6_proiect_matematica martie adunari si scaderi zeci si unitati

28
PROIECT DIDACTIC Data: 26 martie 2013 Clasa: I B Aria curriculară: Matematică și științe Disciplina: Matematica Unitatea de învăţare: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin Tema: Adunarea și scăderea numerelor formate din zeci și unităţi (ZU+ZU/ZU-ZU) Tipul lecţiei: mixtă Scopul lecţiei: Efectuarea de operații de adunare și scădere în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin; rezolvarea de probleme care presupun operațiile învățate; formularea orală de exerciții și probleme cu numere de la 0 la 100 Obiective operaţionale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili : O 1 : Să rezolve corect adunări și scăderi cu numerele naturale din concentrul 0-100, fără trecere peste ordin; O 2 : Să calculeze mintal șiruri de operații de adunări și scăderi; O 3 : Să opereze cu noțiunile matematice învățate: mai mic cu, mai mare cu, crescător, descrescător, termen, sumă, descăzut, scăzător, diferență; O 4 : Să rezolve probleme cu una sau două operații; O 5 :Să compună probleme după exerciții date; O 6 :Să rezolve individual exerciții și probleme asemănătoare celor lucrate frontal.

Upload: madalina-mihaela-bornaz

Post on 24-Oct-2015

62 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect_matematica martie adunari si scaderi zeci si unitat

TRANSCRIPT

Page 1: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

PROIECT DIDACTIC

Data: 26 martie 2013Clasa: I BAria curriculară: Matematică și științeDisciplina: MatematicaUnitatea de învăţare: Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordinTema: Adunarea și scăderea numerelor formate din zeci și unități

(ZU+ZU/ZU-ZU)Tipul lecţiei: mixtăScopul lecţiei: Efectuarea de operații de adunare și scădere în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin; rezolvarea de probleme care presupun operațiile învățate; formularea orală de exerciții și probleme cu numere de la 0 la 100

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :O1: Să rezolve corect adunări și scăderi cu numerele naturale din concentrul 0-100, fără trecere peste ordin;O2: Să calculeze mintal șiruri de operații de adunări și scăderi;O3: Să opereze cu noțiunile matematice învățate: mai mic cu, mai mare cu, crescător, descrescător, termen, sumă, descăzut, scăzător, diferență;O4: Să rezolve probleme cu una sau două operații;O5 :Să compună probleme după exerciții date;O6 :Să rezolve individual exerciții și probleme asemănătoare celor lucrate frontal.

Strategii didactice:a) Metode şi procedee : explicația, conversaţia, demonstrația, exercițiul,

rezolvarea de probleme, munca independentă, jocul didactic.b) Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, planșă, puzzle, numărătoare

Bibliografie : „Programa școlară – clasele I și a II-a”, București, 2006 „Matematică-caiet de aplicații”, Anicuța Ursache, Editura Sinapsis, 2012 „Metodica predãrii matematicii la clasele I-IV” I. Neacșu și colaboratorii ,

E.D.P.

Page 2: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

DESFĂŞURAREA LECŢIEIETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTULINSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

Asigurarea climatului favorabil desfăşurării activităţii.- Pentru ce oră ne-am pregătit? Conversaţia Frontal

2.Reactualizarea cunoștințelor

anterioare

Verificarea cunoștințelor teoretice se realizează pe baza întrebărilor:• Cum se numesc numerele care se adună?• Cum se numește rezultatul adunării?• Cum se numește numărul din care se scade?• Cum se numește numărul care se scade?• Cum se numește rezultatul scăderii?

Propun rezolvarea exercițiul-joc „Literele, prietenele numerelor”, prezentând PLANȘA 1:50 + 15= 79 - 71=21 + 13= 21+22=50 + 9= Rezultatele exercițiilor sunt înfrățite cu litere. Rezolvându-le corect, literele se vor aranja corect rezultând un cuvânt care ne comunică dacă rezolvările au fost corecte.65 – B, 34 – R, 59 – A, 8 – V, 43 – O

Conversația

Exercițiul

Jocul didactic

Frontal

Individual

Capacitatea de a răspunde solicitărilor

sintetizând şi sistematizând cunoştinţele

Capacitatea de rezolvare a

exercițiilor de adunare și

scădere

3. Captarea atenției

Le voi spune elevilor că în drum spre școală, m-a oprit poștașul si mi-a dat un plic și un pachețel. Solicit un elev să vină să deschidă plicul pentru a afla ce este în el. Elevii vor rezolva jocul-ghicitoare.În grădinița cu floriAu înflorit 22 de bujoriMai stau gata îmbobocite

Conversația

Plicul

Pachețelul

Frontal Capacitatea de

a găsi răspunsurile

jocului

Page 3: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

31 de lalele rumenite.Câte flori eu voi aveaÎn buchet când mamei îl voi da?Dar dacă din el 13 iauBunicii să i le dau,Câte flori mama mai are?Să socoată fiecare!

Problematizarea Fișa cu jocul-ghicitoare

FrontalCapacitatea de

a găsi răspunsurile

jocului

4. Anunțarea temei și a

obiectivelor

Anunţ elevii că în această lecţie vor efectua exerciţii folosind numere de la 0 la 100 care presupun operaţiile de adunare și scădere a numărelor din zeci şi unităţi, vor rezolva probleme şi jocuri.

Conversația FrontalCapacitatea de concetrare a

atenției

5. Dirijarea învățării

Prezint elevilor planşa primită de la Zâna Primăverii pe care este desenat cu coș . Ca să venim în ajutorul Zânei , vom umple coșul cu flori. Pentru fiecare rezolvare corectă, elevii vor primi câte o piesă puzzle și o floare. La final, vom avea un coș plin cu flori, vor compune imaginea și vor citi mesajul.• Exerciții:

1. Calculați: (Anexa 1)42 + 34 = 37 + 31 = 78 – 52 = 87 – 35 = 72 + 23 = 25 + 24 = 88 – 63 = 49 – 27 = 68 + 21 = 57 + 22 = 48 – 28 = 95 – 62 =55 + 12 = 71 + 16 = 97 – 45 = 58 – 32 =

2. Aflați numărul necunoscut. (Anexa 2)27 + ....... = 37 36 - ....... = 20...... + 21 = 48 ..... - 24 = 32...... + 35 = 58 88 - ....... = 74

3. Care este numărul cu 32 mai mare decât 64? (Anexa 3)

Conversația

Exercițiul

Observația

Planșa cu coșul cu flori

Florile cu exerciții

Frontal

Individual

Capacitatea de concetrare a

atenției

Capacitatea de a rezolva

corect exerciţiile respectând

cerinţa impusă

Page 4: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

4. Care este numărul cu 25 mai mic decât 78? (Anexa 4)

5. Din suma numerelor 55 și 12, scade 21.(Anexa 5)

6. Compară:12 + 12 ........ 14 + 211 + 37 ........ 20 + 2928 + 21 ........ 38 + 1096 – 15 ........ 42 + 4089 – 72 ........ 96 – 8049 + 20 ........ 89 - 21

7. Rezolvă problemele: (Anexa 7) • În baltă sunt 48 de broscuțe. Din ele pleacă 24 de broscuțe. Câte broscuțe au rămas în baltă?

• Cătălin are în bibliotecă 54 de cărți. El mai cumpără 22 de cărți. Câte cărți are, în total, în bibliotecă?

Explicația

Exercițiul

Fișe de lucru

Frontal

Individual

Capacitatea de a rezolva

corect exerciţiile respectând

cerinţa impusă

6. Obținerea performanței Vor primi o fișă pe care trebuie să compună şi să rezolve

probleme cu ajutorul datelor din tabel. Ultima piesă a puzzle-ului o constituie rezolvarea problemei. Se compune imaginea și se citește mesajul.

Conversația

ProblematizareaFișa de lucru

Individual

Frontal

Capacitatea de a compune probleme

după exercițiile

date8. Încheierea

activitățiiFac aprecieri asupra activității, acord calificative și le dau elevilor tema pentru acasă: culegere- pag. 42-43, ex 190, 191, 192, 193

Conversația FrontalCapacitatea de a-și nota tema pentru acasă

Page 5: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

DRAGI PRIETENI,

Încep această mică scrisorică prin a propune o ghicitoare:De cum vine ea incoaceNe dezbracă de cojoacePomii îi îmbracă-n floareCa o zi de sărbătoareEu o ştiu şi tu o ştii.Cine este dragi copii?

Da, ați ghicit! Despre mine este vorba! Eu sunt fiica cea mai tânără a bătrânului an, cea aducătoare de bucurie și voie bună. După cum bine ştiţi, reprezint renaşterea naturii. Eu trezesc natura la viață, sosesc cu alai de flori, lumină și culoare. Aștern peste tot un covor multicolor. Câmpurile și dealurile vor înverzi, iar livezile se pregătesc să dea în floare.

Pentru că îmi doresc ca voi să mă ajutați să trezesc natura la viață, vă propun să participaţi la această activitate. Dacă veți rezolva corect toate sarcinile de lucru, veți avea o supriză frumoasă la final.

Sunt convinsă că mă pot baza pe voi!

Cu drag, a voastră prietenă, Primăvara

Page 6: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

ANEXA 1

1.Care este suma numerelor?

42 + 34 = 37 + 31 = 72 + 23 = 25 + 24 = 68 + 21 = 57 + 22 = 55 + 12 = 71 + 16 =

78 – 52 = 87 – 35 = 88 – 63 = 49 – 27 = 48 – 28 = 95 – 62 =97 – 45 = 58 – 32 =

ANEXA 2

Page 7: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

2. Aflați numărul necunoscut:

27 + ....... = 37 36 - ....... = 20...... + 21 = 48 ..... - 24 = 32...... + 35 = 58 88 - ....... = 74

ANEXA 3

Page 8: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

3.Care este numărul cu 32 mai mare decât 64?

ANEXA 4

Page 9: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

4.Care este numărul cu 25 mai mic decât 78?

ANEXA 5

Page 10: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

5.Din suma numerelor 55 și 12, scade 21.

ANEXA 6

Page 11: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

6. Compară:

12 + 12 ........ 14 + 211 + 37 ........ 20 + 2928 + 21 ........ 38 + 1096 – 15 ........ 42 + 4089 – 72 ........ 96 – 8049 + 20 ........ 89 - 21

ANEXA 7

Page 12: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

7. Rezolvă problemele:

• În baltă sunt 48 de broscuțe. Din ele pleacă 24 de broscuțe. Câte broscuțe au rămas în baltă?

Rezolvare:

• Cătălin are în bibliotecă 54 de cărți. El mai cumpără 22 de cărți. Câte cărți are, în total, în bibliotecă?

Rezolvare:

ANEXA 8

Erau 32

Erau 25

Au venit 25

S-au uscat 21

Sunt _____

Au rămas ______

Page 13: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

Formulaţi şi rezolvaţi probleme cu ajutorul datelor din tabelele de mai jos:

Page 14: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

FIȘĂ DE LUCRU

1. Calculați:

42 + 34 = 37 + 31 = 78 – 52 = 87 – 35 = 72 + 23 = 25 + 24 = 88 – 63 = 49 – 27 = 68 + 21 = 57 + 22 = 48 – 28 = 95 – 62 =55 + 12 = 71 + 16 = 97 – 45 = 58 – 32 =

2. Aflați numărul necunoscut.

27 + ....... = 37 36 - ....... = 20...... + 21 = 48 ..... - 24 = 32...... + 35 = 58 88 - ....... = 74

3. Care este numărul cu 32 mai mare decât 64?

4. Care este numărul cu 25 mai mic decât 78?

5. Din suma numerelor 55 și 12, scade 21.

6. Compară:12 + 12 14 + 2 96 – 15 42 + 40 ........ ......... ......... ........

11 + 37 20 + 29 89 – 72 96 – 80 ........ ......... ......... ........

28 + 21 38 + 10 49 + 20 89 – 21 ........ ......... ......... ........

Page 15: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

7. Rezolvă problemele:

• În baltă sunt 48 de broscuțe. Din ele pleacă 24 de broscuțe. Câte broscuțe au rămas în baltă?

Rezolvare:

• Cătălin are în bibliotecă 54 de cărți. El mai cumpără 22 de cărți. Câte cărți are, în total, în bibliotecă?

Rezolvare:

Page 16: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

Pentru că bine ați rezolvatȘi pe mine m-ați ajutat,Eu vă voi dăruiCeea ce mulți copii și-ar dori!

Page 17: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

50 + 15 = 21 + 13 =

50 + 9 = 79 - 71 = 21 + 22 =

Page 18: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati
Page 19: 6_proiect_matematica Martie Adunari Si Scaderi Zeci Si Unitati

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIRON COSTIN” SUCEAVA

PROF. COZMANCIUC ALINA-MANUELA

AN ȘCOLAR 2012-2013