به نام خدا طرح درس زیست شناسی
DESCRIPTION
به نام خدا طرح درس زیست شناسی. عنوان: ویتامین ها نام دبیر: آزاده زرین مدرک: کارشناس زیست شناسی استان: فارس ناحیه: یک شیراز دبیرستان غیرانتفاعی حانیه. 1- دو ویتامین محلول در آب را نام ببرید. 2- دو ویتامین محلول در چربی را نام ببرید. - PowerPoint PPT PresentationTRANSCRIPT
خدا نام بهشناسی درسزیست طرح
ها: ویتامین عنوان: دبیر زرین نام آزاده
شناسی: کارشناسزیست مدرکفارس: استان
شیراز: یک ناحیهحانیه غیرانتفاعی دبیرستان
: : اجرا : محل صفحات روزانه درس طرح کالسدرس نوع: درس : نام تعداد زیستی : 12علوم آذرماه اجرا تاریخ 87نفر
: موضوع: : حانیه غیرانتفاعی دبیرستان نام زرین آزاده دبیر نام ها ویتامینشیراز یک ناحیه
: تحصیلی : پایه : مدت شناسی کارشناسزیست مدرک عمومی دقیقه 90اول: درس طرح 12شماره
مشخصات کلی
ها- 1حیطه ویتامین انواع مشخصات با فراگیران آشناییها- 2 کمبودآن عالئم هاازروی ویتامین درتشخیص مهارت تقویتبدن- 3 برای هرکدام الزم هاومیزان عملکردویتامین درتفاوت کنجکاوی
هستی خالق وتفکردرقدرت
اهداف کلی
شناختیحرکتی- روانیعاطفی
( Aویتامین ها) بری،پالگر،اسکوروی،سیکالمات کوری،گزروفتالمی،بری ،کاروتن،شب رتینولرئوس
مطال
ب
:حیطهسطح درسفراگیر این درپایانشود- 1 هاآشنامی ویتامین انواع مطالعه بااهمیتمی- 2 آگاه بدن روزبرای درشبانه موردنیازهرویتامین ازمیزان
شودشود- 3 هاآشنامی ویتامین انواع بامشخصاتداند- 4 می را مختلف های ویتامین تفاوتویتامین- 5 مصرف دراثرکمبودویازیادی که هایی بیماری
داند می شودرا هاایجادمیشود- 6 می آشنا خوراکی های افزودنی بامفهومبندی- 7 بسته انواع درتهیه خوراکی های ازافزودنی تاثیرهرکدام به
برد می پی هادهد- 8 می نشان کنجکاوی هادربدن ازویتامین عملکردهرکدام بهشود- 9 می هاآشنا ازبیماری هرکدام باعالیم
برد- 10 می پی وحیات درآفرینشزمین هستی خالق قدرت به
اهداف
جزیی
فعالیت های قبل ازتدری
س
دانشدانشوفهم درک
تجزیه وتحلیلتجزیه وتحلیلدانش
تجزیه وتحلیلارزش گذاریدانش
شاختیشاختیشاختیشاختیشاختیشاختیشاختیعاطفیشاختیعاطفی
:حیطهسطح درس این فراگیرپسازگذرانیدنبرد- 1 می رانام درآب محلول های ویتامین انواعدهد- 2 می شرح رادربدن نقشهرویتامینازفقدان- 3 ناشی بیماری هرنوع های ویژگی
دهد می راتوضیح هرویتامینیهارابایکدیگرمقایسه- 4 ویتامین ازانواع کاربردهرکدام
کند میخوراکی- 5 های ازافزودنی وضررهرکدام فایده
دهد می راتوضیحهادربدن- 6 آن هاواهمیت ویتامین مطالعه به
دهد می نشان عالقمندیدهد- 7 می درسپاسخ پرسشهای بهکند- 8 می گیری نتیجه درسرابطورخالصهخواند- 9 می وروان درسبطورصحیح ازروی
کند- 10 می عمالهمکاری گروهی درفعالیتمصرف- 11 دراثرکمبودوزیادی که هایی بیماری
زند می شودمثال هاایجادمی ویتامیندهد- 12 می راشرح خوراکی های افزودنی مفهوم
اهداف رفتاری
فعالیت
های قبل ازتدریس
دانش دانش
درک وفهمتجزیه وتحلیل
درک وفهم
ارزش گذاری
دانشدرک وفهم
اجرای مستقل
تبلوردانش
درک وفهم
شناختیشناختیشناختیشناختیشناختیعاطفی
شناختیشناختی
روانی-حرکتیعاطفیشناختی
شناختی
) ( : ،الگوی تیم کارایی طرح همیار الگوی شامل فعال ازروشهای تلفیقیگروهی،روش تفکراستقرایی،روشپرسشوپاسخ،روشتوضیحی،بحث
مفهومی یار،نقشه سوی روبه نمایشی،تکنیک
روش تدریس
( وایت سیاه وتخته ،معلم،گچ زیستی،دانشآموزان علوم درسی کتابافزار( دی،نرم ،رایانه،سی ،برگسؤاالت encartaبردوماژیک
یددار،ماست،جگر،هویج،پرده نمک ارزشیابی،پرتقالپروژکتوری نمایش،ویدئوپروژکتور،اسالیدهای
وسایل آموزشی
: درسفراگیران این ازارائه قبلاند- 1 شده آشنا اساسی های اسیدآمینه بامفهوماند- 2 آشناشده گیاهی های پروتئین باانواعاست- 3 الزم غذایی دررژیم ترکیباتی وجودچه اندکه دانستهاند- 4 راشناخته غذایی دررژیم الزم موادمعدنی انواعاند- 5 دانسته رادربدن موادمعدنی اهمیتاند- 6 هاآشنانشده پروتئین باانواع
رفتار
ورودی
فعالیت
های قبل ازتدری
س
زمان
فعالیت فراگیران
معلم فعالیت
8
رابه لیستاند آورده کالس
و- 1 تصاویروانیمیشن CDرایانه همراه به آموزشی هایکرده آماده شدن ترانجام منظورسریع هارابه
دهد نشان مناسب تادرفرصتها- 2 ازآن قبل ازجلسه آموزان دانش منظورتوجه به
خودراتهیه هفته یک غذایی رژیم تالیست شده خواستهبیاورند کالس به و کرده
آماده سازی
خودراارائه- 1 نتایجدهند می
دهند- 2 گوشمیدست- 3 وسایل
خودرابه ساختنشان دوستانشان
دهند میدهند- 4ا می انجامازمعلم- 5ا
ودوستان می خودراهنمایی
گیرندکنند- 6 می سؤال
تحقیقی- 1 خواهدنتایج می ازفراگیرانها،چربی خودرادرموردکمبودکلسیم،سدیم،ید،پروتئین
دهند هاارائه هاوکربوهیدراتدوستان- 2 برای مناسب کندتادرزمان می هاراانتخاب بهترین
کنند خودصحبتعمل- 3 درموردنحوه انیمیشن های قراربودطرح که ازفراگیران
کنند؛می تهیه دربدن موادمعدنی هاوانواع ها،چربی پروتئیندهند خودراارائه های خواهدتاطرح
هاایرادی- 4 خواهداگرطرح می فراگیران ازبقیهدهند هاارائه خودرادربهبودآن دارند،ذکرکنندوپیشنهادات
آن- 5 اند،نام رسیده سریع پاسخ به راکه فراگیرانی سریع بانگاهخواهددرکارهای می شوندوازبقیه شودتاتشویق می هااعالم
راهنمایی صحیح پاسخ به رسیدن کنندوبرای بیشترسعی بعدیشوند می
دارندبپرسندوباکمک- 6 اشکالی خواهداگرازدرسقبل می ها ازآنگوید می را هاپاسخ خودآن
تکلیف گذشته
زمان
فراگیران معلم فعالیت فعالیت
مراحل
اجرا
3
ازکالس- 1 قبلقبل درسجلسه
راتاپایان موادمعدنی
اند یادگرفتهآموزان- 2 دانش
کنند می احترامآموزان- 3 دانش
واحوالپرسی سالمکنند می
آموزان- 4 دانشدرجایگاه
گیرند خودقرارمیگوش- 5 فراگیران
دهند می
است- 1 کرده هاراآماده وسیستم ازکالسموادووسایل قبلشود- 2 کالسمی وارد بعدازدرزدن معلمدهد- 3 می راباتشکرخودپاسخ آموزان دانش احترامدهد- 4 می را ها آن واحوالچرسی سالم پاسخکندکه- 5 می تنظیم طوری آموزان خودرابادانش جایگاه فاصله
باشد کم االمکان حتیخداهم- 6 برتالشماخواست عالوه اینکه به خداواشاره بانام
شودوان نمی کارانجام اصالآن قرارگیردوگرنه کاری بایدبرانجامحواله این اهدافمان به مادررسیدن همه که شاءالله
کند می راآغاز کنیم،کالاس راازخدادریافت
برقرار
ی ارتبا
ط بافراگیران
کا رها
ی مقدمات
ی
8
پرسشها- 6 بهدهند می پاسخ
انجام- 7 فراگیراندهند می
درگروه- 8 فراگیرانگیرند خودقرارمی
اشکاالت- 9خودرادرکتاب
می جستجوکنندوبایکدیگربحث
کنند میکنند- 10 گوشمی
سؤاالت- 1 کندوبرگه برگزارمی کتبی صورت هارابه آزمونکند می توزیع فراگیران رابین
تشخیصی- 2 ارزشیابی کارهادرزمان به بخشیدن سرعت جهتمشترک پاسخ به که کند،فراگیرانی می رامطرح پرسشی
دهدودر می قرار گروه اندرادریک طوری 4گروه 3رسیده نفریدرسی ازلحاظ آموزان دانش درهرگروه کندکه می تقسیم
باشند شده توزیع یکنواختنویسد- 3 می بندی گروه کارت راروی منظورسؤاالت این برای
: بیشتری میزان به ازموادغذایی دسته کدام پرسد می مثالکارت منظوربادادن باشند؟بدین بایدوجودداشته غذایی دررژیم
ها آن نام ها آن دادن پاسخ و آموزان دانش به سؤاالت هایشود می انتخاب
نرسیده- 4 جواب به که کنددانشآموزانی می هارابررسی برگههاست گروه ازاندازه بیش مشترک های پاسخ اندویاتعدادبعضی
گیرند می هاجای درگروه معلم انتخاب 5به
کاری- 5 کم علت خواهد اندمی نخوانده درس که ازدانشآموزانیهاراراهنمایی دهندوآن شرح خصوصی کالس، از بعد را خود
می کندومتذکر می کسرنمره تنبیه عنوان به لزوم ودرصورتبیشترتالشکنند جبران برای شودکه
گروه- 6 تقسیم زمان کارهادرهمان به خشیدن سرعت جهتوباپرسش راشناسایی غایبین صحبت ودرحین جمع به هابانگاه
کند می راجستجو غیبت علت ازدوستانشانراپرسش- 7 قبلشان جلسه غیبت علت آموزان ازدانش
کم کندودرصورت می خاص،همدردی وجودمشکل ودرصورتمانند می ازدرسعقب گیرندکه مشکل،تذکرمی بودن اهمیت
ارز
شیاب
ی تشخیصی
زمان
فراگیران معلم فعالیت فعالیت
ارائه درس
مراحل اجر
ا10
صورت- 1 بهبحثمی به گروهی
پردازندویادداشت کنند می
اول- 2 گروهبراساسمیزان
نیازروزانه دوم مواد،گروهبراساستشابه
برای موادغذاییغذای: مثال
،گوشتی گیاهیسوم... وگروه و
تلفیقی براساسباال ازهردونوع
بلندبرای- 3 باصدایمی خود دوستان
خواننددهند- 4 گوشمی
کنند می ودقتتقسیم- 5 علت
ویتامین بندیکنند می هارادرک
یی- 1 موادغذا ازچندگروه تصویریمی نمایان پرده راباویدئوپروژکتوررویهاراطبقه خواهدآن می کندوازهرگروه- ( استقرایی الگوی اول مرحله کنند بندی
) مفهوم تکوینهای- 2 خواهدنوشته می ازهرگروه
هاباصدای دیگرگروه خودرابرایچه به بندی طبقه بلندبخوانندوبگویندبرای
( دوم مرحله اند کرده توجه هایی ویژگی) - تفسیرمطالب استقرایی الگوی
بندی- 3 طبقه نوع این خواهددالیل می ازهرگروهنظرآن پرسدبه می ها آن راذکرکنندواز
به باتوجه موادغذایی های ازگروه هاهرکدامازموادغذایی دسته دارنددرکدام که ترکیباتی ( هارابه آن گیرند قرارمی غذایی دررژیم الزم
به معلم که بیشتردرموادغذایی وتأمل دقت () الگوی سوم مرحله کند می آورده کالس
) کاربرداصول- استقراییگروه- 4 ونامگذاری بندی تأییدطبقه سپسضمن
ویژگی وتوضیح بررسی هابه آن برتروتشویقهاست ویتامین موردنظرکه بندی تقسیم های
آن بندی طبقه صحیح پردازدودالیل میویتامین داردکه می کندوبیان هاراذکرمی
محلول دوگروه به هانیزبراساسحاللیتشانشوندسپس می تقسیم درچربی ومحلول درآب
( محلول برد می رانام هرگروه های ویتامین انواعدرآب A،D،E،Kدرچربی می( B،Cومحلول ومتذکر
شمابه مرحله ) DوAشوددرکتاب است شده اشاره) - وروشتوضیحی پیشگویی تصدیق الگو سوم
ازنقشه- 5 قسمت بیشتردراین تفهیم جهتمی استفاده تخته روی نمودارون مفهومی
شود
زمان
فراگیران معلم فعالیت فعالیت
23
انیمیشن- 6 بهکنند می هادقت
بحثمی- 7 بهپردازند
گوشمی- 8دهندودقتمی
کنندیادداشتمی- 9
می کنندوانجامدهند
فراگیران- 10دهند می انجام
اشکاالت- 11پرسند خودرامی
ازویتامین- 5 عملکردهرکدام کندکه می همینطورعنوانبانشان مطلب این بیان ودرضمن است متفاوت هادربدن
در ازقبل که هایی انیمیشن توضیح favoriteدادن کرده ذخیره) ( ونمایشی روشتوضیحی کند می خودراکامل
به- 6 کالس نشدن ازیکنواخت جلوگیری برای قسمت درایندقیقه یک مدت گویدبه می هرگروه آموزان دانش
( سوی روبه تکنیک کنند هاصحبت وعده درموردارزشمیانیار(
) : خواهیم) نمی جواب تکنیک دراین تبصرهناسالم رژیم ومضرات سالم رژیم سپسفایده
ازلیست ای پاره بررسی دهدوبه می توضیح رادرعملکردبدناندمی آورده کالس به آموزان دانش که غذایی رژیم های
پردازدازویتامین- 7 ازکمبودهرکدام ناشی های ازبیماری تصاویری
کندوتوضیحاتی هاپخشمی آن وتشخیصعالیم درک هابرایدهد می زمینه رادراین
8 ( برای- نویسد می تخته جستجوراروی قابل های سایتازوقت،ازقبل بهینه استفاده
( favoriteمواردجستجورادرقسمت سپس کند می ذخیرهوتبادل فردی خواهدبعدازمطالعه می ازافرادهرگروه
به بامراجعه افزار favoriteنظرگروهی ، encartaویانرمشده مطالعه قسمت به ویاتصاویرمربوط عکس،انیمیشن
قراردهند ترتیب کنندوبه رایافتصورت- 9 به ازاینترنت یعنی on lineاستفاده است وشبکه
می هارا سایرگروه خود،رایانه رایانه توسط معلمازقبیل کندامااگرمشکلی وچک کنترل استفاده توانددرزمان
... صورت آیدبه پیش و سرعت آید off lineکندی درمیتوسط- 10 هاازقبل وسیستم دربرق اشکال درصورت
شده ذخیره رایانه درحافظه ها دبیرتصاویروانیمیشنشود می واستفاده
،صامت- 11 فردی صورت خواهدبه می ازفراگیران معلمرامشخص مهم بخوانندونکات درس ازروی وعمیق
) تیم) کارایی طرح اول مرحله نمایندآن- 12 غیرمستقیم صورت وبه کرده هاسرکشی آن به
خواند جدیدرامی کلمات صحیح وتلفظ کرده هاراراهنمایی
ارائه در
س
مرا
حل ا
جرا
زمافراگیران ن معلم فعایت فعالیت
8به- 12 دانشآموزان
می پاسخ فردی صورتدهند
مشغول- 13 فراگیراندرگروه وبحث کارتیمی
شوند می
صورت- 13 به که پرسشهایی به خواهد می ازدانشآموزان سپسمعلم) ( تیم کارایی طرح دوم مرحله دهند دهدپاسخ می هرنفر به کتبی
کنندوبه- 14 بحث ازپرسشهادرگروه خواهددرموردهرکدام می ازفراگیران) ( تیم کارایی طرح سوم مرحله برسند مشترک پاسخ
ارز
شیاب
ی تکوینی
فعالیتهای
تکمیل
ی
5
های- 14 صحبت به فراگیرانمی توضیح همکالسخودکه
کنند گوشمی دهدچارت- 15 به فراگیران
دقتمی پرده روی ترسیمیکتاب کنندودرحاشیه
یادداشتمی ویادفترمخصوصکنند
کنندوگوشمی- 16 می دقتدهند
ونتیجه- 15 بندی درسجدیدراجمع خواهدمطالب می ازفراگیرانکنند کنندوشفاهابیان گیری
کلی- 16 چارت یک صورت رابه هامطالب بچه تأییدپاسخ دبیرضمنصورت به ازقبل نشان power pointکه فراگیران به کرده طراحی
دهد میبه- 17 که موجوددرموادغذایی های ویتامین ذکرانواع به بندی جمع درحین
پردازد می آورده کالس
جم
ع بندی
15
می- 17 نگاه بادقتکنند
فراگیران- 18ابتداتفکر،سپس
می مشورترایک کنندوبعدجواببه دبیر انتخاب نفربه
دهد می ارائه کالس
خودرا- 19 جایزهگیرند می
سؤالی- 18 هرگروه برای پروژکتوری نمایشاسالیدهای درحیننمایش اسالیدهای ) درمورد صورت به شود می مطرح شده داده
کنند( خودرابیان خواهددالیل می ازفراگیران شفاهیپرسد: می کربوهیدرات ازگروه مثال
وعالیم است ویتامین کمبودکدام به بینیدمربوط درتصویرمی که بیماریرانیزبازگوکنید آن درمان های بگوییدوراه را آن ظاهری
پرسد می ها چربی ازگروههستندونقش هایی افزودنی چه بینیددارای می درتصویر که غذایی ماده
هاچیست؟ ازآن هرکدامپرسد می ها پروتئین ازگروه
ونقشآن هاست ویتامین طرزکارکدام به مربوط شده داده نشان انیمیشنکرد استفاده توان می غذاهایی آنچه دریافت چیستوبرای دربدن
صورت- 19 نظرکنندسپسبه خودتبادل خواهدابتدادرگروه می ازفراگیراندهند پاسخ انفرادی
به- 20 خودراباتوجه بتوانددالیل شودهرگروهی می یادآور فراگیران به ( که هایی گروه به گیرد می کند،جایزه بیان بدرستی هرمقطع های ویژگی
) شود کسرنمی نتوانندنمره
کند- 21 می هاراتصحیح آن های پاسخصورت- 13 به که پرسشهایی به خواهد می ازدانشآموزان سپسمعلم
) ( تیم کارایی طرح دوم مرحله دهند دهدپاسخ می هرنفر به کتبی
ازپرسشهادرگروه- 14 خواهددرموردهرکدام می ازفراگیران) ( تیم کارایی طرح سوم مرحله برسند مشترک پاسخ کنندوبه بحث
ارزشیاب
ی پایان
ی
زمان
فراگیران معلم فعالیت فعالیت
فعالی
ت های تکمیل
ی
7
می- 20 نگاهکنندوگوشمی
دهندمی- 21 سؤال
کنند
رادراین- 23 تکمیلی بانمایشتصاویر،مطالب درادامهکند می بیان زمینه
دهدتاسؤاالت- 24 می ها گروه به کوتاهی مهلتخودرابپرسند
شود- 25 می کامل بندی جمع تخته روی بامرورسریع
نتیجه گیری
3
یادداشتمی- 22کنند
می- 23 صلواتفرستند،خداحاف
می ظیکنندوازکالس
شوند می خارج
کنند- 26 خواهدتکالیفخودرایادداشت می ازفراگیرانکنند- 27 مطالعه خواهددرسرا می ازهمهازتصاویراینترنتی- 28 خواهدبااستفاده می ازتعدادی
ویتامین انواع مقایسه اند،برای یافته کهمیزان ازقبیل اطالعاتی درآن کنندکه هابروشورتهیه ... درآن کمبودو هادربدن،عالیم نیازروزانه،عملکردآن
باشد هاوجودداشتههای- 29 یافته گروه اعضای اتفاق به درس بعدازاتمام
بفرستیدتابررسی معلم الگ وب خودرابه اینترنتیشود
تکالیفمی- 30 بیشتروانجام اطالعات برایکنید ااستفاده زیر های توانیدازسایت
www.Roshd.ac.ir
www.Karamudin.persianblog.com
دانشآموزان- 31 ازسورد باذکرآیاتی سپسشودواینکه می خداوندرهنمون درکالم تعمق به را
رابرای هستی جهان عظمت خداوندایننمی درک گروه این جز که قرارداده تفکرخردمندان
کنندکرده- 32 موفقیت آرزوی فراگیرا برای درپایان
هاگفتگوی خواهندباآن می که وازدانشآموزانیبمانند خواهددرکالس باشدمی داشته خصوصی
تعیین تکلیف
تکوینی • ارزشیابی پرسشهای1. ببرید- نام را آب در محلول ویتامین دو
2. ببرید- نام را چربی در محلول ویتامین دو
ویتامین- 3 دارد؟ Aکمبود ای عارضه چه آن شدید کمبود میکند؟ ایجاد را بیماری چه
ویتامین- 4 چیست؟ Aوظایف بدن در
است؟- 5 رنگی چه دارد؟ نام چه است هویج در که ای ماده
گروه- 6 های ویتامین کند؟ Bنام می ایجاد بیماری چه آن کمبود چیست؟
چیست؟- 7 پالگر بیماری عالئم
کند؟ B1ویتامین- 8 می ایجاد بیماری چه آن کمبود دارد؟ وجود غذاهایی چه در
ویتامین- 9 میکند؟ Cوظیفه ایجاد را بیماری چه آن کمبود چیست؟ بدن در
باشد؟- 10 می ویتامین کدام کمبود اثر در چیست؟ استخوان نرمی بیماری
11. کنید- ذکر را آنها کاربرد از مورد دو دارند؟ انواعی چه خوراکی افزودنیهای
صنعت- 12 در دارد؟ وجود جانداران کدام در طبیعی طور به سدیم مونو گلوتاماتکنند؟ می تهیه چگونه
درس مفهومی چارتها ویتامین
آب در محلول چربی در محلول
B C A D
:اصلینام ویتامین نیاسین
انواع
B1
B2
B6
B12
کمبود
بری بری بیماری
عالئم
ماهیچه ضعفعضالت، ،تحلیل
مرگ
: ویتامین اصلی ناماسکوربیک اسید
وظیفه
کمبود
بدن پوشش نگهداری “ ها لثه و دهان خصوصا
اسکوروی بیماری
عالئم
رفتن و پوششازبین ن دها
و ها خونریزیلثه
: ویتامین اصلی نامرتینول
کمبود
شدید
کم
گزروفتاالمی
عالئم
قرنیه شدن خشک
کوری شب
شب در دید ضعف
: ویتامین اصلی نامکلیسفرول
کمبود
) ( راشیتیسم استخوان نرمی
گروهی • ارزشیابی لیست چک
ارائه گزارش
سئوال
پرسیدن
سعی در
تفهیم مطالبه بدیگرا
ن
دقت در
صحت مطال
ب
داوطلب
برای توضی
ح
مشاردر کتساخت
ن دست ساخته
سرعت
عمل
همکاری
گروهی
اسامی
گروه
حین در فردی ارزشیابی لیست چکتدریس
میانگین
ارائه گزارش
سوال پرسیدن
سعی در
تفهیم مطالب دیگر بهاعضا
دقت در
صحت مطالب
یادداشت برداری
شنونده
فعال بودن
سرعت
همکاری گروهی
اسامی
دانش آموزان