„ksiĄŻka dobra jest na wszystko - bp.pila.pl · 12. zagadki - rozwiązywanie zagadek...
Post on 28-Feb-2019
224 Views
Preview:
TRANSCRIPT
1
PROGRAM AUTORSKI
Z ZAKRESU EDUKACJI CZYTELNICZEJ
„KSIĄŻKA DOBRA JEST NA WSZYSTKO”
Program rozwijający zainteresowania czytelnicze przy
wykorzystaniu nowych technologii
Przeznaczony dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej
Opracowała: mgr Małgorzata Olejnik
Nauczyciel bibliotekarz
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
w Pile
2
Wprowadzenie do programu
Raporty czytelnictwa Polaków powyżej 15 roku życia opracowywane rokrocznie
przez Bibliotekę Narodową wskazują jednoznacznie na ciągły spadek czytelnictwa (63%
Polaków nie przeczytało w 2016 roku żadnej książki). Natomiast badania Zofii Zasackiej
z Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadzone w 2014 r., dotyczące czytelnictwa dzieci
i młodzieży, wskazują wyraźnie na fakt, że czytelnictwo uczniów szkół podstawowych znajduje
się na dość wysokim poziomie (jedynie 5% przebadanych uczniów nie czyta książek w ogóle).
Zaskakująca jest natomiast zależność, że wraz z wiekiem ucznia zainteresowanie książkami
wyraźnie spada, zwłaszcza wśród chłopców (14% uczniów gimnazjów nie czyta książek). Sami
respondenci tłumaczą ten spadek motywacji czytelniczych m. in. niechęcią do lektur szkolnych
oraz negatywnym skojarzeniem czytania z przymusem szkolnym. Znajomość wyników badań
czytelnictwa może stanowić inspirację podczas tworzenia scenariuszy zajęć czytelniczych oraz
przy planowaniu działań rozwijających czytelnictwo uczniów.
W dobie społeczeństwa informacyjnego, gdzie książka została odsunięta na dalszy
plan, warto włożyć trud i wysiłek w wychowanie dzieci na czytelników. Starania te powinny
być wspólną pracą nauczycieli, rodziców, bibliotekarzy i środowiska, w którym młody człowiek
wzrasta i wychowuje się.
W celu utrzymania wysokiego poziomu czytelnictwa wśród młodszych uczniów
należy przede wszystkim wykorzystywać na zajęciach ciekawe teksty literacki oraz uatrakcyjnić
zajęcia różnorodnymi metodami pracy. Jeśli czytanie będzie kojarzyło się młodzieży
z przyjemnością i miłymi wrażeniami, a ewentualne trudności w technice czytania zostaną
przezwyciężone, istnieje duża szansa na wychowanie mądrego, dojrzałego, wrażliwego
i świadomego czytelnika.
Założenia programu
Program „Książka dobra jest na wszystko” przeznaczony jest dla uczniów I etapu
edukacyjnego (klasa I-III szkoły podstawowej). Realizacja programu może zostać zaplanowana
na jeden lub dwa lata szkolne. Zajęcia mogą odbywać się w bibliotece lub
w klasie szkolnej. Warunkiem przeprowadzenia zajęć jest dostęp do tablicy interaktywnej,
rzutnika oraz laptopa lub komputera podłączonego do Internetu.
Program zajęć rozwijających zainteresowania czytelnicze wpisuje się
w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017
3
ogłoszone przez MEN, czyli "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji
czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".
Program realizuje także zadania i cele zawarte w statucie Centrum Doskonalenia
Nauczycieli w Pile, czyli zaspokaja i rozwija potrzeby czytelnicze uczniów, a także inspiruje
i promuje edukację czytelniczą i medialną poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej.
Innowacyjność programu polega na tym, że popularyzowanie czytelnictwa odbywa się przy
wykorzystaniu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
Każde zajęcia w ramach programu osnute są wokół tekstu literackiego -
opowiadania, wiersza, fragmentu książki, legendy. Wybrany utwór czytany jest na głos przez
nauczyciela prowadzącego spotkanie.
W programie zaproponowano ewaluację realizacji zaplanowanych założeń.
Cele ogólne:
rozwijanie kompetencji czytelniczych
Cele szczegółowe:
rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
zapoznanie z wybranymi utworami literatury dziecięcej,
rozbudzanie potrzeby kontaktu z książką,
doskonalenie techniki czytania,
podniesienie poziomu czytelnictwa,
kształtowanie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich,
przekazanie wartości i norm społecznych,
rozwijanie wyobraźni,
rozwijanie ciekawości i otwartości wobec otaczającego świata,
poznanie terminów i pojęć związanych z biblioteką,
wyrabianie postawy poszanowania księgozbioru,
budowa poczucia własnej wartości,
rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych.
4
Formy i metody pracy :
słowna
oglądowa
czynna
warsztatowa, praca w grupach, praca indywidualna
metoda eksponująca (aplikacja Learning Apps), podająca (instruktaż, pogadanka,
dyskusja), metoda praktyczna (ćwiczenia rysunkowe, dyskusja, interpretacja tekstu),
programowana (karty z tekstem)
TEMATYKA ZAJĘĆ
L. p. Temat zajęć Lektura
1. Spotkanie z książką w bibliotece Wiersze: Szybko – Danuta Wawiłow, Sen dziecka – Anna Kamieńska, Stefek Burczymucha – Maria Konopnicka
2. Zaproszenie do rodziny Muminków
W dolinie Muminków (rozdz. 3) - Tove Jansson Muminki – Czemu się martwisz, mamusiu? – wg Tove Jansson
3. Jesienią, jesienią sady się rumienią – jesień w wierszach Marii Konopnickiej
Wiersze: Czy to bajka, Jesienią, Sokół, Parasol
4. W świecie zabawek Biuro zagubionych zabawek – Iwona Czarkowska
5. Poznajemy legendy polskie Legenda: O smoku wawelskim
6. Noc bajek – impreza czytelnicza Teatrzyk kamischibai: Brzydkie kaczątko Baśń: Pchła i profesor – H. Ch. Andersen
7. Zakodowany tulipan – zajęcia z elementami kodowania offline i programowania
Wiersz: A tulipan śpi - Dorota Gellner
8. Leśna przygoda Gabrysi Ewa Nowak „Szarka”
9. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”– poznajemy twórczość Hugh Loftinga
„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” -Hugh Lofting
5
Bibliografia:
1. Fiutowska T., Dziecko w domu i przedszkolu: vademecum dla rodziców i nauczycieli.
Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, 2010.
2. Koźmińska I., Olszewska, E., Wychowanie przez czytanie. Warszawa: Świat Książki, 2010.
3. Sobótka M., Włodarczyk A., Świat przedszkolaka: od malucha do starszaka. Gdańsk:
Wydaw. Harmonia, 2012.
4. Trawińska H., Zabawy rozwijające dla małych dzieci. Warszawa: Wydawnictwo
Akademickie „Żak”, 2006,
5. Zabawy z chustą, pod red. Anny Wasilak. Lublin: Wydaw. Klanza, 2014.
6
Scenariusz zajęć I
Temat: Spotkanie z książką w bibliotece
Czas trwania: 60 min
Cele:
dziecko:
poznaje bibliotekę i zasady zachowania się w czytelni
utrwala nawyk kontaktu z książką
rozwija pamięć, język i wyobraźnię
poznaje literaturę dla dzieci
potrafi z uwagą wysłuchać wiersza
odpowiada na zadane zagadki związane z tytułami utworów dla dzieci
Metody i techniki:
słowna – rozmowa kierowana na temat biblioteki i książek, słuchanie wierszy,
zagadki, pogadanka, słuchanie nagrań muzycznych
czynna – zabawy, ćwiczenia śródlekcyjne, zwiedzanie biblioteki, rysowanie,
karta pracy
oglądowa - oglądanie książeczek dla dzieci
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki:
laptop z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran, głośniki, tablica
multimedialna
piosenka „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo” oraz nagranie muzyczne do
wiersza „Szybko” D. Wawiłow
zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków dla dzieci
książki dla dzieci
kartki i kredki
karty pracy
tekst literacki
Literatura: wiersze: Danuta Wawiłow „Szybko”, Anna Kamieńska „Sen dziecka”, Maria
Konopnicka „Stefek Burczymucha”
7
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci na zajęciach.
2. Zabawa na dobry początek – „Witam dzieci”. Nauczyciel rozpoczyna słowami „Witam
dzieci, które np. lubią książki” . Dzieci, które czują się powitane – machają do nauczyciela
ręką. Przykłady:
mają na sobie coś czerwonego
lubią pływać
piły na śniadanie kakao
kto ma we włosach spinki lub gumki
kto ma dziś ubrane spodnie
kto ma zwierzątko w domu
kto lubi bawić się klockami
kto lubi książki
3. Wyjaśnienie pojęcia „biblioteka pedagogiczna” – gromadzi książki zwłaszcza dla
nauczycieli, studentów, osób dorosłych.
4. Pytanie: z jakiej innej biblioteki mogą korzystać dzieci?
5. Pogadanka - co można robić w bibliotece?
6. Zagadki dla dzieci:
„Kto na półkach książek ma bez liku
i dba o książki oraz czytelników?” BIBLIOTEKARZ
„Choć nie ma zamka ani kluczyka
otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści
Wierszyków, bajek i opowieści” KSIĄŻKA
Czy dzieci lubią książki? Czy czytają już sami czy ktoś im je czyta?
7. Odczytanie „Prośby książki” i pogadanka o poszanowaniu książek.
„Pewna książka, która samotnie pod półką leżała, tak dziś do mnie powiedziała:
- Proszę powiedzieć dzieciom, I tym dużym, i tym małym, aby książki szanowały.
Po pierwsze – przed czytaniem niech starannie myją ręce.
Po drugie – po czytaniu odkładają nas na miejsce.
A po trzecie, proszę pani, my jesteśmy przecież dla nich.
8
Jak nas będą szanowały, to nas będą długo miały.
Kto więc mi wyjaśnić raczy, co szanować książki znaczy?”
8. Czy dzieci lubią książeczki? Kto im je czyta?
9. Piosenka „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo”
http://www.youtube.com/watch?v=EJ1ycDmGhCU
10. Pytanie otwarte – „Co by było gdyby na świecie nie było książek?”
11. Głośne czytanie wiersza M. Konopnickiej „Stefek Burczymucha”.
12. Zagadki - rozwiązywanie zagadek związanych z głównymi bohaterami lub tytułami bajek
i wierszyków dla dzieci:
Idzie przez las w czerwonym płaszczyku i niesie dla babci jedzenie w koszyku –
CZERWONY KAPTUREK
Na pewno znasz tego koziołka, nosi imię „Koziołka…” – KOZIOŁEK MATOŁEK
Stoi na stacji, ciężka, ogromna i pot z niej spływa – LOKOMOTYWA
Zuch z niego niebywały: „ja niczego się nie boję, choćby niedźwiedź to
dostoję, lew, cóż lew jest, kociak duży…” – STEFEK BURCZYMUCHA
Posadził ją dziadek, wyrosła duża, duża…ciągnął ją dziadek, babcia, wnuczek
i…Mruczek – RZEPKA
W kącie stała i tam też się przechwalała – SAMOCHWAŁA
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek? –
KOPCIUSZEK
Śmieszna to była kaczka, mieszkała nad rzeczką opodal krzaczka (listy chciała
pisać drobnym maczkiem i po to kupiła raz maczku paczkę) – KACZKA
DZIWACZKA
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę
zrobioną z pierniczka? – JAŚ I MAŁGOSIA
Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę, chodziłem tam w butach i
paliłem fajkę? – KOT W BUTACH
Kto mieszkał w jamie tuż nad Wisłą i zionął ogniem jak ognisko? – SMOK
WAWELSKI
Jaka osoba z dawnych bajek z miotłą się wcale nie rozstaje? – CZAROWNICA
Każda królewna, a tym bardziej ona, winna uważać na wrzeciona? – ŚPIĄCA
KRÓLEWNA
9
W chatce krasnoludków mieszka prześliczna królewna… - ŚNIEŻKA
Bajkowe panienki, nie lubią sukienki, wolą rybi ogon i z nim pływać mogą? –
SYRENKI
Na podwórku nielubiany, przeganiany wszędzie. Kiedy urósł do rodziny wzięły
go łabędzie? – BRZYDKIE KACZĄTKO
Do domu niedźwiadków weszła niespodzianie i bez zapytania zjadła im
śniadanie? – ZŁOTOWŁOSA
Z płatka róży kołderka, a kołyska z orzecha. Taka mała drobinka, tyle przygód
ją czeka? – CALINECZKA
13. Głośne czytanie wiersza „Szybko” D. Wawiłow i pogadanka (czy dzieciom także zdarza się
spieszyć i w jakich okolicznościach, czy lubią gdy dorośli ich poganiają).
14. Wysłuchanie nagrania piosenki do wiersza „Szybko”
http://www.youtube.com/watch?v=Pq776s4RJBA
15. Głośnie odczytanie wiersza „Sen dziecka” A. Kamieńskiej i rozmowa o przeczytanym
utworze (czy lepiej być dorosłym czy dzieckiem, czy dzieci chciałyby stać się dorosłe na
jeden dzień).
16. Dzieci otrzymują karty pracy: łączą zawód z wykonywanym zajęciem:
drukarz wypożycza
bibliotekarz pisze
księgarz drukuje
pisarz sprzedaje
17. Praca plastyczna „Mój ulubiony bohater literacki” – dzieci rysują kredkami swojego
ulubionego bohatera. Wystawa prac umieszczona zostaje na korytarzu przed czytelnią.
18. Oglądanie przygotowanych książeczek dla dzieci.
19. Zwiedzanie innych działów biblioteki:
Wypożyczalnia
Dział Zbiorów Multimedialnych
Czytelnia
20. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i zakończenie spotkania.
21. Ewaluacja: kończenie zdania:
„Dzisiaj na zajęciach podobało mi się …”
„Dzisiaj na zajęciach nie podobało mi się ....”
10
Scenariusz zajęć II
Temat: Zaproszenie do rodziny Muminków
Czas trwania: 60 min
Cele:
dziecko:
utrwala nawyk kontaktu z książką
poznaje sylwetkę Tove Jansson i jej twórczość (seria książek o Muminkach)
rozwija pamięć, język i wyobraźnię
rozwija umiejętność logicznego myślenia
odpowiada na zadane pytania związane z przeczytanym tekstem
Metody i techniki:
słowna – słuchanie fragmentów książki, rozmowa kierowana na temat
przeczytanego tekstu, zagadki, pogadanka
czynna – zabawy, ćwiczenia śródlekcyjne
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki:
laptop z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran, głośniki, tablica
multimedialna
prezentacja w programie Power Point – slajdy na temat życia i twórczości Tove
Jansson
rekwizyty do zabawy „Bagaż podróżnika” - plecak, kąpielówki, koc, apteczka,
latarka, czapka z daszkiem, mapa, środek na komary, butelka, ręcznik, okulary
przeciwsłoneczne, chustka do zasłonięcia oczu
chusta klanzy, piłeczka
mapa Europy
tekst literacki
Literatura: „W Dolinie Muminków” Tove Jansson (rozdz. 3), adaptacja książki o Muminkach -
„Muminki” wg Tove Jansson: opowiadanie „Czemu się martwisz, mamusiu?”. Opcjonalnie:
inne książeczki o Muminkach (m. in. adaptacje książek o Muminkach autorstwa Haralda
11
Sonessona – „Tatuś Muminka na rybach”, „Wyprawa odkrywców”, „Muminek i
niespodzianka”, „Co było potem” Tove Jansson, „Muminki : koniec świata i inne opowiadania”,
„Muminki : wielka wyprawa i inne opowiadania”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „WITAM DZIECI” – celem zabawy jest wprowadzenie serdecznej atmosfery, rozpoznanie
zainteresowań dzieci. Prowadzący rozpoczyna słowami: „Witam dzieci, które…” (lubią
rysować, śpiewać, budować z klocków, piły rano kakao, lubią jeść lody, grać w piłkę, noszą
okulary, mają siostrę, lubią czytać książki itp.). Dzieci, które czują się powitane, machają
do prowadzącego ręką.
2. Zabawy z chustą klanzy:
kolory - dzieci trzymają chustę za uchwyty i wachlują nią w górę i w dół.
Prowadzący wymienia kolor, a osoby stojące przy wymienionym kolorze
zamieniają się miejscami przebiegając pod chustą.
kogo brakuje? - uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę
na wysokości pasa. Prowadzący wybiera jedną osobę, która wchodzi pod chustę.
Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą.
bilard - grupa wachluje chustą, na której znajduje się piłeczka. Ma ona wpaść do
otworu na środku chusty.
3. Biografia Tove Jansson – pokaz slajdów w programie Power Point:
fińska pisarka, malarka i ilustratorka żyjąca w latach 1914-2001 (dzieci odnajdują
Finlandię oraz Polskę na mapie Europy).
pochodziła z artystycznej rodziny: matka-ilustratorka, ojciec-rzeźbiarz
pomysł stworzenia serii książek o Muminkach zrodził się w 1939 r., jako chęć powrotu
do krainy beztroskiego, sielankowego dzieciństwa, gdzie żyją łagodne, przyjazne
i pokojowo nastawione istoty
sekret popularności książek o Muminkach – zawierają przesłanie skierowane zarówno
do odbiorcy dziecięcego, jak i dorosłego
4. Zaprezentowanie piosenki z filmu o Muminkach „Zaćmienie słońca”
https://www.youtube.com/watch?v=Z9CeqhHZB-E
5. Głośne czytanie fragmentu książki „W Dolinie Muminków” Tove Jansson (rozdz. 3).
6. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego tekstu.
12
7. Zabawa „BAGAŻ PODRÓŻNIKA” – w dużej podróżnej torbie zgromadzone zostały
przedmioty, które przydadzą się w podróży (plecak, strój do kąpania, koc, apteczka,
latarka, czapka z daszkiem, mapa, środek na komary, butelka z wodą, ręcznik, okulary
przeciwsłoneczne). Wskazane dziecko ma zasłonięte chustką oczy, wybiera z torby jedną
rzecz, a następnie próbuje po dotyku odgadnąć, co to jest za przedmiot.
8. Pasujące pary - ćwiczenie na tablicy interaktywnej w aplikacji LearningApps.org -
zadaniem ucznia jest połączenie sylwetki postaci z jej imieniem.
9. Głośne czytanie fragmentu książki „Muminki” wg Tove Jansson „Czemu się martwisz,
mamusiu?”.
10. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego tekstu książki.
11. Zabawa logopedyczna „ROBIMY NALEŚNIKI” – ćwiczenie narządów mowy, które rozwija
wyobraźnię. Dzieci ustalają, z jakich składników powstaje ciasto na naleśniki, następnie
napełniają mikser składnikami – mlekiem (ciur, ciur), jajkami (plum, plum), mąką (syp,
syp). Włączają mikser (klaśnięcie), miksują (machają rękami i wydają dźwięk „żżżż”),
wyłączają mikser (klaśnięcie).
12. Grupowanie - ćwiczenie na tablicy interaktywnej w aplikacji LearningApps.org –
polegające na przyporządkowaniu do bohatera charakterystycznego dla niego
przedmiotu (np. plecak – Włóczykij).
13. Zakończenie zajęć i zachęcenie dzieci do czytania książek o Muminkach autorstwa Tove
Jansson.
14. Ewaluacja – dzieci oceniają zajęcia poprzez wybór odpowiedniego obrazka: słoneczka
(zajęcia podobały się) lub chmurki z piorunem (zajęcia nie podobały się).
13
Scenariusz zajęć III
Temat: Jesienią, jesienią sady się rumienią – jesień w wierszach Marii Konopnickiej
Czas trwania: 60 min
Cele:
dziecko:
poznaje literaturę dla dzieci
potrafi z uwagą wysłuchać wiersza
odpowiada na pytania dotyczące poznanego utworu
rozwiązuje zagadki
uczestniczy w zabawach
dostrzega walory wychowawcze i nauki płynące z wierszy
wie, jaki zmiany następują w przyrodzie, świecie zwierząt i ptaków jesienią
Metody i techniki:
czynna - uczestniczenie w zabawie ruchowej, rozwiązuje zadania na tablicy
interaktywnej
słowna - słuchanie wierszy, wypowiadanie się na temat treści utworów,
słuchanie nagrań muzycznych, pogadanka, zagadki
oglądowa - oglądanie ilustracji jesiennych kwiatów i ptaków
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki:
laptop z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran, głośniki, tablica
multimedialna
nagrania: „Krasnoludki”
rekwizyty: maskotka krasnal, chusta Klanzy
jesienne atrybuty – parasol, dynia, kasztany i żołędzie itp.
sylwetka M. Konopnickiej
zagadki o jesieni
zdjęcia ptaków
karty pracy
14
tekst literacki
Literatura : wiersze Marii Konopnickiej: „Czy to bajka”, „Jesienią”, „Sokół”, „ Parasol”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci i przedstawienie tematu zajęć.
2. Zabawa na dobry początek – dzieci podają sobie kolejno maskotkę Krasnala, z którym
witają się.
3. Głośne czytanie wiersza „Czy to bajka…” M. Konopnickiej.
4. Wysłuchanie piosenki „Krasnoludki” https://www.youtube.com/watch?v=H8B9hH6JUzM
5. Zabawy z chustą animacyjną Klanzy (bilard, sałatka owocowa, kolory).
6. Zaprezentowanie dzieciom sylwetki Marii Konopnickiej i omówienie najważniejszych
faktów z życia poetki.
7. Głośne odczytanie wiersza M. Konopnickiej „Jesienią”.
8. Pogadanka o aktualnej porze roku – jesieni. Dzieci wymieniają, z czym kojarzy im się
jesień.
9. Ilustracje typowych prac i czynności jesiennych – www.e.podreczniki.pl
10. Ćwiczenia na tablicy interaktywnej LearningApps – „Co nam jesień w darze niesie”.
11. Głośne czytanie wiersza „Sokół”. Pogadanka na temat ptaków opuszczających nas na
jesieni.
12. Wspólne oglądanie ilustracji ptaków i przypomnienie ich nazw.
13. Ćwiczenia na tablicy interaktywnej LearningApps – „Ptaki zimujące i odlatujące na zimę”.
14. Zagadki – dzieci kolejno losują z koszyka kolorowe liście, na których zapisano treść
zagadek. Dziecko, które wylosowało liść próbuje prawidłowo odpowiedzieć na zagadkę.
Ma krótkie nóżki i mały ryjek
Chociaż ma igły, nigdy nie szyje - JEŻ
W nocnej ciszy łowi myszy - MYSZ
W dziupli na drzewie wysoko mieszka
Chcesz ją ucieszyć – daj jej orzeszka - WIEWIÓRKA
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy.
Jesienią grzeje słabo, latem z całej mocy - SŁOŃCE
Konewki mu nie trzeba, a podlewa kwiaty, warzywa i drzewa - DESZCZ
Proszą o ziarenka i o okruszyny, bo są głodne w czasie zimy - PTAKI
15
Co to za ptak wciąż stuka i puka, zawsze pod korą szkodnika szuka? -
DZIĘCIOŁ
Gdy powiesisz za oknem kawałek słoniny,
to one przylecą zaraz w odwiedziny - SIKORKI
Na polu złota głowa,
smaczne pestki w sobie chowa - DYNIA
Ma okrągły brzuszek i ogonek mały
będzie z niego na obiad barszczyk doskonały - BURAK
Sosnowy, dębowy, stary lub młody,
Rosną w nim grzyby, rosną jagody - LAS
Włoskie czy laskowe –
Smaczne są i zdrowe - ORZECHY
Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku
w brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku? - KASZTAN
Wiosną na drzewie rozwija się z pąka,
Jesienią złoty po świecie się błąka - LIŚĆ
Co jesienią z dębu spada,
Co ze smakiem dzik zajada? - ŻOŁĘDZIE
W lesie go spotkasz i zdziwisz się srodze,
Bo ma kapelusz. Ale gdzie? Na nodze! - GRZYB
Mały domek, a na nim daszek,
Odwiedza go głodny ptaszek - KARMNIK
Gdy otwarty trzymasz w dłoni,
wtedy cię przed deszczem chroni - PARASOL
15. Głośne czytanie wiersza „Parasol”.
16. Ćwiczenia na tablicy interaktywnej LearningApps – memory „Dary jesieni”.
17. Wysłuchanie utworu muzycznego „Jesień” Vivaldiego.
18. Karty pracy – jesienne mandale.
19. Ewaluacja – buźki (dzieci wybierają buźkę uśmiechniętą lub smutną, w zależności czy
zajęcia podobały się czy nie).
Scenariusz zajęć IV
16
Temat: W świecie zabawek
Czas trwania: 45 min
Cele:
dziecko:
utrwala nawyk kontaktu z książką
poznaje fragment książki Iwony Czarkowskiej „Biuro zagubionych zabawek”
rozwija pamięć, język i wyobraźnię
rozwija umiejętność logicznego myślenia
odpowiada na zadane pytania związane z przeczytanym tekstem
utrwala znajomość figur geometrycznych
Metody i techniki:
słowna – słuchanie fragmentów książki, rozmowa kierowana na temat
przeczytanego fragmentu, zagadki, pogadanka
czynna – uzupełnianie karty pracy, ćwiczenie śródlekcyjne „Rakieta”
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki:
laptop z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran, głośniki, tablica
multimedialna
wykreślanka, długopisy
ćwiczenia w LearningApps
„Magiczna układanka” - figury geometryczne
prezentacja multimedialna nt. zawodów
tekst literacki
Literatura: „Biuro zagubionych zabawek” Iwony Czarkowskiej (rozdział 1)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci na zajęciach - dzieci zasiadają w sali na pufach.
2. Wprowadzenie – krótka pogadanka z dziećmi o zabawkach:
czy dzieci lubią zabawki (jeśli tak, to dlaczego)?
17
czy mają swoje ulubione zabawki? (jakie?)
czy ich zdaniem zabawki coś czują (czy mają uczucia)?
3. Zagadki o zabawkach:
Malutkie okienka, małe firaneczki
- idealne miejsce dla mojej laleczki! – DOM DLA LALEK
Czekasz czasem chwilę w dzieciaków ogonie,
by do piaskownicy szybko zjechać po niej! – ZJEŻDŻALNIA
Lubi turlać się i skakać,
choć ma tylko duży brzuch
Najweselej nią się bawisz,
gdy jest Was co najmniej dwóch! . – PIŁKA
W niewielkim pudełku - pałeczki magiczne.
Gdy po kartce tańczą – tworzą cuda śliczne! – KREDKI
Nie jest to żyrafa i nie jest też zebra,
to nie pies kudłaty ani ciężki słoń;
choć nie jest ze złota ani też ze srebra
- to mój najcenniejszy na biegunach …! – KOŃ
Gdy jest pełne, to za ucho mogę nieść je wszędzie.
Jeszcze grabki i łopatka - prawie komplet będzie!
Wracam szybko, gdy zapomnę tej zabawki z domu;
źle, gdy piasku w piaskownicy nosić nie ma komu! – WIADERKO
W dawnych czasach, lata temu, gdy byliście mali,
to dorośli Wam nad głową wciąż tym grzechotali. – GRZECHOTKA
Zamki, wieże, domy, sklepy zaraz wyczarujesz,
gdy na dywan do zabawy wszystkie wysypujesz. – KLOCKI
Gruby brzuszek i lenistwo nie grożą mi raczej,
gdy codziennie dla zabawy przez nią sobie skaczę! – SKAKANKA
Z włóczki ma kucyki, oczy z koralików.
Ma dużo sukienek i wstążek bez liku.
Czasem woła „mama” lub mruga oczkami.
Co to za zabawka? Odgadnijcie sami. - LALKA
4. Wykreślanka – nazwy zabawek.
18
5. Głośne czytanie pierwszego rozdziału książki Iwony Czarkowskiej „Biuro zagubionych
zabawek”.
6. Ćwiczenie LearningApps „Biuro zagubionych zabawek” – szeregowanie wydarzeń
przeczytanego fragmentu książki.
7. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego przez dzieci tekstu.
8. Rozmowa na temat zagubionych przedmiotów:
Czy zdarzyło się wam zgubić waszą ulubioną zabawkę? Co wtedy czuliście? Co
można w takiej sytuacji zrobić?
Jak należy postąpić, gdy znajdziemy cudzą rzecz, np. zabawkę lub inny cenny
przedmiot? (pozostawić na miejscu, poszukać właściciela, wywiesić ogłoszenie
w widocznym miejscu, zanieść na policję).
9. Zabawa śródlekcyjna „Rakieta” – dzieci siedzą na pufach, powolutku zaczynają uderzać
dłońmi o kolana, najpierw pojedynczymi palcami, potem całą dłonią – coraz szybciej
i szybciej. Następnie dzieci zaczynają tupać nogami – powoli, następnie coraz szybciej, aż
w końcu podskakują wysoko z głośnym okrzykiem. Zabawa umożliwia dzieciom
wyładowanie nadmiaru energii.
10. Ćwiczenie LearningApps „Zabawki” – gra memory.
11. Wysłuchanie utworu Siedmiomilowe Buty grupy Nie Wiem Kto
https://www.youtube.com/watch?v=luI3bkP1JaU
12. Zabawa z figurami geometrycznymi „Magiczna układanka” – każde dziecko otrzymuje
zastaw figur (1 koło, 1 kwadrat, 1 trójkąt, parę prostokątów w jednym kolorze i drugą parę
prostokątów w innym kolorze) oraz białą kartkę jako podkładkę do układanych obrazków:
Pajacyk - nauczyciel prosi, by dzieci ułożyły na środku kartki koło, nad kołem -
trójkąt, poniżej koła – kwadrat, po obu bokach kwadratu – po jednym prostokącie,
natomiast pod kwadratem – dwa kolejne prostokąty. Jednocześnie nauczyciel
układa obrazek razem z dziećmi na tablicy.
Domek z ogródkiem – kółko na górze kartki, kwadrat na dole kartki, trójkąt nad
kwadratem, na prawo i lewo od kwadratu – po dwa prostokąty
Dzieci układają z figur dowolny obrazek.
13. Rozmowa kierowana na temat zepsutych przedmiotów (np. zabawek), w oparciu
o przeczytany fragment książki:
Czy dzieci naprawiają swoje zabawki czy wyrzucają je?
19
Czy każdą zepsutą zabawkę można naprawić?
Czy dzieci potrafią wymienić zawody, które zajmują się naprawianiem popsutych
przedmiotów (wyświetlenie prezentacji multimedialnej): szewc, konserwator
(renowator) np. mebli, mechanik samochodowy, introligator, zegarmistrz,
14. Ćwiczenie LearningApps „Zawody” – wisielec oraz pasujące pary.
15. Ewaluacja – termometr uczuć. Dzieci zaznaczają samoprzylepną cenką na narysowanym
termometrze właściwą temperaturę, w zależności od tego czy czuły się na zajęciach
dobrze (wysoka temperatura) czy źle (temperatura niska) .
Scenariusz zajęć V
Temat: Poznajemy legendy polskie
Czas trwania: 60 min
Cele:
dziecko:
poznaje cechy legend
utrwala tytuły legend związane z miastami polskimi
przyswaja wartości moralne
poznaje treść legendy „O smoku wawelskim”
odpowiada na zadane zagadki związane z baśniami
potrafi rozróżnić postacie baśniowe
umie bawić się w grupie
Metody i techniki:
słowna – pogadanka, słuchanie baśni, rozmowa kierowana na temat
przeczytanego utworu, zagadki
czynna – zabawy ruchowe, kolorowanie postaci baśniowych, rysowanie, karta
pracy
Formy:
zbiorowa
indywidualna
20
Środki:
laptop z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran, głośniki, tablica
multimedialna
sznurek lub 2 koła hula-hop
wędka (zrobiona z patyka, sznurka i przywiązanego na końcu kawałka
magnesu), wydrukowane tytuły legend i miast, spinacze
karty pracy (wykreślanki), długopisy
prezentacja multimedialna
chusta Klanzy
tekst literacki
Literatura: Legenda „O smoku wawelskim” Anny S. Artin
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci. Dzieci zasiadają na podłodze w kręgu.
2. Zabawa „Jak się dzisiaj czuję?”. Każde dziecko po kolei opisuje swój nastrój.
3. Relaksujące ćwiczenia oddechowe: dzieci siedzą po turecku, układają usta jak do
gwizdania i wypuszczają powoli powietrze, przechylając się do przodu. Następnie wciągają
powietrze nosem i powoli prostują plecy. Powtarzamy 6 razy.
4. Wyjaśnienie pojęcia LEGENDA (opowieść ludowa zawierająca elementy niezwykłości
i cudowności, niegdyś przekazywana ustnie, z czasem zapisana; zwykle jest to baśniowa
opowieść o historii jakiegoś miejsca lub osoby, może zawierać elementy historyczne).
5. Głośne czytanie legendy „O smoku wawelskim” Anny S. Artin.
6. Pogadanka na temat przeczytanego utworu (kto występował w utworze, jak smok
dokuczał mieszkańcom grodu, w jaki sposób szewczyk pozbył się smoka, jaki był smok, czy
wszystkie smoki są złe, czy znacie jakiegoś dobrego smoka?).
7. Smocze minki: zabawa polega na naśladowaniu min (groźnej, wesołej, smutnej, lękliwej).
8. Porządkowanie wydarzeń wysłuchanej legendy we właściwej kolejności – ćwiczenie
w aplikacji LearningApps.
9. Piosenka dla dzieci „Smok Wawelski”
https://www.youtube.com/watch?v=UEDujCiSLYo
10. Obejrzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej znanych legend polskich – dzieci
zgadują tytuł legendy na podstawie obrazka.
21
11. Zabawy ruchowe:
„Łowienie z rzeki” – zadaniem dzieci jest przy pomocy „wędki” (czyli kijka ze
sznurkiem i magnesem) wyłowić umieszczone w kole (ze sznurka lub koła
hula-hop) tytuły legend oraz właściwej nazwy miasta związanego z legendą,
np. Legenda o koziołkach – Poznań (do wydrukowanych kartek przyczepiony
został spinacz).
12. Wysłuchanie hejnału z wieży mariackiej
https://www.youtube.com/watch?v=i6R_v0ZCg4M
13. Wykreślanka – dzieci wyszukują i zaznaczają imiona postaci z legend polskich.
14. Memory – dzieci wyszukują pary takich samych obrazków na tablicy interaktywnej
w aplikacji LearningApps.
15. Chusta Klanzy – zabawa „Kogo porwał smok wawelski”.
16. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i zachęcenie do częstego kontaktu
z książką.
17. Zakończenie zajęć i pożegnanie dzieci.
18. Ewaluacja - kciuki – zadajemy pytanie i uczniowie pokazują znaki kciukiem góra, dół oraz
bok, w zależności czy zajęcia podobały im się.
Scenariusz zajęć VI
Temat: Noc bajek – impreza czytelnicza
Czas trwania: 90 min
Cele:
dziecko:
buduję pozytywną więź z uczestnikami spotkania
uczy się wartości moralnych
utrwala nawyk kontaktu z książką
rozwija pamięć, język i wyobraźnię
poprawia koncentrację
Metody i techniki:
22
słowna - słuchanie baśni, zagadki, pogadanka, słuchanie nagrań muzycznych,
tworzenie fabuły historii
czynna – zabawy, ćwiczenia śródlekcyjne, kolorowanie, karta pracy
oglądowa - oglądanie teatrzyku
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki:
komputer z dostępem do Internetu, głośniki
tablety
kolorowanki 3d, kredki
zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków dla dzieci
książki dla dzieci
karty metaforyczne SAGA
karty pracy
rekwizyty
polecenia i wskazówki do zabawy w podchody
balony, pufy do odświętnego wystroju sali
tekst literacki
Literatura: „Pchła i profesor” H. Ch. Andersen, Brzydkie kaczątko (teatrzyk Kamischibai)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa integracyjna – „Kto to”. Nauczyciel czyta pytania, a dzieci właściwie reagują na
usłyszane polecenia:
kto lubi psy – niech zaszczeka
kto zjadł dziś dobry obiad – niech pogłaszcze się po brzuchu
kto ma na sobie coś czerwonego – niech pogłaszcze sąsiada po głowie
kto ma jasne włosy – niech się ukłoni
kto lubi biegać – niech biegnie w miejscu
kto lubi czytać bajki – niech głośno krzyknie „Ja”
23
2. Karty metaforyczne SAGA – każde dziecko otrzymuje jedną kartę przedstawiająca
rekwizyt czy postać baśniową. Dzieci muszą użyć wyobraźni i wspólnie ułożyć fabułę
nowej historii.
3. Zabawa w podchody – dzieci poruszają się po budynku biblioteki zgodnie z
odnalezionymi wskazówkami oraz strzałkami. Ich celem jest odnalezienie w magazynie
wskazanej książki.
4. Głośne czytanie baśni „Pchła i profesor” H. Ch. Andersena – pogadanka na temat
utworu.
5. Bajkowe zagadki:
Idzie przez las w czerwonym płaszczyku i niesie dla babci jedzenie w koszyku –
Czerwony Kapturek
Na pewno znasz tego koziołka, nosi imię „Koziołka…” – Koziołek Matołek
Stoi na stacji, ciężka, ogromna i pot z niej spływa – Lokomotywa
Zuch z niego niebywały: „ja niczego się nie boję, choćby niedźwiedź to dostoję, lew,
cóż lew jest, kociak duży…” – Stefek Burczymucha
W kącie stała i tam też się przechwalała – Samochwała
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek? –
Kopciuszek
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną
z pierniczka? – Jaś i Małgosia
Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę, chodziłem tam w butach i paliłem
fajkę? – Kot w butach
Jaka osoba z dawnych bajek z miotłą się wcale nie rozstaje? – Czarownica
Każda królewna, a tym bardziej ona, winna uważać na wrzeciona? – Śpiąca
Królewna
W chatce krasnoludków mieszka prześliczna królewna… - Śnieżka
Bajkowe panienki, nie lubią sukienki, wolą rybi ogon i z nim pływać mogą? – Syrenki
Na podwórku nielubiany, przeganiany wszędzie. Kiedy urósł do rodziny wzięły go
łabędzie? – Brzydkie kaczątko
Do domu niedźwiadków weszła niespodzianie i bez zapytania zjadła im śniadanie –
Złotowłosa i trzy misie
24
Z płatka róży kołderka, a kołyska z orzecha. Taka mała drobinka, tyle przygód ją
czeka? - Calineczka
6. Teatrzyk Kamischibai – „Brzydkie kaczątko”.
7. Odgadywanie muzyki filmowej – z jakiej bajki jest ta muzyka, np. piosenka z filmu „Król
Lew”, „Miś Uszatek”, „Muminki”, „Shrek”, „Kraina lodu”.
8. Baśniowe rekwizyty – dzieci wyciągają z kosza przedmioty związane z różnymi bajkami
i baśniami, a następnie podają właściwy tytuł utworu:
Owieczka – „O smoku wawelskim”
zapałki – „Dziewczynka z zapałkami”
kaczuszka – „Brzydkie kaczątko”
ziarnko grochu – „Księżniczka na ziarnku grochu”
but – „Kot w butach”
kosz z wikliny – „Czerwony Kapturek”
patyk – „Pinokio”
dziadek do orzechów – „Dziadek do orzechów i Król Myszy”
jabłko – „Królewna Śnieżka”
pierniki – „Jaś i Małgosia”
pantofelek – „Kopciuszek”
lampa naftowa – „Alladyn”
piesek – „101 dalmatyńczyków”
maskotka bałwanka – „Kraina lodu”
łupina orzecha – „Calineczka”
żelki – „Gumisie”
rybka – „O Rybaku i złotej rybce”
miód – „Kubuś Puchatek”
9. Kolorowanki 3D – dzieci kolorują specjalne kolorowanki, które zostają następnie sczytane
tabletem posiadającym aplikację Quiver, która ożywia i zamienia obrazki w trójwymiarowe.
10. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział z spotkaniu.
11. Ewaluacja: oś współrzędnych – dzieci rysują mazakiem kreskę we właściwym miejscu na osi.
25
Scenariusz zajęć VII
Temat: Zakodowany tulipan – zajęcia z elementami kodowania offline i programowania
Czas trwania: 90 min
Cele:
dziecko:
kształtuje umiejętności kodowania informacji za pomocą sekwencji barw
uczy się współpracy w grupie
planuje swe działania i sprawdza ich efekt
Metody i techniki:
słowna –słuchanie wiersza
czynna – praca z ozobotami, tworzenie tras dla ozobota,
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki:
kolorowe kubeczki jednakowej wielkości
instrukcja tworzenia przestrzennego tulipana z kubków
ozoboty
wydrukowany tulipan – w formie trasy dla ozobota
kartki, kredki lub pisaki
przykłady kodów dla ozobota
tekst literacki
Literatura: wiersz: „A tulipan śpi” Dorota Gellner
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci na zajęciach i przedstawienie im tematu zajęć.
2. Zabawa w kole – dzieci rzucają do siebie miękką piłeczkę. Kto ja złapie, musi wymienić
skojarzenie z aktualną porą roku – wiosną.
3. Odczytanie wiersza „A tulipan śpi” przez nauczyciela.
26
4. Kodowanie offline za pomocą kubeczków – klasa zostaje podzielona na 4-osobowe
drużyny. Każda z nich otrzymuje instrukcję w formie obrazka, jak wybudować kolorowego
przestrzennego tulipana.
5. Prezentacja ozobota i wyjaśnienie zasad jego użytkowania – dzieci dowiadują się, jak
ozobota włączyć, jak skalibrować, jak tworzyć trasy, by mógł się po nich poruszać.
6. Dzieci tworzą dowolne kolorowe trasy dla ozobota.
7. Uczniowie otrzymują wydrukowanego tulipana - wzór trasy dla ozobota, który należy
wypełnić posługując się wybranymi kodami.
8. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
9. Ewaluacja: linia na podłodze – wyznaczamy taśmą linię na podłodze, następnie po jednej
stronie piszemy „tak” po drugiej „nie”. Nauczyciel czyta stwierdzenia, a uczniowie
przechodzą na tę stronę, która im odpowiada (np. czy podobało wam się kodowanie
offline, czy podobała wam się praca z ozobotami).
Scenariusz zajęć VIII
Temat: Leśna przygoda Gabrysi
Czas trwania: 90 min
Cele:
dziecko:
rozwija swoją wrażliwość i empatię
poznaje literaturę dla dzieci
potrafi korzystać ze źródeł informacji (słowników, leksykonów)
zapoznaje się ze zwierzętami leśnymi, m. in. wilkami
Metody i techniki:
słowna – rozmowa kierowana na temat opowiadania, pogadanka,
czynna – zabawy, quiz interaktywny, karta pracy
Formy:
zbiorowa
indywidualna
27
Środki:
komputer z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran,
stanowiska komputerowe dla uczniów (przynajmniej po 1 komputerze na
parę uczniów)
wydrukowane wizerunki zwierząt leśnych i ich ślady (np. dzika, wilka,
niedźwiedzia)
długopisy, kartki z pytaniami do uzupełnienia
karty pracy (wykreślanki)
tekst literacki, atlasy, encyklopedie, słowniki
Literatura: E. Nowak „Szarka”, H. Garbarczyk „Atlas zwierząt chronionych”, M. Carwardine
„Atlas zwierząt świata”, A. Zasieczny „Wielka encyklopedia dla dzieci” T. 5, B. Dunaj „Słownik
współczesnego języka polskiego”, A. Bilińska „Zwierzęta chronione w Polsce”, D. Kalisiewicz
„Nowa encyklopedia powszechna PWN” T. 6, „Młody obserwator przyrody : encyklopedia”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci na zajęciach.
2. Zaproszenie do lasu – dzieci wyobrażają sobie, że znajdują się w lesie. Zadaniem każdego
ucznia jest naśladowanie dźwięków lasu (odgłosów zwierząt, wiatru, drzew itp.).
3. Pogadanka na temat lasu.
4. Tropienie śladów zwierząt leśnych – zabawa, polegająca na tym, iż kilkoro dzieci opuszcza
salę, a pozostali układają w klasie w różnych kierunkach tropy zwierząt. Zadaniem ucznia
jest odgadnięcie, które ślady prowadzą do konkretnego zwierzęcia np. dzika.
5. Głośne czytanie książki „Szarka” E. Nowak.
6. Rozmowa kierowana na temat tekstu.
7. Praca w grupach – uczniowie mają za zadanie odnaleźć w źródłach informacji (słownikach,
leksykonach, atlasach) wiadomości na temat wilków. Następnie grupy prezentują efekty
swojej pracy. Klasa podsumowuje zdobyte wiadomości na temat wilków.
8. Karta pracy – dzieci otrzymują wykreślankę, w której muszą odnaleźć i zaznaczyć
trudniejsze słowa, które pojawiły się w odczytanym przez nauczyciela tekście.
9. Quiz Kahoot – uczniowie w parach na komputerach rozwiązują quiz – teks wiedzy nabytej
podczas dzisiejszego spotkania.
28
10. Podsumowanie zajęć i podziękowanie uczniom za aktywny udział.
11. Ewaluacja: walizka i kosz – rozdajemy dzieciom kilka samoprzylepnych karteczek
i prosimy uczestników, aby wpisali na nich, co dobrego wynoszą z tych zajęć i przykleili je
do rysunku walizki, a na drugiej części kartek, to co im się nie podobało i przykleili to do
rysunku kosza.
Scenariusz zajęć IX
Temat: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”– poznajemy twórczość Hugh Loftinga
Czas trwania: 90 min
Cele:
dziecko:
poznaje treść książki Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
odpowiada na zadane pytania związane z przeczytaną książką
poznaje gatunki zwierząt chronionych w Polsce
rozwija wrażliwość na problemy środowiska naturalnego
poznaje prawa zwierząt
Metody i techniki:
słowna – rozmowa kierowana, słuchanie utworu, pogadanka
czynna – karty pracy,
oglądowa – oglądanie filmu: animacji w technice poklatkowej
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki:
laptop z dostępem do Internetu, rzutnik, ekran, głośniki, tablica
multimedialna
karta pracy – wykreślanka, rozsypanka wyrazowa
kredki lub długopis
prezentacja multimedialna z życiorysem autora
tekst literacki
29
Literatura: książka Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” (rozdziały Puddleby
i Mowa zwierząt)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci.
2. Zabawa wprowadzająca – dzieci stoją w kole i rzucają sobie piłeczkę. Kto złapie piłkę, ten
wymienia nazwę zwierzęcia, jakim chciałby dziś stać się.
3. Zapoznanie uczniów z najważniejszymi faktami z życia Hugh Loftinga – pokaz slajdów
w programie Power Point.
4. Głośne czytanie wybranych rozdziałów z książki Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego
zwierzęta”: Puddleby i Mowa zwierząt.
5. Pogadanka na temat odczytanego tekstu.
6. Wykreślanka – dzieci wyszukują nazwy zwierząt, które mieszkały wraz z Doktorem
Dolittle.
7. Oglądanie filmu wykonanego w technice poklatkowej przez uczniów z Wejherowa
https://www.youtube.com/watch?v=RLD1fTX9-_0
8. Ćwiczenie na tablicy interaktywnej w aplikacji LearningApps.org, polegające na
przyporządkowaniu do zwierzęcia właściwego imienia, np. kaczka Dab-Dab.
9. Pogadanka o zwierzętach domowych: czy dzieci lubią zwierzęta, czy dzieci mają zwierzęta
w domu i w jaki sposób o nie dbają. Zwierzęta wymagają szacunku i mają takie same
prawa, jak ludzie (trzeba je nakarmić, pilnować by nic im się nie stało, dbać
o czystość zwierzaka i jego legowiska, czesać sierść, wyprowadzać na dwór, bawić się,
pozwalać na odpoczynek itp.)
10. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Rozmowa na temat,
co to jest ochrona zwierząt i po co chroni się zwierzęta (zakaz zabijania, chwytania,
płoszenia, niszczenia gniazd, nor i schronień, wywożenia zagranicę).
11. Uświadomienie zagrożeń dzikich zwierząt (zanieczyszczenie środowiska, wycinanie lasów,
ruch drogowy, wysuszanie terenów podmokłych itp.).
12. Dzieci poznają gatunki zwierząt chronionych w Polsce (m. in. ropucha szara, zaskroniec
zwyczajny, padalec, wąż eskulapa, bocian biały, dzięcioł czarny i zielony, jeż, zając,
wiewiórka, wilk, ryś, żubr, niedźwiedź, żółw błotny, gacek wielkouch). Ćwiczenie na tablicy
30
interaktywnej w aplikacji LearningApps.org polegające na połączeniu nazwy zwierzęcia
z jego obrazkiem.
13. Kilka słów na temat parków narodowych i rezerwatów przyrody, jako terenów
występowania zwierząt zagrożonych gatunków.
14. Dzieci spisują wspólnie na tablicy zakazy i zasady których trzeba przestrzegać wobec
zwierząt chronionych.
15. Pogadanka na temat ogrodów zoobotanicznych i powodów dlaczego powstają. Dzieci
wymieniają gatunki zwierząt, jakie można spotkać w zoo.
16. Rozsypanka wyrazowa – zadaniem dzieci jest właściwie uporządkować litery, by powstała
nazwa zwierzęcia chronionego, występującego w Polsce, np. padalec, żubr.
17. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i zachęcenie do częstego kontaktu
z książką.
18. Ewaluacja - buźki (dzieci wybierają buźkę uśmiechniętą lub smutną, w zależności czy
zajęcia podobały się czy nie).
19. Zakończenie zajęć i pożegnanie dzieci.
top related