101590133 tahun 5 rancangan pengajaran harian 1 baru

Upload: laila-amyrah

Post on 03-Apr-2018

226 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/28/2019 101590133 Tahun 5 Rancangan Pengajaran Harian 1 Baru

    1/7

  • 7/28/2019 101590133 Tahun 5 Rancangan Pengajaran Harian 1 Baru

    2/7

    Aras 1 (iii) Membina draf karangan yang lengkap

    1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat1.5 Aras 1 (i) Menjelaskan isi yang tersurat dan tersirat berdasarkan sesuatu topik yang dibualkan

    Pengetahuan Sedia Ada :

    i) Murid-murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka tentang kebudayaan yang terdapat di Malaysiasecara lisan dan membina ayat mudah.

    Objektif Eksplisit :

    Pada akhir pelajaran murid dapat :

    i) Menjelaskan isi yang tersurat dan tersirat berdasarkan petikan dalam buku teks muka surat 115.ii) Mebuat andaian tentang sesuatu pekara yang tersirat berdasarkan maklumat yang tersurat dalam petikan yang dibaca.iii) Menyatakan andaian yang dibuat secara ringkas.

    Sistem Bahasa :

    i) Tatabahasa : Kata hubung, kata kerja

    ii) Kosa kata : Permainan lungsuran, tradisional, generasi

    Pengisian Kurikulum :

    i) Ilmu : Kajian Tempatan dan Pendidikan Moral

    ii) Nilai murni : Hormat-menghormati, kasih sayang,

    patriotisme, semangat bermasyarakat

    Kemahiran Bernilai Tambah :

  • 7/28/2019 101590133 Tahun 5 Rancangan Pengajaran Harian 1 Baru

    3/7

    i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, TMK, interpersonal, intrapersonal

    ii) Kemahiran Berfikir : Menjana idea, meramal, menganalisis

    iii) Kajian Masa Depan : Mengekalkan dan memelihara keunikan budaya kita

    iv) Belajar Cara Belajar : Menonton dengan aktif, membaca, mencatat, memprosesdan melaporkan maklumat

    Isi Pelajaran :

    i) Teks petikan

    ii) Tatabahasa / kosa kata

    Bahan Sumber Mengajar :

    i) Teks dialog

    ii) Kamus

    iii) LCD, slaid, laptop

    Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    - Gambar pelbagai

    pakaian tradisional

    rakyat Malaysia

    1. Guru memberikan salam kepada

    murid-murid dan bertanyakan

    khabar serta persediaan murid

  • 7/28/2019 101590133 Tahun 5 Rancangan Pengajaran Harian 1 Baru

    4/7

    - Soalan guru:

    Pernah lihatpakaian-pakaian

    ini?

    Bangsa apa yang

    memakai pakaian

    ini?

    Bila pakaian ini

    sesuai digunakan?

    dalam menghadapi sesi

    pengajaran dan pembelajaranpada hari ini.

    2. Guru memaparkan gambar

    pelbagai pakaian tradisional

    dengan menggunakan laptop

    dan paparan LCD di hadapan

    kelas.

    3. Guru meminta semua murid

    melihat gambar tersebut dengan

    penuh teliti.

    4. Guru bertanyakan soalan kepada

    murid berkaitan dengan gambar

    tersebut.

    5. Murid diberi penghargaan atas

    jawapan dan kerjasama mereka

    dalam set induksi.

    6. Berdasarkan gambar tadi, guru

    mengaitkan gambar tersebut

    dengan tajuk pembelajaran pada

    hari ini iaitu Kebudayaan negara

  • 7/28/2019 101590133 Tahun 5 Rancangan Pengajaran Harian 1 Baru

    5/7

    kebanggaan kitaPerkembangan

    Langkah 1

    (15 minit)

    - Teks petikan buku teks

    muka surat 115.

    - Kosa kata:

    Permainan

    lungsuran

    Tradisional

    Generasi

    1. Guru memints murid-murid

    membaca petikan tersebut

    dengan sebutan yang betul dan

    intonasi yang betul dalam

    kumpulan yang telah ditetapkan.

    Kumpalan A: Kategori baik

    Kumpulan B: Kategori

    sederhana.

    Kumpulan C: Kategori lemah.

    2. Guru memilih beberapa orang

    murid secara rawak untuk

    membaca teks petikan.

    3. Guru meminta murid-murid

    mengecam lima isi penting

    daripada teks petikan.

    4. Guru memberi peneguhan positif

    kepada murid yang menjawab

    dan meminta murid-murid lain

    memberikan tepukan kepada

    rakan mereka.

    7.

  • 7/28/2019 101590133 Tahun 5 Rancangan Pengajaran Harian 1 Baru

    6/7

    5. Guru meminta murid-murid

    membuat ayat-ayat daripadaperkataan kosa kata yang

    diberikan oleh guru berdasarkan

    petikan.

    6. Guru memberi makna perkataan

    dan meneliti ejaan kosa kata

    menggunakan kamus kepada

    murid-murid.Langkah 2

    (10 minit)

    - Soalan:

    Lengkapkan borang

    pengurusan grafik

    yang berikut

    berdasarkan

    petikan.

    1. Guru mengedarkan borang

    lembaran kerja kepada murid-

    murid.

    2. Guru meminta murid-murid

    melengkapkan lembaran kerja.

    3. Guru

    Langkah 3

    (10 minit)

    Langkah 4

    (15 minit)Penutup

    (5 minit) Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan Nilai murni:

  • 7/28/2019 101590133 Tahun 5 Rancangan Pengajaran Harian 1 Baru

    7/7

    mengenai pengajaran yang telah

    diajar dan menanyakan soalankepada murid akan apa yang

    mereka telah pelajari.

    2. Guru juga menanyakan nilai-nilai

    murni yang terdapat semasa sesi

    pengajaran dan pembelajaran.

    Hormat-menghormati,

    kasih sayang, patriotisme,semangat bermasyarakat