0 proiect de halloween
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC „Vrăjitoarea pentru Halloween”
DATA: CLASA: a IV-aSCOALA: Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” ZalăuPROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: NEGREAN EUGENIA MONICAARIA CURRICULARA: TehnologiiOBIECTUL: Educatie tehnologicaUNITATEA DE INVATARE: Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare: Hârtia SUBIECTUL: „Vrăjitoarea pentru Halloween”TIPUL LECTIEI: Lecţie de predare, insusire de noi cunostinteSCOPUL:
Dezvoltarea simţului practic şi estetic Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru învăţate (decupare după contur, lipire,
înnodare, asamblare) cu diverse materiale şi ustensile în realizarea unei produs Cunoaşterea semnificaţiei acestei sărbători: origine, cuvinte, tradiţii şi obiceiuri legate
de Halloween
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:
O1: Să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale necesare; O2: Să se familiarizeze cu tehnicile de lucru necesare obţinerii produsului; O3: Să decupeze corect, după contur, pentru a putea definitiva produsul; O4: Să asambleze părtile componente ale produsului, corect;
O5: Să respecte etapele de lucru;
1
O6: Să spună cuvintele specifice acestei sărbători în limba engleză. b) motrice: O1 să aplice tehnicile de lucru invatate, in realizarea compozitiei O2 să realizeze sarcini de lucru mânuind corect materialele si ustensilele de lucru c) afective: O1 să manifeste interes faţă de activitate, concretizată în comportament, prin atenţia sporită şi implicare activă O2 să fie încântaţi de realizarea lucrării pentru Halloween O3 să manifeste o atitudine degajată în comunicarea orală METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca independenta, expunerea, observarea dirijata, exercitiul individual, instruirea programata.
MATERIAL DIDACTIC: calculator, fişe o coala de carton A4 acuarele / carioci 1 bucata de material textil foarfece aţă mai groasă lipici
FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual DURATA: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
2
Lucian Stan, Ileana Stan Abilitati practice - Ghid metodologic privind proiectarea si desfasurarea activitatilor de predare – invatare – evaluare (clasele I – IV), Editura Aramis, Bucuresti, 2001
Brandusa Gherasim, Maricica Hutupasu, Elene Nechifor Educatie tehnologica clasa a IV-a, Editura Euristica, Iasi, 2006
MEC, Consiliul National pentru Curriculum Curriculul National – Programe scolare pentru invatamantul primar, Editura Alpha MDN, Buzau, 1998
www.edu.ro, Curriculum naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar www.didactic.ro
3
Evenime
instruirii
ObOp
Conţinutul lecţiei Strategii didactice
Forme de evaluareActivitatea
învăţătoarei Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Mijloace de învăţămînt
Moduri de organizare
1 2 3 4 5 6 7 8Momentul organizatoric
Voi pregăti clasa, materialul didactic necesar si elevii, asigurând un climat propice, pentru buna desfasurare a lecţiei de educatie tehnologica.
Elevii se vor pregăti pentruînceperea lecţiei de educa-tie tehnologica.
conversatia foarfeca, li-pici, carton colorat
frontal observarea sistematică
4
Captarea atentiei
- Dragii mei, astăzi, la această oră deosebită, v-am adus un musafir. E un musafir secret, despre care nu credeam că poate să vorbească. Vreţi să ştiţi despre cine e vorba? ( le arat Vrăjitoarea, o mascotă şi le citesc povestea ei) Anexa 1 - Ea ne va ajuta să ne decorăm sala de clasă pentru Halloween. Credeţi că o va face?
Işi exprimă părerea.
explicatiaconversatia
exercitiul
Brainstor-ming
conversatia
mascota
frontal
frontal
observarea sistematică
analiza răspunsuri-lor
Anuntarea temei si a obiectivelor
Anunt tema lectiei „Vrăjitoarea pentru
Halloween” cu ocazia acestei sărbători.
Apoi voi comunica elevilor scopul si obiectivele lecţiei ce vor trebui atinse in cadrul acestei lecţii demonstrative.
Ascultă cu atenţie care este tema lecţiei şi obiectivele ce urmează a fi îndeplinite.
explicatia
expunereaconversatia
frontal
Prezentarea noului con-ţinut şi diri-jarea
Vrăjitoarea mi-a promis că o să vă ajute, dar nu s-a putut abţine şi a pregătit pentru voi câteva capcane, pe care trebuie să le depăşiţi ca să ajungeţi la modelul pe care îl veţi lucra astăzi. Prima capcană este o fişă cu
explicatia
observatia dirijata
conversatiaexplicatia
frontal
Frontal
5
învăţării
a) Intuirea materialului şi prezentarea lucrării model
un labirint. (Anexa 2) După ce veţi dezlega labirintul veţi avea acces la lista de cuvinte în limba engleză, specifice acestei sărbători.(Anexa 3) Dacă nu ştiu cuvintele nu vor reuşi să confecţioneze măştile pregătite. Le prezint un material powerpoint care conţine o descriere succintă a acestei sărbători: origine, tradiţii şi obiceiuri legate de HALLOWEEN. (Versiune în limba engleză) - Bravo! Aţi participat activ şi meritaţi modelul promis. (Se prezintă modelul ca pe o surpriză). Cer elevilor să identifice materialele pe care le au pe bancă. Prezint elevilor lucrarea model (Anexa 4) şi împreună cu aceştia identifică materialele din care sunt alcătuite, precum şi principalele tehnici de lucru. Explică şi demonstrează
Rezolvă sarcinile de pe fişa primită.
Invaţă cuvintele în limba engleză.( witch, spider, broom, monster, mummy, haunted castel, cloak...)
Urmăresc prezentarea ppt.
Elevii descoperă şi descriu materialele pe care le au pe bănci.
Îndrumaţi, elevii umesc ma-terialele folosite pentru realizarea lucrării şi iden-tifică tehnicile de lucru.
Elevii urmăresc cu atenţie
explicatia demonstra-tia
explicatiaconversatia
explicatia demonstra-tia
munca independen-ta
explicatia
munca independen-ta
fişă
calculator
tablamodel
individual
Frontal
observarea comporta-mentului elevilor
6
b) Explicarea şi de-monstrarea modului de lu-cru
c) Executarea lucrării de că-tre elevi
modul de execuţie al lucră-rilor. Pe tablă este scris planul de lucru necesar realizării lucrarii. Pana sa inceapa realizarea lucrarii, voi cere unui elev să repete etapele de lucru. Solicit elevilor să realizeze lucrarea orientându-se după planul de lucru de pe tablă, folosind corect tehnicile de lu-cru (conturare, decupare dupa contur, lipire, innodare) si sa lucreze îngrijit şi curat, având grijă să nu se răneasca. Pe parcursul orei:îndrum, corectez, încurajez, atenţionez.
explicaţiile şi demonstraţia invatatoarei. Elevul solicitat repetă eta-pele de lucru.
Ascultă şi respectă cerinţele şi încep să lucreze pe fond muzical.
Elevii se străduiesc să lu-creze în linişte şi ordine.
explicatiaconversatia
hârtiefoarfeca, lipici
Asigurarea retentiei si a feet-back-ului
Pe măsură ce lucrările sunt gata se vor aşeza în faţa clasei, obţinându-se o mică expoziţie. Cer elevilor să aprecieze lu-crările după următoarele criterii:- corectitudinea decupării- aranjarea elementelor- acurateţea lucrării Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de realizare a lucrarilor.
Elevii realizează expoziţia.
Fac aprecieri asupra lucrărilor expuse
expunerea
explicatiaconversaţia
Lucrarile realizate
frontal analiza
aprecierea
Încheier
Voi face aprecieri asupra comportării din timpul
conversatia
frontalindividual
7
ea lectiei
activităţii şi al modului eficient de lucru.
Fiecare îşi va imagina o poveste înfricoşătoare în care personajul principal să fie vrăjitoarea obţinută astăzi.(Anexa 5). Le sugerez să folosească şi cuvinte în limba engleză, specifice acestei sărbători.
Scriu o poveste despre vrăjitoarea obţinută.
8
Anexa 1
Povestea bătrânei vrăjitoare
După ce copacul s-a făcut scrum, bătrâna s-a asezat lânga vatră şi s-a încălzit spunând:
- Ce bine ma simt! Focul nu a mai fost aşa puternic de mult timp!
9
Anexa 2
Ajută-l pe Frankenstein să ajungă la casa bântuită!Help Frankenstein to get to the haunted house!
10
Anexa 3
WITCH BROOM CLOAK CAULDRON
BLACK CAT SPIDER
BAT GHOST MONSTER
MUMMY GRAVEYARD OWL
HAUNTED CASTLE MOON
GOBLIN PUMPKIN
11
SKELETON VAMPIRE
Anexa 4
o coala de carton A4 acuarele / carioci 1 bucata de material textil foarfece ata mai groasa lipici
1. Se imprima componentele vrajitoarei din anexa si se decupeaza dupa contur
2. Se asambleaza bucata cu bucata si se leaga cu ata in dreptul punctelor pentru a obtine o marioneta
12
3. Se coloreaza marioneta obtinuta4. Din bucata de tesatura se decupeaza un trapez pentru rochie si i se fac
franjuri
5. Se lipeste peste carton ca o rochie6. Se lipeste matura in mana dreapta
7. Se perforeaza palaria in varf si se introduce ata pentru a o suspenda8. Se decoreaza rochita in functie de imaginatia fiecaruia decupand si lipind
diverse figurine din carton, sau chiar bucatele de material de diverse culori
13
14
15
Redactează o scurtă povestioră înfricoşătoare!Write a short scarry story!
Anexa 5
16