0 proiect de lecie

7
PROIECT DE LECȚIE Instituția de învățământ: S.A.M. SUTESTI Institutor: Scară Adelina Elena Clasa: a IV-a Data : 11. 05.2009 Aria curriculară: Limbă și comunicare Obiectul : Limba română Unitatea de învățare: Zile de vară Subiectul lecției: Recapitularea părților de vorbire și de propoziție învățate Tipul lecției: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor Durata: 45 minute Obiective de referință: La sfârșitul clasei a IV-a elevul va fi capabil: OR1: să utilizeze corect formele flexionare ale părților de vorbire; OR2: să recunoască în textele studiate elemente de construcție a comunicării învățate; OR3: să utilizeze corect, în textele redactate, elementele de construcție a comunicării; OR 4: să aplice în mod conștient regulile de ortografie și de punctuație; Obiective opera ț ionale :

Upload: alina-streba

Post on 26-Nov-2015

10 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Instituia de nvmnt: S.A.M. SUTESTIInstitutor: Scar Adelina Elena

Clasa: a IV-a

Data : 11. 05.2009Aria curricular: Limb i comunicare

Obiectul : Limba romn

Unitatea de nvare: Zile de var

Subiectul leciei: Recapitularea prilor de vorbire i de propoziie nvate

Tipul leciei: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor

Durata: 45 minute

Obiective de referin:

La sfritul clasei a IV-a elevul va fi capabil:

OR1: s utilizeze corect formele flexionare ale prilor de vorbire;

OR2: s recunoasc n textele studiate elemente de construcie a comunicrii nvate;

OR3: s utilizeze corect, n textele redactate, elementele de construcie a comunicrii;

OR 4: s aplice n mod contient regulile de ortografie i de punctuaie;

Obiective operaionale:

n timpul i la sfritul leciei elevul va fi capabil s:

OO1: s diferenieze prile de vorbire ntre ele;

OO2: s identifice prile de vorbire i de propoziie nvate;OO3: s analizeze corect prile de vorbire i de propoziie;

OO4: s recunoasc proverbele;

OO5: s ordoneze logic un text;

OO6 : s completeze corect un rebus;

Resurse procedurale: conversaia euristic,explicaia, exerciiul, lucrul n echip,

Resurse materiale: fie de lucru, coule cu proverbe, jetoane cu figurine vesele, plane

Resurse umane: clasa de elevi organizat n funcie de momentele leciei: individual, pe

grupe, frontal

Bibliografie:

Exerciii gramaticale pentru clasele I-IV -Adriana Leu

Ed . Tera, Focani , 2001 -Ion Leu

- Elena Apopei

Limba i literatura romn cls. a IV a -Vasile Avrvrei

Ed. Taida, Iai, 2008 -Corina Palade

-Greta Cojocariu

Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV , ed. Aramis,2000

Nr

Crt.ETAPELE

LECTIEIOB.

OP.DO

ZARE CONTINUTUL ACTIVITAII STRATEGIA DIDACTICAEVALU-

ARE

ACTIVITATEA INVATATOAREIACTIVITATEA ELEVILORRESURSE

MATERIALERESURSE

PROCEDURALEFORME DE

ORGANIZARE

1

2

3

4

5

6

Moment

organizatoric

Captarea

ateniei

Anunarea

temei i a

obiectivelor

Dirijarea nvrii

Obinerea performanei

Asigurarea reteniei i a transferului

OO6

OO2

OO1

OO2

OO4

OO3

OO1

OO5

OO2

OO11

10

2

10

8

6

7

1 Asigur condiiile necesare desfurrii orei de limba romn n condiii optime.

Pregtesc materialele.

Captarea ateniei o voi face cu ajutorul unei plane didactice ce conine un rebus. Pe verticala A-B va iei cuvntul Recapitulare(anexa 1) Astzi vom consolida cunotinele despre prile de vorbire i cele de propoziie nvate.

Vom lucra diferite exerciii i vom sistematiza cunotinele dobndite prin intermediul acestora.Anun elevii c la sfritul orei vor fi capabili s:

-s recunoasc prile de vorbire i de propoziie;

-s analizeze corect prile de propoziie;

- s ordoneze logic un text;

Adresez copiilor cteva ntrebri:

-Ce este predicatul?

-Prin ce parte de vorbire este exprimat predicatul?

-Ce este subiectul?

-De cte feluri este subiectul i prin ce parte de vorbire este exprimat?

-Cunoatei i alte pri de vorbire n afar de substantiv i verb?

Vom realiza un ciorchine pe o plan didactic cu prile de vorbire.

Propun elevilor un scurt joc, desfurat pe echipe.Grupez elevii n echipe de cte patru-cinci elevi, avnd fiecare echip cte unume(oimii,florile, albinuele,fluturaii).

Prima prob din concurs se numete couleul cu surprize. Liderul echipei va alege de pe catedr un coule n care se afl cteva proverbe amestecate.Echipa care ordoneaz cel mai repede proverbele primete un jeton cu figurin vesel.n continuare vor avea de analizat urmtoarele cuvinte: lupul, bun, pe gin, judec,doi. Pentru fiecare rspuns corect echipa primete cte un jeton.

n urmtoarea prob elevii trebuie s ordoneze logic un text ncurcat.(ANEXA 2) Grupa care termin prima i corect primete un jeton.

Echipa care acumuleaz cele mai multe jetoane ctig concursul.

Elevii primesc o fi de evaluare n care trebuie s nlocuiasc imaginile folosind cuvintele potrivite.( ANEXA 3 )Dup scrierea propoziiilor vor trebui s sublinieze substantivele comune i proprii.

Fac aprecieri generale asupra participrii la or a copiilor.

Dau tema pentru acas: s analizeze patru pri de propoziie din fia de lucru(din anexa 2).Se pregtesc pt.

lecie.

Elevii ascult.

Rspund la ntrebri

Elevii ascult.

Elevii rspund la ntrebri.

Elevii trec la plan i completeaz ciorchinele.

Elevii ordoneaz proverbele.

Elevii analizeaz cuvintele date.

Elevii rezolv fia.

Elevii rezolv fia

Elevii ascult

i noteaz tema.Plan

didactic

Plan didactic

Coule cu proverbe.

jetoane

Fi de lucru

jetoane

Fi de evaluareConversaia

Explicaia

Exerciiul

Explicaia

Conversaia

Conversaia

euristic

Explicaia

Exerciiul

Jocul didactic

Exerciiul

Jocul didactic

Exerciiul

Explicaia

Munca independen-

t

Aprecieri verbalefrontal

frontal

frontal

frontal

individual

frontal

Pe grupe

Pe grupe

individual

frontalcontinu

Continu

Continu

Continu

sumativ