Барвисте диво українського народного розпису за...

5
Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № №20 екологічного профілю Запорізької міської ради Запорізької області Методична розробка уроку з образотворчого мистецтва Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпису народних майстрів. Вплив кольору на психоемоційний стан здоровя людини. Кольоротерапія (другий урок) 7 клас Укладач: Манюрова Алія Рафаїлівна, учитель образотворчого мистецтва, креслення, художньої культури, обслуговуючої праці; «спеціаліст вищої категорії», «старший учитель»

Upload: school-20-zaporizhzhya

Post on 11-Feb-2017

217 views

Category:

Education


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпису народних майстрів

Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № №20 екологічного профілю

Запорізької міської ради Запорізької області

Методична розробкауроку з образотворчого мистецтва

Барвисте диво українського народного розпису за мотивами

петриківського розпису народних майстрів. Вплив кольору на психоемоційний стан здоров’я

людини.Кольоротерапія

(другий урок)7 клас

Укладач: Манюрова Алія Рафаїлівна, учитель образотворчого мистецтва, креслення,

художньої культури, обслуговуючої праці; «спеціаліст вищої категорії», «старший учитель»

Page 2: Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпису народних майстрів

Тема уроку: : Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпису народних майстрів. 7 клас (другий урок)

Екологічна тема: Вплив кольору на психоемоційний стан здоров’я людини. Кольоротерапія

Мета уроку: навчальна: ознайомити учнів з виражальними можливостями петриківського розпису; розвиваюча:- удосконалювати уміння учнів у створенні образів на основі природних форм за мотивами петриківського розпису; - розвивати композиційні навички учнів; - розвивати асоціативно-образне мислення на основі сприйняття кольору; виховна: - виховувати любов до рідної природи, дбайливе відношення до неї за допомогою малюнка; - прищеплювати інтерес до творів народного мистецтва; - виховувати естетичний смак.

Ключові слова: Композиція, стилізація, мотив.

Обладнання уроку для вчителя та учнів: ілюстрації з робіт художників - петриківський розпис - М. Тимченко "Півень у квітах", - Ф. Панко "Павичі", - В. Глущенко "Все для тебе, кохана!", - Н. Білокінь "Суперниці", - Т. Пата "Павичі", - В. Вовк "Веселі розваги" український народний розпис - К. Білокур „Квіти за тином”, „Квіти та овочі", - Г. Собачко-Шостак - декоративні панно; - М. Приймаченко "Козак та дівчина", "Веселощі у лісі", "Калиновий беріг"; для учнів: папір, олівець, пензлики, акварельні фарби або гуаш, роздаточний матеріал на кожну парту.

Підготовка до уроку Пошукова робота. Стисле повідомлення на екологічну тему: "Вплив кольору на психоемоційний стан здоров’я людини. Кольоротерапія".

План уроку

1. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдання уроку.2. Сприйняття мистецтва.3. Пояснення практичної роботи.

Page 3: Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпису народних майстрів

4. Практична робота. Створення декоративної композиції за мотивами петриківського розпису (за уявою учня та у вільній техніці).5. Аналіз робіт, виявлення недоліків, оцінка та виставка робіт.6. Підведення підсумків.

Хід уроку:

2. Пояснення нового матеріалу.Вступ. Сприйняття мистецтва.

Коли художники створюють твори у якому-небудь жанрі, вони вибирають об'єкти, які лягають в основу картини, стають предметом зображення. Залежно від того, що є предметом (об'єктом) зображення, в якому жанрі художник працює, об'єкти зображення називаються по різному. Наприклад, в історичному, побутовому, тематичному жанрі, на релігійні, міфологічні теми - об'єктом зображення стає сюжет, у портреті – модель, у натюрморті – предмет, у пейзажі та розпису - мотив.

Мотив – реальний предмет, що є основою композиції. Мотиви для своїх малюнків люди позичали у природи, тому петриківський розпис складається з рослинного та тваринного світу. Мотивом для нас можуть бути, наприклад, квіти. Що це за квіти? Якщо ви подивитесь на твори відомих майстрів старшого покоління, ви побачите їх улюблені квіти, які схожі гвоздиками, чорнобривцями, волошками, жоржинами, астрами, барвинками, квітками соняшника, півоніями, хризантемами та іншими квітами, але переробленими у декоративну форму. Цей процес називається саме стилізацією – спрощенням предметів або елементів за формою та кольором. І останнє, щоб створити, наприклад, „український букет” або „дерево життя”, або інше панно, необхідно знати деякі закономірності, правила побудови композиції.

Композиція – розміщення, співвідношення предметів, що зображуються. На наведеному прикладі центральним, основним елементом композиції може бути одна або три великі квітки. Вони можуть бути яскравими за кольором, великими за своїми розмірами та виразними за формою – наближені до природних форм. Далі поступово доповнюють інші деталі – жовтогарячі квіти, широкі та пірчасті листя, з таким розрахунком, щоб кожен елемент був необхідним, але другорядним. Треба пам'ятати, що зображенню повинно бути не стисле і не дуже просторо на аркуші. Якщо уважно придивитись, неважко помітити, що вся рослинна композиція вміщується в овалі і з врахуванням всіх складових елементів врівноважується.

Розвиваючи традиції своїх попередників сучасні майстри декоративного розпису збагатили це мистецтво новими мотивами.

3.Пояснення практичної роботи (з демонструванням на папері). 1. Вибір мотивів. 2. Композиційно правильне розміщення малюнку на аркуші паперу з визначенням габаритних розмірів. 3. Побудова конструкції форм та пропорцій головних та другорядних елементів композиції. 4. Детальне промальовування елементів. Нагадую вам з попереднього уроку, що композиції, створені на основі чотирьох простих технічних прийомів, виконують без попередньої "промальовки" олівцем:1."мазком від себе"2. "мазком на себе"3. "перехідний мазок"4. "друкування"( дивись в таблицю).5. Аналіз колірного вирішення.

Page 4: Барвисте диво українського народного розпису за мотивами петриківського розпису народних майстрів

4. Практична робота .

Виконується учнями шляхом синтезу елементів петриківського розпису із власним задумом.

5. Аналіз робіт, виявлення недоліків, оцінка та виставка робіт. 6. Підведення підсумків. Український декоративний розпис розповсюджений в багатьох областях нашої країни. Сьогодні ви доторкнулися до одного з багатогранних мистецтв. Ваша мета – вивчення та збагачення цього мистецтва новими творами.