2 Ligjerata-chapter 01 Ppt Definitions Teorit Leaders Vers Managers

Download 2 Ligjerata-chapter 01 Ppt Definitions Teorit Leaders Vers Managers

Post on 23-Jan-2016

8 views

Category:

Documents

0 download

DESCRIPTION

yujyju

TRANSCRIPT

 • Sokol Krasniqi PhD CKapitulli i parLidershipi dhe rndsia e tij 1-1

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CLidershipi efektiv Howell. J. P., Costley, D. L., (2006), Understanding Behaviours for Effective Leadership, 2nd edition, New Mexico State University, Prentice Hall ISBN-10:0131484524ISBN-13:9780131484528

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CObjektivat e msimit Definoni dhe prshkruani procesin e lidershipit.Njoftoheni me teorit e lidershipit dhe kohn kur ato jan br. Prshkruani veorit/tiparet q lidert zakonisht posedojn.Diskutoni se si sjelljet e lidershipit jan faktor kritik lidhur me lidershipin efektiv.Prshkruani se si faktort e situats mund t ndikojn n suksesin e liderit.Pas leximi t ktij kapitulli duhet t jeni n gjendje t:1-2

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CObjektivat e msimit (vazh.)Bj dallimet mes menaxherit dhe liderit Prshkruani tre punt kye q lidert duhet t kryejn n mnyr q t jen efikas.Pas leximit te ktij kapitulli duhet t jeni n gjendje t:1-3

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CLidershipiLidershipi sht procesi qe prdor nj individ pr t ndikuar antart e ekipit drejt arritjes se qllimeve grupore, ku antart e ekipit e shohin ndikimin si legjitim1-4

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CKarakteristikat kye t definicionit t Lidershipit Karakteristikat kye t Lidershipit Aktivitete t fokusura n ndikimin e sjelljeveSeri aktivitetesh n vazhdimsi Ndikimi sht drejtuar drejt arritjes s qllimeve gruporeIndividt e veant prmbushin rolin e grupitNdikimi sht kuptuar nga pasuesit si e arsyeshme1-5

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CEfikasiteti i lidershipit Indikatort q prdorn pr t mat efikasitetin e liderve:

  Arritjet n pun Matja e qndrimeve t vartsve. Rezultatet grupore dhe t organizats1-6

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Hyrje n Teorit LidershipitGjat shekullit 20 u kryen nj sr studimesh q rezultuan n teoriTeorit NUK jan te izoluara, ato evoluojn ( zhvillohen)Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Kronologjia e teorive t Lidershipit1900s: A lindin lidert si t till?1940s-1950s: far tipare t prbashkta kan lidert?1950s-1960s: far modeli i sjelljes rezulton ne lidership efikas?1960s-1970s: Cilat sjellje t lidershipit funksionojn n situata specifike?1980s: far tipare kryesore, sjellje dhe situata bjn q organizatat t arrijn prsosshmrin?Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Teorit e LidershipitTeoria e tipareveM hert, sht menduar se udhheqsit lindin me tipare t natyrshme fiziologjike dhe t personalitetit

  GjatsiaInteligjencaArritjet akademike

  Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Stogdill (1974) Identifikoj disa faktor t prgjithshm q i dallojn lidert nga jo lidert

  Kapaciteti: aftsit pr zgjidhjen e problemeve, pr t gjykuar dhe punuar shumArritjet: arritjet e tilla si, rekorde n njohuri akademike dhe sporte Prgjegjsia: siguri, besueshmri, vet-motivues, kmbngulje, agresiviteti dhe vet-besimPjesmarrja dhe prfshirja: ndrveprimi shum t zhvilluar shoqror, popullaritet, adaptim t shpejt n situata t ndryshuara, dhe bashkpunim m i leht n krahasim me jo-udhheqsitStatusi socio-ekonomik: Udhheqsit efektive zakonisht i prkasin klasave t lart socio-ekonomike Teorit e Lidershipit Teoria e tipareve (vazhdimi)Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CTiparet e Lidershipit Karakteristika relativisht t prhershme t cilat nuk ndryshojn pamvarsisht q individi lviz nga nj situate n tjetr.1-8

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Tiparet e rndsime t Liderve nga studimet e hershme Tiparet Fizike dhe formimi Tiparet e personalitetit apo shkathtsitTiparet sociale apo t punsAktiviteti ose energjiaArsimi Statusi socialKmbngulsMbizotrim/DominimPavarsi/origjinalitetiVetbesimAftsi administrative Rrjedhshmri e t foluritPerceptimi socialPrshtatshmri/ AdaptueshmMotivimi pr t arriturPrgjegjsiIniciativeKmbnguljePuntorBashkpunuesI shoqrueshm 1-9Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Teorit e Lidershipit Teoria e tipareveTeorit e Sjelljes (Studimet e Ohajos)Lidershipi participativ Stili i lidershipit t Lewin-it (University of Iowa studies)Stili i lidershipit t Likerts (University of Michigan studies)Teorit kontigjente ( t paparashikuara) Teoria e Fiedler-it Kolegu m s paku i plqyer (LPC) Cognitive Resource Theory Houses Path-Goal Theory of LeadershipLidershipi i situats Hersey and Blanchards Situational LeadershipVroom and Yettons Normative Model

  Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • 2006 Prentice Hall Sjelljet e Lidershipit Shpjegojn metodat dhe teknikat q duhet prdor nga vartsit pr t kryer nj pun. T jen t sjellshm dhe informativ dhe t inkurajojn komunikimin e hapur.T konsultohen me vartsit q t marrin informatat dhe opinionet e tyre para se t marrin nj vendim t rndsishm.Vlersojn varsit pr punn e br mir.Shprehin pritje te lart dhe besim n performance t vartsve.N vijim jan shembujt specifik t sjelljes se liderit q shum lider prdorin pr t ndikuar varsit e tyre:1-10Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • 2006 Prentice Hall Faktort e situats dhe Lidershipi Ri-dizajnimi i detyrave t punsGrupet punuese vet-menaxhueseSistemi i shprblimit Pasuesit e vet liderveDisa faktor t situats zvendsuan nevojat e vartsve pr sjellje t veant te liderve. N kto situata, faktor t tjer shpesh i japin vartsve udhzime, motivimin dhe knaqsin. Shembuj t ktyre faktorve prfshijn:1-11Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Manaxheret vs. LidertMenaxhertFokusi n gjraBjn gjrat drejt PlanifikojnOrganizojnDrejtojnKontrollojn

  LideretFokusi n njerzBjn gjn e duhurInspirojnNdikojnMotivojnNdrtojn

  Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Aktivitetet e prbashktaPlanifikimiOrganizimiUdhheqjaKontrolli Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • PlanifikimiMenaxheriPlanifikonBuxhetonVendos objektivatPrcakton hapa te detajuarAllokon resurset

  LideriBn strategjiVn drejtiminKrijon vizionin

  Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • OrganizimiMenaxheriKrijon strukturatPrshkrimi i punvePersoneli HierarkiaDelegonTrajnon LideriInkuadron njerzit n strategjiKomunikon Krijon rrjetetSokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Drejtimi/Udhheqja e punveMenaxheriZgjedh problemetNegocionSjell konsensus LideriFuqizon njerzitNxits i tifozve Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • KontrolliMenaxheriImplementon sisteme kontrolluese Matja e performancsIdentifikon mosprputhjetRregullon mosprputhjet Lideri Motivon Inspiron I jep kuptim arritjeveSokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Prmbledhje e dallimeve mes Menaxhimit dhe LidershipitSource: Adapted from A Force for Change: How Leadership Differs from Management by John P. Kotter. Copyright 1990 by John P. Kotter, Inc. Reprinted with permission of The Free Press, a division of Simon & Schuster Inc.Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

  Lidershipi

  Aktiviteti

  Menaxhimi

  Vendos drejtimin dhe vizionin per organizaten

  Krijimi i rendit t dits

  Planifikon dhe buxheton, alokon resurset

  Prafron njerzit nprmjet komunikimit dhe veprimeve q japin drejtim

  Zhvillimi i potencialeve humane pr arritjen e rendit t dits

  Organizon dhe plotson personelin,strukturon dhe monitoron implementimin

  Motivon dhe Inspiron duke plotsuar nevojat

  Plani i ekzekutimit

  Kontrollon dhe zgjedh problemet

  Prodhon ndryshimet e duhura dhe qasje t re ndaj sfidave

  Rezultati

  Prodhon rend dhe at q sht parashikuar dhe arrin rezultate

 • Menaxhert kundrejt Liderve Covey, Stephen R., 7 Shprehit e njerzve me efikasitet t lart, faqe 101Kotter, John P., Udhheqja e ndryshimit, faqe 65

  Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Lidershipi dhe MenaxhmentiKotter mendon se Lidershipi dhe Menaxhimi jan dy sisteme plotsuese, ku secili ka funksionin e vet dhe aktivitetet e tyre karakteristike, por t dyja jan t nevojshme pr menaxhimin e organizatave komplekse. Sipas Kotter, menaxhimi ka t bje me planifikimin, kontrollin, dhe vnjen e strukturave te prshtatshme dhe sistemeve n vend, ndrsa lidershipi ka t bj m parashikimin e ndryshimeve, prballimin me ndryshimin, dhe miratimin e nj qndrim vizionar. (1990, far me t vrtet bjn lideret? Harvard Business Review, 68, 103-111.)Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • LidershipN mvarsi me at qe u tha m lart Lidershipi sht forca q krijon kapacitete n mesin e nj grupi t njerzve pr te br dika qe sht ndryshe dhe m mir. Kjo mund t reflektonte n rezultate m kreative, ose nivel m t lart t performancs. N esenc lidershipi sht nj agjenci e ndryshimit dhe mund te frymzoj te tjert te bjn me shume se sa ata do kishin br ose bnin. Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • MenaxhmentiN t kundrt, menaxhimi sht nj forc me shum e preokupuar me planifikimin, bashkrendimin, mbikqyrjen, dhe kontrollin e aktivitetit rutin, t cilat natyrisht mund t bhet n mnyr inspiruese. Lidershipi menaxherial mund t shihet si pjes integrale e rolit menaxherial, dhe rndsia e saj rritet me lvizjen e personit n hierarkin organizativeSokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Pse i ndjekim pas Lidert?Vullnetarisht

  Pasuesit

  Lidert i trheqin njerzit pas vetes. Ata duhet t ken dshiren e mjaftueshme qe t ndjekin pr t ndaluar at q ata po bjn dhe ndoshta t ecin n situata q normalisht nuk do t rrezikonin.Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Pse i ndjekim pas Menaxhert?Vartsit

  Prputhje

  Menaxhert kan autoritetit nga pozita e dhn nga kompania, dhe vartsve e tyre punojn pr ta dhe kryesisht t bj at qe u thuhet te bjn.Sokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Menaxheri administron; Lideri prtrin dhe zbulon.

  Menaxheri mirmban; Lideri zhvillon.

  Menaxheri e pranon realitetin; Lideri e heton (investigon) at.

  Menaxheri fokusohet n sisteme dhe struktura; lideri fokusohet n njerz.

  Menaxheri mbshtet ne kontroll; lideri frymzon besim.

  Menaxheri i ka syt gjithmon tek fundi, Lideri ka syt n horizont.

  Menaxheri imiton; Lideri krijon. Menaxheri pranon status quo; Lideri e sfidon at.

  Menaxheri sht ushtari i mir klasik; Lideri sht vetvetjaMenaxheri; LideriSokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD CTri shtjet kryesore t lidershipitDiagnosifkimi i situats dhe pasuesit(A shte sjellja specifike e lidershipit e nevojshme)II. Ofrimi i sjelljeve t nevojshme t lidershipit pr situatat dhe karakteristikat e pasuesveIII. Modifikimi i situats dhe /oseKarakteristikat e pasuesve1-12

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Sokol Krasniqi PhD Cshtjet aktuale n lidershipEtika dhe ndershmriaDiversitetZhvillimi i lidershipitUdhheqja e ndryshimeve n organizatLidership transformues1-13

  Sokol Krasniqi PhD C

 • Ju faleminderit pr vemendjesokolkrasniqi@gmail.comSokol Krasniqi PhD C

  Sokol Krasniqi PhD C

  Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006P.SH ngjarjet ne Libi apo Egjipt- Nese njerit nga komandanteve do ti kerkohej nga presidenti qe te hapet zjarre ne demostruesit si e vlersoni ju cka eshte gjeja e duhur dhe e drejt Prentice Hall 2006Raporte ditore apo mujore per performancen shitjet apo prodhimin ditorePrentice Hall 2006Prentice Hall 2006*Prentice Hall 2006