баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас....

10
Баранова Л.І. Розробка уроку з основ здоров’я у 8 класі Тема: «Убезпечення від ВІЛ і СНІДу» Мета: розширити знання учнів про ВІЛ/СНІД, ознайомити зі шляхами передавання та методами захисту від ВІЛ – інфекції; розвивати навички толерантного ставлення до ВІЛ- інфікованих людей. Тип уроку: комбінований. ХІД УРОКУ 1. Організаційний момент Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій. Девіз уроку: «Уміння продовжувати життя – це, насамперед, уміння не вкорочувати його.» (О.Богомолець) Пояснимо його зміст у кінці уроку. 2. Актуалізація опорних знань а) перевірка домашнього завдання б) вправа «Мікрофон» - Що називаємо захворюванням? - Які ви знаєте інфекційні захворювання? - Хто є збудником таких хвороб?

Upload: pr1nc1k

Post on 21-Aug-2015

236 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід

Баранова Л.І.

Розробка уроку з основ здоров’я у 8 класі

Тема: «Убезпечення від ВІЛ і СНІДу»

Мета: розширити знання учнів про ВІЛ/СНІД, ознайомити зі шляхами передавання та методами захисту від ВІЛ – інфекції; розвивати навички толерантного ставлення до ВІЛ- інфікованих людей.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.

Девіз уроку: «Уміння продовжувати життя – це, насамперед, уміння не вкорочувати його.» (О.Богомолець)

Пояснимо його зміст у кінці уроку.

2. Актуалізація опорних знань

а) перевірка домашнього завдання

б) вправа «Мікрофон»

- Що називаємо захворюванням?

- Які ви знаєте інфекційні захворювання?

- Хто є збудником таких хвороб?

- Яку ви знаєте зброю проти вірусів, мікробів? (Імунітет)

3. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Релаксаційна уява або робота за малюнками, поданими в підручнику

Уявимо фортецю, за мурами якої величезне військо. Чи легко ворогам захопити його? Дійсно, ні. А що станеться, якщо одного воїна заразити небезпечною інфекцією? Через деякий час фортецю вже нікому буде захищати.

Page 2: баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід

Людський організм – фортеця, імунітет – могутнє військо, яке захищає від вірусів. Що стане з організмом, коли потрапить вірус ВІЛ?

Як захиститися від нього?

4. Вивчення нового матеріалу

а) Визначення понять ВІЛ, СНІД

б) Інформаційне повідомлення про ВІЛ, СНІД

Можна використати презентацію, відеофільм про ВІЛ, СНІД, розповідь учителя.

Уперше про СНІД заговорили в 1981 році, і вже близько 30 років ця абревіатура не зникає зі шпальт газет та журналів світу.

За даними ООН (станом на 2006 рік), кількість інфікованих ВІЛ

У світі досягли 42 млн. осіб. Протягом року інфікуються близько 5 млн, гинуть від СНІДу – 3 млн. Серед молоді перше місце з усіх причин смертності у світі належить СНІДу. 40 % померлих від СНІДу – жінки,

20 % - діти. В Україні зареєстровані 100 тисяч ВІЛ – інфікованих, серед них близько 6 тисяч дітей. За неофіційними даними, нині в Україні понад 300

Тисяч інфікованих ВІЛ.

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

ВІЛ сам по собі є дуже нестійким вірусом. Він швидко гине під дією простих дезінфікуючих речовин – спирту, марганцівки, хлораміду, а також високої температури (кип’ятіння миттєво вбиває ВІЛ). Тому елементарні гігієнічні заходи як удома, так і в медичних закладах легко його знешкоджують. Але якщо ВІЛ потрапляє в організм, знешкодити його там уже неможливо: на сьогоднішній день ще не існує ні ліків, за допомогою яких можна було б убити чи вивести ВІЛ, ні вакцини, яка б могла запобігти розвитку захворювання.

в) Оздоровчі вправи

Комплекс «Ростуть дерева»

Діти відтворюють у рухах образи дерев, підключають фантазію: «Дерева піднімають гілочки до сонечка, вітер похитує гілочки, вітер гойдає стовбури, вітер стихає, біля великих дерев виростають маленькі деревця».

Page 3: баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід

г ) Робота в групах

Об’єднуються у 6 груп.

1,2,3 групи –«Шляхи поширення ВІЛ» (перша група працює з підрічником, 2 – з таблицею, 3 – з додатклвлю літературою) ;

4, 5, 6 групи – «ВІЛ не передається при….»(4 група – працює з підручником, 5 – із таблицею, 6 – із додатковою літературою).

Кожна група готує свою інформацію.

Звітування двох груп: «Шляхи поширення ВІЛ»; «ВІЛ не передається при:».

5. Домашнє завдання

Опрацювати статтю в підручнику 9

Перший варіант: скласти правила убезпечення від ВІЛ.

Другий варіант: назвати причини, за якими можна дружити із ВІЛ-інфікованими дітьми.

6. Узагальнення й систематизація знань і вмінь учнів

а ) бліц-опитування «Вірно- невірно»

. із ВІЛ –інфікованими можна дружити;

. лікуватися від ВІЛ-іефекції легше, ніж захиститися;

. ВІЛ передається через кров;

. ВІЛ передається комарами;

. людина стає носієм ВІЛ через необережну поведінку;

. найчастіше хворіють на СНІД наркомани.

7. Підсумок уроку

Як цей вислів розкриває зміст нашого уроку?

«Уміння продовжувати життя – це, насамперед, уміння не вкорочувати й

ого.» (О. Богомолець).

Page 4: баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід

Тренінг для учнів 8-го класу за програмою «Школа проти СНІДу»

Тема: ВІЛ/СНІД/ІПСШ. Шляхи зараження

Мета: Надати учням базову інформацію про ВІЛ, СНІД та інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Знати шляхи зараження ВІЛ; шляхи, якими не передається ВІЛ. Розуміти, як ВІЛ впливає на роботу організму. Тренер має змогу оцінити рівень знань учасників тренінгу, їх ставлення до проблеми ВІЛ/СНІДу.

Необхідні ресурси: Дошка, крейда , папірці, роздатковий матеріал- друковані зошити, бейджики, стікери, маркери.

1 частина

Знайомство

Намалюй свій автопортрет (роздати листочки, маркери, бейджики з ім’ям)

Виділи особливість в одежі, в зачискі, на лиці.

Об’єднати в пари : «Знайди свою половину», за допомогою розрізаних навпіл відкриток.

Кожна пара описує друг друга за такими ознаками: ім’я, улюблена іжа, члени родини, улюблене заняття.

Очикування

Учасникам тренінгу роздаються стікери. Тренер просить написати на них, чого саме кожен чекає від тренінгу?. Після цього учасники зачитують свої написи і прикріпляють аркуш на підготовлений тренером плакат із зображенням вази.

Правила роботи групи

Тренер звертається до групи з питанням: « Для чого в нашому житті існують правила?» Після відповідей учасників він пропонує прийняти правила роботи групи під час тренінгу:

1. Виконувати завдання вчасно.

2. Слухати один одного.

Page 5: баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід

3.Говорити піднімаючи руку.

4. Говорити локанічно.

5. Конфедеційність

6. Толерантне ставлення один до одного

7. Тиша в групі…

2. Основна частина

а ) на дошці абревіатура; розшифруйте:

В С І

І Н П

Л І С

Д Ш

б ) Об’єднатися в групи за допомогою гри: «Фруктовий коктейль»

Тренер вибирає фрукти, якими називає учасників, для свого «Коктелю»

(учні швиденько міняються місцями за названими тренером фруктами), таким чином відбувається об’єднання нових груп по 5 учнів.

в ) Робота з роздатковим матеріалом друкованим зошитом(т.1 завдання 1.1)

Учасники в групах по черзі ставлять запитання (використовуючи зошит),

І відповідають на них.

г ) Роздати папірці і запропонувати поставити додаткові запитання з цієї проблеми. Вкинути їх до скриньки. Потім дати відповіді нп ці запитання.

Гра: «Збири підписи за хвилину»(пропонується, ще гра «Квасоля» вище описана).

Page 6: баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід

Тренер роздає листочки для підписів(на одному листочку крапка, або листочок відрізняється іншим кольором ніж у інших учасників тренінгу).

Тренер пропонує якома швидше обмінятися підписами зі своїми однокласниками.

Запитання тренера: -«Хто з вас на листочку мав крапку(або іншого кольору папер)? –Ви інфіковані ангіною, грипом…

-Скільки підписів Ви зібрали на своєму листі? Ці діти теж інфіковані.

- Кому Ви підписали листи? Вони теж інфіковані. Підрахуйте скільки осіб заразилося на ангіну….

- Так само стрімко поширюється ВІЛ та інші інфекції що передаються статевим шляхом.

Об’єднатися в нові групи за допомогою гри «Ураган»

Сидячі у колі ведучий називає, будь що, кого не стосується міняються місцями.

- Ураган для тих, хто народився в літку?..

Робота в групах (на листках ватману.)

Кожна група опрацьовує шляхи зараження ВІЛ-інфекцією:

1-ша група опрацьовує : «ВІЛ передається через кров;

2-га група опрацьовує: «ВІЛ передається через незахищені статеві контакти»

3-тя група опрацьовує: «Віл передається від ВІЛ інфікованої матері до дитини».

Послати волонтера від кожної групи до іншої зі своєю напрацьованою інформацією.

Кожна група захищає свій плакат.

3. Заключна частина

Page 7: баранова л.і. розробка уроку з основ здоров'я 8 клас. зупинимо снід

а ) Зворотній зв’язок

Учні сідають в коло і по черзі розповідають: - «Сьогодні на тренінгу я зрозумів, навчився, дізнався…»

б ) Очікування.

Переклеїти стікер у вазу «Знань» наповнивши її, або залишивши його поза вазою (хто не дістав знань на тренінгу).

в ) Прощання.

Кожен говорить побажання учаснику, який сидить зліва.