0 proiect de activitate toamna in vie
DESCRIPTION
ffTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Grădiniţa: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 3 Bistriţa
Profesor: Ionela Camelia Lazea
Grupa: Mare C
Tema de studiu: Când / cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiectului: Toamna cea bogată
Tema săptămânii: S-au copt fructele-n livadă
Tema activităţii: Toamna în vie
Tipul activităţii: Acumulare de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare: Activitate integrată
Durata: O zi
Categorii de activităţi:
Activităţi de Dezvoltare Personală (ADP):
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul, Prezenţa, Împărtăşirea, Calendarul naturii, Activitate de grup: De vorbă cu Zâna
Toamnă, Noutatea zilei.
Tranziţii:
- poezii „Poc, poc, poc”, „Bum, bum, bum”, „Prin vie noi ne plimbăm”, „Să adunăm, să
aranjăm”; „Este ora pentru masă”
- cântec „Toamna”, de Ion Potolea.
Activităţi Liber Alese (ALA1):
Jocuri şi activităţi didactice alese: Joc de masă (mozaic): Fructe de toamnă
Artă: modelaj: Fructe de toamnă
Ştiinţă: Continuă desenul, după model: Strugurele
Activităţi pe Domenii Experienţiale (ADE):
DLC: Educarea limbajului: Lectura educatoarei: Dovleacul şi viţa de vie adaptare după
Alexandru Mitru
DOS: Activitate practică: Strugurele
Activităţi Liber Alese (ALA2):
Joc distractiv: Coşuleţul rupt
1
Scop:
S1 – Achiziţionarea de noi cunoştinţe referitoare la anotimpul toamna, în general;
S2 – Consolidarea cunoştinţelor despre tehnici de lucru necesare prelucrării materialelor din
natura in scopul realizării unor produse;
S3 – Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, a deprinderilor de cooperare între
partenerii de joc.
Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
Domeniul limbă şi comunicare:
- să asculte cu interes povestirea educatoarei;
- să comunice impresii, idei pe baza povestirii;
- să enumere personajele poveştii: dovleacul, viţa de vie, ţăranul, vecinul;
- să răspundă corect la întrebările adresate;
- să se exprime corect în propoziţii.
Domeniul om şi societate: Activitate practică:
- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâini;
- să denumească şi să utilizeze corect materialele de lucru;
- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
- să redea tema dată respectând algoritmul de lucru (lipire apoi pictură);
- să lucreze curat, îngrijit.
ALA1:
Joc de masă
- să aşeze piesele corect astfel încât să obţină 2 – 4 fructe de toamnă;
- să realizeze lucrarea folosindu-se de modelul educatoarei.
Artă:
- să realizeze tema propusă folosind tehnica de lucru propusă – modelaj;
- să păstreze curăţenia la locul de muncă.
Ştiinţă:
- să traseze o linie continuă peste liniile întrerupte;
- să denumească fructul obţinut (strugure);
2
- să coloreze fructul obţinut.
ALA2:
- să participe la activitatea de joc;
- să respecte regulile jocului.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, exerciţiul grafic, munca
independentă, discuţia colectivă, povestirea
Mijloace didactice: planşe cu aspecte caracteristice anotimpului toamna, coş cu fructe, imagini
şi pliante cu fructe, păpuşa Ilincuţa, tablă magnetică, cifre magnetice, calendarul naturii, poveste,
planşe, lipici, pensule, seminţe de dovleac, coli de bloc de desen, acuarela, apă, păhărele,
şerveţele, panou pentru expoziţie, piese mozaic şi tăbliţe, planşete de modelaj, plastilină, fişă de
lucru (Fişa nr. 3 din Culorile toamnei), creioane, creioane colorate, CD player, CD cu cântece de
toamnă, recompense (stafide).
Forme de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Sistem de evaluare:
Forme de evaluare: evaluarea curentă
Metode de evaluare: observarea curentă, verificarea orală, examinarea prin probe practice,
aprecieri verbale, generale şi individuale, expoziţie cu lucrări
Bibliografie:
Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii – V&Integral, 2005
Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani, MECT, 2009;
Introducere în pedagogia preşcolară, A. Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
3
Scenariul zilei
Înainte de venirea copiilor în grupă sunt pregătite materialele şi se amenajează centrele de
activitate. Copiii intră în grupă şi se opresc în locul destinat întâlnirii de dimineaţă în faţa
scăunelelor aşezate în semicerc. În continuare copiii vor recita zicerea de dimineaţă ,,Gândul
bun!”
Apoi
„De mânuţe ne luăm
Semicercul îl formăm.
Ochi în ochi noi ne uităm
Şi frumos ne salutăm.
Bună dimineaţa, dragi copii!
Bună dimineaţa, doamna educatoare!
Fiecare copil în pare va fi salutat în ordinea în care se află în semicerc: „Bună dimineaţa,
strugurel A.!”, „Bună dimineaţa, strugurel B.!” etc., si se va continua cu recitarea:
„Bună dimineaţa, cer frumos!
Bună dimineaţa, soare luminos!
Bună dimineaţa, micule vânt
Care-alergi pe pământ!
Bună dimineaţa, copaci desfrunziţi!
Bună dimineaţa păsărele mari şi mici!
Bună dimineaţa pietre tari!
Bună dimineaţa animale mici şi mari!
Toate florile-s aici
Toate sunt prezente
Cu petale mari şi mici
Colorate de pitici,
Numai, numai, numai, numai,
Cine nu-i aici?”
Copiii îi vor preciza pe colegii lor care lipsesc. Se pot discuta motivele pentru care unii
colegi lipsesc şi realiza exerciţii matematice practice: numărarea fetelor şi a băieţilor, totalul
copiilor prezenţi şi a celor absenţi. Astfel se realizează prezenţa copiilor care vor fi trecuţi şi în
„Caietul pentru evidenţa activităţii şi prezenţei educatoarei la grupă”. De asemenea, pe tăbliţa
magnetică copii vor reprezenta totalul copiilor prezenţi, al fetelor, al băieţilor.
Urmează împărtăşirea cu ceilalţi copii, diverşi copii povestind întâmplări fericite sau
triste, pe care ei le-au trăit de când au plecat de la grădiniţă până a doua zi, la sosire. Ceilalţi
copii vor fi încurajaţi să dialogheze cu vorbitorul punând întrebări şi cerând lămuriri acestuia.
În continuare copii aşezaţi pe scăunelele aşezate în formă de semicerc sunt atenţi la
actualizarea calendarului naturii prin aşezarea jetoanelor potrivite la panoul „Colţul naturii”. Se
analizează mai întâi, cu ajutorul copiilor ziua săptămânii, data, luna în care ne aflăm precum şi
anotimpul. În continuare, copiii sunt îndemnaţi să privească pe geam pentru a stabili cum este
4
vremea. Se va stabili meteorologul de serviciu care va completa calendarul cu simbolul
caracteristic vremii precum şi îmbrăcămintea adecvată. Se vor purta discuţii despre anotimpuri şi
schimbările petrecute în natură.
În cadrul activităţii de grup: De vorbă cu Zâna Toamnă, copiii vor recita poezia „Poc,
poc, poc” iar copiii doritori îşi vor exprima punctele de vedere pe care le-ar prezenta Zânei
Toamna dacă ar putea să o întâlnească. Educatoarea sintetizează ceea ce au exprimat copiii.
Etapa Noutăţi / Evenimente / Ştirea zilei se realizează când se aude un ciocănit în uşă.
Afară este o păpuşă îmbrăcată cu o rochie lungă, maro şi o pălărie pe care sunt prinse frunze
uscate, fructe, legume, flori în diferite culori şi mărimi. Le voi spune că păpuşa va participa la
activităţile noastre, trimisă fiind de Zâna Toamnă, ca să o învăţăm cât mai multe despre
anotimpul toamna.
Păpuşa Ilincuţa are la subraţ un plic cu o scrisoare de la Zâna Toamnă. Ea le aduce
copiilor ecusoane cu struguri de culori diferite şi multe surprize cu ea, pe care le vom descoperi
azi la activităţi. În continuare se anunţă Tema zilei: Toamna în vie. Zâna Toamnă le spune că are
nevoie de ajutorul lor pentru a se înveseli. Îi anunţă pe copii că îi aşteaptă mari surprize, dar
pentru aceasta vor trebui să rezolve mai multe sarcini. Se anunţă obiectivele zilei: să ascultăm cu
atenţie o poveste despre un dovleac şi o viţă de vie, să realizăm o lucrare „Strugurele” şi să
lucrăm pe centre. La sfârşitul activităţii vom desfăşura un joc care se numeşte „Coşuleţul rupt”.
Întâlnirea de dimineaţă se încheie cu ridicarea copiilor de pe scăunele, aşezarea
scăunelelor la măsuţe şi plecarea copiilor la spălător în timp ce recită o tranziţie:
„Bum, bum, bum,
Nori pornesc la drum.
Să pornim şi noi
Voioşi câte doi!”
După ce copiii revin în grupă începe desfăşurarea activităţilor experienţiale şi se
realizează lectura educatoarei „Dovleacul şi viţa de vie”. Pe parcursul lecturii se vor prezenta
copiilor planşele cu scenele din poveste, explica cuvintele necunoscute şi adresa o serie de
întrebări pentru fixarea textului.
După lectură, în cadrul DOS, la activitatea practică copiii vor realiza o lucrare
„Strugurele” folosind tehnici de lucru cunoscute: lipire şi pictură. După ce se va prezenta copiilor
lucrarea model se vor demonstra tehnicile de lucru şi executa exerciţii de încălzire a muşchilor
mâinilor. Pe parcursul activităţii copiii vor fi ajutaţi dacă au nevoie şi la sfârşitul activităţii voi
strânge împreună cu copiii materialele şi lucrările, făcând aprecierile individuale şi de grup.
Copiii vor părăsi sala de grupă, cântând: „Toamna”, de Ion Potolea
5
După ce copiii revin de la spălător, în funcţie de ecusoanele primite, se aşează la centrele
de interes, recitând:
„Prin vie noi ne plimbăm,
Strugurii îi admirăm
La locuri ne aşezăm
Lucruri noi să învăţăm”
şi se desfăşoară activităţile liber alese ALA1. La centre, copiii vor realiza: la sectorul Joc
de masă copiii vor realiza Fructe de toamnă pe tăbliţele de mozaic; la sectorul Artă vor modela
Fructe de toamnă; la sectorul Ştiinţă: Continuă desenul, după model: Strugurele. Pe parcursul
activităţii se vor oferii indicaţii sau copiii vor fi ajutaţi dacă au nevoie. Fiecare copil se va
deplasa către un alt centru, după ce şi-a realizat sarcinile în primul centru ales şi tot aşa până se
face rotirea copiilor pe centre.
După expirarea timpului de lucru se evaluează rezultatele activităţii, expoziţia şi se oferă
un feed-back pozitiv.
Copiii îşi adună lucruşoarele şi le aşează la locul potrivit în timp ce recită „Să adunăm, să
aranjăm”.
Zâna Toamnă este bucuroasă, vizitează expoziţia cu lucrările copiilor împreună cu
educatoarea şi copiii, împarte recompense copiilor şi îi invită la jocul „Coşuleţul rupt”, realizat
spre sfârşitul zilei, în cadrul activităţilor liber alese ALA2.
6
Etapele activităţii
Conţinut ştiinţificStrategii didactice
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
Evaluare
1. Moment
organizatoric
Voi aerisi sala de grupă, amenajând mobilierul pe centre de
interes. Voi pregăti materialele didactice necesare activităţii. Copiii
intră în grupă şi se opresc în faţa scăunelelor aşezate în semicerc.
În continuare copiii vor recita zicerea de dimineaţă ,,Gândul
bun!”:
În fiecare dimineaţă
S-avem gândul bun pe faţă,
Către soare să privim
Iubire să dăruim,
De gând rău, să ne ferim.
S-adunăm doar bucurie!
Şi-n lume s-o răspândim!
Şi-atunci orişice copil,
În fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă!
Apoi se continuă cu:
De mânuţe ne luăm
Semicercul îl formăm.
Ochi în ochi noi ne uităm
Şi frumos ne salutăm.
Bună dimineaţa, dragi copii!
Bună dimineaţa, doamna
educatoare!
Fiecare copil în pare va fi salutat în ordinea în care se află în
semicerc: „Bună dimineaţa, strugurel A.!”, „Bună dimineaţa, strugurel
B.!” etc., si se va continua cu:
Conversaţia
Exerciţiul
Conversaţia
Frontal
Frontal
Individual
Verificarea
orală
Verificarea
orală
7
Bună dimineaţa, cer frumos!
Bună dimineaţa, soare luminos!
Bună dimineaţa, micule vânt
Care-alergi pe pământ!
Bună dimineaţa, copaci
desfrunziţi!
Bună dimineaţa păsărele mari şi
mici!
Bună dimineaţa pietre tari!
Bună dimineaţa animale mici şi
mari!
Toate florile-s aici
Toate sunt prezente
Cu petale mari şi mici
Colorate de pitici,
Numai(4x) Cine nu-i aici?
Copiii îi vor preciza pe colegii lor care lipsesc. Se realizează
exerciţii matematice practice: numărarea fetelor şi a băieţilor, totalul
copiilor prezenţi şi a celor absenţi şi se reprezintă pe tabla magnetică
cifrele corespunzătoare.
Împărtăşirea cu ceilalţi copii se desfăşoară prin manifestarea
dorinţei unor copii de a povesti întâmplări fericite sau triste, pe care ei
le-au trăit de când au plecat de la grădiniţă până a doua zi, la sosire.
Ceilalţi copii vor fi încurajaţi să dialogheze cu vorbitorul punând
întrebări şi cerând lămuriri acestuia.
Urmează o conversaţie în care se analizează mai întâi, cu ajutorul
copiilor ziua săptămânii, data, luna în care ne aflăm precum şi
anotimpul. În continuare, copiii sunt îndemnaţi să privească pe geam
pentru a stabili cum este vremea. Se va stabili meteorologul de serviciu
care va completa Calendarului naturii cu simbolul caracteristic vremii
precum şi îmbrăcămintea adecvată. Se vor purta discuţii despre
Conversaţia
Conversaţia
Conversaţia
Conversaţia
Tablă
magnetică
Cifre
magnetice
Calendarul
naturii
Frontal
Individual
Frontal
Frontal
Verificarea
orală
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
Verificarea
orală
Aprecieri
verbale
8
anotimpuri şi schimbările petrecute în natură.
În cadrul activităţii de grup: De vorbă cu Zâna Toamnă, copiii
vor recita poezia „Poc, poc, poc”
Poc, poc, poc
Cad castane dolofane,
Pic, pic, pic,
Picură ploaia prin burlane,
Crr, crr, crr
Zboară sus pe casă-o cioară
Brr, brr, brr,
Tare frig-i afară!
iar copiii doritori îşi vor exprima punctele de vedere pe care le-
ar prezenta Zânei Toamna dacă ar putea să o întâlnească. Educatoarea
sintetizează ceea ce au exprimat copiii.
Exerciţiul
Conversaţia
Frontal
Individual
Verificarea
orală
Aprecieri
verbale
2. Captarea
atenţiei
Noutatea zilei: Se aude un ciocănit în uşă.
- Cine a venit la noi? Cum este îmbrăcată? Oare ce anotimp
reprezintă?
- Are ceva sub braţ. Oare ce are?
- Ce-o fi în plic? Haideţi să citim scrisoarea.
- Păpuşa Ilincuţa va participa la activităţile noastre, trimisă fiind
de Zâna Toamnă, ca să o învăţăm cât mai multe despre anotimpul
toamna. Păpuşa a adus multe surprize cu ea, pe care le vom descoperi
azi la activităţi.
Conversaţia
- O păpuşă.
- Un plic.
- O scrisoare.
Conversaţia
Păpuşă
Scrisoare
Frontal Verificarea
orală
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
În continuare se anunţă Tema zilei: Toamna în vie. Zâna Toamnă
le spune că are nevoie de ajutorul lor pentru a se înveseli. Se anunţă
obiectivele zilei: să ascultăm cu atenţie o poveste despre un dovleac şi
o viţă de vie, să realizăm o lucrare „Strugurele” şi să lucrăm pe centre.
Conversaţia
9
La sfârşitul activităţii vom desfăşura un joc care se numeşte „Coşuleţul
rupt”.
Întâlnirea de dimineaţă se încheie cu ridicarea copiilor de pe
scăunele, aşezarea scăunelelor la măsuţe şi plecarea copiilor la spălător
în timp ce recită o tranziţie:
Bum, bum, bum,
Nori pornesc la drum.
Să pornim şi noi
Voioşi câte doi.
Exerciţiul
Frontal Frontal
Verificarea
orală
Aprecieri
verbale
4. Prezentarea
noului conţinut
şi dirijarea
învăţării
- Astăzi la activitatea de educarea limbajului vă voi citi povestea
„Dovleacul şi viţa de vie”. Pe parcursul lecturii voi prezenta copiilor
planşele cu scenele din poveste şi voi explica cuvintele necunoscute.
Apoi le voi adresa următoarele întrebări:
- V-a plăcut povestea?
- Cum se numeşte povestea?
- Care sunt personajele din poveste?
- De cine v-a plăcut cel mai mult? De ce?
- Credeţi că a procedat corect dovleacul? De ce?
După aceste întrebări le voi spune copiilor că păpuşa Ilincuţa este
foarte mulţumită de răspunsurile lor şi le-a pregătit o surpriză: vor
putea realiza şi ei un strugure chiar cu seminţe de dovleac culese din
dovleacul căzut.
Copiii vor realiza lucrarea „Strugurele” folosind tehnici de lucru
cunoscute: lipire şi pictură. După ce voi prezenta copiilor lucrarea
model, voi demonstra tehnicile de lucru şi executa cu ei exerciţii de
Explicaţia
Lectura
educatoarei
Conversaţia
Explicaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Poveste cu
suport
ilustrativ
Coli de desen
Lipici
Frontal
Individual
Frontal
Verificarea
orală
Aprecieri
verbale
10
încălzire a muşchilor mâinilor:
Mâinile nu stau deloc
Ci se pregătesc de joc
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare,
Ploaia cade neîncetat,
Degetele le-am mişcat.
Spre stânga şi spre dreapta mea,
Le mişcăm noi, uite-aşa,
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian frumos cântăm!
Le urez copiilor “Spor la lucru!”. Pe parcursul activităţii îi voi
ajuta pe copii dacă au nevoie.
La sfârşitul activităţii voi strânge împreună cu copiii materialele
şi lucrările, făcând aprecierile individuale şi de grup. Păpuşa Ilincuţa
va aprecia lucrările copiilor şi le dăruieşte copiilor ecusoane cu
struguri de 3 culori diferite.
Copiii vor părăsi sala de grupă pentru a se spăla pe mâini pentru
că după muncă mâinile trebuie spălate, cântând „Toamna”, de Ion
Potolea:
Trece toamna cea bogată
Prin livezi şi intră-n vii
Fructele se coc de-a valma
Şi-s ca mierea strugurii.
Merele îmbujorate
Merg în coşuri la păstrat
Iar din struguri zdrobitoarea
Scoate mustul înspumat.
La cules e veselie
Ca în miez de sărbători
C-au venit şi copilaşii
Cei mai buni culegători.
Exerciţiul
Conversaţia
Conversaţia
Exerciţiul
Exerciţiul
Conversaţia
Pensule
Seminţe de
dovleac
Acuarele
Apă
Păhărele
Şerveţele
Ecusoane
Individual
Individual
Frontal
Individual
Examinarea
prin probe
practice
Observarea
curentă
Aprecieri
verbale
11
După ce copiii revin de la spălător, în funcţie de ecusoanele
primite, se aşează la centrele de interes, recitând:
Prin vie noi ne plimbăm,
Strugurii îi admirăm
La locuri ne aşezăm
Lucruri noi să învăţăm
Vom trece împreună în revistă fiecare centru în parte, cu discuţii
despre ce au de realizat şi cu enumerarea materialelor disponibile:
Jocuri şi activităţi alese (ALA1):
La sectorul Ştiinţă copiii vor rezolva: Continuă desenul, după
model: Strugurele.
La sectorul Joc de masă: Fructe de toamnă, copiii vor realiza pe
tăbliţe cu ajutorul piunezelor 2 – 4 fructe de toamnă după model.
La sectorul Artă: Fructe de toamnă, copiii vor realiza prin
modelare, după model, fructe de toamnă.
Vom executa din nou exerciţii de încălzire a muşchilor mâinilor
cu copiii de la toate centrele. Le urez copiilor “Spor la lucru!”.
Voi supraveghea desfăşurarea activităţii intervenind cu indicaţii
sau ajutându-i doar dacă este necesar. Le reamintesc copiilor două din
regulile grupei:
- să vorbim cu voce de interior;
- îmi aştept rândul.
Fiecare copil se va deplasa către un alt centru, după ce şi-a
realizat sarcinile în primul centru ales şi tot aşa până se face rotirea
copiilor pe centre. După expirarea timpului de lucru copiii îşi adună
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Demonstraţia
Exerciţiul
Conversaţia
Observaţia
Munca
independentă
Culorile
toamnei
Creioane
colorate
Piese mozaic
Tăbliţe
Planşete
Plastilină
Pe grupuri
mici
Pe grupuri
mici
Individual
Individual
Observarea
curentă
Verificarea
orală
Aprecieri
verbale
Examinarea
prin probe
practice
Observarea
curentă
Aprecieri
verbale
12
lucruşoarele şi le aşează la locul potrivit în timp ce recită:
Să adunăm, să aranjăm
Cu tot ce am lucrat
Grupa să o aranjăm,
Haideţi să facem curat!
5. Evaluare Lucrările copiilor se expun, Păpuşa Ilincuţa este bucuroasă,
vizitează expoziţia cu lucrările copiilor împreună cu educatoarea şi
copiii şi împarte recompense (stafide) copiilor.
Conversaţia
Explicaţia
Panou
expoziţie
Frontal Expoziţie
lucrări
Aprecieri
verbale
6. Încheierea
activităţii
Jocuri şi activităţi alese (ALA2):
Păpuşa Ilincuţa şi îi invită la jocul „Coşuleţul rupt”.
Copiii stau pe scăunelele aşezate în cerc. Conducătorul jocului
stă în mijloc. Fiecare copil îşi alege un fruct din coşul cu fructe pe care
îl arată grupului. Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa
scaunelor şi spune: „Mă duc la piaţă cu coşuleţul să cumpăr măr.”
Copilul care a ales mărul porneşte după conducător, care-şi continuă
mersul în cerc. Conducătorul jocului spune iar: „Mă duc la piaţă cu
coşuleţul să cumpăr o pară. ” Copilul care a ales „para” se aşează
după „măr”.
Jocul continuă astfel, până conducătorul exclamă: „S-a rupt
coşuleţul!”. Copiii se reped să se aşeze pe un scaun. Dar, fiind un
scaun mai puţin, cineva rămâne în picioare, va fi scos afară din joc.
Jocul de probă:
Haideţi să încercăm o dată să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom
juca astăzi?
Conversaţia
Explicaţia
Recompense
Scăunele
Coş cu fructe
Coşuleţ
Fructe
Frontal
Individual
Pe grupuri
mici
Observarea
curentă
Verificarea
orală
13
Copiii se joacă conform explicaţiilor educatoarei.
Jocul propriu-zis:
Copiii execută jocul propus.
Voi urmări participarea activă şi afectivă a copiilor stimulându-i
pe cei mai neîncrezători. Acolo unde este nevoie îi ajut sau le dau
indicaţii suplimentare individual sau colectiv după cum este cazul.
Jocul se repetă de câteva ori.
Toţi participanţii la joc vor primi recompense.
Ziua se încheie cu audiţia cântecelor de toamnă.
Ieşirea copiilor la masă se realizează prin tranziţia: „Este ora
pentru masă”:
Este ora pentru masă,
Mâncărica e gustoasă!
Mofturi să nu faci de fel,
Fiindcă rămâi mititel.
Lapte, brânză, unt, smântână
Ai la masă hrană bună.
Calciu, multe proteine,
Minerale, vitamine.
Şi pisoiul vrea lăptic
Ca să nu rămână mic.
Demonstraţia
Exerciţiul
Exerciţiul
Exerciţiul
Exerciţiul
CD player
CD
Pe grupuri
mici
Frontal
Verificarea
orală
Aprecieri
verbale
Observarea
curentă
14