proiect1-g.c. butoi valentina -...
Post on 21-Oct-2019
9 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Prof.ing. Valentina Butoi
Şc. cu cls.I-VIII “Nichita Stănescu” Baia Mare
1
PROIECT DE LECłIE NR. 1 Nume profesor: ing. Valentina Butoi
Specialitatea/Disciplina: EducaŃie tehnologică
Clasa : a V-a
Aria curriculară : Tehnologii
Modulul : Produse alimentare de origine animală şi vegetală
Unitatea de învăŃare: Criterii de selecŃie a produselor alimentare
Tema lecŃiei: Criterii de selecŃie a produselor alimentare ambalate
1.MOTIVAłIA • LecŃia este utilă pentru că elevii au posibilitatea de a conştientiza , completa şi
sistematiza informaŃiile despre cum pot selecta produsele alimentare, aceasta
ajutându-i să-şi menŃină sănătatea.
• LecŃia oferă argumente care susŃin importanŃa tuturor informaŃiilor de pe embalaje pentru viaŃa şi sănătatea oamenilor.
• LecŃia dă elevilor posibilitatea să îşi valorifice experienŃa personală şi îi încurajează în acest sens.
• Asigura continuarea investigaŃiei pentru alegerea eficientă a produselor
alimentare.
• AplicaŃiile permit integrarea sensurilor şi a cunoştinŃelor noi în comportamente
proprii.
• Asigură interdisciplinaritatea şi transdisciplinaritatea apelând la cunoştinŃele deŃinute de elevi de la biologie, educaŃie civică, educaŃie plastică, limbi străine.
2. OBIECTIVE OPERAłIONALE • Să identifice cele două categorii de date de pe embalaje/etichete (de identificare şi
de informare).
• Să argumenteze importanŃa datelor de pe embalaje pentru viaŃa şi sănătatea oamenilor.
• Să utilizeze argumentele aduse în lecŃie pentru promovarea produselor alimentare sănătoase.
• Să rezolve sarcini în echipă.
3. CONDIłII PREALABILE • Clasă de nivel mediu
• Mobilier modular
• Elevii sa aibă cunoştinŃe minime despre informaŃiile de pe embalaje
• Elevii să fie capabili să analizeze , să sintetizeze şi să evalueze datele
4. EVALUARE • Elevii comentează, precizează, integrează, clasifică, clarifică şi corectează
informaŃiile în fişe de lucru.
Prof.ing. Valentina Butoi
Şc. cu cls.I-VIII “Nichita Stănescu” Baia Mare
2
• Elevii elaborează postere cu reclame şi etichetă pentru un produs alimentar preferat.
• Calitatea judecăŃilor privind promovarea produselor alimentare
5. MANAGEMENTUL RESURSELOR ŞI AL TIMPULUI • Manual, fişă individuală, ambalaje şi etichete pentru produse alimentare, coli de
hârtie, carioca.
• Timp de lucru: 50 de minute.
6. LECłIA PROPRIU ZISĂ Cadrul de
învaŃare
Metode ConŃinuturi Timp
Evocare Ciorchine (iniŃial) Ciorchine iniŃial- fişă de lucru individuală
Pentru criteriile de selecŃie a produselor alimentare
neambalate(organe de simŃ-simŃuri-caracteristici
organoleptice ale produselor)
Etape :
-se cere elevilor să-şi prezinte lucrarea şi să-şi motiveze
alegerea făcută
-se realizează pe tablă un ciorchine al clasei, pentru
produsele alimentare neambalate
Se anunŃă tema şi obiectivele lecŃiei
7’
Realizare
a sensului
Ciorchine revizuit Ciorchinele revizuit se obŃine prin completarea fişei de
lucru
Etape :
-se face lectura textului din manual(frontal)
-se cere elevilor să completeze pe fişa de lucru
ciorchinele pentru criteriile de selecŃie a produselor
alimentare ambalate.
-se revede , corectează (dacă este cazul) şi se
completează ciorchinele iniŃial din perspectiva
noutăŃilor rezultate în urma activităŃilor
20’
ReflecŃia Turul galeriei
Eseu de 5 minute
Se realizează postere care vor fi expuse şi discutate
Etape :
-se organizează clasa pe grupe.
-fiecare grup va avea ca sarcină de lucru : Realizare unei
etichete şi a unei reclame pentru promovarea unui
produs alimentar ambalat preferat, conform criteriilor de
selecŃie învăŃate
-fiecare grup va fi apreciat cu post-it-uri de culori
diferite de către fiecare elev, care va evidenŃia ce i-a
plăcut /ce a fost corect şi ce nu i-a placut/ce a fost
incorect în poster(afiş) şi va face recomandări.
18’
5’
top related