Табиғат –екінші үйің

7
Степногорск қаласының А.Гайдар атындағы №8 орта мектебінің қазақ тілі пәнінің мұғалімі Даркенбаева Зәуре Қазбекқызы Сабақтың тақырыбы ׃«Табиғат –екінші үйің» Сабақтың мақсаты ׃Білімділік: Оқушылардың білімдерін жан-жақты байқау Өз ойларын еркін айта білуге үйрету. Түрлі әдістер арқылы оқушылардың сөйлеу тілін дамыту. Дамытушылық ׃Оқушылардың ойлау қабілеттерін, Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру. Тәрбиелік ׃Оқушыларға эстетикалық, экологиялық тәрбие беру, туған табиғатқа қамқорлық жасауға тәрбиелеу. Сабақ түрі ׃Жарыс сабақ (топтық) Сабақтың әдісі: қысқаша баяндау, сұрақ-жауап, ізденіс,аудару, сөйлеу, ізденіс. «Ой қозғау».«Дөңгелек стол». «Миға шабуыл» Пәнаралық байланыс ׃география Көрнекілік ׃Қазақстан картасы,презентация,интерактивтік тақта. Сабақ барысы ׃1 .Ұйымдастыру кезеңі. 1 мин. Бүгін біз қорытындылауға арналған жарыс сабағын өткіземіз. 1Қызығушылықты ояту. Оқушыларды топқа бөлу.Топ басшысын сайлау. 2. «Миға шабуыл» Блиц-сұрақ. 3 мин. Презентация Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Даркенбаева З.Қ 1. Есімше деген не? 3 Қ андай а қ ылдысы ң ! 2. Есімшенің түрлерін атаңдар? 4 Д ұ рыс! 3. Өткен шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 3 Ә рине! 5. Ауыспалы келер шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 4 1.Есімше деген не? 2. Есімшенің түрлерін атаңдар? 3. Өткен шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 4. Келер шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 5. Ауыспалы келер шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 2. Өткенді пысықтау. .(7мин).

Upload: -

Post on 12-Jul-2015

525 views

Category:

Education


18 download

TRANSCRIPT

Page 1: Табиғат –екінші үйің

Степногорск қаласының А.Гайдар атындағы

№8 орта мектебінің қазақ тілі пәнінің мұғалімі

Даркенбаева Зәуре Қазбекқызы

Сабақтың тақырыбы׃ «Табиғат –екінші үйің»Сабақтың мақсаты׃ Білімділік: Оқушылардың білімдерін жан-жақты байқау Өз ойларын еркін айта білуге үйрету. Түрлі әдістер арқылы оқушылардың сөйлеу тілін дамыту. Дамытушылық׃ Оқушылардың ойлау қабілеттерін, Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру. Тәрбиелік׃ Оқушыларға эстетикалық, экологиялық тәрбие беру,

туған табиғатқа қамқорлық жасауға тәрбиелеу. Сабақ түрі׃ Жарыс сабақ (топтық) Сабақтың әдісі: қысқаша баяндау, сұрақ-жауап, ізденіс,аудару, сөйлеу, ізденіс. «Ой қозғау».«Дөңгелек стол». «Миға шабуыл»

Пәнаралық байланыс׃ географияКөрнекілік׃ Қазақстан картасы,презентация,интерактивтік тақта.

Сабақ барысы 1׃ .Ұйымдастыру кезеңі. 1 мин.Бүгін біз қорытындылауға арналған жарыс сабағын өткіземіз.1Қызығушылықты ояту. Оқушыларды топқа бөлу.Топ басшысын сайлау.2. «Миға шабуыл» Блиц-сұрақ. 3 мин.Презентация

Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Даркенбаева З.Қ

1. Есімше деген не?

3

Қандай ақылдысың!

2. Есімшенің түрлерін атаңдар?

4

Дұрыс!

3. Өткен шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар?

3

Әрине!

5. Ауыспалы келер шақ есімшенің

жұрнақтарын атаңдар?

4

1.Есімше деген не?2. Есімшенің түрлерін атаңдар?3. Өткен шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 4. Келер шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 5. Ауыспалы келер шақ есімшенің жұрнақтарын атаңдар? 2. Өткенді пысықтау. .(7мин).

Page 2: Табиғат –екінші үйің

Өткенді пысықтау мақсатында « Грамматикалық серуен» атты ойыны бойынша қойылған тапсырмаларды орындайды, сұрақтарға жауап береді.

Старт

32

4 қадамшегін

53

1 қадам ілгері бас

21

Орыныңда қал

Орыныңда қал

24

4қадам шегін

2

3 қадамІлгері бас

41

7 қадамшегін

352

Орыныңда қал

2

1қадамшегін

1

2қадамшегін

Орыныңда тұр

122СтартМәре Жолың болсың!

Сау болыңдар!

12

3

6

9Сөздерді оқып, аудар

Ғарышкер

Құрылыс

Пайдалану -

Ғарыш –конструтор

Қаһарман

Халықаралық

Зерттеуші

Әскери –

әуе күштері

12

3

6

9

Мәтінді оқып, аударыңдарҚарамен жазылған сөздерді сөз құрамына

талдаңдар.

• Ғарышқа тұңғыш жол қазақ жеріненбасталды.

• Байқоңыр - қазақ даласының ғарыш айлағы.

• Құрылысы 1955 жылы басталды. 1957 жылы пайдалануға берілді.

• Ұлы ғарыш- конструкторы - Сергей Королев.

12

3

6

9

Мақалдарды оқып, аударыңдар .Тұрлаусыз мүшелерге сұрақ қойыңдар.

Атаға қарап іні өсер,апаға қарап сіңлі өсер.Оқу – инемен құдық қазғандай.Жақсыға сөз ілеседі, жаманға шөп ілеседі.

12

3

6

9Берілген сөздерді септеңдер

көрген

көрген

көрген

көрген

көрген

көрген

көрген

12

3

6

9Сөйлем мүшелеріне сұрақ қойып, шартты белгілермен сызып көрсетіңдер

Жер шарының көп бөлігін су алып жатыр.

Қазір көптеген шетелдер тұщы суды сатып алады.

Жер бетінде таза су ресурстары көп емес.

«Ой қозғау» 7мин. «Дөңгелек стол» стратегиясы бойынша берілген ақ парақтарға «Табиғат –екінші үйің» туралы сипаттап жазады. 1 топ – Су-тіршілік көзі туралы. 2 топ – Қоршаған орта туралы жазады. 3 топ - Байқоңыр –ғарыш айлағы» туралы. Слайдтарды пайдаланып,монолог әзірлейді. Әр топтан 1 оқушы айтып береді.

Page 3: Табиғат –екінші үйің

Презентация: Байқоңыр –ғарыш айлағы»3мин.

.

Презентация: « Суды қадірлейік»

Су-тіршілік көзі

10

Презентация:Қоршаған орта

VIII. Google бағдарламасының көмегімен Қазақстанның экологиялық апат жерлерін тауып, олар туралы айтып беріңдер.5 мин.

Page 4: Табиғат –екінші үйің

IX. Интерактивті тақтамен жұмыс. Грамматикалық тапсырмалар . 7 мин.

Берілген жұрнақтарды пайдаланып, жаңа сөздер жасаңдар

Жұмыс

Күй

Бала

Ас

Жол

Тапсыр

Азамат

Атау

Ілік

Барыс

Табыс

Жатыс

Шығыс

Көмектес

Page 5: Табиғат –екінші үйің

Берілген есімшені тәуелдеңдер

Жақ Өткен шақ есімше

I Тыңдаған

II Тыңдаған

II Тыңдаған

III Тыңдаған

Б ер ілген есімш ілер ге т уелдікә ж а л а ула ры н ж а л а да рғ ғ ң

Менің тыңдаған... Сенің тыңдаған...Сіздің тыңдаған...Оның тыңдаған...

Менің оқитын...Сенің оқитын...Сіздің оқитын...Оның оқитын...

Page 6: Табиғат –екінші үйің

X. Оқулықпен жұмыс .4.1.4. тапсырмасы 46 бет

XII. Шығармашылық жұмыс. 3 минОқушылар жасаған презентациясын көрсетеді Презентацияның тақырыбы: «Су туралы аңыз»

Аллаһ тағала бұлтқа былай деп әмір береді: «Оны жұлқыламастан, жайлы бір жергеапар.»

XIII.Сабақты бекіту: 7 мин«Кім миллионер болғысы келеді?»

Қараша , 2010 жыл.

ККім миллионер болғысы келеді?

I

Сұрақ: Кеңес үкіметі кезінде неше сынақ полигоны болған?

A: Бір C: Екі

B: Бес D: Үш

50:50

1 100 2 2003 3004 5005 1 0006 2 0007 4 0008 8 0009 16 00010 32 00011 64 00012 125 00013 250 00014 500 00015 1 000 000

шығу

Сенің ұтқаның:0 ұпай.

Сенің ойыныңаяқталды!

Сенде 100 ұпай.Ойынды жалғастыра

бер!

12

6

9 3

12

457

8

1011

3512 8

45

0

50

A B C D

XIV.Үй тапсырмасы: «Менің туған жерім» тақырыбына шағын шығарма жазуXV.Бағалау.Сабақ саған ұнады ма?

Page 7: Табиғат –екінші үйің

X. Оқулықпен жұмыс .4.1.4. тапсырмасы 46 бет

XII. Шығармашылық жұмыс. 3 минОқушылар жасаған презентациясын көрсетеді Презентацияның тақырыбы: «Су туралы аңыз»

Аллаһ тағала бұлтқа былай деп әмір береді: «Оны жұлқыламастан, жайлы бір жергеапар.»

XIII.Сабақты бекіту: 7 мин«Кім миллионер болғысы келеді?»

Қараша , 2010 жыл.

ККім миллионер болғысы келеді?

I

Сұрақ: Кеңес үкіметі кезінде неше сынақ полигоны болған?

A: Бір C: Екі

B: Бес D: Үш

50:50

1 100 2 2003 3004 5005 1 0006 2 0007 4 0008 8 0009 16 00010 32 00011 64 00012 125 00013 250 00014 500 00015 1 000 000

шығу

Сенің ұтқаның:0 ұпай.

Сенің ойыныңаяқталды!

Сенде 100 ұпай.Ойынды жалғастыра

бер!

12

6

9 3

12

457

8

1011

3512 8

45

0

50

A B C D

XIV.Үй тапсырмасы: «Менің туған жерім» тақырыбына шағын шығарма жазуXV.Бағалау.Сабақ саған ұнады ма?