amr halid - mjetet e vendosmërisë në fenë e allahut

Download Amr Halid - Mjetet e vendosmërisë në fenë e Allahut

Post on 07-Jul-2015

300 views

Category:

Documents

4 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

  • 1. Deri sa mos ta ndryshojn (pozitivisht)gjendjen e tyreMJETET E VENDOSMRISN FEN E ALLAHUTProfesor: Amr Halid

2. Pr botuesin ERIXH LIN-NESHRIAutor:Prof. AMR HALIDTitulli i origjinalit: Titulli:MJETET E VENDOSMRISN FEN E ALLAHUTPrktheu:Dr. Musli VRBANIKorrektor:Burim BunjakuRadhitja kompjuterike,kopertina dhe dizajni grafikMumin ShehuKaanik20062 3. T drejtn e ribotimit e rezervon botuesi HyrjeVrtet do falnderim i takon vetm Allahut,prandaj ne vetm At e falnderojm, vetm prej Tijndihm krkojm, nuk krkojm udhzim tjetr poska na udhzon Ai, Atij i krkojm falje, imbshtetemi Allahut nga t metat tona dhe nga tkqijat e veprave tona. Cilin e udhzon Allahu, ai nukhumb kurr, mirpo cilin e humb Allahu, pr t nukka udhzues.Prshndesim dhe drgojm salavate pr m tmirin e krijesave, m t zgjedhurin dhe m tndriturin - robin e Allahut dhe t drguarin e Tij -Muhamedin a.s.. Prshndesim edhe familjen e tij tmir dhe t pastr, shokt e tij t mir dhe t pastr nprgjithsi, dhe ata t cilt i pasojn gjurmt e tyre memirsi deri n Ditn e Gjykimit.Vrtet do falnderim i takon vetm Allahut,prandaj ne vetm At e falnderojm, vetm prej Tijndihm krkojm, nuk krkojm udhzim tjetr poska na udhzon Ai, Atij i krkojm falje, imbshtetemi Allahut nga t metat tona dhe nga tkqijat e veprave tona. Cilin e udhzon Allahu, ai nuk 3 4. humb kurr, mirpo cilin e humb Allahu, pr t nukka udhzues.Prshndesim dhe drgojm salavate pr m tmirin e krijesave, m t zgjedhurin dhe m tndriturin - robin e Allahut dhe t drguarin e Tij -Muhamedin a.s.. Prshndesim edhe familjen e tij tmir dhe t pastr, shokt e tij t mir dhe t pastr nprgjithsi, dhe ata t cilt i pasojn gjurmt e tyre memirsi deri n Ditn e Gjykimit.shtja e prqendrueshmris me llojet e sajsht me rndsi t posame pr do pjestar tumetit, pr tia kthyer umetit reputacionin, vlern dhekrenarin e tij, dhe t fitoj kundr armiqve t tij, qbota t udhhiqet me mirsi dhe jet t lumtur.Pr fat t keq, shumica e kan humbur ktveori t mir. Kshtu shohim q disa prkohsishtfalin namaz, largohen prej t kqijave dhe mkateve,bjn pun t mira, kur befasisht shohim se largohendhe alojn n adhurim ndaj Allahut, se shum shpejte humbin veorin e prqendrueshmris dhe durimit.Shumica e njerzve jan falur rregullisht, e m von ekan ln.Shumica e vajzave gjat muajit t Ramazanit janmbuluar me veshjen islame, ndrsa m von shohimse nuk e praktikojn mbulesn.N start ndjenjat e muslimanve jan nkulminacion, pastaj koh pas kohe vjen deri te zbehja,prtacia dhe dshtimi!!4 5. Armiqt e islamit kt shtje e kan kuptuarprej nesh, e kan kuptuar se n start flakrohemi,pastaj i ftohim ndjenjat tona dhe ndaj neve veprojnme kt parim; n fillim na lirojn t veprojm ka tdshirojm deri sa ta shpenzojm energjin, pasi qti shpenzojm emocionet e flakta t tona, ataveprojn si t dshirojn me ne.Pse e gjith kjo zbrazti?!A nuk sht e mundur q t mbulohet e gjith kjozbrazti dhe t vazhdoj vullneti.Ather kur vendin e ksaj zbraztie e z vullneti dhendjenjat e forta t palkundura jemi tprqendrueshm.Kur t flasim pr qndrueshmrin n shoqri,kemi pr qllim gjeneratn e art t t parve tan,pra sehabt dhe ata t cilt e vazhdojn rrugn e tyreme mirsi, dhe i prmbahen projektit t tyre deri nDitn e Gjykimit.Shpresojm se Allahu do t na prqendroj nfe, t na mundsoj ti kryejm obligimet, tlargohemi prej mkateve dhe t jemi t vendosur derin fitoren e fes dhe prhapjen e saj n bot, q tvendoset drejtsia, dhe t prkrahet e t largohetpadrejtsia, e t mos prkrahet.Shpresn e kemi vetm te Ai, se n jemi tdobt, ndrsa Allahu sht i fuqishm dhe ipamposhtur, dhe vetm Atij i mbshtetemi, nuk kambrojts m t mir se Ai.5 6. * * *PRQENDRUESHMRIA N NDIHM T FESsht shtje shum e leht pr t hyr nshtpin e adhurimit, ashtu si sht shtje shum eleht pr t dal nga shtpia e mkateve, ndrsaprqendrueshmria sht e vshtir. Ata t ciltdshirojn Iman t fort dhe vullnet t fort, bazduhet t ken prqendrueshmrin.Shembull: Kur zhvillohej lufta n Irak, deri sa forcatirakiane rezistonin kundr forcave okupatore, njerzitkishin moral dhe iman t fort, filluan ta adhuroninAllahun largoheshin prej mkateve dhe punve tkqija, mirpo kur humbn shpresat n fitoren emuslimanve dhe largimin e armikut, edhe pseshpresa vazhdonte, gjendja ndryshoi. Edhe psenjerzit ishin falur natn, kishin falur sabahunrregullisht, kishin lexuar Kuran, pasi q ishin luturme prkushtim, pasi q ishin larguar nga ahengjet dhedfrimet etj., etj., pas gjith ksaj ata prap jankthyer si kan qen m par. Kjo nga shkaku ihumbjes s prqendrueshmris dhe pesimizmit. LA HAVLE VE LA KUVETE IL-LA BIL-LAH6 7. Vllezr!Patjetr duhet t bhemi t prqendrueshm, pavendosmri nuk ka kurrfar suksesi, ne kemi nevojpr prqendrueshmri t vazhdueshme, ne keminevoj shum q t largohemi prej mkateve dhepandrprer ti kryejm obligimet. Ta kryejmobligimin dhe t jemi t prqendrueshm nmbrojtjen e Plestins, Irakut dhe umetit n prgjithsi.Prqendrueshmri n parimet themelore, n parimet edrejtsis. Prqendrueshmri para shtjeve tdyshimta, sprovave dhe epsheve.Disa forma t paqndrueshmris Kur t vjen muaji i bekuar i Ramazanit,shohim se si njerzit i kthehen Zotit tLartmadhruar, ndrsa kur t kalon shohim sesi ata prap vazhdojn me t vjetrn!LA HAVLE VE LA KUVETE IL-LA BIL-LAH Shohim se si disa fillojn ti prmbahen fesme plot ngazllim dhe entuziazm, mirpobefasisht ndodh dika si:- Sillet keq me t ndonjri prej fetarve, e aikthehet si ka qen m par, duke u arsyetuarse: Ja kshtu t cekt jan t devotshmit.7 8. - Hyn n xhami, ndrsa para xhamis i ka lnkpuct e shtrenjta, mirpo kur del prejxhamis sheh se kpuct i jan vjedhur, e aikthehet prap me t vjetrn, duke thn:Kurr m nuk do t shkoj n xhami.- Sheh dika te t devotshmit q nuk i plqen,prap kthehet me t vjetrn, duke thn: Sekam kaluar nj koh n mesin e tdevotshmve, mirpo e kam par se si ntregti, si n veprimet e tjera nuk jan tsinqert, nuk jan t prpikt etj. etj.Vlla!Nse dshiron shptim dhe prqendrueshmri, mos ishiko t tjert se si sillen me ty, por drejtoju Allahutt Lartmadhruar me pun t mira dhe tqndrueshme, nse nuk vepron kshtu, ta dish seshpinn ia ke kthyer Allahut t Lartmadhruar dheemrave t bekuar t Tij.Vlla!Nse t tjert i merr pr baz pr veprat e mira t tua,ather e ke humbur qndrueshmrin. Allahu iLartmadhruar thot: Ka disa prej njerzve q adhurojnAllahun nj anshm (lkundshm). Nse i bie mir,e pranon dhe sht i qet n t, por nse e kaplonndonj sprovim, menjher largohet dhe ia kthen8 9. shpinn fes, kshtu ai ka humbur edhe kt bot,edhe botn tjetr, kjo sht humbje e qart. (El-Haxh, 11) Shohim se si disa i kryejn detyrat, i kryejndetyrat sepse prej Allahut dshiron q ti plotsohetndonj dshir, si p.sh. t kaloj n provime ose prtu martuar me ndonj vajz, ose pr ndonj pasurietj., etj. Kur tia plotsoj Allahu i Lartmadhruar atdshir kthehet me t vjetrn, n rrugn e humbur. LA HAVLE VE LA KUVETE IL-LA BIL-LAH-Shohim se si disa premtojn se nse Allahu do tia mundsoj ti realizoj shpresat dhe dshirat e tij, ather ai do ta adhuroj Allahun dhe nuk do t mkaton, mirpo edhe pse i realizohen dshirat dhe shpresat, ai nuk e mban premtimin.Kto jan disa prej formave t pavendosmris. Zoti iLartmadhruar thot:Ka disa prej tyre t cilt i premtojnAllahut, nse na jep prej t mirave t Tij do tjapim sadaka dhe do t jemi vrtet prej m tmirve. E kur iu ka dhn Allahu prej t mirave tTij, jan br koprrac, e kan kthyer shpinn dhejan br prej t larguarve. Ata i ka kapluardyfytyrsia n zemrat e tyre dhe ashtu do t jenderi kur ta takojn Allahun, kur ta vrtetojn sekan tradhtuar, dhe nuk e kan kryer premtimin edhn ndaj Allahut, dhe se kan gnjyer. Po, a nuk9 10. e din se vrtet Allahu e di t fshehtn e tyre dhepshpritjen e tyre. Vrtet Allahu sht njohs i tfshehtave. (Et-Tevbe, 75,78)Vlla!Nse dshiron shptim, bhu i vendosur n adhurimndaj Allahut, e mos e lejo veten q ti premtoshAllahut e pastaj t tradhtosh, sepse kjo sht form elabilitetit dhe humbjes s vendosmris. Shohim se si disa i drejtohen Allahut tLartmadhruar me seriozitet, ua msojn t tjervefen e tyre, i udhzojn t tjert n rrugn e Allahut,thrrasin n rrugn e Tij, e kur t torturohen dheprjetojn sprova nga t tjert pr veprimtarin e tyre,aq shum shmangen, aq shum friksohen, aq shumizolohen, sa q t gjith aktivitetin e tyre e ndrpresin. Ashtu ndodh kur ndonj vajz e re pr shkakt mbuless prjeton vshtirsi n punn e saj ose kamosmarrveshje me burrin e saj, shum shpejt ehumb durimin, dorzohet dhe e heq mbulesn, e nukturprohet. Kjo do t thot humbje e vendosmris.Zoti i Lartmadhruar thot: Ka disa prej njerzve t cilt thon kemibesuar Allahun, por kur torturohen pr shkak trrugs s Allahut, ai barazon (balancon)sprovimin e njerzve me dnimin e Allahut. (El-Ankebut, 10)Vlla!10 11. Nse dshiron shptim bhu i vendosur n adhurimndaj Allahut, e mos e lejo veten q t largohesh ngaadhurimi pr shkak t torturimeve dhe nnmimeve ttjerve, sepse kjo do t thot sterilitet dhe labilitet. Shohim se si disa jan t devotshm, mirpoai thot se nuk e ka prjetuar mblsirn e imanit, nukndien prkushtim n namaz, nuk ndien mblsir kurt kndoj Kuran, nuk prjeton prforcim t imanitme agjrim dhe sadaka etj., etj. Kjo do t thotlabilitet. Shohim se si disa ndiejn plogshti dhezbrazti kur ti kryejn adhurimet ndaj Allahut osekur t largohen prej mkateve dhe nuk kan interesimt madh n adhurim, nuk i drejtohen me prkushtimAllahut t Lartmadhruar. Ndihen t dobt pse i jandrejtuar Zotit dhe se kan filluar pr tu zhgnjyerme veten e tyre pse msojn, dhe i prmbahen fes. Zhgnjehen pasi q i prcjellin lajmet prmuslimant n Palestin, n Irak dhe n vendet tjeraislame, dhe nuk mund t durojn vazhdimisht.Saktsisht kjo sht labilitet dhe humbje evendosmris.Vlla!!A nuk e ke dgjuar fjaln e Allahut t Lartmadhruar: A ju e paskeni llogaritur se do t hyni nxhenet, pa iu ardhur juve (sprovimi) sikurse atyrepara jush, kur i ka kapluar varfria dhevshtirsia dhe aq shum jan tronditur sa q i 11 12. Drguari thoshte, e me t edhe ata q kishinbesuar: Kur m, ndihma e Allahut?! Po, me tvrtet ndihma e Allahut sht afr!. (El-Bekare, 214)A nuk e ke dgjuar fjaln e Allahut tLartmadhruar:A ju e paskeni llogaritur se do t hyni nxhenet, e pa e ditur Allahu se cili prej jush shtangazhuar dhe ka luftuar n rrugn e Allahut, dheduke i njohur durimtart.(Ali Imran, 142)Vlla!!Dur