ. M.Néhány nevezetes nap a derék törökbe-cseiek életéből 1848-iki húsvét ótaSzeged, 1848. Grünn J. 4lev. 18,1 cmA szerzőről ír Pogány 491. p.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján kis fametszettel, jó állapotban.

5,000.-

91. SZOMORÚ VERSEK IFJÚ GRÓF ZICHY FE-RENCZ’ VARGA GERGELY’ ÉS VODÉR GERSON’HALÁLUKRÓL A VERBÁSZI CSATÁBAN.Nagyvárad, 1848. Sztankó J. 4lev. 17,1 cmPOGÁNY 0.“A bátor magyar” címlap változata. Tar-talma és a címlap fametszete megegyezikazzal!Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, sarkai restauráltak,jó állapotban.

5,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 25

88. 91.

Page 21: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

92. VERSECZI ÉS SZENT-TAMÁSI ÜTKÖZET LE-IRÁSA. 1848. — HONVÉD DAL.Debrecen, 1848. Telegdi L. 4lev. 17,9 cmPOGÁNY 0.Szerzője valószínűleg Szekács Pál (1821-?) honvéd-kapitány.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján fametszettel, jó állapotban.

5,000.-

93. FARKAS FERENCZ, (FARKASFALVI)Szerentse útja vagy életbölcsesség. Frank-lin nyomán a nép számára kidolgozta.Buda-Pest, 1844. Iparegyesület 37 l.+1lev.15,2 cm/Népszerű Könyvtár 1./Farkas Ferenc (1785-?) ügyvéd egy bú-várharang feltalálása által tette nevét em-lékezetessé. (Szinnyei)OSzK 3.159/1/RaktárFűzve, címkézett gerincű, félvászon téká-ban, jó állapotban.

4,000.-

94. FEDRUSNAK AUGUSTUS’ SZABADOSÁNAKESÓPUSI MÉSÉIVeszprém, 1833. Számmer 79 l. 18,9 cmAH 23/97.Címkézett gerincű, későbbi félvászon kö-tésben, az eredeti papírborítók belekötve,jó állapotban.

10,000.-95. FELFEDEZŐK LEXIKONA. SZERK.: DR. KÉZANDOR.Bp. [1937.] Franklin-Társulat 162 l. 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/AH 21/52.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

3,000.-96. FELKAY (FILLKORN) LAJOSA labdarúgó (futball) játék szabályai 1939.Bp. 1939. Szerző 1lev.+62 l.+4lev.17,2 cm“Magyar Labdarúgó Játékvezetők Testülete1917” bélyegzővel ellátott “ Oktató pél-dány”.Leírja - többek között - a szabályos rempli-zés módját is!Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, kö-zepes állapotban.

1,200.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!26

93. 94.

Page 22: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

97. FÉRÉAL, M.V.Az inquisitió és egyéb spanyol titkos társu-latok titkaiBrünn, 1864. Karafiat VIII+463 l.+XVIII+12 t. 21,5 cmSZŐNYI 19/106. (24 táblával), 23/133.Az eredeti kötés felhasználásával készültfélvászon kötésben, jó állapotban.

12,000.-98. [FESSLER, AURELIUS]A’ három jó barátokKassa,1802. Landerer F.1t.+240 l. 19,5cmA fordítás eredetije “ Jodocka von Ilgendorfoder die drey Feunde von Serinwar:...”címen jelent meg 1799-ben. Zrínyiről és kétbarátjáról szól, a végén a bán haláláról,melynek barátai szemtanúi voltak. ZrínyiMiklós 1664-ben halt meg, a hivatalos ál-láspont szerint megsebzett vadkan végzettvele. Egy új elemzés azonban ezt két-ségbe vonja:“Az elemzés leleplezi a regényt, mint pro-móciós szándékkal megírt művet, mely abán meggyilkolásának tényét, tudniillik,hogy a bánt két udvarmestere Angelini ésMailani ölték meg. ... A Fessler-könyv sze-rint a hidegvérű gyilkosság főszereplője,

Angelini I. Lipót osztrák császártól 1664.nov. 18. után nagy birtokot kapott ajándék-ként. A véres gyilkosság megrendelőjepedig az osztrák császár, Habsburg I. Lipótvolt.” (Zeljkó Vegh: Adalék Zrínyi Miklós(1620-1664) horvát bán halálának módjá-ról, illetve körülményeiről. Regionális Ta-nulmányok. Sopron, 2009. Pannon IQ m)A bibliográfiák az 1804-es pesti kiadást(KRISZTINA 24/509.) tartják első (ésegyetlen) magyar megjelenésnek, pedig azáltalunk leírt példány két évvel korábbi. Ér-dekes, hogy a két kiadás címlap előtti réz-metszete azonos.Címkézett gerincű, új kartonkötésben,könyvtári duplum, jó állapotban.

20,000.-99. FOGLYOK SZÖKÉSE SZIBÉRIÁBÓL. IGAZTÖRTÉNET.Bp. [é.n.] Rózsa K. és neje 32 l. (szöveg-közti képekkel)Ponyva-kiadás!Szimpatikus politikai foglyok jó embereksegítségével megszöknek Szibériából ésboldogan élnek tovább Svájcban.Fűzve, címkézett gerincű, vászon tékában,jó állapotban.

3,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 27

97.98.

Page 23: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

FOLYÓIRAT

100. KÁRPÁTI HÍRADÓ. POLITIKAI NAPILAP. FŐ-SZERKESZTŐ SIMON MENYHÉRT DR.Munkács, 1938. nov. 10. (XV. évf. 189. sz.)Welber ny. 2lev. 44,3x32 cmPiros-fehér-zöld szegéllyel, zöld betűkkelnyomtatott ünnepi szám a bevonuló hon-védség tiszteletére.Az “Első bécsi döntés (1938. nov. 2.) sze-rint Munkács is visszatért az anyaország-hoz. Kárpátalja többi részét Csehszlovákianémet megszállása és megszűnése utánhazánk katonai erővel foglalta el.Sárgult papírra nyomtatott félbehajtottújság, jó állapotban.

4,500.-101. SZABAD SZÁJ. SZERK.: KIRÁLY DEZSŐ.ELSŐ ÉVFOLYAM.Bp. 1946. Hungária ny. 54lev. 45,5 cm1946. június 22-én indult. Ez az első évfo-lyam 28 számból állt (nálunk hiányzik a 19.füzet!)A Szabad Száj a Kisgazdapárthoz köthető,

míg a kortárs Lúdas Matyi a kommunisták-hoz (tovább is élt...)MIKE 37/554.Egyszerű, vetemedett, kopott, korabeli fél-vászon kötésben, közepes állapotban.

5,000.-102. TUDOMÁNYOS GYŰJTEMÉNY. 1821/10-11-12. KÖTET.Pest, 1821. Trattner 132 l.; 128 l.+5 tábla(3 levélen) ; 156 l. 21,5 cmHESS 38/106.; HONTERUS 74/156.A X. kötetben többek között Pósfay: A’ Ku-nokról..., a XI-ben Virág Benedek: Észre-vételek a’ Magyar szókötésre, a XII-benSzombathy János: A’ Magyar Szent Koro-náról írt tanulmányokkal. A mellékletek Ko-vács Imre: A’ Stenographiaról, vagyGyors-írásról c. értekezéséhez tartoznak.Címkézett gerincű, korabeli papírkötésben,közepes állapotban.

6,000.-103. TŰZHELY. CSALÁDI, LAKBERENDEZÉSI ÉSSZÉPIRODALMI FOLYÓIRAT. I. ÉVF. 1-11. SZÁM(1932. ÁPR. - DEC. 15.) TELJES!Bp. 1932. Hornyánszky ny. 11x32 l.30,5cmTöbbek között József Attila, Kosztolányi,Krúdy írásaival.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!28

100.102.

Page 24: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

KRISZTINA 19/170.Korabeli, kopottas, foltos félvászon kötés-ben, az eredeti borítók belekötve, közepesállapotban.

3,000.-104. UJ MAGYAR ÉLET. A MAI MŰVÉSZETKÖNYVE. SZERK.: VÉN TAMÁS. I. [EGYETLEN?]FÜZET.Bp. (é.n.) Merkantil ny. 40 l.Ismeretlen folyóirat-kezdemény a huszasévekből. A fellelhető kézikönyvekben nemtaláltuk.Fűzve, ráragasztott címlappal, jó állapot-ban.

1,200.-

105. FORD, HENRYÉletem és működésemBp. 1926. Légrády 1t.+291 l. 19,6 cmMIKE 35/264.Feliratos gerincű, kiadói vászonkötésben,jó állapotban.

3,000.-

106. FOTÓ — KLAPKA GYÖRGY HONVÉDTÁ-BORNOK ALÁÍRT FOTOGRÁFIÁJA.[Bp. 1886. körül, Klösz Gy.] Mérete: 9,8x13,5 cm, teljes mérete: 11x15,8 cmKlapka György (1820-1892) ragyogó karri-ert futott be a honvédségnél 1848-ban mégcsak főhadnagy, 49-ben tábornok (öt foko-zat!) és helyettes hadügyminiszter. A ko-máromi fegyverletétel után önként külfödretávozott. 1855-ben svájci állampolgárságotkapott és 56-tól a svájci nemzetgyűléstagja. Névadója és vezetője a poroszKlapka-légiónak (AH 22/76.) A kiegyezésután hazatért, a Deák-párt tagjaként Te-mesvár országgyűlési képviselője.Jelen fotójának beazonosítását segítette,hogy ez a képe jelent meg “Emlékeimből”c. kötetében (Bp. 1886. Franklin) Klösz jel-zettel, ott balra nézve.Hátsó felirat nélküli, kartonlapra ragasztva,tintával aláírva, jó állapotban.

20,000.-107. A FÖLD FELFEDEZŐI ÉS MEGHÓDÍTÓI. I-V.KÖTET.Bp. 1938. Révai 1lev.+474 l.+2lev.+24 t.;1lev.+373 l.+3lev.+15 t.; 1lev.+371 l.+3lev.+

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 29

104. 106.

Page 25: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

16 t.; 1lev.+441 l.+4lev.+20 t.; 1lev.+236 l.+2lev.+LXVIII+8 t. 24 cmHONTERUS 77/146.; LASKAI 8/70.Az öt kötet egységes, aranyozott gerincű,kiadói félbőr kötésben, szép állapotban.

30,000.-108. FRANYÓ ZOLTÁNA kárpáti harcokról. 2. kiadás.Bp. 1918. Athenaeum 172 l. 18 cm/Hősök és hőstettek 1914-1918./MIKE 38/137.Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,jó állapotban.

4,000.-109. FRATER LÉNÁRTHunyadi magyar származása oklevelekbenBp. 1937. Kapisztrán ny. 124 l.+2lev.+3t.(1színes) 23,5 cmOPERA 18/64.Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

2,500.-110. GAAL, [JÓZSEF[A’ király Ludason. Történeti vígjáték.Pest, 1837. Heckenast 6lev.+90 l.+3lev.14,2 cm/Magyar Történeti Színművek III. kötet./Korabeli félvászon kötésben, jó állapotban.

3,000.-111. GAAL MÓZESKujak Andris keleti utazása. Góró Lajos hu-szonkét rajzával. Harmadik kiadás.Bp. 1913. Franklin-Társulat 231 l. 19,8 cm

AH 23/125.; EX LIBRIS 42/44.Festett, kiadói vászonkötésben, jó állapot-ban.

4,000.-112. GÁBOR ÁRONAz embertől keletreMünchen, 1967. XX. század 327 l. 21 cmDedikált példány!Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,jó állapotban.

4,000.-113. GÁRDONYI GÉZANagyapó 100 tréfája. Sok képpel.Bp. (1902.) Singer és Wolfner 153 l.+3lev.21 cmElső kiadás!Aranyozott, feliratos, kiadói vászonkötés-ben, jó állapotban.

4,000.-114. GÁSPÁR JÁNOS - KOVÁCSI ANTALMagyar olvasó-könyv tanodák és magán-növendékek használatára. Első folyam,második fele.Kolozsvár-Budapest (!), 1853. Barráné-Geibel 2lev.+248 l. 20,3 cmElső fele 1848-ban jelent meg Kolozsváron

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!30

107.

113.

Page 26: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

(DÁVIDHÁZY 1/70.)Címkézett gerincű, új papírkötésben, jó ál-lapotban.

6,000.-115. GÁSPÁR LÁSZLÓMi, I. Adolf. Ha a németek győztek volna.(Bp. 1945.) Magyar Téka 256 l. 19,5 cmMIKE 36/135.Rajzos, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

2,000.-

GASZTRONÓMIA

116. FÜLÖP MARGITMindenki szakácskönyve.Bp. [~1948.] Bp Szfőv. Irodalmi Int. 207 l.20,5 cmFeliratos, kiadói félvászon kötésben, köze-pes állapotban.

2,000.-117. A HÁZIASSZONY KÖNYVE 1939. ÉVREBp. (1938.) Bp-i V. kerületi Izraelita Nőegy-let 62 l.+1lev. 22,6 cm

A sorozat első kötete háztartási tudniva-lókkal, receptekkel, izraelita címtárral.Fűzve, kissé foltos kiadói borítóban, köze-pes állapotban.

1,600.-118. A HÁZIASSZONY KÖNYVE 1942. ÉVREBp. (1941.) Bp-i V. kerületi Izraelita Nőegy-let. 56 l.+1lev. 22,2 cmA sorozat negyedik kötete étlapmintákkal.Fűzve, kissé foltos kiadói borítóban, jó ál-lapotban.

1,600.-119. A HÁZIASSZONY KÖNYVE 1944. ÉVREBp. (1943.) Bp-i V. kerületi Izraelita Nőegy-let 58 l. 22,2 cmA sorozat hatodik, utolsó kötete.Fűzve, kissé foltos kiadói borítóban, jó ál-lapotban.

1,600.-120. T. KÁLMÁNCHEY IRÉNMagyar lányok hozománya (szakács-könyv)Debrecen, 1930. Antalfy 275 l. 22,7 cmBarnult aranyozású, kiadói vászonkötés-ben, jó állapotban.

3,500.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 31

115.116.

Page 27: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

121. M. KRASZNAI ELZAHázi cukrászat és befőttek könyve. Hírne-ves magyar, francia, angol és német forrá-sok nyomán.Bp. (1930.) Tolnai 158 l.+1lev. 19 cmIllusztrált fedelű, kiadói papírkötésben, jóállapotban.

2,000.-122. MARENCICH OTTÓVezérfonal a szálloda- és vendéglőüzemmegszervezéséhez és vezetéséhezBp. 1927. Szerző 175 l. 24 cmKRISZTINA 22/140.Fűzve, csúnyán ragasztott gerincű, kiadóipapírborítóban, közepes állapotban.

3,000.-123. NAPTÁR. SZIVÉLYES ÜDVKIVÁNAT AZ ÉV-FORDULAT ALKALMÁBÓL 1883. KORN KÁVÉ-HÁZAGraz, 1882. Lit. Tn. Schneider’s 4lev. (nap-tár és átváltás)Hozzátartozik:[Naptár] Szivélyes üdvkívánat az évfordulatalkalmából 1883. Buchberger KávéházaGraz, 1882. Lit.Tn. Schneider’s 4lev. (nap

tár és átváltás)Az első naptár borítóján kártya, szikvíz, bil-liárd és fagylalt ábrázolás.Ritka, szép aprónyomtatványok.

3,000.-124. PROHÁCZIK JÁNOS - CSÁKI JÓZSEFA konyhamészáros kézikönyveBp. 1959. Közgazdasági és Jogi 247 l.+10t20,3 cmKiadói vászonkötésben, eredeti, rajzos,kissé sérült papírborítóban.

1,600.-125. DR. VUK MIHÁLYAz élelmiszerek chemiai technológiájaBp. 1927. Term.tud. Társ. VI+329 l.+1lev.(79 képpel) 24,5 cmFűzve, sérült gerincű, kiadói papírborító-ban, közepes állapotban.

2,500.-

126. GENOVÉVA. RIGI SZÉP ÉS ÉRZÉKENY TÖR-TÉNET, MINDEN JOBB ÉRZÉSŰ EMBEREKNEK KÜ-LÖNÖSEN PEDIG ANYÁKNAK ÉS GYERMEKEK-NEK SZÁMÁRA SZEREZTETETT.Buda, 1830. Landerer Anna 157 l. (a végé-ből 1 levél, a Mutatótábla második része hi-ányzik!) 18 cmValószínűleg a Láng Ádám által fordított1824-es kassai kiadás (DRESCHER 139.)új megjelenése, ezt azonban a fellelhető

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!32

122.

123.

Page 28: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

bibliográfiákban nem találtuk.Fűzve, felirat nélküli korabeli papírborító-ban.

8,000.-127. GENTHON ISTVÁNA régi magyar festőművészetVác, 1932. Pestvidéki ny. 127 l.+2lev.+48t.24,8 cmDedikált példány!Fűzve, képes, feliratos, kiadói, javított pa-pírborítóban, jó állapotban.

6,000.-128. GIESSWEIN SÁNDORMizraim és Assur tanusága. Az Ó-Szövet-ségi Szent-Iratok hitelessége és isteni su-galmaztatása az aegyptológia ésassyriológia világításában. I-II. kötet. (egy-bekötve)Győr, 1887. Surányi VII+299 l.+1lev.; 1lev.+356 l.+1 térkép 23 cmDedikált példány!MÚZEUM 14/75.Korabeli, aranyozott gerincű, vászonkötés-ben, jó állapotban.

8,000.-

129. GOSZTONYI PÉTERA magyar honvédség a második világhá-borúbanRóma, 1986. Katolikus Szemle 495 l.+12 t.(kétoldalas) 22,8 cmDedikált példány! ( A megajándékozottpiros golyóstollal írt helyesbítéseivel.)Fűzve, képes, feliratos, kiadói papírborító-ban.

5,000.-130. GRACZA GYÖRGYTalpra magyar! 1848-iki szabadságharcunkrövid története. A serdültebb ifjúságnak el-beszéli - - .Bp. [~1910.] Lampel 245 l.+1lev. 24,7 cmAH 23/154.; MIKE 37/154.Színes, litografált képpel díszített, kiadóivászonkötésben, szép állapotban.

6,000.-131. GRILLPARZER, [FRANZ]Sappho. Szomorú játék öt felvonásban.Fordította inántsi Pap Gábor.Székesfehérvár, 1820. Számmer P. 120 l+1lev. 18,3 cmPap Gábor (1791-?) kápolnásnyéki szüle

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 33

126. 129.

Page 29: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

tésű helytartósági titkár, fejér megyei kötő-dése miatt művei Fehérváron jelentek meg.Későbbi, aranyozott gerincű, félbőr kötés-ben, az eredeti borítófedelek belekötve, jóállapotban.

8,000.-132. GRÜNWALD BÉLAA régi Magyarország. 1711-1825.Bp. 1888. Franklin XIV+576 l. 19,5 cmHozzátartozik:Grünwald BélaAz uj Magyarország. Gróf Széchenyi IstvánBp. 1890. Franklin IV+529 l.+1lev. 19,5 cmEgységes, korabeli, bordázott gerincű fél-bőr kötésben, márványozott lapszélekkel,dekoratív, szép állapotban. Együtt:

12,000.-133.GUNTHER, JOHNEurópa igazi képe. Ford.: Barkóczy István.I-II. kötet.Pozsony, 1938. Prager 320 l.; 334 l. 19 cmJohn Gunther (1901-1970) amerikai újság-író, 1924-36. között a Chicago Daily Newslondoni tudósítója. Egész Európát bejártaés botcsinálta történészként, kívülállóként

“szakértő” írásokkal traktálta olvasóit.MIKE 38/175.Kiadói, kopottas, félbőr kötésben, közepesállapotban.

5,000.-134. HABSBURG OTTÓJalta és ami utána következett. Válogatottcikkek, tanulmányok.München, 1979. Újvári “Griff” kiadó 200 l.21 cmAranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,eredeti papírborítóban, jó állapotban.

4,000.-135. HAJDÚVÁRMEGYE ÉS DEBRECEN SZ. KIR.VÁROS ADATTÁRADebrecen, 1937. Nagy K. 344 l.+1lev.+264 l. 24,5 cmBIHAR 9/117.Kopottas, aranyozott, kiadói vászonkötés-ben, közepes állapotban.

5,000.-136. DR. HALLA AURÉL - DR. DOBROVICS KÁ-ROLYMagyarország története különös tekintetteliparra és kereskedelemre. Két kötetben.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!34

132. 133.

Page 30: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Második kiadás.Bp. 1936. Monopol 320 l.; 378 l. 20,3 cmSZŐNYI 20/151.Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

6,000.-137. HAT IGEN SZÉP TÖRTÉNET ÉS TÜNDÉRIESREGE AZ ŐSKORBÓL 12 KÉPPEL. 46 l. (20.SZ.)NÉGY IGEN SZÉP TÖRTÉNET ÉS TÜNDÉRIESREGE AZ ŐSKORBÓL 9 KÉPPEL. 45 l. (21.SZ.)ÖT IGEN SZÉP TÖRTÉNET ÉS TÜNDÉRIES REGEAZ ŐSKORBÓL 11 KÉPPEL. 46 l. (22. SZ.)NÉGY IGEN SZÉP TÖRTÉNET ÉS TÜNDÉRIESREGE AZ ŐSKORBÓL 3 KÉPPEL. 48 l.(27.SZ.)Bp. [é.n.~1890.] BucsánszkyHozzátartozik:Az aranygyapjas vitézek, vagy Jázon híresgörög hősnek történeteBp. 1874. Bucsánszky 40 l. 16,5 cmFűzve, együtt feliratos vászon tékában, jóállapotban.

8,000.-138. HEDIN, SVENMa Csung-Jin menekülése. Ford.: MezeyDénes.

Bp. [1937.] Franklin 270 l.+1lev.+20 t.22,4 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/SZŐNYI 19/272.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

2,500.-139. HEDIN,SVENA selyem útja. I-II. kötet.Bp. [1938.] Franklin-Társulat 144 l.+10 t.;146-308 l.+10 t. 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/SZŐNYI 21/318.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, szép állapotban.

5,000.-140. HEDIN, SVENA vándorló tó. I-II. kötet. [A Közép-Ázsia ex-pedíció 1933-35. trilógia 3. része]Bp. [1940.] Franklin-Társulat 144 l.; 145-291 l.+16 t. 22,5 cmAH 22/102.; MIKE 34/182.Jellegzetes, aranyozott, kiadói félvászonkötésben, alsó sarka megnyomódva, jó-kö-zepes állapotban.

4,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 35

136. 138.

Page 31: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

141. HEILING JÁNOS SZIKLÁJA. CSEH NÉP-MONDA.Bp. [é.n.] Rózsa K. és neje 32 l. 17,2 cmPonyva-kiadás!“Csehországban Karlsbadon túl az Egerfolyó völgye tele van bámulatos sziklakép-ződésekkel, melyek közt leghíresebb Hei-ling Hans sziklája. Róla ma is él az ottaninép ajkán egy monda, melynek tárgyátKorner novellává, Marschner pedig dalművé dolgozta fel.” (Vasárnapi Újság1873/33.)Fűzve, vászon erősítésű gerinccel, jó álla-potban.

3,000.-142. HEINE, [HEINRICH]Válogatott költeményei. Fordította: FaragóJános.Bp. 1904. Kilián utóda 128 l. 16,6 cmA fordító által dedikált példány!Dúsan aranyozott, Gottermayer-féle vá-szonkötésben, aranyozott lapszélekkel, de-koratív példány!

4,000.-143. HEKLER ANTALMichelangeloBp. [1926.] Franklin 334 l.+1lev. 23,4 cm

Dedikált példány!Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,jó-közepes állapotban.

4,000.-144. HELTAI GÁSPÁREgy nemes emberről és az ördögről valóhistória mellyet... kiszedegetett és ím újranapfényre bocsátott Király György. (Ill.:Kozma Lajos)Gyoma, 1942. Kner 95 l. (szövegközti fa-metszetekkel) 12 cm“Ezen könyvecséből ezeret újonnan nyom-tattak az 1942. esztendőben”Címkézett kiadói papírborítóban, jó álla-potban.

3,000.-145. HERCZEG ERNŐSzarajevótól Genfig. Kémek, gyilkosok,diplomaták, hadvezérek, áldozatok.Kolozsvár, 1930. Progresul ny. 1t.+159 l.21 cmDedikált példány!KÖNYVMOLY 11/176.Aranyozott nyomású, kiadói vászonkötés-ben, közepes állapotban.

4,500.-146. HEVESI LAJOSJelky András bajai fiu rendkivűli kalandjaiötödfél világrészben. Történeti kutforrások

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!36

142.

144.

Page 32: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

alapján. Magyar népkönyv, különös tekin-tettel a serdültebb ifjuságra.Pest, 1872. Heckenast, 366 l.+1lev.+6 t.20 cmElső kiadás!Jelky András bajai szabólegény valóságosszemély, aki kalandos életét leírta, Hevesiezt az életrajzot dolgozta fel. Fiatalok ge-nerációi nőttek fel a könyvet olvasva.DRESCHER 666.; SZINAI I/5.322.Aranyozott gerincű, korabeli vászonkötés-ben, lapjai sárgultak, de jó állapotban.

12,000.-

147. HOITSY MIKSAPénz. Újévi, ‘s névnapi ajándék növendé-keknek, vagy: hasznos és mulatságos ér-tekezése egy atyának gyermekei előtt a’pénzről.Buda, 1843. Gyurián és Bagó 70 l. 17,9 cmDRESCHER 222.Fűzve, körülvágatlan, feliratos, kiadói pa-pírborítóban, félvászon tékában, szép álla-potban.

9,000.-

148. HORVÁT ÁRPÁDBevezetés a magyar oklevéltanba. Hallga-tóinak kézirat helyett.Bp. 1880. Eggenberger 4lev.+104 l.18,4cmFűzve, kiadói borítóban, körülvágatlan, itt-ott ceruzás aláhúzásokkal, közepes álla-potban.

2,500.-149. HORVÁTH CYRILVetélytársak. Szomorujáték öt felvonás-ban.Hozzátartozik:Hugo, VictorBorgia Lucretia. Drama. Fordítá HorváthDömeKecskemét, 1850. Szilády K. 293 l.16,5 cmHorváth Cyril és Döme testvérek voltak.Aranyozott gerincű, későbbi félvászon kö-tésben, az eredeti borító belekötve, jó álla-potban.

6,000.-150. HORVÁTH MIHÁLYA magyarok története. Első (és második)szakasz.Pápa, 1842-43. Ref. Főiskola VII+175 l.;VIII+1lev.+391 l.Első kiadás!

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 37

146. 149.

Page 33: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

MIKE 36/191.; SZŐNYI 20/172.Korabeli, aranyozott gerincű, félbőr kötés-ben, jó állapotban.

8,000.-151. IGNÁCZ SÁNDORMéhészet. Gyakorlati tanácsadó kezdőméhészek számára. Harmadik, bővített ki-adás. 122 szövegrajzzal.Bp. (1926.) Athenaeum 260 l. 17,7 cm/Gazdasági Tanácsadó 5. szám/Feliratos gerincű, egyszerű vászonkötés-ben, jó állapotban.

3,000.-152. JAMES GYÖRGY [GEORGE PAYNE RAINS-FORD]Robin Hood. Angol regény. Fordította: Pe-tőfi. I-II. rész (egybekötve)Pest, 1844. Hartleben 240 l.; 285 l. 15,6 cmElső magyar kiadás!A megjelenéséről bővebben: AH 21/146.tételnél.KÖZPONTI 113/124.Korabeli, vaknyomásos vászonkötésben,jó-közepes állapotban. RITKA!

25,000.-

153. JÁVOR LÁSZLÓSzomoru vasárnap. - - XXXI verse.Bp. 1934. Horizont 47 l. 23,6 cmSzámozott (112/150.) és aláírt példány!Rajzos (Láng István), kiadói félvászon kö-tésben, jó-közepes állapotban.

5,000.-

154. JENDROLOVICS JÁNOS-KAJDI JÁNOSA csizmadiaság különös figyelemmel az emesterségben előforduló műszavakra.Közlik - - pesti csizmadia mesterek.Bp. 1898. Rózsa és neje 23 l. 16 cmPonyva-kiadás!1858-ban és 1861-ben is megjelent Bu-csánszkynál.Fűzve, erősített gerincű, rajzos címlappal,vászon tékában, jó állapotban.

3,000.-

155. JÓSIKA MIKLÓSElbeszélések. [Bájvirág, Vész és üdv, Mo-hilok gyöngye]Pest, 1859. Heckenast 110 l.+1lev. 15,3cmElső kiadás!

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!38

150. 152.

Page 34: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

/Vasárnapi Könyvtár III./Aranyozott gerincű, új vászonkötésben, jóállapotban.

3,000.-

JUDAIKA, ANTISZEMITIZMUS

156. HABER SAMUA mi ünnepeink. Rajzok a kisvárosi zsidóéletéből.Bp. 1893. Lampel XI+117 l. 19,7 cmKopottas, korabeli félvászon kötésben, kö-zepes állapotban.

3,000.-157. LÉVAI JENŐEndre László a háborús bűnösök magyarlistavezetőjeBp. (1945.) Müller 112 l. 20 cmORSZÁGHÁZ 12/341.Fűzve, rajzos, feliratos, kiadói papírborító-ban, közepes állapotban.

2,000.-158. DR. LŐWINGER SÁMUELGermánia “prófétája”. A nácizmus száz

esztendeje.Bp. 1947. Szerző 2lev.+235 l. 19,5 cmAranyozott feliratú, új műbőr kötésben, jóállapotban.

4,000.-159. PALÁSTI LÁSZLÓA bori halálút regénye(Bp. 1945.) Gábor Áron 94 l.+1lev. 20,1 cmFűzve, rajzos, feliratos, kiadói papírborító-ban, közepes állapotban.

2,000.-160. PATAI JÓZSEFA föltámadó Szentföld. Százötven paleszti-nai képpel.Bp. [~1920.] Múlt és Jövő 272 l. 28,5 cmAranyozott feliratú, új műbőr kötésben, jóállapotban.

4,000.-161. PATAI JÓZSEFHerzl (Tivadar). 100 illusztrációval.(Bp. 1932.) Pro Palesztina 1 t.+367 l.25,8 cmMIKE 39/230.Aranyozott feliratú, új fekete műbőr kötés-ben, a köteten áthúzódó ázásnyommal, kö-zepes állapotban.

3,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 39

157. 159.

Page 35: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

162. A TÍZHÓNAPOS TRAGÉDIA. 1. FÜZET 1-2.RÉSZ 2. FÜZET 3-4. RÉSZ. 1944. MÁRCIUS 19.1945. JAN. 20.Bp. (1945.) Müller 56 l.; 56. 19,8 cmMindkét füzet színes, rajzos, feliratos, kia-dói papírborítóban, jó-közepes állapotban.

2,000.-163. VÁDIRAT A NÁCIZMUS ELLEN. 1-3. KÖTET(TELJES!)DOKUMENTUMOK A MAGYARORSZÁGI ZSIDÓÜL-DÖZÉS TÖRTÉNETÉHEZ. SZERK.: BENO-SCHOFSKY ILONA ÉS KARSAI ELEK.Bp. 1958-67. Magyarországi Izr. Orsz.Képv. 379 l.+2lev.+16 t.; 401 l.+1lev.18 t.;XL+720 l.+2lev.+1t.+1mell. 20,5 cmMIKE 35/269.Két kötet fűzve, egy félvászon kötésben, jóállapotban. Együtt:

8,000.-164. A ZSIDÓ ÁLLAM(Bp. 1948.) Általános Cionista Blokk 324 l.+10 t. 24,5 cmSzámozott (1071.) példány!AH 24/193.; KÖZPONTI 108/151.Aranyozott feliratú, kiadói félvászon kötés-ben, jó állapotban.

3,000.-

165. JUHÁSZ NAGY SÁNDORA magyar októberi forradalom története.(1918. okt. 31. - 1919. márc. 21.)Bp. 1945. Cserépfalvi 540 l. 19,9 cmAH 23/191.; SZŐNYI 20/204.Fűzve, javított gerincű, körülvágott, felira-tos, kiadói papírborítóban, könyvtári dup-lum, jó állapotban.

4,000.-166. JULIER FERENC1914-1918. A világháború magyar szem-mel.Bp. 1933. Magyar Szemle Társaság 298 l.+3lev.+3 térkép 19,5 cm/A Magyar Szemle Könyvei VII./HONTERUS 72/295.Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,színes, feliratos, eredeti papírborítóban, jóállapotban.

5,000.-167. KÁDÁR BÉLADies Irae. Huszonnégy tollrajz.(Bp. 1945.) Anonymus 57 l.+1lev. (a lap-számozáson belül 24 egész oldalas rajz)Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

8,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!40

163. 166.

Page 36: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

168. KALENDÁRIUM. MAGYAR ÉS ERDÉLYOR-SZÁGI UJ ÉS Ó - - . 1887. KÖZÖNSÉGES ESZ-TENDŐRE, MELY 365 NAPBÓL ÁLL. 182.ÉVFOLYAM.Komárom, (1886.) Ziegler 36lev. 17,5 cmNaptárral, adomagyűjteménnyel, az elsőés hátsó borítón Komárom város és vár fa-metszetű ábrázolása.Fűzve, kiadói papírborítóban, közepes ál-lapotban.

3,000.-169. DR. KÁLNAY GYULA - BENKES JÁNOSA tolvajnyelv szótáraNagykanizsa, (1926.) Zrínyi ny. 58 l.+3lev.20,5 cmFűzve, rajzos (Fekete), feliratos, kiadói pa-pírborítóban, sárgult papírja töredezik, kö-zepes állapotban.

3,000.-170. KAPI GYULA ÉS PAPP JÓZSEFÁbécze és olvasókönyv. Második kiadás.Bp. 1900. Franklin-Társulat 88 l. (szöveg-közti képekkel) 18,7 cmÚjabb félvászon kötésben, jó állapotban.

3,000.-

171. KARÁDY IGNÁCRegék. Nagyobb gyermekek számára al-kalmazá - -.Pest, 1847. Heckenast IV+204 l.+5 t. (szí-nes kőnyomatok) 16,8 cmElső kiadás!Karády Ignác (?-1858) 1848-tól KossuthLajos gyermekeinek nevelője volt. 1849-ben itthon bujkáltak a kis Ferenccel, Vil-mával és Lajossal, de elfogták őket és apozsonyi várbörtönbe kerültek. Az angolkormány közbenjárására “családegyesí-tésre” Törökországba engedték őket, majdAngliába költöztek. Továbbra is a család-dal élt. Szívbaja súlyosbodván haza kívánttérni, de a bécsi udvar ezt nem engedé-lyezte számára. Számkivetettként Ameri-kába hajózott, az óceánon 1858. szept.6-án meghalt, tengeri temetést kapott.Élete jól példázza a 48-as emigránsok sa-nyarú sorsát...DRESCHER 0. (Imre 251.); STUDIO24/197.Címkézett gerincű, századfordulós félvá-szon kötésben, régi ex librisszel, jó álla-potban.

12,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 41

168. 171.

Page 37: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

172. KARDEC, ALLAN [RIVAIL, HIPPOLYTE]Szellemek könyve. A spiritizmus alapelvei.Magasabb szellemek oktatása nyomángyűjtötte - - . 2. kiadás.Bp. 1925. Szellemi Buvárok Pesti Egylete495 l. 18,8 cmAranyozott feliratú, későbbi vászonkötés-ben, jó állapotban.

2,500.-173. KATONA JÁNOS - PALLAI SÁNDORÓrajavításBp. 1967. Műszaki 390 l.+1lev. 20 cmElső kiadás!/Ipari Szakkönyvtár/Fűzve, képes, feliratos, kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

2,000.-174. KELEMEN PÁLIstenek csatatereBp. [1939.] Franklin-Társulat 168 l.2lev.+18 t. 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/AH 20/112.; MIKE 34/283.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

3,000.-

175. KELETI ARTHURAz Boldogtalan Raymondo és az Szerent-sés Bertrandus Lovagoknak Hiteles Sze-relmes Története 7 képben...Buda-Pest, 1920. Pallas 80 l.+2lev. (a két-színnyomású címlap hiányzik!) 24,1 cmDedikált és számozott (149/350.) pél-dány!A belső könyvdíszítéseket rajzolta Gráf Jó-zsef. Vértes Marcel 8 szövegközti, részbenkézzel színezett fametszetes illusztrációjá-val.HONTERUS 72/221.; MÚZEUM 16/116.Aranyozott gerincű, kiadói félpergamen kö-tésben, a kötéstáblán Vértes Marcel aranynyomású rajzával, szép állapotú bibliofilpéldány!

15,000.-176. KEMÉNY JÁNOSKutyakomédia. Regény.Kolozsvár, 1934. ESzC. 190 l.+1lev.+IV l.20,2 cmElső kiadás!Számozott (250.)Aranyozott gerincű, kiadói félpergamen kö-tésben, jó-közepes állapotban.

5,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!42

172.175.

Page 38: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

177. KERÉKGYÁRTÓ ÁRPÁDMagyarország mívelődésének története,különös tekintettel az anyaország, úgyszinte Erdély, Horvát- és Tótország állam-elmélete kifejlésére. [I-II. kötet, egybe-kötve]Pest, 1859-65. Buda S. és Krupinszky J.VIII+501 l.; 2lev.+192 l. 21,4 cmEgyetlen kiadás, a szerző második mun-kája!Az OSzK katalógusa szerint füzetekben je-lent meg, az első kötet 5 füzet, a második1 füzet (114 l.) volt.A mi példányunk terjedelmesebb!Árverésen tudomásunk szerint utoljára 34éve szerepelt (SZINAI I/6.594.), rendkívülRITKA!Aranyozott gerincű, korabeli, egyszerű vá-szonkötésben, az előzéklapok töredezet-tek, a kötet ép, jó állapotban.

15,000.-178. KERTÉSZ RÓBERTFeltámad a félhold. Az ébredő iszlám nem-zetei. 1-2. kötet.Bp. [1939.] Franklin-Társulat 160 l.+16 t.;

162-347 l.+16 t.+1 térkép 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/AH 20/123.; SZŐNYI 19/275.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, szép állapotban.

4,000.-179. KÉT SZÉP ISTENES ÉNEKEK, MELLYEKBENAZ UTOLSÓ ITÉLET LE-ÍRATTATIK. ELSŐ: IGAZBÍRÓ KRISTUS JÉSUS ‘S A’ T. MÁSODIK: OH TERETTENETES EL-KERÜLHETETLEN ‘S A’ T.[H.é.ny.n.] “Nyomtattatott a’ múlt Őszkor.”3lev. 15,8 cmPonyva-kiadás!Az OSzK azonos tartalmú példánya 1793-as nyomtatású.Fűzve, újabb vászonkötésben, jó állapot-ban.

6,000.-180. KÉZIRAT - KOSZTOLÁNYI DEZSŐ TINTÁVALÍRT LEVELE HORVÁTH HENRIK MŰFORDÍTÓNAK“DRÁGA JÓ BARÁTOM,” MEGSZÓLÍTÁSSAL.Budapest1908. április hóban 1lev. (2 beírtoldal) Méret: 23,6x18,5 cmTartalom: Megköszöni a küldött könyvet,tudatja, hogy a “Hét” szerkesztője lett, kétállása is van, ezek teljesen lekötik. Meg-hívja Pestre.Záró sorok: “Öleli igaz híve és barátja De-siré”Négyrét hajtott papírlap ép állapotban,egyedi darab.

60,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 43

177.

180.

Page 39: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

181. KIS JÁNOSGyermekek’ és ifjak’ tárháza, az az elmétgyönyörködtető és nemes szívet formálóapró történetek, beszéllgetések, útazásokés versek. Első (és második) rész.Pest, 1805. N.Kiss István 4lev.+253 l.+1lev.218 l.+3lev. 18,3 cmDRESCHER 263.Aranyozott gerincű, csúf műbőr kötésben,jó állapotban.

12,000.-182. KIS JÁNOSIfjúság barátja vagy hasznosan mulattatódarabok a’ két nembéli ifjúság számára.Első (és második) kötet.Pest, 1816. Trattner J. 1t.+2lev.+271 l.+1lev.; 1t.+301 l.+3lev. 20,6 cmKis János (1770-1846) ref. lelkész a Du-nántúl irodalmi életének motorja, évtizede-ken keresztül. Kazinczy levelezőtársa.DRESCHER 0.Címkézett gerincű, korabeli kartonkötés-ben, jó állapotban.

12,000.-183. KISS, JOSEF [JÓZSEF]GedichteLeipzig, 1887. Wigand 120 l. 19 cm

Festett, aranyozott, kopottas, de dekoratív,kiadói vászonkötésben, jó állapotban.

6,000.-184. KODOLÁNYI JÁNOSA hazugság öl. Memorandum Huszár Ká-rolyhoz a Parlament alelnökéhez.Bp. 1927. Élőszó 15 l. 24,5 cmA szerző (?) által aláírt első kiadás!A memorandum az ormánsági egykézésrehívja fel a figyelmet.Fűzve, kissé sérült gerincű, kiadói papír-borítóban, közepes állapotban.

1,600.-185. KO-DZSI-KI. “RÉGI TÖRTÉNETEK FEL-JEGYZÉSEI”. FORDÍTOTTA ÉS MAGYARÁZTA:KOZÁR LAJOS.Sydney, 1982. Magyar Történelmi Társ.3lev.+XXX l.+347 l.+1 térképDedikált és számozott (22/1000) pél-dány!A Ko-dzsi-ki egy 712-ben összeállított,kínai írással lejegyzett japán nyelvű kró-nika, az első japán irodalmi emlék.Fűzve, képes, feliratos, kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

3,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!44

181.183.

Page 40: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

45A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!

186. KOLUMBAN JÁNOS, OLOSZ-TELEKINéhai Tordai had-nagy Vida György’ tréfá-lódásinak históriája, mellyet HevertébenMélánkóliái között Magyar Versekben fog-laltt Szö-Demeteri Házánál.[H.é.ny.n.] “Nyomtattatott ebben az esz-tendőben” 32lev. 17,6 cm“Vida György tordai hadnagy a XVII. szá-zadban élt volna s agyafurt csinyeivel sokborsot tört Serédi, Apor, Teleki Mihály orraalá, akik szintén sok nem éppen válogatotttréfát űztek vele.” (Szinnyei)Bár példányunk borítóján 1759-es évszámáll, összehasonlítva a Központi 2004/ősz/15. tétel fotójával, mely a datált első kia-dást ábrázolja, megállapítható a címlap éstipográfia alapján, hogy későbbi, inkább aXVIII-XIX. század fordulójáról való kiadás-sal állunk szemben.Feliratozott, új karton-kötésben, jó állapot-ban.

12,000.-187. KOMLOSSY FERENCZTudálékos. Vígjáték öt felvonásban magyarjátékszínre alkalmaztatva.Pozsony, 1926. Snischek K. 98 l.+1lev.

20,5 cmKomlóssy Ferenc Dániel (1797-1860) szí-nész, igazgató, a Nemzeti Színház könyv-tárosa. Csak 6 eredeti színműve van, 197fordítással alighanem ő a legtermékenyebbszínműfordítónk. E művét Kotzebue alap-ján magyarította, játszották “Sokat tudó”címen is.Címkézett gerincű, új papírkötésben, azeredeti borítók belekötve, körülvágatlan, jóállapotban.

8,000.-188. KOPPÁNY (GYÖRGY) - NAGY (?)KN-108 “TAIFUN” motoros vadász model.Fesztávolság 1000 mmBp [1940-44.] Aeromechanika 1lev./Aeromechanika Repülőgépmodell - tervek17./Gumimotoros repülőgép - modell tervrajz.Hajtogatott papírlap, képes, feliratos, kia-dói papírtékában, közepes állapotban.

2,000.-189. KÓRÉH ENDRE“Erdélyért” A Székely Hadosztály és Dan-dár története 1918-1919. I-II. kötet.Bp. [1929.] Makkay 241 l.+1lev.; 230 l.+

186. 188.

Page 41: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

1lev. 19,5 cmKRISZTINA 21/281.Aranyozott gerincű, kiadói, kék félbőr kö-tésben, jó állapotban.

8,000.-190. KOSUTÁNY GÉZANevezetesebb bűnesetek. A Budapesti Kir.Törvényszék levéltárából. Első kötet: ErnyGyörgy meggyilkoltatása 1875. augusztus11-énBp. 1890. Lampel 2lev.+178 l.+1lev. 19 cmKésőbbi, jellegtelen félvászon kötésben,közepes állapotban.

3,000.-191. DR. KOSUTÁNY TAMÁSMagyarországi jellemzőbb dohányainakchemiai és növényélettani vizsgálata. I-III.rész (TELJES!)Bp. 1877-81. Magy. Term.tud. Társ. VIII+32 l.; 70 l.+1lev.; 30,8 cmORSZÁGHÁZ 16/343. (szerinte unicus)Egyszerű, korabeli félvászon kötésben, azeredeti borítófedelek a végére kötve, el-mosódott régi bélyegzővel és “Prof. Dr.Margó Tivadar ajándéka” pecséttel, jó álla-potban.

8,000.-

192. KOSTYA SÁNDORUkrajna.Kalocsa, 1942. Árpád 159 l.+15 t.+3 térkép20 cmDedikált példány!A mű szerepel a “Fasiszta és szovjetelle-nes sajtótermékek” megsemmisítendőkönyveinek listáján.Fűzve, színes, rajzos (ST.), kiadói papírbo-rítóban, felvágatlan, jó állapotban.

4,000.-193. KOSTYÁN JÁNOS, KOSTYÁNFAVAI IFJABBMórisz János’ Egy Frantzia Országi NagyKereskedőnek Napkeleti Indiai Hajótörésevagy-is az Isteni Gondviselésnek megfog-hatatlan bölcsessége...Buda, 1823. Landerer Anna 207 l. 17,3 cm“Nem vala tzélom a jelnvaló kis Munkámatmély írás módgyával, avagy újonnand fel-találtt, de még közönségessé nem lett,szép Nemzeti nyelvünket tsak kortsosítóSzavakkal írni...”KÖZPONTI 2005.v/99.; STUDIO 18/297.Címkézett gerincű, régi papírkötésben, jóállapotban.

12,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!46

191.193.

Page 42: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

194. KOSZTOLÁNYI DEZSŐA bus férfi panaszai(Bp. 1924.) Genius 104 l.+4t. (színes)12,8 cmElső kiadás!Az ismeretlen művész színes táblái a köte-tekből általában hiányoznak, bőrkötésesváltozat pedig a számozott példányokhozjárt.Hozzátartozik:Kosztolányi Dezsőné aláírt (?) kártyája:“Igen tisztelt Uram! Jókívánságait és sze-retetét beteg férjem meghatottan, én pedighálásan köszönöm. Jól esik tudnunk, hogyannyian gondolnak reánk.” gépelt szöveg-gel.KÖZPONTI 102/210.Dúsan aranyozott, Gottermayer-féle, kiadóibőrkötésben, jó állapotban.

12,000.-195. KOTZEBUE [AUGUST]Az ember ‘gyűlölés, és a’ meg-bánás. Vig-sággal és szomorúsággal elegített játék ötfel-vonásban. Fordította Kóré Sigmond.Bécs, 1790. Alberti 127 l. 16,2 cmORSZÁGHÁZ 17/190.Fűzve, egyszerű, korabeli papírborítóban,jó állapotban.

6,000.-

196. [KOTZEBUE] KOCZEBUE [AUGUST]Az ezüst lakodalom. Néző játék öt felvo-násban. - - után Balog Sámuel.Kolozsvár, 1831. Burián P. 171 l. 17,4 cmCímkézett gerincű, új papírkötésben, né-hány lapja restaurált, jó állapotban.

6,000.-197. KOTZEBUE, [AUGUST]Nemes hazugság, az ember gyűlölésnekés a’ meg-bánásnak folytatása. Nézőjátékegy fel-vonásban. Fordította Kóré ‘Sig-mond.Bécs, 1792. Alberti 40 l. 16,5 cmFűzve, felirat nélküli papírborítóban, jó ál-lapotban.

6,000.-198. KOVÁCS IMREMagyarország megszállásaToronto, 1979. Vörösváry 399 l. 23,5 cmMIKE 35/329.Kiadói vászonkötésben, jó állapotban.

6,000.-199. KÖHLER ERNŐSzappanok és mosószerek készítése. El-méleti és gyakorlati kézikönyv.Bp. 1942. Magy. Vegyipari Szöv. 345 l.+

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 47

194.

198.

Page 43: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

12 t.+6mell.SZŐNYI 21/282.Egyszerű, korabeli félvászon kötésben, jóállapotban.

3,000.-200. KRIZA JÁNOSErdélyi tájszótárBp. (1940.) Révai 135 l. 17,1 cmAH 23/234.Festett, kiadói halinakötésben, jó állapot-ban.

2,000.-201. KUUN GÉZA, GRÓFIsmereteink Tibetről. Alkalmi beszéd.Bp. 1900. MTA 80 l. 24 cmFűzve, körülvágatlan, fent vízfoltos, kiadóipapírborítóban, jó állapotban.Hozzátartozik:Csongor BarnabásUjgúr írásos kínai szórványokBp. 1947. PPTE 24 l.+2lev. 24 cm/Keletázsiai Dolgozatok 2./Dedikált példány!Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

Hozzátartozik:Uray GézaKelet-Tibet nyelvjárásainak osztályozásaBp. 1949. PPTE 27 l. 24 cmFűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban. Együtt:

4,000.-202. LAFONTAINE, [JEAN DE]Száz mese száz képpel. - - után.Pest, 1840. Heckenast 1lev.+210 l.+10 t.22 cmEz a kiadás válogatás az 1838-as párizsikiadásból. Az illusztrációkat Grandville ké-szítette.Kézikönyvekben és katalógusokban nemleltük nyomát, egyedül DRESCHER Imre-féle kiegészítésében (Tatabánya, 1977.)szerepel 276/A számon.Korabeli, aranyozott gerincű, félbőr kötés-ben, jó állapotban.

8,000,.203. LAKATOS GÉZAAhogyan én láttam. (Visszaemlékezések).München, 1981. Auróra 214 l.+1lev.+8 t.Első kiadás!

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!48

201. 202.

Page 44: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Lakatos Géza (1890-1967) vezérezredes,1944. augusztus-október között miniszter-elnök.Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

4,000.-204. LÁNG ÁDÁMA’ Tündér Lant. Víg énekes játék háromszakaszban.Kassa, 1824. Vajda Pál 96 l. 17,2 cmLáng Ádám (1772-1847) a magyar színé-szet hőskorának egyik úttörője, mivel a szí-nészi játék mellett fordított (112) és eredetidarabokat (27) is írt, a magyar nyelvű szí-nészet első negyven évében jórészt az őműveit (fordításait) játszották.Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

6,000.-205. LECHNITZKY GYULAA nemzeti géniusz. Bevezetés a nemzetiélet filozófiájába és a nemzeti életbölcse-letbe.Bp. 1928. Bethlen G. Szöv. 198 l.+1lev.22,7 cm

Dedikált példány!Aranyozott, kiadói vászonkötésben, jó álla-potban.

5,000.-206. LÉGOLTALMI ZSEBKÖNYV 1944.Bp. (1944.) Légoltalmi Liga 352 l.+48 l.+1mell. (kihajtható)Számos szövegközti fotóval, rajzzal, az el-lenséges bombázótípusok leírásával.Fűzve, képes, feliratos, kiadói papírborító-ban, jó-közepes állapotban.

2,500.-207. LENGYEL MILKÓSTamás érdeklődik. Mühlbeck Károly rajzai-val.Bp. 1925. Pantheon 174 l.+1lev. 20,2 cmKésőbb még két kötet jelent meg!Képes, feliratos, kiadói félvászon kötésben,jó állapotban.

3,000.-208. DR. LÉVAI LAJOSSzékelyföldi kis tükörBp. 1942. Kókai 239 l.+40 t.+1 térkép20,4 cmHONTERUS 73/307.Javított és pótolt gerincű, színes, rajzos, ki-adói papírborítóban, jó állapotban.

4,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 49

205.206.

Page 45: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

209. LIBUSSA CSEH KIRÁLYLEÁNY, VAGY: AHÁROM JÓS-TESTVÉR TÖRTÉNETE ÉS PRÁGAVÁROS EREDETE. IGEN SZÉP ÉS TANULSÁGOSTÖRTÉNET AZ ŐSKORBÓL. HÉT SZÉP KÉPPEL.Bp. 1899. Rózsa K. és neje 55 l. 163 cmPonyva-kiadás!Fűzve, vászoncsíkkal erősített gerinccel,képes, feliratos borítóban, félvászon téká-ban, jó állapotban.

3,000.-210. LIGETI ERNŐA két Böszörményi. Regény. I-II. kötet.Kolozsvár, 1931. ESzC. 172 l.+1lev.+VII;176 l.+1lev.+VII+1lev. 20,4 cmSzámozott (497,165.), névre szóló pél-dány!Lapszámozáson belül Kolozsvári Sándoregész oldalas fametszeteivel.Kiadói félbőr kötésben, jó állapotban.

6,000.-211. LIGETI LAJOSAfgán földönBp. [1938.] Franklin-Társulat 219 l. (61képpel és 4 térképpel) 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/

AH 20/171.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

3,000.-212. LIGETI LAJOSAz ismeretlen Belső-Ázsia(Bp. 1940.) Athenaeum 359 l.+8 t. 20,5 cmMÚZEUM I. online/166.Feliratos, kiadói félvászon kötésben,képes, eredeti papírborítóban, jó állapot-ban.

3,000.-213. LIVINGSTONE DÁVID UTAZÁSAI ÉS FELFE-DEZÉSEI 23 l. (20. FÜZET)A PUSZTABÍRÓ 20 l. (66. FÜZET)A JEDDI PAPNÉ 18 l. (159. FÜZET)MARJAY KÁROLY: A JAPÁNOK APOSTOLA 24 l.(204. FÜZET)Bp. (é.n.) Hornyánszky 18 cm/KOSZORÚ. A MAGYAR PROTESTÁNS IRODALMITÁRSASÁG NÉPIES KIADVÁNYAI 1-200. 1889-TŐL/Ponyva-kiadás!A négy füzet fűzve, képes, kiadói papírbo-rítóban, vászon tékában, jó állapotban.

4,000.-214. LUKACHICH GÉZA, BÁRÓ SOMORJAIA Doberdó védelme az első isonzói csatá-banBp. 1918. Athenaeum 98 l.+1lev. 18 cm/Hősök és hőstettek 1914-1918./

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!50

210.

213.

Page 46: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

AH 25/204.; LASKAI 9/255.Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,jó állapotban.

4,000.-215. M. GY.Első Napoleon császár élete. A leghitele-sebb kútfők után. Harmadik kiadás.Pest, 1863. Heckenast G. 1t.+2lev.+506 l.18,2 cmLASKAI-PASTINSZKY 1/228.Egyszerű félvászon kötésben, közepes ál-lapotban.

3,500.-216. A MAGYAR BIBLIOFIL TÁRSASÁG IFJU-SÁGI- ÉS GYERMEK- KÉPESKÖNYV KIÁLLÍTÁSAAZ IPARMŰVÉSZETI MÚZEUMBANBp. 1921. Thália ny. 39 l. 24,3 cmSzámozott (168/500) példány!ALEXANDRA 1/118.; KRISZTINA 20/291.Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

3,000.-217. MAGYAR MESEMONDÓ. [SOROZATCÍM] 15FÜZET (A 130-BÓL!)Bp. 1886. Méhner V. 16 l. 17,4 cm

Ponyva-kiadás!Fűzve, szövegközti rajzokkal, félvászon té-kában, jó állapotban.

8,000.-218. MAKKAI SÁNDORHarc a szobor ellen. Négy tanulmány.Kolozsvár, 1933. ESzC. 119 l.+3lev.+IV20,3 cmElső kiadás!Számozott (108.) névre szóló.KÖZPONTI 104/57.Kiadói félpergamen kötésben, jó állapot-ban.

5,000.-219. MÁTYÁS FLÓRIÁNMagyar nyelvtörténeti Szótár - Kísérlet. [1-3. füzet]Pest-Pécs, 1868-71. Bertalis és Taizs 1lev.+303 l.+ LXXII 22,7 cmMátyás az egyik utolsó nagy akadémikusnyelvészünk, aki a finn-ugor származtatásellen harcolt. Nyelvtörténeti szótárának tel-jes anyaga elkészült, de a csekély anyagitámogatás miatt csak két füzet és egy pót-lékot tudott megjelentetni. RITKA nyelvé-szeti emlék!

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 51

214. 219.

Page 47: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

AH 23/258.Korabeli, dúsan aranyozott félbőr kötés-ben, szép állapotban.

9,500.-220. MAYLING, SZONG (MME CSINGKÁJSEK)Csingkájsek. (A Tábornagy naplójával). Ké-pekkel.Bp. 1944. Magyar Írás 199 l.+4 t. 20,3 cmKiadói félvászon kötésben, szakadozott,képes, papírborítóban, közepes állapot-ban.

4,000.-221. [MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERA czinkotai nagy itcze, vagy: a kántor ésMátyás király. 8. szám.Pest, 1857. Bucsánszky 8 l. 16,5 cmHozzátartozik:[MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERA vándorló lápok, vagy: A hűséges halász.28. szám.Pest, 1857. Bucsánszky 8 l. 16,5 cmHozzátartozik:[MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERA boldog ember inge, vagy: A beteg király.37. szám.

Pest, 1857. Bucsánszky 8 l. 16,5 cmHozzátartozik:[MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERCsokakő vár eredete, vagy: A szikla-üregbe talált gyémánt. 41. számPest, 1857. Bucsánszky 8 l. 16,5 cmPonyva füzetek!A négy füzet újabb vászon tékában, jó ál-lapotban.

6,000.-222. [MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERA meghott Nagy-zajtai. Zajtay István hírespeleskei nótáriusnak az 1873. évben tör-tént ujabb feltámadása és elbucsuzása. 12szakaszban - 13 szép képpel.Pest, 1873. Bucsánszky A. 84 l.+1lev.15,5 cmPonyva-kiadás!A szerző a szövegbe rejtette nevét:“A nótárius szemben ült Bucsánszky nővel,Körülvétetve több bájos magyar hölgygyel.Több férfi vendég és köztük Tatár Péter,Ki nem kináltatja magát soha kétszer,...”Címkézett gerincű, újabb félvászon kötés-ben, erősen körülvágott példány, jó álla-potban.

4,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!52

220. 222.

Page 48: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

223. [MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERMulattató kérdések és feleletek vagy: igenszép és tréfás társasjáték. Minden rendűés rangú mindkét nembeli közönség szá-mára.Pest, 1863. Bucsánszky 51 l. (a mű 62 ol-dalon teljes, utolsó oldalai erősen restau-ráltak!) 15,4 cmFűzve, felirat nélküli papírborítóban, új fél-vászon tékában.

3,000.-224. [MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERRegekunyhója. Tizennégy képpel. 20. sz.Pest, 1864. Bucsánszky 80 l. (szövegköztiképekkel) 15,4 cmPonyva-kiadás!1857-74. között 33 füzete jelent meg. Azutolsó vers (Az örök vadász: vagy a fehérszarvas és az elátkozottak éji hajtása) va-dászati témájú!STUDIO 24/34. (7. füzet)Feliratos gerincű, újabb félvászon kötés-ben, az eredeti borítók belekötve, jó álla-potban.

4,000.-225. [MEDVE IMRE] TATÁR PÉTERSirok vár története vagy a büszkeség áldo-zatai.

Pest, 1956. Bucsánszky 4lev. 16,5 cmPonyva-kiadás!Fűzve, képes borítófedéllel, vászon téká-ban, jó állapotban.

3,000.-226. MÉHELY LAJOSVér és fajBp. 1940. Bolyai Akadémia 147 l. 15,4 cmA sokakat riasztó címmel ellentétben csakegy sváb és egy magyar falu lakosságánakvércsoport vizsgálatát összegzi.Kiadói vászonkötésben, jó állapotban.

3,000.-227. MÉHNER-FÉLE VÁSÁRI PONYVÁK GYŰJTE-MÉNYE1. Vargha Gyula: Nóták (1)2. Az ördög árka (3)3. Tarka Péter a vitéz káplár (6)4. János kulacsa vagy A hűség jutalma (12)5. A hamis eskü (15)6. Miért pusztul a magyar nép? (16)7. Ez is imádsága a magyarnak (18)8. Miképpen okosodott meg Kaszás Matyiaz isten-nyilától? (24)9. Puskás uram megtérése (30)10. Mesterségnek arany a feneke (38)11. Gaal Mózes: Régi nóták (41)12. Hogyan gazdagodott meg Kohn Ábra

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 53

224. 226.

Page 49: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

hám szemétből (42)13. Dalmady Győző: Hazafias versek (43)14. Dömötör Pál: A váltó (44)15. Zilahy József: Bekecsalji nóták(45)16. Méhes András: A talált gyermek (46)17. Gabányi: Háborús Nóták (47)18. Sírva vígad a magyar (48)19. Rudnyánszky Gyula: A varázs-vessző(49)20. Bognár Miska esete (50)21. Garay János: A falu kovácsa (50)22. A szalonnás kísértet (51)23. Drága a hegedüszó (52)Bp.[1900. ~] Méhner 23x8 l. 17-17,5 cmA különböző füzetek (több gerince papír-csíkkal erősítve) feliratos, új vászon tékábahelyezve, jó állapotban.

12,000.-228. M. MÉSZÁROS KÁROLYIII. Napoleon franczia császár élettörténeteannak trónraléptéig. A nép számára írta - -[versekben]Debrecen, 1861.Telegdi 1t.+V+40 l.18,6cmPonyva-kiadás!Fűzve, feliratos kiadói papírborítóban, jó ál-lapotban.

4,000.-

229. MÉSZÖLY GEDEONNyelvtörténeti fejtegetések a Halotti Be-széd alapján.Szeged, 1942. A M. Kir. Ferenc József Tu-dományegyetem Barátainak Egyesülete112 l. 26,2 cmDedikált példány!Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

2,000.-230. [METASTASIO, PIETRO BONAVENTURA]Ismét egykét játék Metastásióból DömeKárol által.Pozsony, 1815. Weber 1t.(rézmetszetűcímlap)+1lev.+IV+1lev.+45 l. 18,4 cmCímkézett gerincű csúf vászonkötésben, jóállapotban.

8,000.-231. [METASTASIO, PIETRO BONAVENTURA]Metastasiusnak egynehány játék darabjai.Fordította olaszból Döme Károly.Komárom, 1802. [Weinmüller] 1t.+8 l.+336 l. 17,8 cmElső kiadás!A bevezetőben Baróti Szabó Dávid költe-ménye Döme Károlyhoz. A metszett címlapBécsben készült, közepén Czetter János

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!54

227. 229.

Page 50: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Sámuel allegorikus rézmetszet-vignettája.AH 23/358.Címkézett gerincű, újabb fekete műbőr kö-tésben, szép tiszta példány.

12,000.-232. MIKSZÁTH KÁLMÁNA kis prímás. Történelmi elbeszélés. Az if-juság számára.Bp. 1892. Révai Testvérek 108 l. (szöveg-közti képekkel) 20,4 cmElső kiadás!Festett (Goró), kiadói vászonkötésben, jóállapotban.

6,000.-233. MILESZ BÉLAZádor és Ágota. Régi kun történet.Pest, 1867. Heckenast 68 l. 17,5 cmPonyva-kiadás!Címkézett gerincű, újabb vászonkötésben,jó állapotban.

4,000.-234. MOKRI BENIAMIN - MÖLLER JÁNOSAz Europai Manufaktúrák’ és FábrikákMesterség Míveik...Pest, 1818. Trattner 1t. (rézmetszet)+

XXXVI+469 l+1lev. 19,3 cmRendkívül ritka ipartörténeti munka, azutóbbi években mindössze egyszer szere-pelt árverésen (KÖZPONTI 113/90.)Címkézett gerincű, korabeli papírkötésben,jó állapotban.

40,000.-235. MORAVCSIK GYULABizánc és a magyarságBp. 1953. Akadémiai 118 l.+1lev.+8t.+1mell(kihajtható) 20 cm/Tudományos Ismeretterjesztő sorozat 3./Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

2,000.-236. MUSSOLINI, BENITOArnaldo Mussolini életeBp. [1935.] Franklin-Társulat 91l.+4t.18,7 cmEX LIBRIS 41/137.Aranyozott díszítésű, kiadói vászonkötés-ben, jó állapotban.

5,000.-237. MUSSOLINI, BENITOBrunoval beszélgetekBp. 1942. Centrum 187 l.+16 t. 23,3 cmOPERA 20/246.Kiadói félvászon kötésben, közepes álla-potban.

8,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 55

231.

234.

Page 51: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

238. [MUNKÁCSY JÁNOS]A garabonczás deák, vagy: egy házasságiczél furfangos kivitele. Mulattató népi be-szély.Arad, 1860. Réthy Lipót 30 l. (szövegköztiképekkel) 16 cmMunkácsy János (?-1841) színműíró, aRajzolatok (1835-39) szerkesztője. Köte-tünk az ő színművének prózai átirata. (ITK1914/1.)Fűzve, erősített gerinccel, újabb, címkézettgerincű vászon tékában, jó állapotban.

3,000.-239. NÉGY SZÉP ISTENES ÉNEKEK. ELSŐ: ÁL-DOTT SZEMPILLANTÁS ‘S A’ T. MÁSODIK: KÖ-NYÖRÜLJ RAJTUNK ISTEN, ‘S A’ T. HARMADIK:ÜDVÖZ LÉGY MÁRIA ‘S A’ T. NEGYEDIK: KRIS-TUS ANNYA SZŰZ ‘S A’ T.[H.é.ny.n.] Nyomtattatott az Esztendőben4lev. 15,7 cmPonyva-kiadás!Tartalmában különbözik a korábban árve-rezett (AH 22/209.) hasonló című kiad-ványtól és a bibliográfiákban fellelhetőpéldányoktól. Tipográfiája alapján a XVIII.

század végén készülhetett.Fűzve, felirat nélküli papírborítóban, cím-lapján kis fametszet, újabb vászon téká-ban, jó állapotban.

8,000.-240. NÉGY SZÉP ISTENES ÉNEKEK, ELSŐ: A’JÉSUS, MÁRIA, JÓSEFF SZENTSÉGES NEVÉRÜL.MÁSODIK: AZ ÓLTARI SZENTSÉGRÜL. HARMA-DIK: A’ SZEGÉNY BÜNÖS EMBERNEK ÁHÉTATOSFOHÁSZKODÁSA AZ ISTENHEZ. NEGYEDIK: ANEPOMUKI SZ. JÁNOS TISZTESSÉGÉRÜL.[H.n.] 1789. [Ny.n.] 4lev. 15,7 cmPonyva-kiadás!Petrik azonos tartalommal [1740. után]meghatározással ismeri, az OSzK kataló-gusában nem találtuk.Fűzve, címlapján fametszettel, egyszerűpapírborítóban, újabb félvászon tékában,jó állapotban.

12,000.-241. NÉGY SZÉP ÚJ ÉNEKEK, ELSŐ. ÜDVÖZLÉGY KRISTUSNAK, DRÁGA SZ.TESTE, ÁLDOTTLÉGY JÉSUSNAK, & C. MÁSODIK. JERTEK KE-RESZTÉNY HIVEK, ÖREGEK & C. HARMADIK. ÉNISTENEM MINDEN KÉNCSEM SZERELMEM EGYE-DÜL VAGY, & C. NEGYEDIK. MINT AZ NOÉ BÁR

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!56

238. 240.

Page 52: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

KÁJÁBUL, KI KÜLDÖT GALAMBANAK & C.Sopron, [é.n.ny.n.] Nyomtat. Soprobanebben az Esztendőben.Ponyva-kiadás!Tipográfiája alapján a XVIII. szd. végén ké-szülhetett. Petrik egy budai kiadását ismeri.Fűzve, címlapján fametszettel, enyhén kö-rülvágva, egyszerű papírborítóban, újabbvászon tékában, jó állapotban.

8,000.-242. NÉGY SZÉP UJ VILÁGI ÉNEKEK[H.n.] 1788. [Ny.n.] 4lev. 15,8 cmFűzve, új karton-tékában, jó állapotban.

8,000.-243. NÉMET NYELVKÖNYV. ALAPFOKÚ NYELV-TAN, BESZÉLGETÉSEK ÉS SZÓTÁR.München, [1957.] Szabad Európa Sajtó95 l. 16,8 cm“A magyar menekültek szolgálatában jelentmeg, kereskedelmi forgalomban nem kap-ható.’OSzK 0A 21.021/RaktárFűzve, barnult, feliratos, kiadói papírborí-tóban, jó állapotban.

2,000.-

244. DR. NEPPEL GYÖRGYCéllövőpisztolyok és pisztolylövészet. Ti-zennégy képpel.Bp. 1933. Szerző 15 l. 22,7 cm/Különnyomat a Magyar Katonai Szemle1933. októberi (III. évf. 10.) számából/Fűzve, rajzos, feliratos, kiadói papírborító-ban, gyenge állapotban.

1,000.-

245. OBLATT GYÖRGYA jövő városa(Bp. 1943.) Hungária 180 l.+1mell. 24,5 cmMÚZEUM 14/234.Kiadói félvászon kötésben, jó állapotban.

8,000.-246. DR. OLÁH GYULAAz egészségügyi szolgálat a hajókon. Aszövegbe nyomott 16 ábrával.Bp. 1897. Hornyánszky 208 l 25,2 cmMIKE 35/424.Könyvtári duplum, bélyegzőnyomokkal, fol-tos, kiadói vászonkötésben, közepes álla-potban.

3,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 57

242.244.

Page 53: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

247. ORBÓK ATTILA - CSATÁR ISTVÁNErdély és a visszatért keleti részekBp. 1941. Halász 775 l.+20t.+1 térkép24,5 cmSZŐNYI 20/408.Aranyozott nyomású, kiadói vászonkötés-ben, jó állapotban.

12,000.-248. [OTTLIK DÁNIEL, FELSŐ-OZORÓCZI]A’ Tisztbéli írás módjának saját szavaiPest, 1807. Trattner M. 195 l. 21 cmMásodik kiadás, először 1806-ban jelentmeg.MIKE 20/294.; MÚZEUM 11/262.Címkézett gerincű, korabeli félbőr kötés-ben, jó állapotban.

8,000.-249. ÖT SZÉP ISTENES ENEKEK. ELSŐ: EGYSZÉP VIRÁGOT KERESNI, ‘S A’T. MÁSODIK.ÖRÜLLY VIGAGY LELKEM, JÓ ÚTRA, ‘S A’ T. HAR-MADIK. ÜDVÖZ-LÉGY SZ. FERENTZ KRISZTUSKÖVETŐJE, ‘S A’ T. NEGYEDIK. TÉGED KÉRÜNKMI ISTENÜNK, ‘S A’ T. ÖTÖDIK. EZEN SZ. GYÓ-NÁSOMBAN ZÁROM EGÉSZ ‘S A’ T.[H.n.é.n.ny.n.] Nyomtattatott eb ben azEsztendőben 4lev. 15,6 cm

Ponyva-kiadás!Tipográfiája alapján XVIII. szd. végi kiad-vány! A Petrik által leírt, azonos című pél-dánytól tartalmilag különbözik.Fűzve, címlapján fametszettel, enyhén kö-rülvágva,újabb vászon tékában, jó állapot-ban.

8,000.-250. PÁPAI PÁRIZ FRANCISC(US) - BOD PET-RUSDictionarium latino-hungaricum... Tomus I.Pozsony-Nagyszeben, 1801. Landerer ésHochmeister 7lev.+710 l. 22,5 cmBIHAR 5/267.; NYUGAT 19/294.Címkézett gerincű, korabeli, kopottas fél-bőr kötésben, közepes állapotban.

12,000.-251. PAULER TIVADARÉszjogi előtanPest, 1864. Emich VIII+299 l. 22,4 cmOPERA 18/124.Ragasztott gerincű, korabeli félvászon kö-tésben, közepes állapotban.

5,000.-252. PAULOVICS ISTVÁNSavaria - Szombathely topográfiájaSzombathely, 1943. Martineum 63 l.+III+

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!58

247. 250.

Page 54: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

48 t. 22,5 cm/Acta Savariensia 1./Fűzve, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

3,000.-253. PETŐFI SÁNDORÖsszes költeményei. 1842-1846. Harma-dik kiadás I-II. kötet.Pest, 1862. Emich G. 1t.+2lev.+390 l.+2lev.2lev.+369 l.+3lev. 15,6 cmMegjelent még hozzá P.S. újabb költemé-nyei 1847-49. két kötetben! Ez itt nincsmeg!BIHAR 6/298.; KRISZTINA 20/375.Aranyozott nyomású, korabeli vászonkö-tésben, jó állapotban.

8,000.-254. PHILIPP, A. L.A Scotland - Yard regénye. Ford.: MandayGyula(Bp. 1943.) Lux 639 l.MIKE 38/496.Aranyozott feliratú, kiadói félvászon kötés-ben, közpes állapotban.

3,000.-255. PILISI LAJOSA megrohant és felszabadított Erdély.Bp. 1916. Athenaeum 223 l. 17,5 cmMIKE 36/457.; SZŐNYI 20/436.

Fűzve, rajzos, feliratos, kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

4,000.-

256. PLAKÁT - KING CREOLE. [SZÍNESFILMPLAKÁT]Paris, 1978. Chateau 120x160 cmA “King Creole” (Creole Király) amerikaifilm 1958-ból. Rendezte a magyar szárma-zású Michael Curtiz (Kertész Mihály) afőbb szerepeket Elvis Presley, CarolynJones és Walter Matthau játszották. Elvistermészetesen énekelt, itt mosogatófiúbóllett sztár. A film legismertebb dala elérhetőaz interneten (You Tube, Elvis Presley,King Creole)Nagy mérete ellenére meglepően épenmaradt, többszörösen hajtogatott lap, ritkaElvis-relikvia, jó állapotban.

25,000.-

257. PLUHÁR ISTVÁNA berlini olimpia. Az 1936. évi berlini olim-pia története 400 képpel. Szerkesztette éskiadta Marjay Frigyes.Bp. 1936. Athenaeum ny. VIII+144 l.+6l.31,5 cm

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 59

253.256.

Page 55: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

AH 23/289.; KRISZTINA 21/213.Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,jó állapotban.

6,000.-258. POHÁRNOK JENŐLovagkereszt. Ifjúsági regény GyörgyfiGyörgy rajzaival.Bp. [1943.] Szent István Társulat 159 l.23,8 cmAH 24/291.Rajzos, kiadói félvászon kötésben, köze-pes állapotban.

3,000.-259. PÓSA LAJOSKis képes ábéce. Mühlbeck Károly rajzai-val.Bp. [1905-07.] Singer és Wolfner 2lev.+231-268 l. 21,5 cmEz a kiadvány Pósa Lajos munkáinak (Bp.1905-07. Singer és Wolfner I-V. kötet.) 4.kötetének végéből készült címlap kiadás.Új félvászon kötésben, az eredeti, rajzosborítófedél ráragasztva, jó állapotban.

5,000.-260. PRIEN, GÜNTHERÉletutam Scapa Flowig. Ford.: Farkas Ist-ván.

Bp. [1941.] Stádium 203 l.+20 t. 19,7 cmA könyv szerepel “a fasiszta, szovjetelle-nes, antidemokratikus sajtótermékek meg-semmisítéséről” listáján!KRISZTINA 24/381.Feliratos, kiadói félvászon kötésben, köze-pes állapotban.

8,000.-261. RAFF GYÖRGY KRISTIÁNTermészethistoria a’ gyermekeknek. Mely-lyet - - göttingai tanító után... Magyarúl ki-adott és kinyomtattatott Fábián Jósef.Veszprém, 1799. Számmer 8lev.+669 l.+5lev.+10t. (rézmetszet)A műhöz tartozó 14 rézmetszetből 4 hiány-zik!KÖZPONTI 102/277.Új táblájú korabeli félbőr kötésben, jó álla-potban.

20,000.-262. W. RAJKA TERÉZ [WARGA LAJOSNÉ]Flóri és Kálmán könyvePest, 1871. Heckenast 2lev.+122 l.+ 1lev.20 cmDRESCHER 903.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!60

257.261.

Page 56: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Fűzve, színes, képes, feliratos, kiadói pa-pírborítóban, jó állapotban.

6,000.-263. RAPCSÁNYI JAKABBaja és Bács-Bodrog vármegye községeiBp. 1934. Magyar Városok Monográfiája2lev.+671 l.+6t. 26,2 cm/Magyar Városok Monográfiája XIV./KRISZTINA 25/391.; SZEGEDI 10/341.Aranyozott gerincű és feliratú, kiadói vá-szonkötésben, jó állapotban.

10,000.-264. RÉCSI EMILMagyarország közjoga a mint 1848-ig s1848-ban fenállottBuda-Pest, 1861. Pfeifer 2lev.+ VI+530 l.+1lev. 21,3 cmHUNBOOK 4. online/54.Javított gerincű, korabeli félvászon kötés-ben, jó állapotban.

6,000.-265. A RÉGI ÉS MAI FONYÓK’ HISTÓRIÁJA, ÉSHÁROM IGAZ SZÉP DALLOK. ELSŐ: SIRATHATOMA’ MIK RAJTAM ESTEK, LETTEK. MÁSODIK: PHI-LOSTEN MINT FLORENTINÁT, ÉS A’ TÖBBI. HAR

MADIK: KIS SZÉK MELLYNEK NEVÉT NEM EMLÍT-JÜK.Magyar-Óvárott (Mosonmagyaróvár),1847.Czéh S. 4lev. 16,8 cmPonyva-kiadás!A harmadik dal címe a szövegben: Ode azárnyékszékhez.Fűzve, papírcsíkkal erősített gerinccel,címlapján képpel, jó állapotban.

4,000.-266. REINER RÓBERTA Fegyver- és Gázkészülékgyár története.Belső használatra!Bp. 1983. FÉG 164 l.+2lev. 28,2 cmSzámozott (173/200.) példány!Az előzéklapon “1986. III. 17. FÉG találko-zási évfordulón” bejegyzés 14 aláírással.Fűzve, kiadói (kis sérüléssel) papírborító-ban, jó állapotban.

1,600.-267. (REISZIG EDE)A Magyarországi Máltai Lovagok Szövet-ségének emlékkönyveBp. 1938. MMLSz 84 l.+4t. 23,5 cmÁttekinti az rend és a szövetség magyaror-szági történetét 1186-tól tisztségviselőkkel.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 61

263. 265.

Page 57: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Fűzve, kiadói borítóban, jó állapotban.2,000.-

268. G. RÉTHY PÁLVersenysakk. (Versenyjátszmák, elemzé-sek)Bp. 1943. Athenaeum 201 l.+1lev. 18,5 cmDedikált példány!OPERA 17/83.Fűzve, rajzos (Györgyfi), kiadói papírborí-tóban, jó állapotban.

3,000.-269. RÉVAI-FÉLE PONYVÁKJó könyvek a magyar nép számára. 42füzet (a 80-ból!)Bp. [~1880-1910.] Révai Testvérek 20-30l.(szövegközti képekkel) 15,5 cmKöteteinket neves magyar szerzők írták(Jókai, Mikszáth stb.) Lehet közöttük elsőmegjelenés is.Fűzve, néhányuk gerince papírcsík erősí-tésű, 3 újabb, feliratozott gerincű, félvászontékában.

20,000.-270. RÉVAY JÓZSEFGömbös Gyula élete és politikája. HerczegFerenc előszavával.Bp. 1934. Franklin-Társulat 1t.+XVI+440 l.

20,8 cmAH 23/314.; MIKE 34/508.Kopott, foltos, pettyes, kiadói vászonkötés-ben, közepes állapotban.

4,000.-271. RÉVAI, [MIKLÓS] JOANNIS NICOLAILatina. (Elegiarum - Oratio)Győr, 1792. Streibig 194 l. 18 cmElső kiadás!Ritkaságát jelzi, hogy a fellelt kézikönyvekszerint utoljára 1976-ban szerepelt árveré-sen. (SZINAI 10.872.)Címkézett gerincű, korabeli papírkötésben,jó állapotban.

8,000.-272. RIEDL SZENDETapasztalati lélektan. Zimmermann Róbertután írta Dr. - -.Pest, 1865. Lampel VII+151 l. 22 cmKésőbbi, egyszerű félvászon kötésben,régi tulajdonosi névbejegyzéssel, közepesállapotban.

4,500.-273. RÓZSA ÉS NEJE - FÉLE PONYVÁK.18 FÜZETBp. 1890-1900. Rózsa K. és neje 22-76 l.16,5 - 17 cm

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!62

268. 271.

Page 58: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Történeti, irodalmi és tanácsadó füzetekképekkel.Fűzve, képes címlappal, újabb félvászontékában, jó állapotban.

12,000.-274. RUTTKAY VILMOSA világháboru. Német-angol versengés.Bp. 1915. Franklin VII+201 l. 24 cmMIKE 24/517.Korabeli bordó vászonkötésben, jó állapot-ban.

2,500.-275. SALAMON KIRÁLYNAK, A’ DÁVID KIRÁLY FI-ÁNAK MARKALFAL VALÓ TRÉFA BESZÉDEKNEKRÖVID KÖNYVE. MOSTAN ÚJABBAN AZ ELŐBE-NYI BÖTÜFOGYATKOZÁSOKBÓL MÁSODSZOR ABUDAI TYPOGRÁPHIA KÖLTSÉGÉVEL NYOMTAT-TÁSBAN KI-ADATOTT.Buda, 1738. Nottensteinné 34lev. (utolsólevele másolattal pótolt!) 16,4 cmMulattató tréfák gyűjteménye.AH 22/248. (1744. Buda, tévesen írtuk,hogy “Első budai ponyva-kiadás!”)OSzK 0.Címkézett gerincű, karton-kötésben, jó ál-lapotban.

30,000.-

276. SALAMON KIRÁLYNAK, A’ DÁVID KIRÁLY FI-ÁNAK MARKALFAL-VALÓ TRÉFA BESZÉDÉNEKRÖVID KÖNYVE.Buda, 1808. [Ny.n.] 32 l. 16,8 cm“Minden a’ végre irattatik-meg, hogy jót ta-núljunk belőle.”OSzK 192.225/Rakt.Fűzve, több lapja restaurált, feliratos, újabbfélvászon tékában, jó állapotban.

12,000.-277. SANDER HENRIKAz Istennek jósága és bölcsessége a’ ter-mészetben. [Fordította és átdolgozta NagySámuel]Pozsony-Komárom, 1794. Wéber címlaphiányzik! XXXIV+507+12lev. 17,6 cmElső kiadás!Az előszó után Csokonai cím nélküli versetalálható (CsVM összes művei. Költemé-nyek 2. 697-708.p.) A kritikai kiadás szerintmég négy verse található ebben a kötet-ben. A fordító Kazinczynak ajánlotta művét.MIKE 38/538.Korabeli papírkötésben, címlap nélkül, jóállapotban.

15,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 63

275. 277.

Page 59: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

278. SÁNDOR ISTVÁN, JÁNOSFALVISzékelyhoni utazás a két Homoród mellettI-II. kötet. 1838-46-58.Kolozsvár, 1942. Minerva 157 l.;112 l.+1lev.19,2 cm/Erdélyi Ritkaságok 7-8./Fűzve, kiadói borítóban, az egyik kötet ge-rince sérült.

3,000.-279. SCHILLER, [FRIEDRICH]Messzinai hölgy. Szomorújáték öt felvo-násban. Fordította Szenvey József.Buda, 1836. Magyar Tudós Társaság 201 l.+1lev. 17,5 cm/Külföldi Játékszín XIII. kötet/Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, fel-vágatlan, jó állapotban.

4,000.-280. SCHURIG, MARTINParthenologia, historico - medica, hoc estVirginitatis Consideratio, qua ad eam perti-nentes pubertas & meustruatio cum ipsa-rum maturitate,...Dresdae-Lipseae,1729. Heckel 2lev.+384l.+18 l. 19,5 cm

Első kiadás!Schurig, M. (1656-1733) drezdai orvos el-sőként foglalkozott a nemi szervek fizioló-giájával, az ókori és középkori orvoslás etémában elterjedt tévhiteivel.A kötet rendkívüli ritkaságát mutatja, hogyeurópai aukción - tudomásunk szerint -utoljára 1990-ben szerepelt, itthon mégnem találtuk, egyedül a British Library-benláttuk. (45.a.21. számon).(Ál)bordázott gerincű, aranyozott, XX.szd.-i félvászon kötésben, körülvágott, dejó állapotú példány.

60,000.-281. DR. SIKLÓSSY LÁSZLÓMűkincseink vándorútja BécsbenBp. 1919. Táltos 263 l.+4lev+8t. 18 cmA kötetet az a feltételezés hozta létre, hogya békeszerződés lehetőséget ad a magyareredetű műkincsek visszaigénylésére.Nem így történt.AH 22/256.; KRISZTINA 18/381.Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

2,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!64

278. 280.

Page 60: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

282. SOLYMOS EDEDunai halászat. Népi halászat a magyarDunán.Bp. 1965. Akadémiai 313 l.+1lev. 24,3 cmAH 24/312.Kiadói vászonkötésben, kopottas, eredetipapírborítóban, jó állapotban.

3,500.-283. A SÜMÖGHI TSUDALATOS. BOLDOG ASZ-SZONYROL. ÁJTATOS ÉNEKEK. MONDATIK EZENNÓTÁRA. OH ÁLDOTT SZŰZ ANYA!Sopron, 1780. (Siess v. Streibig) 4lev. (elsőoldalán fametszet) 15,6 cmPonyva-kiadás!Ének a sümegi csodatévő Mária-szobor-hoz, mely számtalan gyógyulást segített éstűzvészben és villámláskor is sértetlen ma-radt.Fűzve, egyszerű papírborítóban, jó álla-potban.

6,000.-284. SZABÓ ERVINImperializmus és tartós béke. Lényegesenbővített, statisztikai és könyvészeti függe-lékkel kiegészített előadás.Bp. 1918. Népszava 95 l. 24 cmFűzve, töredezett szélű, feliratos, kiadói

papírborítóban, közepes állapotban.3,000.-

285. SZABÓ MAGDAKatalin utca. Regény.Bp. 1969. Szépirodalmi 249 l.+3lev.18,7cmDedikált, első kiadású példány!AH 20/247.Kiadói vászonkötésben, rajzos, feliratos,eredeti papírborítóban, jó állapotban.

3,500.-286. SZABÓ ZOLTÁNA tardi helyzetBp. [1936.] Cserépfalvi 243 l. 21,5 cmElső kiadás!Dedikált (Kodolányi Jánosnak) példány!Kiadói, Tardon készült szőttesbe kötött bib-liofil példány! Jó állapotban, de a szőttesvászna besötétedett.

4,000.-287. DR. SZÁDECZKY KARDOSS LAJOSPrzemysltől Breszt-Litowszkig. Harcztériélmények és lengyel-magyar történeti em-lékek.Bp. 1916. Franklin 247 l. 23 cmHONTERUS 76/396.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 65

282. 286.

Page 61: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Papírral leragasztott félvászon kötésben,az eredeti borító belekötve, közepes álla-potban.

4,000.-288. SZÁSZ BÉLAA húnok története. Attila nagykirály.Bp. 1943. Bartha M. Társ. 632 l.+16 térkép+10t.+1mell. 24,4 cmAH 23/329.Fűzve, kopottas, kiadói papírborítóban, kö-rülvágatlan, közepes állapotban.

6,000.-289. [SZATHMÁRY LAJOS]Az szép magyar könyv három évtizede1900-1930. The Beautiful Books of Hun-gary.Chicago, 1991. Ladányi Foundation 16 l.21,6 cmDedikált példány!Fűzve, rajzos (Ladányi), feliratos, kiadóipapírborítóban, jó állapotban.

1,000.-290. SZÁSZORSZÉP. [GYERMEKEVERSEK]Bp. [é.n.] Magyar Kereskedelmi Közlöny10lev. (két oldalas leporello) 15,7 cm

Jó állapotban megmaradt gyermek-lepo-rello. Minden oldalán színes chromolitog-raphia rövid verssel.

5,000.-291. GR. SZÉCHENYI ISTVÁNLevele a’ Jelenkor SzerkesztőjéhezPest, 1842. dec.10. Jelenkor 2lev. 28,5 cmElső kiadás!Széchenyi 1842-ben felismeri, hogy Kos-suth a Pesti Hírlap szerkesztőjeként előny-ben van vele szemben, hiszen mindenrerögtön reagálhatott lapja hasábjain. Ezértrészesedést vásárolt a Helmeczy szer-kesztette Jelenkorban és tollat ragadott:“hidegvérű megfontolás után, de nem cse-kély lelki vihar közt végre eltökélémmagam ismét kilépni az időszaki sajtó me-zejére.”Kossuth a Pesti Hírlap 1842. dec. 29-i ve-zércikkében üdvözölte ellenfelét, de egy ol-dalvágást is tett Széchenyi lelkiállapotárautalva: “szinte bánattal tekintenők a feldúltkedélyt”. (A magyar sajtó története 1705-1892.)Megjelent külön mellékletként a Jelenkor1842. dec. 22. a Társalkodó 1842/100. sz.és Pesti Hírlap 1842. dec. 25. 207. sz. mel-lett.

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!66

288.291.

Page 62: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

KALAUZ 129,226.Kötés nélkül, középen hajtásnyommal, sár-gult papíron, de jó állapotban.

12,000.-292. SZEGHALMY GYULAFelvidék. Az előszót írta József királyi her-ceg... a Magyar Tudományos Akadémia el-nökeBp. 1940. Magyar Városok Mon. 336 l.+257 l.+30t.+4t. (színes) 25 cmAz 529. oldaltó Kárpátalját ismerteti.SZŐNYI 20/495.Néhány vízpötty miatt fakult, aranyozott, ki-adói vászonkötésben, eredeti sérült kar-tondobozban, jó állapotban.

10,000.-293. SZEMLÉR FERENCEmber és táj. Versek.(Kolozsvár), 1934. ESzC. 82 l.+III.+1lev.20,3 cmElső kiadás!Számozott (78.), névre szóló!AH 25/304.; KRISZTINA 23/117.Aranyozott gerincű, kiadói félpergamen kö-tésben, jó állapotban.

5,000.-

294. SZENT ISTVÁN AZ ELSŐ MAGYAR KIRÁLY: AMAGYAR NÉP ÉS IFJÚSÁG SZÁMÁRABp. [1927?] Méhner 64 l. 17,7 cmPonyva-kiadás!/Mulattató és hasznos olvasmányok a ma-gyar nép számára 68./Az OSzK 12.216/4/Raktár szerint 1927-eskiadás, szerintünk korábbi.Fűzve, színes, rajzos, kiadói papírborító-ban, (a hátsó borítófedél hiányzik!), zöld té-kában, jó állapotban.

3,000.-295. A SZENT-ISTVÁN-TÁRSULAT PONYVÁI1. Kayser Lajos: Az öreg János bácsiBp. 1900.SzIT 14 l.2. Rozgonyi György: Az álnok jóbarátBp. 1902.SzIT 16 l.3. Bandi: Bogár Böske 2. kiadás (49.)Bp. [é.n.] SzIT 16 l.4. Kincs István: A vak ló (194.)Bp. 1902. SzIT 15 l.5. Ember György: Szegény leány keresztjeés boldogságaBp. 1904. SzIT 39 l.6. Szívet szívért. Tanulságos szép történet

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 67

292. 294.

Page 63: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

Ötödik kiadás. (20.)Bp. [é.n.] SzIT 16 l.7. Reviczky Aladár: Az elrejtett kincs. Ötö-dik lenyomat.Bp. 1916. SzIT 32 l.8. Gyürky Ödön: Mester uram a nevelésrőlII. kiadás (21.)Bp. [é.n.] SzIT 15 l.9. A kígyókirály. Tündérmese - Leányvár.Elbeszélés Mátyás király idejéből.Bp. fé.n.] SzIT - Rózsa K. és neje 31 l.15,8 - 16,5 cmFűzve, papírcsíkkal erősítetett gerincű,képes borítóban, vászon tékában, jó álla-potban.

8,000.-296. SZENTELEKY KORNÉLIsola Bella. Regény.Kolozsvár, 1931. ESzC. 139 l.+1lev.+VII20 cmElső kiadás!Számozott (177.), névre szóló példány!KÖZPONTI 108/66.; KRISZTINA 23/118.Csak vászon és félbőr kötésben jelentmeg!Címkézett gerincű, kiadói félbőr kötésben,jó állapotban.

5,000.-297. SZÉP HAT UJ ISTENES ÉNEKEK, ELSŐ.ÜDVÖZ-LÉGY KRISTUSNAK DRÁGA SZENT ‘S A’T. MÁSODIK. MONDGY ÉNEKET ZENGŐ NYELVEN‘S A’ T. HARMADIK. SEREGEKNEK URA KI LA-KOZOL MENNY: ‘S A’ T. NEGYEDIK. JÖJJ-EL ÓHJESUSOM NE KÉSEDELMEZZ ‘S A’ T. ÖTÖDIK.

SZENT KERESZT POGÁNY KÉZBEN ‘T A’ T. HA-TODIK. A’ SZENT KERESZT NAPJÁN ‘S A’ T.[H.n.é.n. ny.n.] Nymotatt: ebben az Esz-tendőben.Ponyva-kiadás!Az elérhető kézikönyvekben nem találtuk .Tipogáfiája alapján a XVIII. szd. végén ké-szülhetett.Fűzve, fametszetes címlappal, egyszerűpapírborítóban, újabb vászon tékában, jóállapotban.

8,000.-298. SZERB ANTALUtas és holdvilágBp. 1937. Révai 295 l.+1lev. 19 cmElső kiadás!KÖZPONTI 109/18.Foltos, feliratos, kiadói vászonkötésben,közepes állapotban.

3,000.-299. SZERÉMI [ODESCALCHI ARTHUR]Emlékek Barsvármegye hajdanából (1943-1711)Bp. 1891. Történelmi Tár 225 l.+VI23,2cmKorabeli, feliratos félvászon kötésben, ko-pottas, de jó állapotban.

6,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!68

295.

297.

Page 64: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

300. SZEREMLEI SAMUMagyarország krónikája az 1848 és 1849.évi forradalom idejéről. 1-2. kötet.Pest, 1868. Emich 339 l.; 360 l. 22 cmSupka Géza ceruzával írt széljegyzeteivel!KÖZPONTI 106/109.Fűzve, sérült, szakszerűtlenül javított kia-dói borítóban.

6,000.-301. SZIGETHI GY. MÓZESEredeti mesék két könyvbenKassa, 1824. Vajda 180 l. 16,8 cmEgyetlen kiadás!A bevezetést Kazinczy Ferenc írta.AH 23/338.; STUDIO 24/143.Címkézett gerincű, későbbi vászonkötés-ben, az eredeti borítófedelek belekötve,szép állapotban.

12,000.-302. SZIGETHY GYÖRGYSzemtanuja voltam Tito délvidéki véreng-zésénekCleveland, 1956. Katolikus Magyarok Va-sárnapja 115 l.21,1 cmFűzve, gerince javított, kötéstáblája újra-erősített, körülvágott, jó állapotban.

6,000.-

303. SZLOVÁKIAI MAGYAROK KÖNYVTÁRA -SZLOVÁKIAI MAGYAROK KINCSESTÁRA. SZERK.:CSÁKY MIHÁLY - AIXINGER LÁSZLÓPozsony, 1940. Toldy Kör 9x16 l.+1x20 l.21,8 cmA két sorozatban 10 füzet jelent meg (4könyvtár, 6 kincsestár)Kiadói félbőr tokban, a füzetek újszerű ál-lapotban. RITKA gyűjtemény!

6,000.-

304. SZŰZ LEÁNYOK’ DALLJAI. ELSŐ EGYKORKÉT LEÁNY VIRÁGOT SZEDNI S.A.T. MÁSODIK.BOLDOGTALAN VAGYOK, MERT KÍNAIM NAGYOK,S.A.T. HARMADIK. EGY SZERENCSÉTLEN ASZ-SZONYNAK SIRALMA S.A.T. NEGYEDIK. EGY MÚ-LATI ÉNEK, MELLYNEK SE FÜLE, SE FARKA,S.A.T.[H.n.é.n.ny.n.] “Ebben az esztendőben”4lev. 17,4 cmXVIII. szd. végi nyomtatvány, Petrik egy1790-es kiadását ismeri. Később népdal-gyűjtők (Vikár, Kodály, Kallós) által lejegy-zett dalok.Korhű papírkötésben, jó állapotban.

5,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 69

301. 302.

Page 65: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

305. TECHNIKAI FEJLŐDÉSÜNK TÖRTÉNETE1867-1927.Bp. 1928. Stádium 999 l.+59 t. 26,5 cmEX LIBRIS 2009/364.Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,jó állapotban.

6,000.-306. TELEKI PÁLMagyar politikai gondolatokBp. 1941. Stádium 137 l.+3lev. 20,7 cm/Nemzeti Könyvtár 42-43./A címlapon Zulawski Andor jobboldali iro-dalompolitikus névaláírása.LASKAI 14/417.Fűzve, kopott, kiadói papírborítóban.

1,600.-307. TEMESY GYŐZŐSasok országábanBp. [1939.] Franklin-Társulat 209 l.+1lev.(45 képpel és 12 térképvázlattal) 22,5 cm/A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára/AH 20/277.Jellegzetes, aranyozott, kiadói vászonkö-tésben, jó állapotban.

3,000.-

308. TERAMOND, GUY DEA titokzatos koldus. Egy geniális kalandor aXX. században. Fordította Gesztesi Ödön.Bp. [1914.] Magyar J. és fia könyvkereske-dése Központi Antiquarium 275 l. 17,5 cm/Fantomas sorozat/Újabb, egyszerű félvászon kötésben, jó ál-lapotban.

3,000.-

TÉRKÉPEK

309. A MAGAS TÁTRA TURISTATÉRKÉPE. MÉR-TÉK: 1:50 000.Bp. (~1906.) A m. kir. földmivelésügyi mi-nister (Rajz. és Lith. Schubert I. Budapest)50x70 cmFODOR 422.p.Vászonra vont, hajtogatott, színes, litogra-fált térképlap, a vászon több helyen bere-pedt, közepes állapotban.

8,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!70

305. 309.

Page 66: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

310. VÍZI SPORTTÉRKÉPEK 8. 10. SZ. DUNA.GÖNYÜ - OROSZVÁR - WIEN 70+67 KM.M: 1:25 000 ÉS 1:75 000.Bp. (1932?) M. Kir. Áll. Térképészet hajto-gatott térkép 25 cmHozzátartozik:Vízi sporttérképek 9. sz. Győri (Mosoni)Dunaág 130 km M: 1:25 000Bp. (1932?) M.Kir.Áll. Térképészet hajto-gatott térkép 25 cmA ma kaphatóknál sokkal részletgazda-gabb feldolgozás.Színes, “angyalos” borítóban, a térképek jóállapotban, a borítókon apróbb hibák.Együtt:

2,000.---------------------

311. TERSÁNSZKY J.(ÓZSI) JENŐA vezérbika emlékiratai(Bp. 1938.) Cserépfalvi 246 l. 21 cmElső kiadás!Dedikált példány!KÖZPONTI 110/247.; MÚZEUM 15/308.Vízfoltos, kiadói vászonkötésben, közepesállapotban.

5,000.-

312. THANHOFFER LAJOSAnatómia és divat. Három népszerű elő-adás száztizennégy ábrával és négy táblá-val.Bp 1901.Termtud.Társ. VIII+232 l. 22,2cm/Természettudományi Könyvkiadó-VállalatLXIX./Préselt, aranyozott kiadói vászonkötésben,gerincélei enyhén kopottak.

3,000.-313. THIERS, M. A.I. Napoleon Szent - Ilona szigeténPest, 1864. Ráth M. 1lev.+183 l. 16,8 cmAranyozott gerincű, korabeli félvászon kö-tésben, jó állapotban.

3,000.-314. TOMPA MIHÁLYLegujabb költeményeiPest, 1867. Heckenast 4lev.+167 l.Első kiadás!MÚZEUM 8/305.Hozzákötve:Tompa MihályVersei. Vegyes tartalommalPest, 1863. Heckenast VIII+215 l.Aranyozott feliratú, korabeli vászonkötés-ben, közepes állapotban.

6,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 71

311.314.

Page 67: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

315. A TORDAI HASADÉK, VAGY: ISTEN ÍTÉLETEBp. 1898. Rózsa K. és neje 8 l. 16,7 cmPonyva-kiadás!Fűzve, címlapján képpel, címkézett ge-rincű, vászon tékában.

3,000.-316. TÓTH ÁRPÁDLomha gályán. Versek.Bp. 1917. Nyugat 96 l. 19,7 cmElső kiadás!SZŐNYI 23/523.Fűzve, sérült gerincű, foltos, feliratos, kia-dói papírborítóban, közepes állapotban.

4,000.-317. TÜNDÉRTÁR VAGY IS BÁRÓ DEMÁNX GON-DŰZŐ KALANDJAI. 99-DIK KIADÁS HUSZONKÉTKÉPPEL VERNETT UTÁN.Kolozsvár, [1835.] ifj. Tilsch 1lev.+145 l.+12 t. (kőnyomatok) 19 cmEz a harmadik magyar kiadás, ritkaságátjelzi, hogy Drescher is csak kölcsönkapottpéldány alapján vette fel katalógusába. Amű kiadástörténetéről bővebben AH 23/52.tételnél.DRESCHER 497.; OSzK 194.526/Raktár

Címkézett gerincű, egyszerű, új vászonkö-tésben, 1846-os bélyegzővel, jó állapot-ban.

15,000.-

VADÁSZAT

318. FESTETICS PÁLTermészetjárásBp. 1946. M. Cserkészszöv. 194 l.+1lev.6t.19,7 cmKülön fejezet foglalkozik a csapa- és nyom-ismerettel.Fűzve, kiadói borítóban, áthúzódó vízfolt-tal, jó-közepes állapotban.

1,600.-319. HUSZÁR LÁSZLÓ, BÁRÓ“Kwaheri.” “Viszontlátásra.” Afrikai vadász-naplójából írta - - .Bp. [1929.] Egyetemi ny. 299 l.+8t.+1térkép(színes, kihajtható) 23,2 cmKRISZTINA 19/458.; MIKE 36/634.Képes, feliratos, kiadói vászonkötésben,szép, ép állapotban.

5,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!72

317. 319.

Page 68: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

320. KITTENBERGER KÁLMÁNVadász- és gyűjtőúton Kelet-Afrikában.1903-1926.Nagybányai Horthy Jenő előszavával. 199eredeti fényképpel, két rajzzal és egy tér-képmelléklettel. (Második kiadás)Bp. (1928.) Franklin 395 l.+65t.+1 térkép(hiányzik!)TORDAI 687.Aranyozott feliratú, kiadói vászonkötésben,korábbi tulajdonosi névbejegyzéssel, jó ál-lapotban.

5,000.-321. SZÉCHÉNYI, ZSIGMOND GRAAFTusschen Dieren en GouddelversAmsterdam [~1938.] Becht 352 l. 23,8 cmEgyetlen kiadás!Az “Alaszkában vadásztam” hollandnyelvű, egykorú kiadása.Aranyozott, kiadói vászonkötésben, jó álla-potban.

5,000.-322. VADÁSZAT. VADÁSZATI, VAD- ÉS EBTE-NYÉSZTÉSI KÉPESLAP. SZERKESZTI GYÖNGYÖS-HALÁSZI TAKÁCH GYULA. VI. ÉVFOLYAM

Bp. 1923. Hornyánszky ny. 365 l. 24 cmVI. évfolyam 1-24. szám, teljes évfolyam.Aranyozott feliratú, korabeli félvászon kö-tésben, jó állapotban.

6,000.-

323. VÁLY FERENCZIskolai kézi-könyvtár. Második füzet: Föld-leírás helv. hitvallású iskolák’ számára.Komárom, 1846. Weinmüller 20 l. 20,3 cmAz általunk elérhető szakirodalomban nemtaláltuk!Vály Ferenc (1810-1882) 1837-től a komá-romi gimnázium tanára. 1839-ben felesé-gül vette Jókai Mór nővérét. 1849-tőlPápán tanított.Új kartonkötésben, jó állapotban.

8,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 73

321. 323.

Page 69: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

324. VÁMBÉRY ÁRMIN UTAZÁSAI ÁZSIÁBAN. AZIFJÚSÁG SZÁMÁRA ÁTDOLG. RADÓ VILMOS. 2.BŐV. KIADÁS.Bp. 1894. Eggenberger 1t.+224 l.+16t.18,5 cmHONTERUS 75/504.Aranyozott gerincű, rajzos, kiadói, félvá-szon kötésben, élei körben kissé kopottak.

4,500.-325. DR. VARGA ZSIGMONDAz ősmagyar mitológia szumir és ural-altájiöröksége.San Francisco, (198?) Hídfő Baráti Köre400 l. 21,4 cmMIKE 39/582.Fűzve, feliratos, kiadói papírborítóban, jóállapotban.

3,000.-326. VÁRKONYI NÁNDORSziriat oszlopai. Elsüllyedt kultúrák.Bp. [1942.] KMENy 309 l.+1lev.+8t. 20,5cmElső kiadás!Dedikált (Kodolányi Jánosnak), pél-dány!Gerincénél kissé kopott, kiadói félvászonkötésben.

4,000.-

327. VÁROSY MIHÁLYAz isten ostora. (Attila hunkirály.)(Népiestörténeti elbeszélés)Nagykanizsa, [188?] Wajdits J. 47 l.18 cmPonyva-kiadás!/Wajdits József Népkönyvtára 2-dik füzet/OSzK 176.147/2/RaktárFűzve, borítóján színes kőnyomattal, vá-szon tékában, jó állapotban.

3,000.-

328. VASZARY GÁBORMesekönyv. Írta és illusztrálta - -.Bp. [1928.] Pallas 1t. (címlap)+54 l.+14 t.20,5 cmVaszary Gábor (1897-1985) író, újságíró.Festészetet tanult, de inkább újságíró lett.Cikkeit és regényei maga illusztrálta. 1924-32-ig Párizsban, 1947-től Luganoban élt. A“Mesekönyv” első önálló könyve.Színes, rajzos, kiadói félvászon kötésben,jó állapotban.

8,000.-

329. A VÉRES JÉGESŐ. A KÁROLYI - HUSZÁR-EZRED VITÉZSÉGE.Bp. [é.n.] Rózsa K. és neje 32 l.+16 cmPonyva-kiadás!Hősi történet az 1737-es török elleni há-ború bosnyák hadszínteréről.Fűzve, vászoncsíkkal erősített gerinccel,címkézett vászon tékában, jó állapotban.

3,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!74

324.

328.

Page 70: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

330. VÉRTESI KÁROLYKeleti ég alatt Egyiptomban. Utirajzok.Bp. 1898. Franklin-Társulat 1t.+202 l. 1lev.28,4 cmIllusztrált, kiadói vászonkötésben, jó álla-potban.

6,000.-331. VÉSZKIÁLTÁS FENYEGETETT MAGYAR HA-ZÁNKÉRT. SZELLEMI SZABADSÁGHARCUNK KÉ-ZIKÖNYVE 2. ÜZENET ÉS TITOK.Brookfield (USA), [é.n.ny.n.] 206 l.Első kiadás!/Védőkar füzetek/Fűzve, vászon erősítésű, nemzetiszínű ge-rinccel, jó állapotban.

3,000.-332. A VEZUV 1872-KI KITÖRÉSEPest, 1872. Corvina 31 l.+2t. (az egyik ki-hajtható) 17,7 cmAz európai közvéleményt erősen foglal-koztatta és megrázta a Vezuv 1872. ápri-lisi váratlan kitörése, mely többszázemberéletet követelt.Fűzve, képes, feliratos, eredeti papírborí-tóban, újabb félvászon tékában, jó állapot-ban.

4,000.-

333. VILLON, FRANCOISA Kis Testamentum. Fordította KálnokyLászló. Illusztrálta Szász Endre.(Bp.) 1984. Helikon 40 l.+1lev. (A lapszá-mozáson belül 7 színes táblával) 27 cmSzámozott (860/900.) és aláírt példány!Hozzátartozik:Ugyanaz Francia nyelvű minikönyv(5,7x7,4 cm) változatban, hasonló kötés-ben (Bp. 1983. Helikon)AH 20/379.; ALEXANDRA 1/33.Kiadói, felragasztott színes képpel illuszt-rált velúrkötésben, védőfóliával, körülvá-gatlan, szép példány!

12,000.-

334. VIRÁG JÓZSEFBáthori Erzsébet, a kegyetlen úrnő vagy amegleckéztetett szép asszony története.Bp. [1912.] Bálint L. 32 l.+17,2 cmPonyva-kiadás!Fűzve, papírcsíkkal erősített gerincű, fel-iratos borítóban, jó állapotban.

3,000.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 75

330. 333.

Page 71: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

335. VIRÁNYI ELEMÉRA finn-ugor népek élettere. Négy térképpel.Bp. (1941.) Stádium 203 l.+4t. 19,7 cmMIKE 35/615.Fűzve, képes, feliratos, kiadói papírborító-ban, közepes állapotban.

2,500.-336. VONULJATOK KI CHANSONOK! A SZALMÁSKÓRUS ALBUMA. SZERKESZTETTE ÉS AZ EGY-KORÚ ILLUSZTRÁCIÓKAT KÉSZÍTETTE PÉCSIANTAL.Bp. 1970. Zeneműkiadó 170 l.+1lev.30,5cmSzámozott (47/150.) példány!OPERA 16/473.Aranyozott, kiadói bőrkötésben, rajzos, fel-iratos, eredeti kartontokban, tokja kopott,de szép állapotban.

3,000.-337. [VÖRÖS MIHÁLY]Toronyi Tamás, vagy: A’ bajnokok Vég-Gyula várában.Nagyvárad, [1844. Ny.n.] 54 l. 16,4 cmVörös Mihály hódmezővásárhelyi népköltő,e művének első kiadása 1802-ben jelent

meg, majd 1850 után számtalanszor. Ezt akiadását a szakirodalom nem ismeri. Ki-mutatható a rokonság “Toronyi Tamás”és a“Toldi” között (ITK 1965/5.585-596.p.)Arany János ismerte.Az eredeti felhasználásával készült címké-zett gerincű, félvászon kötésben, jó álla-potban.

12,000.-

338. WESSELÉNYI MIKLÓS, BÁRÓA Harmadik Birodalom keletkezéseBp. 1936. Viktória 272 l. 19,5 cmFeliratos, kiadói kartonkötésben, jó álla-potban.

4,000.-339. WESSELÉNYI MIKLÓSSzózat a magyar és szláv nemzetiségügyében. 1-2. kötet.Kolozsvár, 1944. Minerva 174 l.; 164 l.19,5 cm/Erdélyi ritkaságok 12-13./Fűzve, rajzos, kiadói borítóban, jó állapot-ban.

2,500.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK!76

335. 337.

Page 72: Antiquarium Hungaricum 26. árverés

340. ZÁDOR VITÉZ ÉS ÁGOTA KISASSZONY TÖR-TÉNETE, A TIZENEGYEDIK SZÁZADBÓL.Debrecen, 1870. Telegdi 112 l. (szöveg-közti képekkel) 14 cmPonyva-kiadás!A mű Ujj Péter: Kún történetek c. művénekátdolgozása.STUDIO 26/399.Címkézett gerincű, új félvászon kötésben,jó állapotban.

3,000.-341. DR. ZAKAR ANDRÁSTeleki Pál halála. Legújabb adatok gróf dr.széki Teleki Pál haláláról.Bécs, 1983. Eola 276 l. (fotókkal) 20,9cmFűzve, színes, képes, kiadói papírborító-ban, jó állapotban.

4,000.-342. ZELK ZOLTÁNAlkonyi halászat. Versek.Bp. 1956. Szépirodalmi 1t.+54 l.+1lev.19,4 cmDedikált példány!Feliratos, kiadói félvászon kötésben, jó ál-lapotban.

3,500.-

A LEÜTÉSI ÁRRA 15% ÁRVERÉSI JUTALÉKOT SZÁMÍTUNK! 77

338.341.

342.