Şcoala cu clasele i – viii, piatra Şoimului...
Post on 08-Feb-2020
1 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Şcoala cu clasele I – VIII, Piatra Şoimului Prof. Brînduşa Roman Disciplina: Chimie Clasa: a VII - a
Anul şcolar: 2009 – 2010
Proiect didactic:Formule chimice.
Data: 22.02.-26.02Clasa: a VII – a Obiectul: ChimieTipul lectiei: Comunicare de noi cunoştinţeTitlul unitaţii de conţinut(lecţiei): Formule chimice.
Competenţe specifice:
Explicarea unor fenomene, procese, procedee .
Deducerea unor utilizări ale substanţelor chimice pe baza proprietăţilor fizico-chimice
Formularea ipotezelor referitoare la carcteristicile structurale ale diferiţilor atomi, ioni şi
molecule
Aplicarea unor algoritmi de calcul pe baza formulelor chimice
Folosirea terminologiei specifice chimiei în scopul denumirii elementelor şi substanţelor
chimice
Activităţi de învăţare:
Stabilirea analogiilor atom-simbol chimic şi moleculă- formulă chimică.
Analizarea conceptului de formulă chimică
Gasirea de ipoteze cu privire la semnificaţiile formulei chimice
Investigarea raţionamentului de scriere a compuşilor binari şi terţiari
Modelarea unor formule chimice
Analizarea dublei semnificaţii a formulelor chimice
Jocuri logice de scriere a formulelor chimice
Sistematizarea informaţiilor obţinute
Metode şi procedee didactice folosite:
- Modelarea
- Exerciţii interactive
- Algoritmizarea
- Problematizarea
1
Resurse şi mijolace folosite:
1. Umane: - Profesorul cu experienţa sa
-Elevii cu întrebările şi curiozitatea specifică vârste ● activitate de grup
● activitate individuală
● activitate frontală
2. Psihice: - Capacităţile intelectuale ale elevilor
3. De timp: - 50 min
4. De loc: - Sala de curs
5. Procedurale: -Manualul şcolar
-Creta, Tabla
- Videoproiectorul
- S.P.E
Desfăşurştorul:
1. Momentul organizatoric: 2 min
- Notarea absenţelor prin strigarea catalogului
- Stabilirea ordinii şi linistei în clasă
- Se verifică dacă tabla este ştersa şi dacă există cretă
- Se recomandă închiderea cărtilor şi caietelor
- Controlul ţinutei elevilor
- Verificarea temei dacă este cazul
2. Legătura cu lecţiile anterioare: 5 min
Aplicaţie:
Scrieţi: 2 atomi de clor, 3 molecule de clor, 1 atom de hidrogen, 7 molecule de hidrogen, 4 molecule de acid clorhidric, 2 molecule de amoniac, 6 molecule de apă, 5 atomi de azot.
Adevarat sau fals? moleculele se formeaza prin transfer de e-; oxigenul este constant divalent; hidrogenul este constant monovalent.
3. Anuntarea lectiei noi cu scriere titlului pe tabla: 1 min
2
4. Comunicarea noilor cunoştinţe: 35 min
Aplicaţia nr. 1
Se prezintă o situaţie problemă. Se vor analiza nişte notaţii (formule chimice) folosite în lecţia
anterioară: Cl2, H2 , O2 , H2O , NH3, CH4, N2, etc
„Ce reprezintă notaţiile utilizate?”, „Ce se utilizează în modelarea acestor notaţii?”
Pornind de la acest exerciţiu vom descoperi impreună
FORMULA CHIMICA ŞI SCRIEREA FORMULELOR CHIMICE PE BAZA VALENŢEI
Definiţie:
Formula chimică este notaţia prescurtată a moleculei unei substante cu ajutorul
simbolurilor chimice.
Semnificaţia formulei chimice:-calitativă: ne indică felul atomilor componenţi sau substanţa chimică.
-cantitativă: a) la scară atomo- moleculară reprezintă o moleculă de substanţă ăi indică
numărul atomilor componenîi;
b) la nivel macroscopic, în grame reprezintă un mol din substanţa respectivă
care conţine un numar, NA=6,023x1023 molecule
Observaţie : Indicele este cifra care se scrie în dreapta jos a simbolului şi ne arată numărul de atomi
din moleculă.
Coeficientul este numărul care se scrie înaintea simbolurilor sau formulelor şi care
exprimă numărul acestora.
Indicele sau coeficientul 1 nu se scrie
Exemplu:
3
5NH3 –reprezinta cinci molecule de amoniac ,5 este coeficient ;
O2 ( lângă simbolul oxigenului în dreapta jos este indicele 2 care ne arată că în moleculă
sunt doi atomi de oxigen).
Un atom de aluminiu se scrie Al , o molecula de apa se scrie H2O.
Stabilirea formulelor chimice pe ba za valenţei Exemplu nr. 1:Nr.
crt
Etapele de lucru Rezolvarea problemelor
1 Scrierea separată a simbolurilor chimice ale
elementelor componente
H O
2 Notarea valenţei celor două elemente 1 2
3 Stabilirea c.m.m.m.c 1x2 =2
4 Stabilirea indicilor 2/1=2atomi 2/2=1atom
5 Scrierea formulei chimice H2O (apa)
Observaţie: Deci, o moleculă de apă cuprinde 2 atomi de hidrogen şi unul de oxigen.
Formula apei H2O se citeşte „hidrogen doi oxigen”.
Exemplu nr. 2:
Nr.
crt
Etapele de lucru Rezolvarea problemelor
1 Scrierea separată a simbolurilor chimice ale
elementelor componente
Al Cl
2 Notarea valenţei celor două elemente 3 1
3 Stabilirea c.m.m.m.c 3x1 =3
4 Stabilirea indicilor 3/3=1atom 3/1=3atomi
5 Scrierea formulei chimice AlCl3(clorură de aluminiu)
Observaţie: Deci, o moleculă de clorură de aluminiu cuprinde 1 atom de aluminiu şi 3 atomi de clor.
Formula clorurii de aluminiu se citeşte „aluminiu clor trei”.
Exemplu nr. 3:
Nr.
crt
Etapele de lucru Rezolvarea problemelor
4
1 Scrierea separată a simbolurilor chimice ale
elementelor componente
H F
2 Notarea valenţei celor două elemente 1 1
3 Stabilirea c.m.m.m.c 1x1 =1
4 Stabilirea indicilor 1/1=1atom 1/1=1atom
5 Scrierea formulei chimice HCl(acid fluorhidric)
Observaţie: Deci, o moleculă de acid clorhidric cuprinde 1 atom de hidrogen şi 1 atom de clor.
Formula acidului clorhidric se se citeşte „haş clor”.
Exemplu nr. 4:
Nr.
crt
Etapele de lucru Rezolvarea problemelor
1 Scrierea separată a simbolurilor chimice ale
elementelor componente
H S
2 Notarea valenţei celor două elemente 1 2
3 Stabilirea c.m.m.m.c 1x2 =2
4 Stabilirea indicilor 2/1=2atomi 2/2=1atom
5 Scrierea formulei chimice H 2S(acid sulfhidric)
Observaţie: Deci, o moleculă de acid sulfhidric cuprinde 2 atomi de hidrogen şi 1 atom de sulf.
Formula acidului sulfhidric se se citeşte „hidrogen doi sulf”.
Exemplu nr. 5:
Nr.
crt
Etapele de lucru Rezolvarea problemelor
1 Scrierea separată a simbolurilor chimice ale
elementelor componente
H N
2 Notarea valenţei celor două elemente 1 3
3 Stabilirea c.m.m.m.c 1x3 =3
4 Stabilirea indicilor 3/1=3atomi 3/3=1atom
5 Scrierea formulei chimice NH 3(amoniac)
Observaţie: Deci, o moleculă de amoniac cuprinde 1 atom de azot şi 3 atomi de hidrogen.
Formula amoniacului se citeşte „n haş trei”.
Exemplu nr. 6:
Nr. Etapele de lucru Rezolvarea problemelor
5
crt
1 Scrierea separată a simbolurilor chimice ale
elementelor componente
H C
2 Notarea valenţei celor două elemente 1 4
3 Stabilirea c.m.m.m.c 1x4 =4
4 Stabilirea indicilor 4/1=4atomi 4/4=1atom
5 Scrierea formulei chimice CH 4(metan)
Observaţie: Deci, o moleculă de metan cuprinde 1 atom de carbon şi 4 atomi de hidrogen.
Formula amoniacului se citeşte „c haş patru”.
Analizând cu atenţie exemplele de mai sus, se observă că toate combinaţiile sunt formate
din două elemente, deci sunt combinaţii binare, iar valenţa unui element devine indice pentru celălalt element.
H O deci, hidrogenul este monovalent: H(I), iar oxigenul este divalent O(II),
formula va fi: H2O
1 2
Al Cl deci , aluminiul fiind trivalent : Al(III), iar clorul monovalent Cl(I),formula
va
fi: AlCl3
3 1
Să determinăm formula unei substanţe binare cu compoziţia mai complicată, de exemplu formula
pentaoxidului de difosfor:
P O Fosforul fiind pentavalent, iar oxigenul divalent, formula pentaoxidului de
difosfor va fi: P2O5
5 2
În cazul în care indicii se pot simplifica, formulele chimice se scriu sub forma cea mai
simplă. De exemplu, pentru oxidul de calciu:
Ca O S-ar obţine Ca2O2, care prin simplificare prin 2, conduce la formula CaO.
6
2 2
Reţineţi: Unele substanţe chimice cuprind în compoziţia lor grupări de atomi care, în timpul celor mai multe
transformări chimice rămân neschimbate.
Acestea se cunosc sub numele de radicali. Cele mai des întâlnite grupe de atomi sunt:
☺ GRUPĂRI MONOVALENTE ca de exemplu: OH –HIDROXIL
NO3 – AZOTAT
NO2 – AZOTIT
☺ GRUPĂRI DIVALENTE ca de exemplu: SO4 – SULFAT
SO3 –
SULFIT
CO3 – CARBONAT
☺ GRUPĂRI TRIVALENTE ca de exemplu: PO4– FOSFAT
PO3– FOSFIT
Spre exemplificare, vom determina formula compusului format din aluminiu şi gruparea hidroxil,
numit hidroxid de aluminiuExemplu nr. 1:
Nr.
crt
Etapele de lucru Rezolvarea problemelor
1 Scrierea separată a simbolurilor chimice ale
elementelor componente
Al OH
2 Notarea valenţei celor două elemente 3 1
3 Stabilirea c.m.m.m.c 3x1 =3
4 Stabilirea indicilor 3/3=1 3/1=3
5 Scrierea formulei chimice Al(OH)3 (hidroxid de aluminiu)
Aceaşi formulă rezultă şi prin procedeul menţionat anterior:
Al OH deci, aluminiul fiind trivalent: Al(III), iar gruparea hidroxil
monovalentă, OH(I), formula va fi Al(OH)3
(hidroxid de aluminiu)
7
3 1
Concluzii : În compoziţia unei molecule, numărul atomilor sau radicalilor este determinat de valenţa lor.
În formula chimică a unui compus produsul dintre valenţă şi indicele unui element sau radical este
egal cu produsul dintre valenţă şi indicele celuilalt element sau radical.
Întrucât valenţa elementelor, atât faţă de hidrogen cât şi faţă de oxigen, poate fi dedusă din S.P.E,
formulele compuşilor elementelor cu H şi O pot fi deduse din poziţia elementului în S.P.E
(NUMĂRUL GRUPEI).
De exemplu, sulful fiind situat în grupa a VI –a, va forma cu H, un compus cu formula H2S (acidul
sulfhidric), în care S este divalent S(II), iar cu oxigenul , oxidul superior, SO3 în care sulful este
hexavalent, S(VI). .
În cazul azotului, acesta fiind situat în grupa a V –a principală va forma cu H, un compus cu
formula NH3 , deci N(III) iar cu O, oxidul superior, N2O5, deci N(V).
Numărul de molecule se exprimă printr-un coeficient plasat ăn faţa formulei. Astfel,
☺Trei molecule de apă se vor scrie: 3H2O
☺ Cinci molecule de pentaoxid de diazot se vor scrie : 5N2O5
☺ Şapte molecule de metan se vor scrie: 7CH4
În 3 molecule de apă sunt 3x2 = 6 atomi de hidrogen şi 3 atomi de oxigen.
În 5molecule de N2O5 sunt 5x2 = 10 atomi de azot şi 5x5= 25 atomi de oxigen.
În 7 molecule de CH4 sunt 7x1 = 7 atomi de carbon şi 7x4= 28 atomi de hidrogen.
5. Fixarea noilor cunostinte: 5 min
Aplicaţia nr. 1
Adevarat sau fals?
indicele se pune intr-o formula in dreapta, sau sus, langa simbol?
Aplicaţia nr. 2
Determinaţi formula sulfurii de magneziu, compus format din sulf şi magneziu.
8
Aplicaţia nr. 3
Stabiliţi prin similitudine cu raţionamentul aplicat mai sus formula:sulfatului de sodiu, fosfatului de
potasiu, azotatului de magneziu, sulfatului de aluminiu şi carbonatului de calciu.
Aplicaţia nr. 4
Citiţi următoarele substanţe chimice: HF, HCl, Ca(OH)2, Pb(NO3)2, K3P O4, Na2CO3.
6 . Tema pentru acasă: 2 min
Exerciţiu nr. 1
Scrieţi: 3 molecule de ammoniac, 2 molecule de metan, 7 molecule de apă.
Exerciţiu nr. 2
În căsuţa unui element sunt notate următoarele valori: Z = 16; A= 32. Stabiliţi care
este elementul, structura atomului respectiv, electrovalenţa, covalenţa şi formulele compuşilor formaţi cu hidrogenul, oxigenul şi metalele din grupa I, principală.
9
top related