turkceci.net – türkçe testleri · web viewormanlar, orman içinde ve dışında yaşayan...

16
BÖLÜM I DERS PLANI Nisan 2019 Dersin adı TÜRKÇE Sınıf 6 Temanın Adı/Metnin Adı DOĞA VE EVREN / ORMAN Konu Noktalama İşaretleri Başlık Şiir türünün özellikleri Medya kaynakları ve site uzantıları Zamirler Görsel okuma Amaç-sonuç cümleleri Söz sanatları Yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar Atasözü Sözcükte anlam Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40 (6 ders saati) BÖLÜM II Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar OKUMA Akıcı Okuma T.6.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Sesli, sessiz, tahmin ederek, not alarak, soru sorarak, okuma tiyatrosu ve hızlı okuma gibi yöntem ve teknikleri kullanmaları sağlanır. Söz Varlığı T.6.3.7. Yapım ve Çekim eklerinin işlevlerini ayırt eder. İsim çekim ekleri (çoğul eki, hâl ekleri, iyelik ekleri ve soru eki) üzerinde durulur. Anlama T.6.3.29. Okudukları ile ilgili çıkarımlarda bulunur. Neden-sonuç, amaç-sonuç, koşul, karşılaştırma, benzetme, örneklendirme, duygu belirten ifadeler, abartma üzerinde durulur. T.6.3.35. Grafik, tablo ve çizelgeyle sunulan bilgileri yorumlar. KONUŞMA T.6.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. Öğrencilerin verilen bir konu hakkında -EKSEN- İzinsiz paylaşmayın

Upload: others

Post on 14-Jul-2020

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

BÖLÜM I DERS PLANI Nisan 2019

Dersin adı TÜRKÇESınıf 6Temanın Adı/Metnin Adı DOĞA VE EVREN / ORMAN

Konu

Noktalama İşaretleri Başlık Şiir türünün özellikleri Medya kaynakları ve site uzantıları Zamirler Görsel okuma Amaç-sonuç cümleleri Söz sanatları Yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar Atasözü Sözcükte anlam

Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40 (6 ders saati)

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

OKUMAAkıcı OkumaT.6.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Sesli, sessiz, tahmin ederek, not alarak, soru sorarak, okuma tiyatrosu ve hızlı okuma gibi yöntem ve teknikleri kullanmaları sağlanır. Söz Varlığı T.6.3.7. Yapım ve Çekim eklerinin işlevlerini ayırt eder. İsim çekim ekleri (çoğul eki, hâl ekleri, iyelik ekleri ve soru eki) üzerinde durulur. Anlama T.6.3.29. Okudukları ile ilgili çıkarımlarda bulunur. Neden-sonuç, amaç-sonuç, koşul, karşılaştırma, benzetme, örneklendirme, duygu belirten ifadeler, abartma üzerinde durulur. T.6.3.35. Grafik, tablo ve çizelgeyle sunulan bilgileri yorumlar.

KONUŞMA T.6.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. Öğrencilerin verilen bir konu hakkında görsellerle destekleyerek kısa sunum hazırlamaları ve prova yapmaları sağlanır. T.6.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır. T.6.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır. Ama, fakat, ancak, lakin, bununla birlikte ve buna rağmen ifadelerini kullanmaları sağlanır. T.6.2.7. Konuşmalarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

YAZMAT.6.4.4. Yazma stratejilerini uygular. Güdümlü, serbest, kontrollü, tahminde bulunma, metin tamamlama, bir metni kendi kelimeleri ile yeniden oluşturma, boşluk doldurma, grup olarak yazma gibi yöntem ve tekniklerin kullanılması sağlanır. T.6.4.5. Yazdıklarını desteklemek için gerektiğinde grafik

-EKSEN-İzinsiz paylaşmayınız.

Page 2: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

ve tablo kullanır. T.6.4.6. Bir işi işlem basamaklarına göre yazar. T.6.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır. T.6.4.8. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Doğa, evren, orman, hayat, yuva, zenginlik…

Güvenlik Önlemleri (Varsa):Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça* Öğretmen * Öğrenci

İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, ormanlar konulu dergi haberleri, gazete kupürleri…

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

• Dikkati Çekme “Yaşam, ağaçsız da devam eder.” diyen birisine karşı cevabınız ne olurdu?

Ormanların faydaları nelerdir? Ormanları korumak için neler yapılmalıdır?

• Güdüleme Bu hafta 223. sayfadaki “ORMAN” adlı metni işleyeceğiz. Sevgili Çocuklar, Ormanların faydaları, gözle görülmese bile doğa ve dolaylı olarak da canlılar için büyük fayda sağlamaktadır. Ülkemiz ormanlık alan bakımından belli bölgelerde zengin olmaktadır. Ormanlar hem bir çok canlı için barınak olmaktadır. Ancak dünya genelinde maalesef yangınlar sonucunda ciddi manada ormanlık alan kaybolup gitmektedir. Ormanların faydaları ormancılık yapan kişiler için de geçim kaynağı olmaktadır.

Ormanların faydaları nelerdir?

Oksijen kaynağıdır: Canlıların hayatta kalabilmeleri için oksijene ihtiyaç duyulmaktadır. Ormanların faydalarından sanırım en önemlisi bu olmaktadır. Yetişkin durumdaki bir çam ağacının ürettiği oksijen 40 insanın 1 saatlik oksijeni olmaktadır. O yüzden ormanlık bölgelerde yaşayan kişiler sabahları daha dinç şekilde uyanmaktadır. Maalesef şehirlerde bu kadar orman yapısı olmadığı için hava da köylerde olduğu gibi oksijen bulunmamaktadır.

Su kaynaklarının oluşmasında yardımcı olurlar: Ağaçlar yaprakları, dalları, kökleri ile taşkınların oluşmasını engellemektedirler. Yeraltı sularının meydana gelmesinde etkili olmaktadırlar.

Erozyonu önlerler: Ormanların faydalarından önem olarak ikincisi olmaktadır. Şiddetli yağışlar, sel suları ve çığ benzeri nedenler yüzünden toprağın taşınması erozyon olarak adlandırılmaktadır. Ormanlardaki ağaçlar kökleri sayesinde kayma eğilimi olan toprağın sağlam kalmasını sağlayarak erozyonu engellemektedirler. Dünyada yeterli ormanlık alan olmayan bölgeler yüzünden milyonlarca ton verimli toprak

Page 3: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

kaybolmaktadır.

Yaşam için gereken ham madde kaynağıdır: Ormanlardan aldığımız ham madde ile hem yakacak malzemesi hemde yaşantımızda kullandığımız ağaç ürünlerini üretmekteyiz. Bu ham maddelerin üretilmesi ayrıca geçim kaynağının oluşmasını sağlamaktadır.

İnsanlar için terapi noktalarıdır: Ormanların faydalarından biri de eğlence ve dinlenme amacı ile kullanmamız olmaktadır. Yeşillik alan kişide ruhsal olarak terapi meydana getirmektedir. Ayrıca piknik ve koşu alanları sayesinde iş hayatının vermiş olduğu stresten uzaklaşmak kişinin motive olmasında büyük önem taşımaktadır.

Tıbbi malzeme kaynağı olmaktadır: Kozmetik, boya ve kimya sanayisinin gerek duyduğu birçok malzeme ağaçların köklerinden, gövdelerinden elde edilmektedir.

Ormanların faydaları görüldüğü gibi oldukça fazla olmaktadır. O yüzden ormanların korunması sadece bölgede yaşayan yada çalışan kişilerin görevi değildir. Eğlenmek için gittiğimiz ormanların temiz kalmasını sağlamak bizlerinde görevi olmaktadır. Bırakılan bir mangal közü büyük orman yangınlarının meydana gelmesine neden olabilmektedir.

• Gözden Geçirme Bu dersimizde ormanların faydaları hakkında bilgi edineceksiniz.

• Derse GeçişORMAN-Tarsus Orman OkuluORMAN-Tohumlar Fidana…ORMAN-Ağaçlar birbirleriyle konuşur mu?

İçerik videolarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Arkadaşım Türkçe Facebook Sayfası

Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

Metnin başlığı hakkında öğrenciler konuşturulacak.Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)Ders kitabındaki görseller öğrenciler tarafından incelenecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek. Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak.

Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek. Parça öğretmen tarafından okunacak. Parça birkaç öğrenciye okutturulacak. Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler tespit edilecek.

Zümrüt UğuldamakYelpaze ÇorakReçine Sağanak

Page 4: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

Zümrüt: Koyu yeşil renkÇorak: Verimli olmayan (toprak)Yelpaze: Sallandığında küçük bir hava akımı yapan ve özellikle yüzü serinletmeye yarayan, katlanabilir, taşınabilir araçSağanak: Birdenbire başlayan, genellikle kısa süren şiddetli yağmur

Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.

Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.

Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek.

Aşağıdaki özdeyişlerle ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.“Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek kadar insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur.” Hz. Muhammed Cevap: Müslümanlar için ağaç dikmek en hayırlı işlerden biridir.“Bir ulusun uygarlık düzeyi, üzerinde yaşadığı toprakları ağaçlandırmasıyla ölçülür.” Franklin Roosevelt (Frenklin Ruzvelt)Cevap: Bir ülkenin sahip olduğu ağaçlık alan ne kadar çoksa o ülkenin uygarlık düzeyi de o kadar ileri demektir.“Ormansız bir yurt, vatan değildir.” AtatürkCevap: Orman bir vatan için en temel gereksinimdir.“Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, faydalı olmanın zevkini verir.” Marcel Prevast (Marsel Prövest)Cevap: Ağaç yetiştirmek sonraki kuşaklara verilebilecek en faydalı hediyedir. Ağaç yetiştiren kişi sabırlı olur.

Aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.• “Yaşam, ağaçsız da devam eder.” diyen birisine karşı cevabınız ne olurdu?Cevap: Yanılıyorsun. Yaşam için oksijene ihtiyaç vardır. Ağaç olmadan yeteri kadar oksijene sahip olamayız.• Ormanların faydaları nelerdir?Cevap: Ormanlar oksijen kaynağıdır. Olası su baskını felaketlerini önler. Diğer canlılara yaşam alanı sağlar.• Ormanları korumak için neler yapılmalıdır?Cevap: Ağaçtan elde edilen kağıt, mobilya gibi eşyalarımızı dikkatli ve tasarruflu kullanmalıyız. Ormanda ateş yakmamalıyız. Yerleşim alanlarımızı ormanlık alanlara değil, orman olmayan yerlere yapmalıyız.

Aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.• Sizce “Orman” adlı metin, ezberlenebilecek bir uzunlukta mıdır? Açıklayınız.Cevap: Evet.

Page 5: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

• “ ‘Orman’ adlı metin, kulağa hoş gelen bir metindir. Öyleyse bu metni okurken kulağa hoş gelecek şekilde okumaya özen göstermek gerekir.” diyen biri sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Evet.• “ ‘Orman’ adlı metni sesli ya da ezbere okurken dize sonlarındaki ses benzerliklerini vurgulamak gerekir.” diyen biri sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Haklıdır.• “ ‘Orman’ adlı metni sesli ya da ezbere okurken tonlamaya, yani sesimize duygu değeri katmaya dikkat etmek gerekir.” diyen biri sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Haklıdır.• “ ‘Orman’ adlı metin, ne çok hızlı ne de çok yavaş okunmalıdır.” diyen biri sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Haklıdır.• “ ‘Orman’ adlı metni sesli ya da ezbere okurken heceleme, tekrar ve geri dönüşler yapmamaya dikkat etmek gerekir.” diyen biri sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Haklıdır.• “ ‘Orman’ adlı metin, işitilebilir bir ses tonuyla okunmalıdır.” diyen biri sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Haklıdır.• “ ‘Orman’ adlı metin, insanın duygularını harekete geçiren, insanı coşturan bir metindir. Bu nedenle bu metni, dinleyicilere metindeki duyguyu hissettirmeye, onların duygularını coşturmaya çalışarak okumalıyız.” diyen biri sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Haklıdır.

202. sayfadaki “Uzaklar” ve 210. sayfadaki “Gezegenimiz Isınıyor” adlı metnin yazı karakteriyle (yazı tipiyle) 223. sayfadaki “Orman” adlı metnin yazı karakterini inceleyerek aşağıdaki soruları cevaplayınız.a. Hangi metnin yazı karakterini daha çok beğendiniz? Niçin?Beğeninize göre bu soruyu siz cevaplayabilirsiniz.

b. “Gezegenimiz Isınıyor” ve “Orman” adlı metinlerin ders kitabınızda görmeye alışmış olduğunuz yazı karakterinden farklı karakterlerde yazılmış olması, bu iki metnin daha kolay anlaşılmasına katkı sağlamış ya da anlaşılmalarını zorlaştırmış mı? Açıklayınız.Düşüncenize göre bu soruyu siz cevaplayabilirsiniz.

Metinde anlamını bilmediğiniz kelimeler varsa bunların anlamlarını sözlükten öğreniniz. Defterlerinize, bu kelimelerin her biriyle birer cümle kurarak cümlelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.Anlamını bilmediğiniz kelimelere göre bu etkinliği siz yapabilirsiniz.

Aşağıdaki cümle gruplarını inceleyiniz.a. • Öğrenciler bahçede sıra olmuşlardı.• Onlar bahçede sıra olmuşlardı.b. • Çocuklardan Duru, Burak ve Yiğit yanıma geldi.• Çocuklardan bazıları yanıma geldi.c. • Şiiri yazdım.• Neyi yazdım?ç. • Kitabı sana vereceğim.

Page 6: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

• Bunu sana vereceğim2. Yukarıdaki her grubun ikinci cümlesinde yer alan altı çizili kelime, birinci cümledeki hangi kelimenin yerini tutmaktadır?Cevap: İsmin yerini tutmaktadır.3. “Her grubun ikinci cümlesinde yer alan altı çizili kelime, birinci cümlede bir ismin yerini tutmuş, o ismin yerine kullanılmıştır.” diyen biri bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.Cevap: Haklıdır.4. Yukarıdaki soruların cevaplanmasının ardından aşağıdaki bilgileri okuyunuz.ÖĞRENELİMHer grubun ikinci cümlesinde yer alan altı çizili kelime, birinci cümlede bir ismin yerini tutmuş, o ismin yerine kullanılmıştır. İsimlerin yerini tutan, onların yerine kullanılan kelimelere zamir (adıl) denir. İkinci cümlelerdeki “onlar, bazıları, neyi, bunu” kelimeleri birer zamirdir.5. “Orman” adlı metinde kullanılan aşağıdaki altı çizili kelimeler birer zamirdir. Bu zamirlerin metnin anlamına olan katkısını belirlemek için aşağıdaki soruları cevaplayınız:Ormanlar yapraktan bir engin deniz,Burada yıkanır hava tertemiz.Orman sağlık, hayat dolu bir kaynak,Herkese bir ödev  onu  korumak.a. “Burada” zamiri, hangi ismin yerini tutmuş, hangi ismin yerine kullanılmıştır? Sizce metinde niçin belirlediğiniz isim değil de “burada” zamiri kullanılmış olabilir? Belirlediğiniz ismin yerine “burada” zamirinin kullanılmış olması metnin anlamını nasıl etkilemekte, metnin anlamına nasıl bir katkı sağlamaktadır?Cevap: Orman isminin yerini tutmuştur. Bir metinde bir kelimenin sürekli tekrar etmesi, okuyucunun ya da dinleyicinin anlatılanlardan kopmasına neden olur. Bu nedenle aynı kelimeler tekrar etmek yerine isimler yerine zamirler kullanılmıştır.b. “Onu” zamiri, hangi ismin yerini tutmuş, hangi ismin yerine kullanılmıştır? Sizce metinde niçin belirlediğiniz isim değil de “onu” zamiri kullanılmış olabilir Belirlediğiniz ismin yerine “onu” zamirinin kullanılmış olması metnin anlamını nasıl etkilemekte, metnin anlamına nasıl bir katkı sağlamaktadır?Cevap: Orman isminin yerini tutmuştur. Bir metinde bir kelimenin sürekli tekrar etmesi, okuyucunun ya da dinleyicinin anlatılanlardan kopmasına neden olur. Bu nedenle aynı kelimeler tekrar etmek yerine isimler yerine zamirler kullanılmıştır.

Metinle ilgili aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.1. Şair, ormanı nasıl tanımlayarak metne başlamıştır?Cevap: Gölgesi serin, havası taze, yeşil yaprakları zümrütten bir yelpaze olarak tanımlamıştır.2. Metinde, ormandaki hangi varlıklardan söz ediliyor?Cevap: Çiçek, kuş, reçine, kaynak, rüzgar, yağmur, dere.3. Şair, ormanda bir gün akşama kadar kalmamızı neden istiyor?Cevap: Yazın ortasında bahar yaşamak için.4. Ormanda hava nasıldır?Cevap: Tertemiz, hoş kokulu.5. Ormanın dağlar ve kırlar için önemi nedir?Cevap: Örtü ve süs olduğu için.6. Ormanın bulutlar için önemi nedir?Cevap: Bulutların su yükünü boşalttığı için.7. Ormanın sular için önemi nedir?Cevap: Sular ormanda meydana gelmektedir.8. Dereler nerede doğar ve büyür?Cevap: Ormanda gölgeliklerde.9. Yaz mevsiminde su, nerede korunur ve beslenir?

Page 7: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

Cevap: Ormanda10. Hava, nerede temizlenir ve yıkanır?Cevap: Ormanda11. Metin hangi sözlerle sona ermektedir?Cevap: Orman sağlık, hayat dolu bir kaynak,Herkese bir ödev onu korumak.12. Şair ormanı güzellik ve zenginlik olarak tanımlıyor? “Orman” adlı metnin şairi siz olsaydınız ormanı nasıl tanımlardınız? Niçin?Cevap: Canlıların yaşamını sağlayan en önemli kaynak olarak tanımlardım. Çünkü ormanlar yaşamımız için gerekli oksijeni sağlarlar.13. Şair ormansız memleketi niçin çöle benzetiyor olabilir? “Orman” adlı metnin şairi siz olsaydınız ormansız memleketi neye benzetirdiniz? Niçin?Cevap: Orman olmayan yerde hayat olamayacağı için çöle benzetiyor. Ben de çöle benzetirdim.14. Metinde anlatılanlardan hareketle ormanların önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?Cevap: Yaşamın devamlılığı için ormanların varlığı önemlidir.

Metnin konusunu ve ana duygusunu belirlemek için aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.• Şair metinde ne anlatıyor, neden söz ediyor?Cevap: Ormandan• Sizce şair bu metni hangi amaçla yazmış olabilir?Cevap: Ormanın önemini ve güzelliklerini okuyucuya aktarmak için.• Şairin bu metinde, bize aktarmak, hissettirmek istediği asıl duygu nedir?Cevap: Ormanın önemi ve güzellikleri.

“Orman” adlı metni bir kez de sessiz okuyarak aşağıdaki soruları sözlü olarak cevaplayınız.a. “ ’Orman’ ” adlı metin kulağa hoş gelmektedir çünkü…” diyen biri sizce sözlerini nasıl devam ettirmiş olabilir? Aşağıya yazınız.Cevap: Ahenkli bir şekilde yazılmıştır.b. “Orman” adlı metin mi yoksa aşağıdaki “Ormanların Yararları” adlı metin mi mısralar hâlinde yazılmıştır? Aşağıya yazınız.Cevap: Orman adlı metin mısralar halinde yazılmıştır.c. “Orman” adlı metindeki anlatım mı yoksa yukarıda yer alan “Ormanların Yararları” adlı metindeki anlatım mı daha etkileyicidir? Bu iki metinden hangisi, özellikle duygularımızı harekete geçirmek, coşku ve heyecan uyandırmak için yazılmıştır?Cevap: Orman adlı metin.ç. “Orman” adlı şiir ve “Ormanların Yararları” adlı metinlerden hangisinde sesler arasında bir uyum, ahenk oluşturmaya dikkat edilmiştir?Cevap: Orman adlı şiir.d. Güzel yazmak, yazdıklarımızın etkili olmasını sağlamak için söz sanatlarına başvururuz. “Orman” ve “Ormanların Yararları” adlı metinlerden hangisinde söz sanatına ya da sanatlarına başvurulduğunu düşünüyorsunuz?Cevap: Orman adlı metinde “benzetme” ve “kişileştirme” sanatlarına başvurulmuştur. Diğer metinde söz sanatı yoktur.e. “ ‘Orman’ adlı metindeki bütün mısraların hece sayısı 11’dir. Bütün mısraların 11 heceden oluşması, şiirin ahengine katkıda bulunmaktadır.” diyen birinin bu düşüncesine katılıyor musunuz? Aşağıya yazınız.Cevap: Katılıyorum.f. “ ‘Orman’ adlı metnin her bölümünün mısra sonlarında yer alan kelimeler arasında ses benzerliği vardır. Örneğin birinci bölümün mısra sonlarında yer alan ‘taze’ ve

Page 8: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

‘yelpaze’ kelimeleri arasında ses benzerliği vardır. Bu ses benzerlikleri şiirde bir ahenk oluşmasına katkıda bulunmaktadır.” diyen biri bu düşüncesinde haklı mıdır?Cevap: Haklıdır.g. “ ‘Orman’ adlı metnin 8. bölümünün mısra sonlarında yer alan ‘çoraktır’ ve ‘konaktır’ kelimeleri arasında da ses benzerliği vardır. Bu iki kelime arasında, kelime sonlarındaki ‘aktır’ sesleri benzerdir.” diyen biri bu düşüncesinde haklı mıdır?Cevap: Haklıdır.ğ. “ ‘Çoraktır’ ve ‘konaktır’ kelimeleri arasındaki benzer seslerden ‘ak’ sesleri, iki farklı kelime içinde yer almaktadır. Biri ‘çorak’ kelimesindeki ‘ak’ sesleri, diğeri de ‘konak’ kelimesindeki ‘ak’ sesleridir. O hâlde buradaki ses benzerliği; yazılış ve okunuşları aynı, anlam ve görevleri farklı ‘ak’ sesleriyle sağlanmıştır.” diyen biri bu düşüncesinde haklı mıdır?Cevap: Haklıdır.h. “ ‘Çoraktır’ ve ‘konaktır’ kelimelerinin sonunda yer alan “-tır” ekleri arasında da ses benzerliği vardır. Bu iki ek, aynı ektir. O hâlde buradaki ses benzerliği; yazılış, okunuş, anlam ve görevleri aynı olan ‘-tır’ ekleriyle sağlanmıştır.” diyen biri bu düşüncesinde haklı mıdır?Cevap: Haklıdır.“Orman” adlı metindeki bütün kafiyelerin altlarını çiziniz. Redifleri ise daire içine alınız. Çalışmayı metin üzerinde yapınız.Cevap:

Diğer metnin hazırlık ödevi verilecek.( Hayvanların ne gibi faydaları vardır? )

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde

Bu hafta işlediğimiz metinden hareketle neler öğrendiğinizi ifade ediniz.

Her gün baktığımız aynanın, dostumuz olduğunu kaçımız anladık?” cümlesinde kullanılan zamir aşağıdakilerden hangisidir?A) Şahıs zamiri

Page 9: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

B) İşaret zamiriC) Belirsizlik zamiriD) Soru zamiri

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

BÖLÜM IV Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Türkçe Öğretmeni [email protected] Okul Müdürü

Page 10: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

ORMANLAR OKSİJEN KAYNAĞIDIR.

Kuşkusuz ormanların en önemli faydası oksijen kaynağı olmasıdır. Bitkiler fotosentez yolu ile havadan karbondioksiti alır; havaya oksijen verir. 

Havada % 21 oranında oksijen bulunmaktadır. Bu miktarın % 56’sını ormanlar üretir. Kentlerimizde bu oranlar daha düşüktür. 

40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti yetişkin bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürür. 

1 Hektar çam ormanı havadaki 36.4 ton tozu süzer.  1 Hektar çam ormanı yılda 30 ton oksijen üretir.

Page 11: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

SU VARLIĞINI KORUR VE DÜZENLER.

Ormanlar, bitkiler ve hayvanlar için doğal bir su şebekesi gibidirler. Kar ve yağmur biçimindeki yağışı ağaçlar; yaprakları, dalları, gövdesi ve kökleri ile tutarak, sellerin, taşkınların olmasını önler. Ayrıca yeraltı sularının oluşmasına yardım eder. 

Ormanlar barajların ekonomik ömrünü uzatır, doğal afetleri önler, ülke ekonomisine katkıda bulunur. 

Yetişkin bir kayın ağacı kökleriyle 10 ton su tutabilir.  Ağaçlar yağmurların yeryüzüne direk inmesini, akıp gitmesini önler. Yağmur

sularını havzada tutarak korurlar.

EREZYONU ÖNLER

Erezyon tanım olarak bitki örtüsü tahrip olmuş eğimli arazilerdeki toprağın, bulunduğu yerden; yağışlar, sel suları, çığ, rüzgar gibi etkenlerle aşınması ve taşınmasına denir. 

Ülkemizde her yıl 500 milyon ton toprağımız erezyonla kaybolmaktadır.  1 cm kalınlığında bir toprağın oluşması için 400 yıl gereklidir.  Ülkemizde erezyon Avrupa’dan 12 kat fazladır.  Bugün ülke topraklarımızın % 83’ünde erezyon devam etmektedir.

KULLANDIĞIMIZ ODUNUN ANA KAYNAĞIDIR

Ağaçlar her yıl belli bir miktarda büyürler. Biz buna “ARTIM” diyoruz. Ormanlardan bu artımları ,planların tespit ettiği, oranında ürün alınır. Ormanlara hiçbir müdahale yapılmadan doğaya terk edilmesi halinde nitelik ve nicelik açısından vasıfları bozulacak, sağlıklı bünyeye kavuşamayacaklardır. Dolayısı ile kar, fırtına, rüzgar, böcek ve yangın gibi zararlar karşısında dayanıklılıklarını yitireceklerdir. 

Bu ağaçlar Orman Mühendislerinin denetimi altında uzman kişiler tarafından alandan çıkarılarak kullanım için ayrılırlar. 

Oduna ait kullandığımız tüm materyaller ormanlarımızdan elde edilirler.

BEDEN VE RUH SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLERİ VARDIR

Ormanlar eğlenme, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sağlar. Havası, suyu, doğal görünümleri ve sakin ortamı ile özellikle şehirlerde yaşayan insanları kendisine çeker. Bu yönü ile insanların beden ve ruh sağlığı üzerinde olumlu rol oynar. 

Yerleşim alanları çevresindeki hava kirliliğini ve gürültüyü önlemesi insan sağlığı bakımından büyük önem taşır. Ormanların insan sağlığı üzerindeki bütün bu olumlu yararları nedeni ile büyük kentlerin çevresinde ormanlar yetiştirilmekte, dinlenme yerleri kurulmaktadır. 

250 m. genişliğinde orman gürültüyü % 50 azaltır.  Ülkemiz flora bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde 10.000’e yakın bitki

türü mevcut olup bunlardan 3.000 adedi endemiktir. ( Yalnız ülkemizde yetiştir.) Avrupa’ da endemik bitki türü sadece 2.650’dir.

YARARLI BİRÇOK İKİNCİL ÜRÜN VERİR.Ormanlar aşağıda " ORMANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜN VE HİZMET ÇEŞİTLERİ" başlığı altında gösterilen birçok ikincil ürün verir.

Page 12: Turkceci.Net – Türkçe Testleri · Web viewOrmanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece

Ayrıca tıp, kozmetik, kimya ve boya sanayinin hammaddesini oluşturan birçok ürün; ormandaki ağaçların kökünden, gövdesinden, dalından, yaprağından elde edilmektedir.

ORMANLAR İŞ VE GEÇİM KAYNAĞIDIR.

Ormanlar, orman içinde ve dışında yaşayan insanlara çeşitli iş alanları sağlar, işsizliği önlemede etkin rol oynar, böylece köyden kente göçü azaltır. 

Ege Orman Vakfında ki ağaçlandırma çalışmalarında bu kişilere iş verilerek kalkınmaları sağlar, istihdam olanağı yaratır.

ORMANLARDAN ELDE EDİLEN ÜRÜN VE HİZMET ÇEŞİTLERİOrmanlardan elde edilen ürün çeşitleri; odun, yaprak, çiçek, meyve, tohum, reçine, kabuk, kök, çalı, ot, av hayvanı, su, toprak, kil, taş, kömür ve madenler gibi çok sayıda ve değişik nitelikte hammaddelerdir... Bu maddeler niteliklerine ve pazar isteklerine göre çok değişik kullanım yerleri bulabilmektedir. Bu ürünler içerisinde en bol elde edilen ve geniş bir pazarlama olanağı bulan ürün ise ODUN'dur... Ormanların ayrıca suyu düzenleme, toprağı koruma, iklimi etkileme, doğayı koruma ve güzelleştirme gibi çok önemli hizmetleri vardır...

Önde Gelen Orman ÜrünleriGünümüzde modern orman işletmeciliği faaaliyetleri sonucunda elde edilen orman ürünleri, Asli Orman Ürünleri ve Tali Orman Ürünleri olmak üzere 2 kategori altında toplanmaktadır.ASIL ORMAN ÜRÜNLERİ

Tomruk  Tel Direği  Maden Direği  Sanayi Odunu  Kağıtlık Odun  Lif Yonga Odunu  Sırık  Çubuk  Yakacak Odun

İKİNCİL ORMAN ÜRÜNLERİ

Reçine  Çıra  Sığla yağı  Defne  Şimşir  Kök Odunu  Kekik  Her çeşit bitki soğanı  Ada Çayı  Çam Fıstığı  Mantarlar  Kozalak