15623 урок презентація

Post on 08-Feb-2017

79 Views

Category:

Education

5 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

Учитель української мови та літератури Вільшанської ЗШ І-ІІ ступенів Новоархангельського НВО №1 Брушко Лідія Вікторівна

Тема презентації: Правопис складних слів разом і через дефіс. Написання слів з пів-, напів-.

Правопис складноскорочених слів

Українська мова, 6 клас

Тема: Правопис складних слів разом і через дефіс. Написання слів з пів-, напів-.

Правопис складноскорочених слів

Мета: • вивчити основні правила правопису слів з пів-, напів;

написання складних слів разом і через дефіс;• формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова

з поданими орфограмами в текстах; зміцнити навички словотворчого аналізу самостійних частин мови;

• розвивати творчі вміння використання слів для побудови власних висловлювань;

• за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до себе.

Тип уроку: урок формування нових знань, практичних умінь і навичок.Обладнання: комп’ютер, картки, тлумачний словник, ілюстрації,Конвенція про права дитини, картка учня, епіграф уроку, підручник .Правопис: написання слів з пів-, напів-, написання складних та складноскорочених слівВнутрішньопредметні зв’язки:Лексикологія і словотвір: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських).Культура мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.Міжпредметні зв’язки: зв’язок з правознавством та літературою.Клас: 6

Хід уроку

I. Організаційний моментII. Перевірка домашнього завданняВправа 103 Зорепад, краєвид, круговид,

добродійник,доброчинець, благодійник, вантажообіг, куховар, кашовар, хмарочос, волелюбний, вільнолюбний, грязелікарня, життєдайний, живодайний, життєтворний.

ІІІ. Актуалізація знань• 1. Робота над текстомПрочитайте текст, назвіть складні слова,

виділіть у них основи.1. Вітер, вітер, вітровій біг по стежці лісовій.2.Вологий вітер двоє крил поклав на білий

небосхил.3. І духмяний, мов чебрець, життєдайний

вітерець.

Перевір себе• Вітровій вітер, віяти. в’ійатиНебосхил небо, схиляти.Життєдайний Життя, давати.

Сполучний О вживається Сполучний Епісля твердого після м’якого приголосного першої основи

ІV. Мотивація навчальної діяльності шестикласників (повідомлення теми, мети майбутньої роботи,

усвідомлення її учнями, оголошення епіграфа уроку)

Вісімнадцяте листопадаКласна робота

Правопис складних слів разом і через дефіс. Написання слів з пів-, напів-.

Правопис складноскорочених слів

Що ми знаємо Що хочемо дізнатися (очікуванні результати)…

Що дізналися

Отже, щоб досягти очікуваних результатів, нам сьогодні допоможе Конвенція ООН про права дитини

1. Слово вчителя. Діти, заповніть, будь ласка, схему (перші дві колонки) за сьогоднішньою темою уроку. Що ви уже знаєте з теми і що б хотіли дізнатися, а останню колонку заповнимо в кінці уроку .

• Конвенція ООН про права дитини

• Передусім, Конвенція — це угода.• Текст Конвенції про права дитини готувався, обговорювався та

узгоджувався більше десяти років. Конвенція ООН про права дитини - це угода між країнами. В ній записано, як уряд кожної країни має дбати про дітей. Цей особливий документ було ратифіковано 191 країною світу.

• Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства.

А епіграфом сьогоднішнього уроку буде визначення: “Дитина – це людська істота до досягнення нею 18-річного віку. Дитина – це людина, яка зростає. Діти – це люди на шляху в доросле життя»

V. Пояснення теоретичного матеріалу1. Слово вчителя.

Чому одні слова пишуться так, а інші зовсім по-іншому?

Пів-Європи, півсвіту,

пів-Дніпра, півпарти,

пів’яблука. Який висновок ми можемо з вами

зробити?Що таке дефіс? Для чого його

вживають у словах? ( - )

2. Робота з підручником.Давайте ж звіримо ваші думки, чи правильно ви вважаєте?

Відкрийте підручник на ст. 62(діти читають правила).

Отже, давайте узагальнимо з вами прочитане, коли ж ми пишемо пів-, напів- разом з словами, окремо та через дефіс.

Разом Дефіс З апострофом

Слова - загальні назви

Слова – власні назви Після префіксів та першої частини

складних слів, що закінчуються на

твердий приголосний

Півсвіту, півзошита Пів-Дніпра, пів-Миколаєва

пів’яблука, але з власними назвами

через дефіс: пів-Європи тощо.

VІ. Виконання системи практичних завдань

• 3. Розподільний самодиктантРозподілити слова на два стовпчики: І ІІслова, які пишуться слова, які пишуться з пів-, напів -, полу- разом з пів-, напів-, полу- через

дефіс

Пів слова, пів Києва, пів яблука, пів острів, полу день, пів склянки , напів сон, пів Англії, пів Одеси, полу мисок , пів Азії, пів Європи

Самоперевірка І ІІ Разом Через дефіс

Півслова пів- Києва пів ‘яблука пів- Англії півострів пів-Одеси полудень пів-Азії півсклянки пів- Європи напівсон полумисок

Довідка• Складні слова- складаються з двох і більше основ. Н.: фотосалон, півогірка, пів- Європи, словник – довідник,законодавство• Складноскорочені слова( абревіатури)- назви установ,

закладів, організацій, утворені з частин слів. Н.: ООН, СНД,США, ГЕС, АЕС, Укртелефільм, медучилище, педуніверситет,

міськрада, АН – 124.Написання:1) з великої букви, якщо ці слова вживаються на позначення власних

назв установ, організацій (Н.: ООН,СНД, Укртелефільм);2) з маленької букви, якщо такі слова є загальними назвами

(медучилище, педуніверситет, міськрада);3) через дефіс, якщо складноскорочене слово вжито з цифрами (АН - 124)

Словник• ОО́Н - абревіатура(Організація об'єднаних націй)• СНД - абревіатура(Співдружність Незалежних Держав)• США - абревіатура(Сполучені Штати Америки)• АЕ́С - абревіатура(атомна електростанція)• ГЕС - абревіатура(гідроелектростанція)Укртелефі́льм – іменник чоловічого роду ( український телевізійний фільм)

 4. Прочитайте текст, назвіть складні та складноскорочені слова, поясніть їх написання.

Права дитини в УкраїніВ нашій країні не існує спеціального законодавства для неповнолітніх, і їх права виділені окремими статтями Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінально-Процесуального кодексів України, Різні державні органи покликані відповідати за дотримання прав дитини в Україні. Захисти себеКонвенція ООН про права дитини – це твої права. Вони знайшли своє відображення у чинному законодавстві України. Ти можеш не думати про них. Ти можеш не використовувати їх щодня. Втім, ти маєш знати, що вони існують і вони невід’ємні від інших прав, гарантованих тобі державою.

Робота із тлумачним словником

Закон – це акт, який встановлюєзагальнообов’язкові правила у суспільстві та має найвищу юридичну силу в Україні.Законода́вство – іменник середнього роду . 1. Основний вид діяльності законодавчих органів,

який полягає у розробці та прийнятті державних законів.

2. Сукупність чинних у країні законів, що регулюють суспільні, економічні, громадянські відносини.

5. Вибіркова робота ( див.с.62 підручника)Прочитати текст уголос. Знайти складні слова, які пишуться через дефіс. Пояснити їх написанняКонвенція ООН про права дитини містить 54 статті. В них ти знайдеш 40 прав, які має дитина:Всі діти мають право на життяВсі діти мають право на піклування і турботуВсі діти рівні у своїх правах Права «піклуйтеся-про-мене»Ти маєш право на освітуТи маєш право на медичну допомогуТи маєш право на розвагиПрава «спеціальних потреб»: життя деяких дітей є важчим, ніж у їхніх однолітків. Тому такі діти потребують спеціальної уваги і піклуванняДіти-інвалідиДіти, позбавлені батьківського піклуванняДіти-біженці

Ти маєш право на розваги• Стаття 6 Право на життя та розвиток Держава визнає той факт, що кожна дитина має невід’ємне право на

життя. Держава визнає, що кожна дитина має право на здоровий розвиток.

• Стаття 17 Право на інформацію Держава забезпечує доступ дитини до інформації і матеріалів з різних

джерел, особливо з джерел, які сприяють належному розвитку дитини. Наприклад: телебачення, радіо, газети, дитяча література, інформація рідною мовою, а також інформація і матеріали з міжнародних джерел. Держава забезпечує належний захист дитини від тих матеріалів та інформації, що завдають шкоду її благополуччю.

Довідка• Якщо першою частиною є незмінне слово:авто-, мото-, вело- , фото - , кіно- ,теле-, радіо-, авіа- тощо , то пишемо

разом : кінозірка , автоклуб , фотоальбом, велоспорт, радіогурток, авіагурток, телепередача.

6. Робота з картками

Запишіть правильно складні слова (разом окремо, через дефіс) і поясніть правопис складних іменників.

Кіно..зірка, фото..альбом, синьо..окий, школа..інтернат, шеф..кухар, авто..клуб,

фото.. камера, авіа..будування,радіо..комітет, авіа..гурток .

Самоперевірка

Правильний запис

Кінозірка, фотоальбом, синьоокий, школа-інтернат, шеф-кухар, автоклуб,фотокамера, авіабудування,радіокомітет, авіагурток.

7. Творче конструювання

Скласти і записати зі словами попередньої вправи просте речення.

П р и к л а д :Олег відвідував шкільний

авіагурток.

8.Словотвірний аналіз слів

• Зробіть словотвірний аналіз слів: Радіокомітет Синьоокий ООН

Алгоритм словотвірного аналізу слова

Пояснити зміни, що відбулися під час творення нового слова

Чергування приголосних або голосних

Правопис складних слів разом та через дефіс

Збіг приголосних

Указати спосіб словотворення

З'ясувати словотворчі засоби

Префікс Суфікс Суфікс і префікс Складання основ, слів Перехід однієї частини мови в іншу

Виділити твірну основу

2. Установити , від якого слова утворилось аналізоване

1. Слово для розбору

Самоперевірка

Радіокомітет радіо, комітет (складання)Синьоокий синій, око (складання)ООН Організація Об’єднаних Націй

(абревіація, утворена з початкових букв)

Довідка.Написання складних слів через дефіс

• Складні слова,утворені поєднанням незалежних слів:

школа-інтернат,кімната – музей,шафа-купе. Складне слово означає відтінок

кольору:Яскраво - зелений,світло – синій.Виняток: жовтогарячий,

червоногарячий

• Імена казкових персонажів: Кабан-Іклан,Іван-Побиван ,Вовчик-Братик.• Назви деяких рослин:євшан-зілля,мати –й- мачуха,розрив – трава,сон-трава.

Лексико-орфографічна робота (навчальне редагування)

• Прочитати текст. Знайти помилки. Записати висловлювання, виправляючи помилки та аргументуючи свій вибір за допомогою правил. Записати речення в зошити.

«Що я тобі скажу, Зміїку Братику, - сказала Лисичка Сестричка, — йде на тебе війною Іван Баштанник, хоче тебе звоювати!» (Народна творчість).

VII. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

Подумати і дати відповіді на питання:1. Якої послідовності слід дотримуватися при

словотвірному аналізі?2. Що слід знати при написанні слів з частинами

пів-, напів-?3. Що нового ви дізналися про права дитини?Заповнення таблиці, ЩО МИ ДІЗНАЛИСЬ НА УРОЦІ…

( записують на папірцях )

VIII. Підсумки уроку. Оцінювання

Дякую за урок!!!До побачення!!! Успіхів!!!

ІХ. Домашнє завдання

1. Вправа 106, 110.2. Вивчити с.62-65 підручника.3. Ознайомитися з цікавою інформацією на

урядовому сайті про права дітей. http://children.kmu.gov.ua

Додаткове завданняПерепишіть прислів'я, на місці крапок уставивши дібрані

з довідки слова з пів-, напів-.

1. Зранку за діло — вже .... 2. З людьми біда — .... 3. Знає кума — знає ... .4. Всяке ... — гірше від невігластва. 5. Знайко розуміє з ... . 6. ... коропів цінніше за пуд сподівань. 7. Там публіка — сім душ на .... 8. У ледаря закон свій: півзміни сиди, а ... стій.Довідка: півбублика, напівзнання, півпуда, півділа, півбіди, півслова, півзміни, півсела.

top related