16424863 the great pyramid and the earth ii
TRANSCRIPT
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
1/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
THE GREAT PYRAMIDAND THE EARTH
(II)
Petko Nikolic Vidusa
Kitchener, Canada, 2010
1
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
2/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
That is why we said Let us get ready and build an altar - but notfor burnt offering or sacrifices. On the contrary, it is to be a witnessbetween us and you and the generations that follow...(Josh. 22, 26 -27)
The Great Pyramid and mysterious door-shadow on the southeastcorner
.
2
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
3/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
In that day there will be an altar to the Lord in the heart of Egypt,and a monument to the Lord at it's border. It will be a sign and
witness to the Lord Almighty in the land of Egypt.(Isa. 19, 19 - 20)The Lord has done this, and it is marvelous in our eyes.(Psal. 118,23)
The Great Pyramid as a Prophetical Monument: a lasting recordin stone which was only to be understood in the latter days of theworld.(Piazzi Smyth, Our Inheritance in the Great Pyramid).
These are the latter days of the world. The Great Pyramid has givenus its secrets and by doing so, is telling us the story from the Creationof the world to the end of the world. The Pyramid shows what has
been and what more is coming, when the time has been created andwhen it will stop to exist.
Peace (horizontal Square), Wisdom, Knowledge and Creativity(vertical Square)
WHO BUILT THE PYRAMIDS?
The Great Pyramid at Giza Egypt is the largest stone building everconstructed on Earth.
The Great Pyramid is located at the center of the land mass of Earth.
The architect(s) had advanced science and geography data and knewthe size and shape of the continents on a global scale. The basicdimensions of the Pyramid also include measurements of the size andshape of the Earth.
In the period 3000 - 2500 BC man did not have the tools orknowledge necessary to build the pyramids. Who built the pyramids?Aliens or men? The best answer is: aliens (angels) and men.
3
http://bp3.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SB9KtWdNtAI/AAAAAAAAAMA/L1z5b-FWWF4/s1600-h/Peace+(horizontal+square),+Knowledge,+Wisdom+and+Creativity+(vertical+square).png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
4/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Quartz occurs abundantly in many rocks, including granite.On a hardness scale (Moh's relative scale) of 1 to 10 (talc at 1, a pennyat 3, a knife at 5.5, glass at 6, and a diamond at 10) most granite israted between 6 and 7.
Because of the hardness of minerals that make up granite, it requiresdiamonds along with water to cut and polish granite. Has it ever beendemonstrated that copper or bronze can cut granite?Never! Why? Because that is impossible!The Kings Chamber (and the Coffer) is constructed of large blocks ofgranite.
Earth (hieroglyph)
4
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
5/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
.ORIGINAL ARCHITECTURAL DIMENSIONS
Socket: casing-stone in average corner-socket (The Pyramids andTemples of Gizeh by W. M. Flinders Petrie, Pl. XI)
Architectural dimension of the Gr. Pyramid's socket sides: 9131.5 in-ches.
F. Petrie: Socket Sides:
N.....................9129.8 inchesE......................9130.8 inchesS......................9123.9w.....................9119.2(The Pyramids and Temples of Gizeh by W. M. Flinders Petrie, p.38)
The original architectural size = 9131.05Petries measured size (eastern side) = 9130.8
5
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
6/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Difference between the original and measured size = 0.25 inches =0.635 cm = 6.35 mm.
PYRAMIDIST VS PYRAMIDOLOGISTS
............ .. ..
Figure 1 ................. .........Figure 2
What is the base? A base is foundation: lowest support of astructure. The Great Pyramid was built on the base of the ground'ssolid rock(red line, Figures 1-2).
What is the height? The vertical dimension of extension; distancefrom the base of something to the top! What is the real height of theGreat Pyramid? It is height above ground level of the base to the topof the Pyramid, vertical distance from the base of the pavement to thetop of the Pyramid.
Pyramidists*: the original base of the Great Pyramid casing on theplatform (pavement), is of these dimensions inches:
N.......................9069.4E.......................9067.7S.......................9069.5 = 23,036.53 cmW......................9068.6Mean................9068.8
6
http://bp1.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SDgqi3p8DgI/AAAAAAAAAR4/GmhwlQ51qto/s1600-h/great_pyramid_03_egyptarchive.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
7/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
F. Petrie: Socket Sides:
N......................9129.8E......................9130.8 = 23,192.232 cm
S......................9123.9W.....................9119.2(The Pyramids and
Temples of Gizeh by W. Flinders Petrie, p. 38,Pyramidologists**: original architectural dimension of the Gr. Pyra-mid's socket sides: 9131.5 inches = 23,192.867 cm.
------------------------------------------
*A pyramidist is an Egyptologist who specialises in the study of thepyramids of Egypt, a specialist on the Egyptian pyramids from thearcheological standpoint.
**Pyramidologist is a scientist who deals with the Great Pyramid'sscientific facts that correspond with the biblical truth.
.. TWO BASES OF THE PYRAMID
..........................................Figure 1
7
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
8/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Tangent = 1.273240621First base (red line, Figure 1) = 365.242 sacred cubits = 9131.05inches = 23,192.867cm = 231.92867 m
23,192.867 = 152.2920451cm = 2AB23,192.86 - 152.2920451 = 23,040.57495 cm = 230.4057495 m =length of the Second base (blue line, Figure 1).
152.2920451 : 2 = 76.1460226 cm = AB = 29.97874906 inches*76.1460226 x 1.273240621 = 96.9522091 = d = 38.17016106inches**
C = 304.5840906cm = 2 x 152.2920451
Figure 2
d = 96.9522091 : 2 = 48.47610449cm
C = 42.9608109 cm
4C = 171.8432436 cm
171.8432436 : 152.2920451 = 1.128379644
1.128379644 = 1.273240621171.8432436 x 152.2920451 = 26,170.359 cm = 412.1316379 sacredcubits = 10,303.29095 inches = 25 lengths of the King's Chamber.
Symbolism and facts:
8
http://bp0.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SHFzOyOK7UI/AAAAAAAAAZs/1SwPx2bLNYg/s1600-h/odnoskrugaikvadratate9oli5.png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
9/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Length of the First base in centimeters = 23,192.867 cmLength of the Second base in centimeters = 23,040.57495 cm
Difference between two bases = 152.2920451 cm
Length of the First base of the Great Pyramid = 365.242 sacred cubits= 365.242 days = 1 year
365.242 : 152.2920451 = 2.398299923
2.398299923 : 3.14159 = 0.76340322 days
152.2920451 x 0.76340322 = 116.2602377
116.2602377 x 3.14159 = 365.242
152.2920451 : 0.76340322 = 199.4909651
1 sacred cubit = 63.5 cm
199.4909651 : 63.5 = 3.14159 = Pi
1 inch = 2.54 cm
199.4909651 : 2.54 = 78.53975004
78.53975004 x 4 = 314.159 = 100Pi
These measurements and numbers can only be found if we use themetric system. The ancient Egyptians did not know of the metricsystem, which means that they were not the builders of the GreatPyramid. What do you think, who was the architect who was familiar
with the metric system during that ancient time?
-----------------------------* "Therefore, when reducing my observations, after the first winter, I
found that the casing on the North side (the only site of it then known)lay about 30 inches inside the line joining the sockets..." (F. Petrie,The Pyramids and Temples of Gizeh, p.37)
9
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
10/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
**"In computing the above quantities, I have used my finaldetermination of the socket levels below the pavement; these, with thefirst approximate results, and Inglis's figures, stand thus:
Accurate in 1882 ........Approx in 1881....... Inglis in 1865
N.E..... 28.5.......................... 28.7.................... 28.6S.E...... 39.9.inches.............. 39.9.................... 42.410S.W..... 23.0.......................... 22.9.................... 23.0N.W.... 32.8.......................... 32.6.................... 32.8 "
(F. Petrie, ibid. p. 40)
And in 1869, when the Royal Engineer surveyors (of GreatBritain), returning from the Sinai survey, went (according to orders) tothe Great Pyramid, and announced, through their colonel at home, thatthe mean length of side of its square base from socket to socket, was9130 British inches. (P. Smyth, Our Inheritance in the Great
Pyramid, London 1874, p. 32)AMAH ORSACRED CUBIT
Biblical amah orsacred cubit= 25 inches = 63.5cm
The renowned physicist Sir Isaac Newton postulated the length ofthe sacred cubit to be between 24.90 and 25.02 inches as distinctfrom the profane cubit of 20.63 inches that he believed was themeasurement employed by the Egyptians in construction of the GreatPyramid.
Newtons calculations are the subject of his De magnitudine cubitisacri. An English translation of that essay titled A DissertationUpon the Sacred Cubit of the Jews and the Cubit of Several Nations:in which, from the Dimensions of the Greatest Pyramid, as taken byMr. John Greaves, the ancient Cubit of Memphis is determined waspublished in the Miscellaneous Works of John Greaves, Professor ofAstronomy in the University of Oxford, ed. Thomas Birch, II(London,1737),405-433.
10
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
11/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Amah = sacred cubit
Amah = hamah = one of the three words for the Sun.
The distance from the Earth to the Sun = 149,597,870 km = 1Astronomical Unit (1 AU) = S-ERadius of the Sun (R) = 695,691.4306 kmTangent = 0.00465041
Length A-C = 1 sacred cubit = 63.5 cmEarth's equator (length) = 40,077.27418 kmEquator = circle = 360 = 21,600 minutes
40,077.27418 : 21,600 = 1.85542936 km1 (Equator) = 1.85542936 km
1 : 100.000 = 1cm on the particular drawing = 100.000 cm in therealty
A-C = 1 sacred cubit = 25 inches = 63.5cm
Circle Z (circumference) = 1.85542936 cm
Diameter of the Circle Z = 0.590602007 cm
Radius (R) of the Circle Z = 0.295301004 cm
11
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
12/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
0.295301004 : 2 = 0.147650502 cm = 1/100,000 of the G. Pyramid'sheight.0.295301004 : 63.5 = 0.00465041 = tangent
Sacred cubit was created from the Earth's and the Sun's measure-ments.
THE GREAT PYRAMID - EARTH = 1 : 43 200
Figure 1
1.A-B = 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches = 231.92867 m == 0.23192867 km
4A-B = Square D = 0.92771468 km:0.92771468 x 43 200 = 40,077.27418 km = Earth's equator
12
http://bp2.blogger.com/_nfy3XD-K75E/R_pifzirDrI/AAAAAAAAAGk/wFY7k4mZExY/s1600-h/image1kh2piramida.png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
13/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
2.H = 232.5204754 sacred cubits = 5813.011885 inches == 147.6505019 m:147.6505019 m x 43 200 = 6378.501681 km = Earth's equatorial ra-
dius.
3.H = radius of the Circle E = 147.6505019 mArea E = 68,488.7691m = Area C68,488.7691 = 261.7035902 m = one side of the Square C261.7035902 m x 43,200 = 11,305.59509 kmSide C of the Square B(Figure 2) = 11,305.59509 km
Area of the Square B = 12,7816,480.3 km = Area of the Circle ADiameter of the Circle A =12,757.00336km = equatorial diameter ofthe Earth.
Figure 2
4.One side of the Square C(Figure 1) = 261.7035902 m = radius of theCircle F
Area of the Circle F = 53,790.90805 m = Area of the Square D
53,790.90805 = 231.9286702 m = A-B
5.
13
http://bp0.blogger.com/_nfy3XD-K75E/R_p0dTirDtI/AAAAAAAAAG0/6vu0qvXf1gI/s1600-h/CA2XOHA7.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
14/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
11,305.59509 : 43,200 = 261.35901 m = 412.131638 sacred cubits =10,303.29095 inches = 25 lengths of the King's Chamber = 50 widthsof the King's Chamber.43,200 seconds = 12 hours
.WHEN THE TIME HAD FULLY COME
Astronomy: the precession of Earth's axis of rotation (generalprecession) = 50.291 seconds of arc per year or 1 degree every 71.6years. A complete precession cycle (360) = 25,765 years.
"And God said, Let there be lights in the firmament of the heaven togive light upon the earth, to divide between day and night, and letthem be for signs and for seasons and for days and for years."(Septuagint: Gen.1, 14)
Nativity of Jesus Christ = 25 December 4 BC
14
http://bp2.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SCjJQZefKuI/AAAAAAAAAQ8/I75OSLPIpyA/s1600-h/precessv.gif -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
15/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
From the end of the Creation to the 25 December 4 BC == 4278.983128 years.The Great Pyramid (base + height) = 597.7624754 sacred cubits:
59.77624754 = 3586.574852 minutes = 215,194.4911 seconds
59,77624754 : 4278.983128 = 0.013969732 = 0,83818392 arc mi-nutes = 50.2910352 seconds = general precession.
134278.983128 : 59.77624754 = 71.58333459 years for 1 of the preces-sion:
"But when the time had fully come, God sent his Son..."(Gal. 4, 4)
360 x 71.58333459 = 25,770 years = complete precession cycle..TIME = SPEED = LENGTH
Angle C-B - E: 26.3026897A-B = 365.242 sacred cubits (SC)C-D = 232.5204754 SCH-K= 206.065819 SC
Radius of the Circle: 116.2602377 SC
Volume of the Sphere (radius 116. 2602377SC): 6,582,363.505 SC,
Volume of the Gr. Pyramid: 10,339,543.67 SC
15
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
16/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
10,339,543.67 : 6,582,363.505 = 1.570795 ( 1/2 Pi )
The English have a measurement of length, which they callskein* =
= 109.728 meters.
If a man was walk one day, with his every step 1 sacred cubit (63.5cm) and with the speed of two steps in a second (2 sacred cubits or127cm), in 24 hours he would travel 109.728 km (1000 skeins). Forone year of 365.242 days, he would travel around the planet Earth.That is, he would travel the length of the Equator = 40,077.27418km.
The original ancient base-breadth was 760.9208333 feet = 9131.05
inches = 23,192.867 centimeters = 365.242 sacred cubits.One side of the Great Pyramid's base is 23,192.867 cm long. Two
sides together have 46,385.734 cm: this is the length of speed of
Earth's turning on the Equator in one second. For the amount oftime of one minute one point on the Equator moves by2,783,144.04 cm or 27.8314404 km. For one hour this is the lengthof 1669.886424km. For the amount of 24 hours this is 40,077.27418km. This is, according to the Great Pyramid, the length of Earth'sEquator.
The height of the Great Pyramid is 14,765.05019 cm.
If a certain object was to travel on with a speed of 14,765.05019 cmin a second, it would travel a distance of 53,154,180.68 cm in one ho-ur. For the amount of time of one day this distance would be12,757.00336 km. This, according to the Great Pyramid, is the lengthof Earth's Equator.
14,765.05019 x 3.14159 = 46,385.734cm = two sides of the Pyra-mids base.
16
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
17/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
....
.ALMIGHTY GOD ASKING
The Moon is 0.273 times that of the Earth's size.
1 on the surface of the perfect Earth's sphere = 111 km
Circle = 360 = 39,960 km = Earth's perfect circle = Circle E
Radius of the Circle E = 6359.836898 km
Area of the Circle E = 127,069,541.2 km = area of the Square A
ES = side of the Square E = 11,272.51264 km.
The sides of the Great Pyramid rise at an angle of 51.85399754 =
Tangent = 1.273240621.
17
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
18/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
11,272.51264 x 1.273240621 = 14,352.62099 km = BS = side of theSquare B
Radius of the Circle E = 6359.836898 km
Area of the Square B = area of the Circle D
Radius of the Square D = 8097.602681 km
Radius of the Earth's perfect circle = 6359.836898 km
8097.602681 : 1.273240621 = 6359.836898 km
8097.602681 - 6359.836898 = 1737.765783km = radius of the Moon'sperfect circle = radius of the Circle M1737.765783 : 6359.836898 = 0.273240621The Moon is 0.273240621 times that of the Earth's size.
Almighty God asking:
"Who is this hides counsel from me, and confines words in his he-arth, and thinks to conceal them from me?
Gird thy loins like a man; and I will ask thee, and do thou answerme. Where wast thou when I founded the earth? Tell me now, if thouhast knowledge, who set measures of it, if thou knowest, or who
stretched a line upon it? On what are its rings fastened, and who is hethat laid the corner-stone upon it? When the stars were made, all my angels praised me with a loudvoi-ce."(Job, 38, 2-7)
18
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
19/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
THE WORD "PYRAMID"
What is the meaning of the word pyramid. What does the word
and term mean?The word Copt or Coptic simply means Egyptian. The word Copt
or Coptic refers to the Christian population of Egypt. The Copticpeople are the descendants of the ancient Egyptians. The Coptic wordpyrmet (pyr-met) meaning division of ten, tenth part: pyramid =division of ten
...
. THE GREAT PYRAMID - GREENWICH
From the Great Pyramid to Prime Meridian of the world
The Great Pyramid = 31.13513514 east from the Prime Meridian
19
http://bp2.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SD9JFXp8DoI/AAAAAAAAAUo/GkyJbJRdhcY/s1600-h/Piramida+i+grinic.jpghttp://bp2.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SJD5F41lbOI/AAAAAAAAAfI/djgFRPZ9QjY/s1600-h/khufupyramid.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
20/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
1 on the surface of the perfect Earth's sphere = 111 km
31.13513514 = 3456 km (distance between the two blue lines).
a) Base of the Pyramid = 365.242 sacred cubits = 231.92867 meters
b) Coptic word for Pyramid is pyrmet = tenth part
231.92867 : 10 = 23.192867
3456 x 23.192867 = 80,154.54835
80,154.54835 : 2 = 40,077.27418 km = length of the Earth's Equator
in kilometers.c) The sides of the Great Pyramid rise at an angle of 51.85399754(tangent 51.85399754 = 1.273240621):
3456 : 1.273240621 = 2714.33358 km
Pi = 3.14159
If a certain object was to travel with a speed of 3.14159 dekametersin a second, for 24 hours (1 day) it would travel a distance of2714.33358 km.
EARTH'S SATELLITE MAP
..Figure 1: Earth's satellite map....Figure 2: Pyramid and the Earth
Earth's Equator = 40,077.27418 km.
Equatorial diameter = 12,757.00336 km
20
http://bp2.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SECisHp8DqI/AAAAAAAAAU4/AYJ9h_2CiaY/s1600-h/equatorys3.jpghttp://bp3.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SECi3Xp8DrI/AAAAAAAAAVA/_0HxMUkdKmA/s1600-h/vansantmr6.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
21/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Pyramid's angle: 51.85399754 (tangent = 1.273240621)
12,757.00336 : 1.273240621 = 10,019.31854km = 1/2 of the Pyra-
mid's base or 1/4 of the Equator(Figure 2)...
.
GOD'S MEASUREMENTS
21
http://bp2.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SEMAdXp8DuI/AAAAAAAAAVY/HTkaVIT_doQ/s1600-h/image1mo8.png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
22/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Mean Earth-Sun distance = 149,597,870 km (1 Astronomical unit 1AU) = radius of the Earth's orbit around the Sun = E-S.
Diameter of the Earth's orbit = 299,195,740 km = 2-4
Diameter of the Sun = 1,392,000 kmEarth's diameter = 12,757.00336 km
1,392,000 : 12,757.00336 = 109,1165347
1 year = 365.242 days
365.242 : 109.1165347 = 3.347265389
Mean Earth's orbit around the Sun = 939,950,344.8 km = Z939,950,344.8 : 3.347265389 = 280,811,419.3 km
280,811,419.3 km/109.1165347 days = 2,573,500.158 km/day == 107,229.1733 km/hour = 1787.152888 km/minute = 29.78588146km/sec = Earth's speed around the Sun....1 AU = 149,597,870 km
Height of the Great Pyramid = 5813.011885 (inches)Tangent 51.85399754 () = 1.273240621
If a certain object was to travel with a speed of 29.78588146 km/s,for 58.13011885 days it would travel a distance of 149,597,870 km == 1 AU = E-S = S-2 = S-1 = S-3
If a certain object was to travel with a speed of 29.78588146
km/sec., for 116.2602377 days it would travel a distance of299,195,740km = diameter of the Earth's orbit around the Sun = 2-4 =1-3
116.2602377 x 3.14159 = 365.242 days = 1 year
Earth's orbit = 939,950,344.8 kmEarth's equatorial diameter = 12,757.00336 km
22
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
23/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
939,950,344.8 : 12,757.00336 = 73,681.12387 km
1 year = 365.242 days
73,681.12387 : 365.242 = 201.732341km
Height of the Great Pyramid = 0.1476505019km
201.732341 x 0.1476505019 = 29.7858814km = Earth's speed aroundthe Sun (in one second).
939,950,344.8 : 4 = 234,987,586.2 = A-B = 1-2 = 2-3 = 3-4 = 4-1 =
= four Earth's seasons.
..NOAH'S ARK
God said to Noah:
So make yourself an ark of cypress wood; make rooms in it andcoat it with pitch inside and out. This is how you are to build it: theark is to be 300 cubits long, 50 cubits wide and 30 cubits high. Makea roof for it and finish the ark to within 1 cubit of the top.(Gen.6,1416)
The volume of these measurements with the roof part of the Ark is
23
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
24/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
7,148,437,500 cubic inches = 117,141,987.5 liters. Specific gravity ofcypress wood* is 0.51 g/cm3:
117,141,987.5 x 0.51 = 59,742,413.6 kg
Earth weights 59,742,413,600,000,000,000,000,000,000 kg
According to the Great Pyramid the mean size of Earth is40,017.93119 km, and its mean volume gives 1,082,215,220,000 km.
With the weight of Earth which Noahs ark shows, and according tothe mean size of the Earth, we get the specific weight of the Earth tobe 5.520381944 g /cm.
--------------------------* "Greek word for cypress, kuparisson, and the resemblance of thisword's base, kupar, to the Hebrew wordgophar."
Greek word: Latin word: Cupressus Greek:KLatin: CupressusHebrew: ?Morphology:
a) Greek: Kamelb) Latin: Camelc) Hebrew: Gamel
d) Greek: Kupare) Latin: Cuparf) Hebrew: Gupar(Gophar)
Hebrew: P = F(PH) = gupar = guphar (gophar) = gpr = gfr = rpg = rfg
=
METROLOGY
Earth's equator = 40,077.27418 km = 4,007,727,418 cm =63,113,817.61 sacred cubits.
24
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
25/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Greenwich Meridian - Great Pyramid = 3456 km = 345,600,000 cm =5,442,519.685 sacred cubits.63,113,817.61 : 5,442,519.685 = 11.5964335 sacred cubits
If a certain object was to travel with a speed of 11.5964335 sacred
cubits in one second, for 24 hours it would travel a distance of1,001,931.855 sacred cubits. For the amount of time of one year(365.242 days) this distance would be 365,947,594.4 sacred cubits:
365,947,594.4 : 63,113,817.61 = 5.79821675 sacred cubits
Greenwich Meridian - Great Pyramid = 3456 km = 345,600,000 cm == 5,442,519.685 sacred cubits:
5,442,519.685 x 5.79821675 = 31,556,908.8 sacred cubits == 20,038.63709 km = 1/2 of the Earths Equator.
Symbolism: 365.242 days = 365.242 centimeters..
365.242 cm x 2 = 730.484000 cm
If a certain object was to travel with a speed of 730.4840001cm inone second, for 24 hours it would travel a distance of 63,113,817.61
cm:
Earth's equator = 4,007,727,418 cm
4,007,727,418 : 63,113,817.61 = 63.5 cm = 1 sacred cubit.
If a certain object was to travel with a speed of 63.5 cm in one sec-ond, for 24 hours it would travel a distance of 54.864 km. For theamount of time of one year (365.242 days) this distance would be
20,038.63709 km = 1/2 of the Earth's equator.
1 sacred cubit = 25 inches = 2.083333333 feet = 63.5 cm = 0.5 second
The English and Greek Foot (1 ft) defined from the Equator of theEarth as one 360,000th part of a day (angular movement of the Sun ina day) = 0.24 second.
25
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
26/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
1 sacred cubit = 172,800th part of a day (angular movement of theSun in a day) = 0.5 second...
..
THE YEARS OF ADAM"
And God formed the man of dust of the earth..."(Gen.2,7)
Symbolism: Adam = earth (Earth)
"And the days of Adam, which he lived were 930 years, and he died."(Gen.4,5)
The sides of the Great Pyramid rise at an angle of 51.85399754Tangent 51.85399754 = 1.273240621.
.930 : 1.273240621 = 730.4196745 years = 2 x 365.2098373 years
1 year = 365.242 days
Symbolism: 1 day = 1 year
365.242 years:
26
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
27/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
365.242 x 1.273240621 = 730.484 (two sides of the Great Pyramid =730.484 sacred cubits).
730.484 x 1.273240621 = 930.0819018 years = 930 years and 30 days
....DOT AND THE GREAT PYRAMID
D = dot = Circle DCircle D (circumference) = 1= whole, one unit, first
1 : 3.14159 = 0.318310155 = d0.318310155 x 2 = 0.63662031 = tangent of 32.48165854 = angle ofascend of the King's Chamber north "air channel".
0.318310155 x 4 = 1.273240621 = tangent of 51.85399754 = angle of
rise of the Great Pyramid.
a = 0.2820949111.273240621 = 1.128379644 = 4a = Square E
1.128379644 years = 412.1316378 days = length of the King'sChamber (in inches):
1.128379644 x 0.282094911 = 0.318310155 = d
1 year = 365.242 days:
365.242 x 0.282094911 = 103.0329091 days = days from January 1 -April 14 = 1/4 of the King's Chamber length (in inches).
27
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
28/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
3.14159 = 1.772453102
1.772453102 x 2 = 3.544906205
3.544906205 x 0.28209491 = 1.
.
ANGLE OF THE ASCENDING PASSAGE
The arrows show the Earth's axis-movement (the stars move in theopposite way)
28
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
29/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
GP = Position of the Great Pyramid (30 N)GP-NCP = 30 (NCP = North Celestial Pole is up from the horizonexactly an angle equal to your latitude).
EP = Ecliptic PoleEP-NCP = 23.4461943GP = Position of the Great Pyramid
Horizon-GP-EP () = 26.3026897 = angle of the Great Pyramid'sAscending passage.
The Ecliptic Pole (EP) is the point on the celestial sphere where the
sphere meets the imaginary line perpendicular to the ecliptic plane,the path the Earth travels on its orbit around the Sun. The NorthEcliptic Pole is in the constellation Draco.
Precession of the Equinoxes: the positions of the poles and equatoron Earth do not change, only the orientation of the Earth against thefixed stars.
90 - 26.3026897 = 63.6973103 = the angle of the Ascendingpassage doesn't point to the star Thuban: Thuban (Alpha Draconis)DEC (declination) = +64.37583333
Biblical chronology: 2626 BC = Great Flood (Noah's Flood).
29
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
30/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
2000 AD: North Celestial Pole and Thuban (Alpha Draconis)
NCP-Thuban = 90 - 64.37583333 (2000 AD) = 25.62416667
Conclusion:angle of the Ascending passage = 26.3026897= theangle of the Ascending passage doesn't point to the star Thuban.
The rate of general precession is 50.291 arc seconds per year:231,753 : 50.291 = 4608.240043 years4608.240043 - 2000 AD = 2608 BC = Thuban was the polar star.
ASCENDING PASSAGE AND THE EARTH
North Celestial Pole (NCP)= 90Angle of the Ascending passage = 26.3026897 =
90 - 26.3026897 = 63.6973103 = the angle of the Ascendingpassage doesn't point to the star Thuban.
Thuban (Alpha Draconis) declination (DEC) = +64.37583333
30
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
31/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
90- 64.37583333 = 25.6241666790 - 26.3026897 = 63.6973103 = the angle of the Ascending
passage doesn't point to the star Thuban.
The Ascending passage (Descending passage) of the Great Pyramidis perfectly aligned with the center of the Ecliptic Pole (EP).
Angle of the Ascending passage = 26.3026897Tangent 26.3026897 = 0.494289195Cosine = 0.896465629Sine 26.3026897 = 0.443113275
31
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
32/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 1
Earth(Figure 1):
Equatorial radius = 6378.50168 km = d/2Area of the Circle A = 127,816,488.4 km = area of the Square B
C = 11,305.59509km
6378.50168 x 0.443113275 = 2826.398773 km
2826.398773 x 4 = 11,305.59509 km = C(Figure 1)
The Great Pyramids Antechamber: length = 116.2602377 inches
116.2602377 x 0.443113275 = 51.51645468 inches51.51645468 x 4 = 206.0658187 inches = width of the King's Cham-ber.
The Great Pyramid: height = 14,765.05019 cm
14,765.05019 x 0.443113275 = 6542.589745 cm
If a certain object was to travel with a speed of 6542.589745cm inone second, for 24 hours it would travel a distance of 5652.79754km:5652.79754 x 2 = 11,305.59508 km = C (Figure 1).
32
http://bp0.blogger.com/_nfy3XD-K75E/R_p0dTirDtI/AAAAAAAAAG0/6vu0qvXf1gI/s1600-h/CA2XOHA7.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
33/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 2
The Great Pyramid:
Slope angle = 51.85399754Tangent 51.85399754 = 1.273240621
1.273240621 x 0.443113275 = 0.564189821 units = C (Figure 3).
d = 0.636620309 = tangent of the angle of King's Chamber Northair channel = 1.273240619/2.
.THE WISDOM FROM THE SKY
North Celestial Pole (NCP)= 90Angle of the Ascending passage = 26.3026897 = 90 - 26.3026897 = 63.6973103
The Ascending passage (Descending passage) of the Great Pyramidis perfectly aligned with the center of the Ecliptic Pole (EP).
26.3026897:tangent = 0.494289195sine = 0.443113275cosine = 0.896465629
33
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
34/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 1
C(Figure 2) = 6378.50168 km = Earth's equatorial radiusArea of the square B = area of the circle ARadius of the circle A = 3592.78988 km
3592.78988 : 0.896465629 = 4007.727418 (Earth's equator =
= 40,077.27418 km).Length of the King's Chamber = 412.1316378 inches
Figure 2
412.1316378 x 0.443113275 = 182.621 inches = 50th part of the Gre-at Pyramid's base.
34
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
35/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
If a certain object was to travel with a speed of 182.621 inches inone second, for 24 hours it would travel a distance of 157,745.4 in-ches = 400.7727418km = 100th part of the Earth's equator.
..GEOMETRY AND THE ASCENDING PASSAGE
Figure 1
Angle of the Ascending passage = 26.3026897 = =BE-EPEP = to Ecliptic Pole
= 63.6973103
tan = 0.494289195sin = 0.443113275cos = 0.896465629Height of the Great Pyramid = 147.6505019 m = ED
147.6505019 x 0.443113275 = 65.42589745 m = EL (Figure 1) = C(Figure 2)
Figure 2
35
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
36/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Area of the Square B = Area of the Circle ADiameter (d) of the Circle A = 73.82525085 m = 147.6505019/2..
. TRANSFORMATION OF THE GEOMETRY
The Great Pyramid:
A-B = 231.92867 mH = 147.6505019 m
Area ABCA = 17,122.19227 m = area of the Square B = area of theCircle ASide C (Square B) = 130.851795 m
Diameterd (Circle A) = 147.6505019 m = 0.1476505019km = H
Circle A (circumference) = 0.46385.734 km
1 day = 24 hours = 1440 minutes = 86,400 seconds0.1476505019 x 86,400 = 12,757.00336 km = length of the Earth'sequatorial diameter.
0.46385734 x 86,400 = 40,077.27418 km = length of the Earth'sequator..
36
http://bp0.blogger.com/_nfy3XD-K75E/SItS7OuvtwI/AAAAAAAAAeQ/jVfkSraR3DM/s1600-h/pir-krug.png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
37/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
.THE PYRAMID'S TENTH PART
Figure 1
Figure 2
Dimensions in inches (Figure 2):
EA = 913.105 = BFAB = 7304.84 = DC
AD = 1162.062377 inches = BC = 36th row from the natural rock
base (35th row from the pavement) = spot A5 (Figure 1) = DC course.
AB + BF = 1826.21 inches = 4638.5734 cm = 1/10 of the equatorialEarth's speed around own axis (in one second).
AB = 7304.84 inches = 0.185542936 km = 1/10 of the one minute oflatitude on the Earth's equator.
37
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
38/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Circle S (circumference) = 22,948.8123 inches = 0.5828998323 km
If a certain object was to travel with a speed of 0.5828998323
km/sec., for 24 hours it would travel a distance of 50,362.54551 km.
Earth's equator = 40,077.27418 km
50,362.54551 : 40, 077.27418 = 1.256636 km = 12.56636 dkm(dekameters) = 4Pi (4 x 3.14159)
CD course-thickness = 50 inches
Height of the Great Pyramid = 5813.011885 inches:
5813.011885 : 50 = 116.2602377 inches = length of the Antechamber= 1/10 of the AD (BC) height...THE EARTH'S FOUNDATION
Number Pi = 3.14159
Circumference of the Circle C = 3.14159
Diameter of the Circle C (d) = 1
38
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
39/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Height of the Great Pyramid = 147.6505019 m
Base of the Great Pyramid = 231.92867 m
Two sides of the Pyramid's base = 463.85734 m
1 : 147.6505019 = 0.00677275
0.00677275 x 463.85735 = 3.14159 = C
..
.GET WISDOM, GET UDERSTANDING
Height of the Great Pyramid = 147.6505019 m
Base of the Great Pyramid = 231.92867 m
Two sides of the Pyramid's base = 463.85734m (at the equator, theEarth rotates at a speed of 0.46385734km/s).
The Great Pyramid's angle of ascend () = 51.85399754Tangent of 51.85399754 = 1.273240621
North "air-channel" of the King's Chamber (ascend) = 32.48165854
Tangent of 32.48165854 = 0.63662031 = 1.273240621/2
39
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
40/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
(1 : 231.92867 ) x 147.6505019 = 0.63662031
CKD = d = 1
C = 3.14159 = Pi
1 : 0.63662031 = 1.570795 = Pi/2
0.63662031 : 147.605019 = 0.00431167
0.00431167 x 231.92867 = 1...THE TEMPLE OF THE RESURRECTION
Figure 1, The Great Pyramid and Temple (model)
On the east side of the Great Pyramid is the Temple of metrologywith its basalt base, a rectangular building measuring about 171 feetfrom north to south and about 132 feet from east to west. Patches ofthe black basalt paved courtyard remain along with the sockets whichheld huge fifty granite pillars that formed a colonnade around thecourtyard. From the Temple a causeway leads off in a straight line atan angle 14 North of due East:
40
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
41/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 2, The Temple of the Resurrection
Basalt base (pavement):
When basaltic lava cools, it shrinks. In thick sheets of basaltic lava,this shrinking can produce shrinkage cracks that often occur in ahexagonal pattern and create hexagonal columns of rock, a processknown as columnar jointing:
Figure 3, Basalt hexagonal patterns, Devils Postpile NationalMonument, California
Temple = 50 pillars (Figure 2)Base of the Great Pyramid (four sides) = 927.71468 meters:927.71468 : 50 = 18.5542936m = 1/100 of one minute (1') ofLongitude.
Angle of the Temple's causeway = 14Tangent 14 = 0.249328002
41
http://1.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SK7cREik5QI/AAAAAAAAAmA/B_FbjZNufyA/s1600-h/haksagon.pnghttp://1.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SK7RuPIoKuI/AAAAAAAAAl4/dgEIjItTypw/s1600-h/basalt.bmphttp://3.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SK8njakUM2I/AAAAAAAAAmg/n-sHwupCM1s/s1600-h/pyramidtemple1.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
42/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
(927.71468 : 2) : 0.249328002 = 1860.430181 m1860.430181 : 4 = 465.1075454 = AB(Figure 5)
Hexagon = 6 triangles1 triangle = 3 sides6 triangles = 18 sides465.1075454 : 18 = 25.83930808 = r = radius of the Circle A(Figure3).
Figure 4
Figure 5:
Radius of the Circle A = 25.83930808 mArea of the Circle A = 2097.544899 m = area of the Square B =
45.79896176 = 52.12661939 x 40.23941939 m = 171.0190925 x132.0190925 feet = dimensions of the Temple of metrology.
= causeway's angle = 14AB = 465.1075454 m
BC = 115.964335 m = 1/2 of the Pyramid's base = position of theTemple = C
42
http://2.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SK7firj_EPI/AAAAAAAAAmI/Jb9we97RHes/s1600-h/odnoskrugaikvadratate9oli5.png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
43/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 5, April 27: ephemeris of the Sun +14
April 26-28th*: ephemeris of the Sun = +14
Gregorian calendar: April 27th = 116.2602377th day of a year == diameter of a year:
Figure 6, Diameter of the circleA = 116.2602377 days
Figure 6:
Circle A (circumference) = 365.242 days = 1 yearDiameter (d) of the Circle A = 116.2602377 daysArea of the Circle A = area of the Circle BEvery side of the Square B = 103.0329095 days
43
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
44/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
April 27 of the Gregorian calendar is April 14 of the Julian calendar= 103.0329095th day of a year.
Figure 7, Diameter of the circle 103.0329095 days
Figure 7: d = 103.0329095 days (area of the Circle = area of theSquare).
AB = 91.3105 days = BC = CD = DA = four Earths seasons
Figure 8
Figure 8:
Radius (r) of the Circle B = 103.0329095 days (1/2 of the King'sChamber width = 103.0329095 inches).
44
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
45/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Area of the circle B = 33,350.42967 days = area of the Square AOne side of the Square A = 182.621 "days" = 1/2 of a year
Angle = 32.48165854 = north "air-channel" of the King's Chamber(ascend). Tangent 32.48165854 = 0.63662031
103.0329095 x 0.63662031 = 65.59284278 days = radius of theCircle C:
(2 x 65.59284278) x 3.14159 = 412.131638 days = circumference ofthe Circle C = length of the King's Chamber (in inches).
412.131638 days = 1.128379644 years:
1.128379644 = 1.273240621 = tangent of the Pyramids angle of rise.
Circle C (area) = 13,516.44286 "days" = area of the square A1.
One side of the Square A1 = 116.2602377 days
Year 31 AD (Julian calendar):
April 13: Great and Holy Friday
April 14: Great and Holy Saturday, the day when was the Lord JesusChrist lead out Adam, Eve and other righteousness from the Hell intoHeavenly Kingdom.
April 15: Resurrection of the Lord Jesus Christ.
Earth's equatorial diameter = 12.757.00336 (km)
(12.757.00336 : 10) - 465.1075454 = 810.5927906 = length of theCauseway (in meters): the total length of the causeway from the eastface of the Great Pyramid to the site of the lower temple is not lessthan 810m.
45
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
46/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
The basalt pavement is a magnificent work, which covered morethan a third of an acre. The blocks of basalt are all sawn and fittedtogether; they are laid upon a bed of limestone*..." (F. Petrie, The
Pyramids and Temples of Gizeh, p.46)
Hot molten basalt lava in the Temple of metrology was placed onthe limestone surface. When this lava cooled down it was cut intoblocks.
Are there any egiptologysts, arheologists or architects who will ex-plain all these methods of construction? No, they are quiet and mutebecause they do not have the answer. When all of them are silentnobody else will even start to think about all this.
THE GREAT PYRAMID: TEMPLE OF KNOWLEDGE
The Great Pyramid and the obliquity of the ecliptic
Pi = 3.1415910Pi = 31.4159 = one side of the Square F
Area of the Square F = 986.9587728 m = area of the Circle ERadius (r) of the Circle E = 17.72453102 m
Diameter of the Circle E = 35.44906205m = AB
46
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
47/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Base of the Great Pyramid = 231.92867 m = BC
1/2 of the Pyramid's base =115.964335 m = CD
BC + AB = 267.3777321m
115.964335 : 267.3777321 = 0.433709771 = tangent of 23.44684885= = obliquity of the ecliptic.
King's Chamber:length = 412.1316378 (inches)width = 206.0658189 (inches)
AB = 35.4490625 m:
412.1316378 : 35.4490625 = 11.62602362 (x 31.4159 =365.2419953)
206.0658189 : 35.4490625 = 5.813011808 (the Pyramid's height == 5813.011885 inches).
AB = 35.4490625 m = 1395.632382 inches:
412.1316378 : 1395.632382 = 0.295300999 = 2 x 0.147650499 (theGreat Pyramid's height = 0.1476505019 km).
206.0658189 : 1395.632382 = 0.14765050499
AB = 35.4490625m = 55.82529528 sacred cubits:
412.1316378 : 55.82529528 = 7.382524996 = 14.76504999 : 2
47
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
48/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
THE LORD HAS DONE THIS
Measurements:
NumberPi = 3.14159Diameter of the Sun = 1,392,000 (km)Radius of the Sun = 696,000 (km)
Base of the Great Pyramid = 231.92867 (m)Height of the Great Pyramid = 147.6505019 (m)
(1,392,000 : 3.14159) : 147.6505019 = 3000.922653
3000.922653 x 231.92867 = 696,000If a diameter of a certain circle is divided by the number Pi and by
the height of the Pyramid and then the result multiplied by the lengthof the Pyramids base, we will receive the radius of that same circle.
..THE NUMBERS OF THE COFFER
First part
Outside of Coffer (measurements in inches):
length = 89.65157346breadth = 38.55135205height = 41.23149865
48
http://2.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SNj4vbKKOrI/AAAAAAAAA00/dYo32umd-mI/s1600-h/sarcophagus+2.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
49/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Volume = 14,2503.8674 cub. inches = 2335.221682 liters
Volume of the inner section = 142,503.8674/2 = 71,251.93368 cub.inches = 1167.610841 liters
1 year = 365.242 days
1167.610841 : 365.242 = 3.196814279
3.196814279 : 10 = 0.3196814279
1 day = 24 hours = 1440 minutes = 86,400 seconds:
0.3196814279 x 86,400 = 27,620.47537Equator of the Earth = 40,077.27418(km):
40,077.27418 : 27,620.47537 = 1.450998712
Breadth of the Coffer = 38.55135204 (inches):
38.5513502 : 1.450998712 = 26.56883833 inches = inside breadth ofthe Coffer.
Second part
The Great Pyramid (height) = 147.6505019 m
1 year = 365.242 days
147.6405019 : 365.242 = 0.404253897
1 day = 86,400 seconds:
0.404253897 x 86,400 = 34,927.53671
Equator of the Earth = 40,077.27418 (km)
49
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
50/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
40,077.27418 : 34,927.53671 = 1.147440614
Length of the Coffer = 89.65157346 (inches):
89.65157346 : 1.147440614 = 78.13177638 inches = inside length ofthe Coffer.
Third part
1 year = 365.242 days
365.242 : 1.147440614 = 318.3101553
318.3101553 : 250 = 1.273240621 = tangent of the Pyramids angle.
C = 318.3101553d = 359.1746996A = 1128.379645
1.273240621 = 1.128379644
Kings Chamber (length) = 412.1316378 (inches)412.1316378 : 1128.379645 = 0.356242 = 365.242/1000
Circle (circumference) = 2rPi
50
http://1.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SNj6JVY5VII/AAAAAAAAA08/zaqHD4byYeQ/s1600-h/odnoskrugaikvadratate9oli5.png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
51/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
(2 x 1128.379645) x 3.14159 = 7089.812409
412.1316378 : 7089.812409 = 0.05813011883 (height of the GreatPyramid = 5813.011885 inches)
Fourth part
Coffers inner volume = 1167.610841 liters
1167.610841 : 1.147440614 = 1017.578449
1017.578449 : 1000 = 0.1017578449
0.1017578449 x 86,400 = 8791.877794
8791.877794 x 3.14159 = 27,620.47537 (see First part)
Fifth part
Volume of the inner section of the Coffer = 1167.610841 liters =71,251.93368 cub. inches.
The Coffer:
inside length = 78.13177638 inchesinside breadth = 26.56883833 inches
(71,251.93368 : 78.13177838) : 26.56883833 = 34.32388121 inches =
inside depth of the Coffer.
Sixth part
Outer length = 89.65157346 inchesInner length = 78.13177638 inches
51
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
52/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
89.65157346 : 78.13177638 = 1.147440614
Outer breadth = 38.5513502 inchesInner breadth = 26.56883833 inches
38.5513502 : 26.56883833 = 1.450998712
Outer height = 41.23149865 inchesInner depth = 34.32388121 inches
41.23149865 : 34.32388121 = 1.201248146(1.201248146 x 1.147440614) x 1.450998712 = 22 : 1.273240621 = 1.570795 = Pi/2
.
SYMBIOSIS OF THE NUMBERS
Figure 1
Base AB= 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches = 231.92867meters.
Height CD = 232.5204754 sacred cubits = 5813.011885 inches =147.6505019 meters = diameter of the Circle S
Pyramid's angle (ascent) = 51.85399754Tangent 51.85399754 = 1.273240621
52
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
53/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Circumference of the Circle S = 463.8573402 meters = speed of theEarth's rotation around the own axis (in a second).
Area of the Circle S = 17,122.19227 m = Area of the Square R
EF = 130.8517951 meters = FG = GH = HE
147.6505019 : 130.8517951 = 1.1283796431.128379643 x 1.128379643 = 1.273240621 = tangent of the Pyra-mid's angle.
1 year = 365.242 days1.128379643 years = 412.1316378 days = length of the King's Cham-ber (in inches).
412.1316378 : 2 = 206.0658189 days = 4C(Figure 2) = width of theKing's Chamber (in inches)
C = 51.51645473 days
Figure 2
53
http://3.bp.blogspot.com/_LroyN2Yff4M/SOUVWyvQB4I/AAAAAAAAA8w/GqVAmmHEWl4/s1600-h/krugikvadratip9.jpghttp://3.bp.blogspot.com/_LroyN2Yff4M/SOUIflodG0I/AAAAAAAAA8g/Vam4FXoufL4/s1600-h/krugikvadratip9.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
54/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 3
1 year = 365.242 days
365.242 : 51.51645473 = 7.089812409 days = circumference of theCircle A(Figure 3)
7.089812409 : 3.14159 = 2.256759287 days = diameter of the CircleA(Figure 3)
Radius of the Circle A = 1.128379644 days
Area of the Circle A = 4 = Area of the Square BOne side of the Square B = 2..RULER AND COMPASS
54
http://1.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SSmNQFJtiBI/AAAAAAAAA7U/-ZfdL3AW-ow/s1600-h/lenjir.gif -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
55/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
= 26.3026897 = angle of the Great Pyramids passages.Tangent = 0.494289195Sine = 0.443113275
= 51.85399754 = the Great Pyramids angle.Tangent = 1.273240621Sine = 0.786439353
= 32.48165854 = angle of the north air channel of the KingsChamber.Tangent = 0.63662031 = 1.273240621/2
= 38.14600246Tangent = 0.7853975 = Pi/4 = 48.4517858Tangent = 1.128379644 = = 1.273240621
= 41.5482142Tangent = 0.886226551 = 0.7853975 = Pi/4
HP = 0.443113275 = sinus 26.3026897
CB = 0.564189822 = radius of the Circle K= r
0.443113275 : 0.564189822 = 0.7853975 = Pi/4
CD = 0.5 = a/2 (a = one side of the square)
Constant for the squaring the circle: (omega) = 1.128379644
r = a/2 x tan = 0.5 x 1.128379644
a/2 = r/tan = r/1.128379644
55
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
56/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
.PERFECTION OF THE GEOMETRY
= 32.48165854 = angle of the north "air" channel of the King'sChamber(Figure 1, pg. 63).
Tangent 32.48165854 = 0.63662031 = 1.273240621/2 = 51.85399754 = The Great Pyramid's angleTangent 51.85399754 = 1.273240621Sine 51.85399754 = 0.786439353AB = diameter of the Circle K= 1.128379644 = 1.273240621
1.273240621 years = 412.1316378 days = length of the King'sChamber (in inches)
GF = 1/2 GI = 0.5
0.5 : 1.128379644 = 0.443113275
0.5 x 1.1283279644 = 0.564189822 = Radius CB
0.564189822 : 0.443113275 = 1.273240621
56
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
57/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
3.14159 = 1.772453102
= angle of the Pyramid's passages = 26.3026897
Sine 26.3026897= 0.443113275
1.772453102 : 0.443113275 = 4
4 : 3.14159 = 1.27324062
1,772453102 : 1.273240621 = 1.392080234..1.392080234 : 3.14159 = 0.443113275
.
57
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
58/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 1
James Fergusson, in his great work, the History of Architecture,describes the Great Pyramid as "the most perfect and giganticspecimen of masonry that the world has yet sin." (James Fergusson,
History of Architecture).
..
58
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
59/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
THE HARMONIC NUMBERS OF CREATIONCircle = 360
Length of the Earth's equator = 40,077.27418 km
Equatorial diameter of the Earth = 12,757.00336 km
Esoteric code number = 4320
Code numbers of the Solomon's Temple (in cubits):120 (Portal's height)
60 (length of the Temple) 30 (height of the Temple) 20 (width of the Temple)
Height of the Great Pyramid = 147.6505019 = 0.1476505019 km
2 x 0.1476505019 = 0.2953010038km
Number Pi = 3.14159
1 meter (m) = 10 decimeters (dcm)
Code measurement = 3.14159dcm (decimeter)
3.14159 x 120 x60 x 30 x 20 = 13,571,668.8 dcm = 1357,166.88 m =1357.16688 km
1357.16688 : 4320 = 0.314159
In order to travel the distance of 1357.16688 km in one day (24hours), a certain object would have to travel at a speed of 15.70795
m/sec. = 5Pi
40,077.27418 : 1357.16688 = 29.53010037km
12,757.00336 : 29.53010037 = 432.0
59
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
60/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
1 of the equatorial latitude = 40,077.27418 : 360 = 111.3257616km1' of the equatorial latitude = 1.85542936 km
29.53010037 km on the Equator = 0.265258462 = 15' 54.95967683"= Sun's parallax and Semi-diameter of the Sun on the sky (in July).
360 : 1357.16688 = 0.2652585462 = 29.53010036 km..
THE GREAT PYRAMID AND THE EARTH
The Great Pyramid
b = 0.23192867kmh = 0.1476505019km
Equator of the Earth = 40,077.27418km
1 of the equatorial longitude = 111.3257616 km = 0.49998686
111.3257616/2 = 55.6628808 km
55.6628808 : 0.23192867 = 240
40,077.27418 : 0.23192867 = 172,800 = 2 x 86,400
Earths equatorial diameter = 12,757.00336
60
http://2.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/STaGVZ2cfgI/AAAAAAAAA9M/qXj7k6GMUA0/s1600-h/pyramidl.gif -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
61/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
12,757.00336 : 0.1476505019 = 86400
Number Pi = 3.14159
Circle = 360
3.14159 : 30 = 0.008726638 = tangent of 0.49998686 ..
CIRCLING OF THE SQUARE
.
.....Figure 1
Measurements:
Angle = 26.3026897 = angle of the Pyramids AscendingPassage(NCP = to North Celestial Pole).Sinus 26.3026897 = 0.443113275
AB = 0.23192867 km = one side of the Great Pyramid's baseABCDA = 0.92771468 km = four sides of the Pyramid's base = d(diameter of the Circle E)Circumference of the Circle E = 2.914499162km
If a certain object was to travel with a speed of2.914499162 km/sec.,for 24 hours it would travel a distance of251,812.7276 km.
61
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
62/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Length of the Earth's equator = 40,077.27418km
251,812.7276 : 40,077.27418 = 6.28318 = 2Pi
40,077.27418 : 251,812.7276 = 0.1591550770.159155077 x 8 = 1.27324062 = tangent of the Great Pyramidsangle of rise
251,812.7276 : 1.27324062 = 197,773.0868
197,773.0868 : 40,077.27418 = 4.934793865
4.934793865 x 2 = 9.86958773
9.86958773 = 3.14159 = Pi
...............................................Figure 2
4.934793865 : 2 = 2.467396931 = Pi/1.273240631
2.467396931 = 1.570795 = Pi/2
1.570795 : 2 = 0.7853975 = Pi/40.7853975 = 0.886226551 = C(Figure 2)
Diameter of the Circle A = 1 = d
ABCDA = 0.92771468km = d = diameter of the Circle E(Figure 1)
62
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
63/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Area of the Circle E = 0.675955914 km = Area of the Square F
One side of the Square F = 0.822165381 km = PL
Sine 26.3026897 = 0.443113275
0.822165381 : 2 = 0.927714681km = d = ABCDA = four sides of thePyramid's base
0.822165381 : 2 = 0.41108269 = PL/2
0.41108269 : 0.443113275 = d = 0.927714681km = KR = 1/2 of arc
minute of the equatorial longitude...THE EARTH AND THE GREAT PYRAMID
.
...........................
. The Earth and the Great Pyramid
b = 0.23192867 km
h =0.1476505019 kmEquator of the Earth = 40,077.27418 km
1 of the equatorial longitude = 111.3257616 km = 0.49998686
111.3257616/2 = 55.6628808km
63
http://2.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/STaGVZ2cfgI/AAAAAAAAA9M/qXj7k6GMUA0/s1600-h/pyramidl.gifhttp://3.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/STaGYluM1ZI/AAAAAAAAA9U/QhOKPgtuUQ8/s1600-h/globe.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
64/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
55.6628808 : 0.23192867 = 240
40,077.27418 : 0.23192867 = 172,800 = 2 x 86,400
Earths equatorial diameter = 12,757.00336
12,757.00336 : 0.1476505019 = 86400
Number Pi = 3.14159
Circle = 360
3.14159 : 30 = 0.008726638 = tangent of 0.49998686..
FEBRUARY 11, AL JIZAH HORIZON
.February 11, position of the Sun
Date: February 11Location: Al Jizah (Giza)Sunrise: 06:40Top R.A. = 21h 35m 51.39s = VE-D(vernal equinox - Sun'sposition on February 11)February 11: distance from theEarthto the Sun = 0.986982648
The average distance from theEarthto the Sun= 149,597,870 km = 1Astronomical unit (1AU)
64
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
65/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Height of the Great Pyramid = 14,765.05019 cm
February 11: Earth-Sun (distance) = 147,650,501.9 km
147,650,501.9 : 149,597,870 = 0.986982648
Top RA =21h 35m 51.39s = VE-D = 21.59760833 hours
Right ascension (RA): 1 hour = 15 degrees
21.59760833 hours = 323.964125degrees
1 year = 365.242days
365.242 - 323.964125 = 41.277875 days
January = 31 days
41.277875 - 31 = 10.277875 days = 10 days, 6 hours, 40 minutes and8.4 seconds = February 11, sunrise at Al Jizah(Giza).
The shortest distance between the Earth and the Sun (perihelion) is
about 147,166,462 km. This point in the Earth's orbit occurs on Janu-ary 3.
The Earth is farthest away from the Sun on July 4(aphelion) when it
is about 152,100,000 km from the Sun.
1 year = 365.242 days
365.242 : 2 = 182.621 days = January 3 - July 4
Tangent of the Pyramid's angle of rise = 1.273240621
182.621 : 1.273240621 = 143.4300768 days = February 11 (B) - July4(C)=September 21 (A) - February 11 (B)
143.4300768 x 2 = 286.8601536 days = 365.242 : 1.273240621
65
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
66/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
September 21 (A) - February 11 (B) - July 4 (C)..JANUARY 7 = DECEMBER 25.
................. .Position of the Sun on January 7
Measurements:
C = position of the Sun on January 7 of the Gregorian calendar =December 25 of the Julian calendar = orthodox Christmas.
VE = Celestial Meridian of the vernal equinoxC-VE = RA (right ascension) = 19.09793455 hours = 19h 5m52.56436776s = 286.4690182 degrees = distance from the Sun's po-
sition on January 7 to the Celestial meridian of the vernal equinox(VE).
1 of the Earth's equatorial longitude = 111.3257616 km
286.4690182 = 31,891.38163km = 50,222,648.23 sacred cubits
The entrance axis is located away from the main axis of the GreatPyramid by 286.4690182 inches = 11.45876073 sacred cubits:
50,222,648.23 : 11.45876073 = 4,382,904
Base of the Great Pyramid (one side)= 365.242 sacred cubits:
66
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
67/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
4,382,904 : 365.242 = 12,000
Two sides of the Pyramid's base = 730.484 sacred cubits:
4,382,904 : 730.484 = 6000
Three sides of the Pyramid's base = 1095.726 sacred cubits:
4,382,904 : 1095.726 = 4000
Perimeter of the Pyramid's base = 1460.968 sacred cubits:
4,382,904 : 1460.968 = 3000Who has adjusted the measurements of the Great Pyramid to the
Sun's ephemeris of the days of Christ's birthday?. ..BETHLEHEM, TIME, ASTRONOMY AND ESOTERY
. .A tropical year(also known as a solar year) is the time it takes theSun to appear to travel around the sky from a given point of the tropi-cal zodiac back to that same point in the tropical zodiac == 365.242 days.
Sidereal year, time required for the Earth to complete an orbit of thesun relative to the stars = 365.256 days (it is 20 minutes longer thanthetropical year).
King's Chamber:length = 412.1316378 incheswidth = 206.0658189 inches
(412.1316378 : 4) = 206.0658189 : 2 = 103.0329095
67
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
68/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Perimeter of the Square B = 103.0329095km
One side of the Square A (side C) = 25.75822736km
Area of the Square B = 663.4862769 km = Area of the Circle A
Diameter of the Circle A = 29.06505941km
Circumference of the Circle A = 91.3105 km (91.3105 x 4 = 365.242)
From January 1 of the 1 yearof the Creation, when Adam and Eveexpelled from Eden to the the birth of Jesus Christ on 25 December 4BC = 4278.983 years
Tropical year= 365.242 days
4278.983 tropical years = 1,562,864.309 days
Great Pyramid Code: 1 day = 2.466586266 cm
1,562,864.309 days = 38.5493964 km
91.3105 x 38.5493964 = 3519.96466 km
1 of the Earth's curved surface = 111km
3519.96466 km = 31.71139333 = 31 42' 41" = Equator - Bethlehem
Sidereal year = 365.256 days
68
http://3.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SUqsliuQD-I/AAAAAAAABAk/cvuZtv6roO4/s1600-h/krugikvadratip9.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
69/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
4278.983 sidereal years = 1,562,924.215 days
Great Pyramid Code: 1 day = 2.466586266cm:
1,562,924.215 days = 38.55087403 km
91.3105 x 38.55087403 = 3520.09983 km = 31.71260886 = 31 42'45.39" = Equator - Bethlehem..
THE GREAT PYRAMID AND THE BIBLE CODE.
......................Figure 1. King's Chamber and the Grand Gallery
Length of the Grand Gallery = 1881.148496 inches = radius of the
Circle (Figure2)
Diameter of the Circle = 2 x 1881.148496 = 3762.296992 inches
Circumference of the Circle = 11,819.59461 inches = 30,021.7703 cm
Great Pyramid Code: time can be shown in the measurements of len-gth: 1 day = 2.466586266 cm
69
http://4.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SUhR76GGl4I/AAAAAAAAA_8/BkgQgY6G5Og/s1600-h/QCGrandGalleryPlan1.gifhttp://1.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SUhSKBj2EqI/AAAAAAAABAE/wJXgB64FGSE/s1600-h/piazzi-plate_14.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
70/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
............................................ . Figure 2
30,021.7703 cm = 12,171.38468 days = 33.32416503 years == December 25, 4 BC - April 20, 31 AD
Length of the King's Chamber = 412.1316378 inches
Moon's synodic period = 29,53010038 days.
412.1316378 x 29.53010038 = 12,170.28863 days = 33.32116414years =December 25, 4 BC - April 20, 31 AD
December 25, 4 BC = Jesus Christ was born
April 13, 31 AD = crucifixion of Jesus Christ, the Great and HolyFriday, in the evening beginning of Jewish Passover.
April 14, 31 AD = the day when was the Lord Jesus Christ lead out
Adam, Eve and other righteousness from the Hell into HeavenlyKingdom = first day of Jewish Festival of Unleavened Bread:
The Bible Code: "The Lord's Passover begins at twilight on thefourteenth day of that month. On the fifteenth day of that month theLord's Feast of Unleavened bread begins; for seven days you must eatbread made with out yeast." (Lev. 23, 5-6)
70
http://4.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SUhU5zPy-zI/AAAAAAAABAc/SFP21mnZdJY/s1600-h/594px-CIRCLE_1.svg.pnghttp://4.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SUhU5zPy-zI/AAAAAAAABAc/SFP21mnZdJY/s1600-h/594px-CIRCLE_1.svg.png -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
71/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
April 20, 31 AD = sixth and beginning of the seventh day of the Feastof Unleavened bread.------------------------------* The time it takes for the Moon to go from one New Moon to the
next is called a Synodic Month , and is 29.53 days on average. Beca-use the orbits of the Earth and Moon aren't circular, and hence the twobodies don't move at a constant speed, the actual time between lunati-ons may range from about 29.27 to about 29.83 days.
a) Astronomy:Moon: synodic period, lunar month, lunation (average) = 29,53059days.b) The Great Pyramid:
Moon: synodic period, lunar month, lunation (average) == 29,53010038.
THE GREAT PYRAMID AND THE METRIC SYSTEM
.Figure 1
Tangent = 1.273240621
First base = 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches == 23,192.867cm = 231.92867 m
23,192.867 = 152.2920451cm = 2AB
23,192.86 - 152.2920451 = 23,040.57495 cm = 230.4057495 m == length of the Second base .
71
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
72/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
152.2920451 : 2 = 76.1460226cm = AB
76.1460226 x 1.273240621 = 96.9522091 = d
C = 304.5840906cm = 2 x 152.292045
Figure 2
d = 96.9522091 : 2 = 48.47610449c m
C = 42.9608109 cm
4C= 171.8432436 cm
171.8432436 : 152.2920451 = 1.128379644
1.128379644 = 1.273240621
171.8432436 x 152.2920451 = 26,170.359cm = 412.1316379 sacredcubits = 10,303.29095 inches = 25 lengths of the King's Chamber.
-------------------------------------------------
Symbolism and facts
Length of the First base in centimeters = 23,192.867cmLength of the Second base in centimeters = 23,040.57495cm
Differences between two bases = 152.2920451cm
Length of the First base of the Great Pyramid = 365.242 sacred cubits= 365.242 days = 1 year
365.242 : 152.2920451 = 2.3982999232.398299923 : 3.14159 = 0.76340322 days
152.2920451 x 0.76340322 = 116.2602377
72
http://3.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SX9HdL3JphI/AAAAAAAABEg/nNl3dHHYb-M/s1600-h/krugikvadratip9.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
73/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
116.2602377 x 3.14159 = 365.242
152.2920451 : 0.76340322 = 199.4909651
1 sacred cubit = 63.5cm
199.4909651 : 63.5 = 3.141591 inch = 2.54cm
199.4909651 : 2.54 = 78.5397500478.53975004 x 4 = 314.159 = 100Pi
These measurements and numbers can only be found if we use themetric system. The ancient Egyptians did not know of the metric sys-tem, which means that they were not the builders of the Great Pyra-mid. Who was the architect who was familiar with the metric system dur-
ing that ancient time?
THE GREAT PYRAMID AND THE METRIC SYSTEM (II)
Tangent = 1.273240621
First base = 365.242 sacred cubits = 9131.05 inches = 23,192.867 cm= 231.92867 m
23,192.867 = 152.2920451cm = 2AB
23,192.86 - 152.2920451 = 23,040.57495cm = 230.4057495 m == length of the Second base .
73
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
74/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
152.2920451 : 2 = 76.1460226 cm = AB = 29.97874906 inches *
76.1460226 x 1.273240621 = 96.9522091 cm = d = 38.17016106
inches **
---------------------------------------------------
* "Therefore, when reducing my observations, after the first winter, Ifound that the casing on the North side (the only site of it then known)lay about 30 inches inside the line joining the sockets..." (F.
Petrie, The Pyramids and Temples of Gizeh, p. 37)
** "In computing the above quantities, I have used my final determi-nation of the socket levels below the pavement; these, with the firstapproximate results, and Inglis's figures, stand thus:
.....Accurate in 1882 ........Approx in 1881....... Inglis in 1865
N.E..... 28.5.......................... 28.5.................... 28.6S.E...... 39.9.......................... 39.9.................... 42.4S.W..... 23.0.......................... 22.9.................... 23.0N.W..... 32.8.......................... 32.6.................... 32.8 " (F. Petrie, ibid. p. 40)..
TIME AND GEOMETRY OF THE NUMBER Pi
Length of the Kings Chamber = 412.1316378 inchesWidth of the Kings Chamber = 412.1316378/2 = 206.0658189 in-
ches = 10 Royals Cubits: -1.20019444 = -01 12' 07.0"
412.1216378/4 = 206.0658189/2 = 103.0329095 inches = 5 RoyalCubits
Geometry of the numberPi:
74
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
75/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Circumference of the Circle A = 3.14159 daysd = 1 dayArea of the Circle A = 0.7853975 = Area of the Square B
One side (C) of the Square B = 0.8862265514C = 3.544906205 days
3.544906205 x 103.0329095 = 365.242 days = 1 tropical (solar) year97
100 x 3.544906205 = 354.4906205 days = 1 lunar year
354.4906205 : 12 = 29.54088504 days = 1 lunar month
The time it takes for the Moon to go from one New Moon to the nextis called a Synodic Month, and is 29.530589 days on (scientific)average. Because the orbits of the Earth and Moon aren't circular, andhence the two bodies don't move at a constant speed, the actual timebetween lunations may range from about 29.27 to about 29.83 days.103.0329095 inches = 261.7035901cm
354.4906205 x 261.7035901 = 92,771.46805cm = 927.7146805m == length of the four sides of the Great Pyramids base.
THE GREAT PYRAMID AND THE EARTHS AXIST
God created everything by number, weight and measure. (IsaacNewton)
The Great Pyramid sits on the 30th parallel (30 N).
75
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
76/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 1
Earth = circle = 360
1 of the Earths curved surface = 111 km81360 = 39,960 km = Earths perfect circle = Circle A (Figure 1)
Figure 2
1 of the Earths curved surface = 111 km30 = 3330 km = AB (Figure 2)
= 51.85399754Tangent = 1.273240621
AB = 3330 km
39,960 : 3330 = 12
AB/2 = 1665 km
1665 x 1.273240621 = 2119.945634 = H
76
http://1.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SfMan8fMT2I/AAAAAAAABGI/gLBJQB77R-w/s1600-h/pir-krug.pnghttp://4.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SfMaVehR25I/AAAAAAAABGA/tBPnsd9-iO8/s1600-h/krugikvadratip9.jpg -
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
77/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
2119.945634 x 6 = 12.719.6738 km = d (Figure 1)
..
..
.
.
. THE TEMPLE OF GEOMETRY
Temple of Geometry
Temple of Geometry was discovered during March 1990. The levels
of the basalt floor is 14 meters above sea level.
77
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
78/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
Figure 1.
Diameter of the Circle A = 15.70795 meters = 5Pi = 5 x 3.14159
Area of the Circle A = 193.7887383 m
C (one side of the Square B) = 13.92080235 m = Temple of theGeometry above sea level.
Figure 2.
Square of the Great Pyramids base (perimeter) = 927.71468 m = d =Earths speed around own axis (in two second).
Area of the Circle A = 675,955.9142 m = Area of the Square B
C = 822.1653813 m = length of the causeway from the Temple ofKnowledge to the Temple of Geometry.
78
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
79/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
4C = 3288.661525 m
Figure 3.
C = 3288.661525 m
Area of the Square B = 10.815,294.63 m = Area of the Circle A
Radius of the Circle A = d = 1.85542936 km = a minute of longitudeat the Earths equator.
QUESTION WITHOUT ANSWER
"The basalt pavement is a magnificent work, which covered morethan a third of an acre. The blocks of basalt are all sawn and fittedtogether..." (The Pyramids and Temples of Gizeh by W. M. Flinders
Petrie)
Basalt melts at about 984 to 1260C. Hot molten basalt lava in theTemple of Metrology was placed on the limestone surface. When thislava cooled down it was cut into blocks.
79
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
80/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
. On the above pictures it perfectly shows the connection between thebasalt lava and the limestone. Are there any egyptologists, archeolo-gists or architects who will explain all these methods of construction?No, they are quiet and mute because they do not have the answer.When all of them are silent, nobody else will even start to think aboutall this.
80
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
81/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
The ancient Egyptians did not know and did not have the tools forcutting and drilling of granite stones and this is truly proof that these
people at that time could not build the majestic pyramids. They couldnot know the size of the Earth or its distance from the Sun, nor couldthey be aware of the size of the Sun. The Great Pyramid clearly givesus all of these measurements thanks to its specific accuracy.
81
-
8/3/2019 16424863 the Great Pyramid and the Earth II
82/82
THE GREAT PYRAMID - EARTH
About The Author
Petko Nikolic Vidusa, modern Canadian pyramidologist, born in1952 in Bosnian mountain village Vidusa ( 44 6 39 N, 18 2 E)about 50 km northwest of Sarajevo. He has been a teacher. Now livesin Kitchener, Ontario. Over 12 years the focus of his interest is theGreat Pyramid and the Bible and the connection between them.
.