Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

21
Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 9 η «Οι νόμοι επισκέπτονται τον Σωκράτη στη φυλακή» Μια διδακτική πρόταση Ελένη Αδαμοπούλου, Φιλόλογος 30 Γυμνάσιο Ναυπάκτου σχολικό έτος: 2012-2013 Για μια διδασκαλία χωρίς …σύνορα: Καλές Διδακτικές Πρακτικές Φιλολόγων (Ημερίδα, Ναύπακτος 27/6/2013 ) Διοργάνωση: Δρ. Μεταξούλα Μανικάρου, Διοργάνωση: Δρ. Μεταξούλα Μανικάρου, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων

Upload: -

Post on 07-Jul-2015

705 views

Category:

Education


5 download

DESCRIPTION

Διδακτική πρόταση για την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου. Ενότητα 9η Οι νόμοι επισκέπτονται τον Σωκράτη στη φυλακή

TRANSCRIPT

Page 1: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Γ ΓυμνασίουΕνότητα 9 η

«Οι νόμοι επισκέπτονται τον Σωκράτη στη φυλακή»

Μια διδακτική πρότασηΕλένη Αδαμοπούλου, Φιλόλογος

30 Γυμνάσιο Ναυπάκτου σχολικό έτος: 2012-2013

Για μια διδασκαλία χωρίς …σύνορα: Καλές Διδακτικές Πρακτικές Φιλολόγων (Ημερίδα, Ναύπακτος 27/6/2013 )

Διοργάνωση: Δρ. Μεταξούλα Μανικάρου, Διοργάνωση: Δρ. Μεταξούλα Μανικάρου,

Σχολική Σύμβουλος ΦιλολόγωνΣχολική Σύμβουλος Φιλολόγων

Page 2: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Στόχοι Αναζήτηση πληροφοριών για τη ζωή και το

έργο του Σωκράτη και του Πλάτωνα Εφαρμογή διδαγμένων

γραμματικοσυντακτικών δομών και προϊδεασμός νέων

Εξοικείωση με το διάλογο ως κειμενικό είδος Απόδοση κειμένου στη νεοελληνική Διερεύνηση της στάσης των ανθρώπων

έναντι των νόμων διαχρονικά Διαμόρφωση προσωπικής στάσης

2Ελένη Αδαμοπούλου

Page 3: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Μέσα επίτευξης στόχων e-yliko για τις βιογραφίες - εργογραφίες Ψηφιακό σχολείο, Αρχαία Γ΄ Γυμνασίου Ελληνικός πολιτισμός για ερωτήσεις

κατανόησης του κειμένου (διαδραστικά) Google εικόνες για αναζήτηση έργων τέχνης

με θέμα το Σωκράτη και τον Πλάτωνα YouTube για αναζήτηση βίντεο και

τραγουδιών Πλάτωνος, Απολογία Σωκράτους και Κρίτων

3Ελένη Αδαμοπούλου

Page 4: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Διδακτική μεθοδολογία Ανακαλυπτική – διερευνητική, για αναζήτηση

πληροφοριών

Αποδελτίωση βιβλίου, για άντληση επιχειρημάτων

Δραματοποίηση, για την εξοικείωση με το διαλογικό κείμενο

Κοινωνικοπολιτισμική προσέγγιση - συζήτηση, για τη διαχρονική στάση έναντι των νόμων

Αγώνας λόγου, για διαμόρφωση στάσης

Σύνδεση με άλλα γνωστικά αντικείμενα (ΚΠΑ-Ιστορία-ΑΕ Γραμματεία-Αισθητική Αγωγή)

4Ελένη Αδαμοπούλου

Page 5: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δραστηριότητα 1η Αναζήτηση βιογραφιών Πλάτωνα και Σωκράτη,

ανάγνωση και επιλογή. (ενδεικτικά)

http://www2.e-yliko.gr/htmls/Fyyl/Istoria/fiKeim02.aspx

Συμπλήρωση φύλλου εργασίας:

1. Σε ποια εποχή και πόλη έζησαν ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης;

2. Τι έγραψε ο καθένας τους;3. Ποια ήταν η μεταξύ τους σχέση;4. Από πού αντλούμε πληροφορίες για το

Σωκράτη; (ζωή - έργο - θάνατος)5Ελένη Αδαμοπούλου

Page 6: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δραστηριότητα 2η Γραμματικοσυντακτική ανάλυση και ερμηνεία

του κειμένου, με χρήση διαδραστικού πίνακα και συμπλήρωση φύλλου εργασίας(ενδεικτικά)

Ε μέλλουσιν μ ν νθένδε ε τε ἰ ἡ ῖ ἐ ἴποδιδράσκειν,ἀ

Αν, ενώ σκοπεύουμε εμείς είτε να δραπετεύσουμε από εδώ,

ε θ’ πως δε νομάσαι το το,ἴ ὅ ῖ ὀ ῦ είτε όπως αλλιώς ταιριάζει να ονομάσουμε μια τέτοια πράξη,

λθόντες ο νόμοι κα τ κοιν ν τ ς πόλεωςἐ ἱ ὶ ὸ ὸ ῆ αφού έρχονταν οι νόμοι και οι δημόσιες αρχές

πιστάντες ροιντο·ἐ ἔ και σταθούν μπροστά μας μάς ρωτήσουν:

6Ελένη Αδαμοπούλου

Page 7: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Σωκράτης ε τεἴ ποδιδράσκεινἀΕἰ μέλλουσιν μ ν νθένδε ἡ ῖ ἐ ε θἴ ’ πωςὅ δε ῖ νομάσαιὀ το το,ῦ λθόντεςἐ ο νόμοι ἱ καὶ τ κοιν ν τ ς πόλεωςὸ ὸ ῆ πιστάντεςἐ

ροιντο·ἔ7Ελένη Αδαμοπούλου

Page 8: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

ΝόμοιΕ πέ μοι, Σώκρατες, ἰ ὦ

τ ν ν χεις ὶ ἐ ῷ ἔ ποιε νῖ ;

λλο τι ( ν ν χεις ποιε ν)Ἄ ἐ ῷ ἔ ῖ

ἤ τούτ τ ργ ῳ ῷ ἔ ῳ ᾧ πιχειρε ςἐ ῖ τούς τε νόμους μ ςἡ ᾶδιανο ῇ πολέσαιἀ τ σ ν μέροςὸ ὸ καὶ σύμπασαν τ ν πόλιν ;ὴ

8Ελένη Αδαμοπούλου

Page 9: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Νόμοι τι κείνην τ ν πόλιν ἔ ἐ ὴ ε ναιἶ

δοκε σοι Ἤ ῖ ο όν τε (ε ναι)ἷ ἶ καὶ μ ὴ νατετράφθαιἀ ,

ν ν ἐ ᾗ ἄ α γενόμεναι δίκαι μηδ ν σχύωσινἱ ὲ ἰ

λλἀ ὰ π τ ν διωτ ν κυροί ὑ ὸ ῶ ἰ ῶ ἄ τε γίγνωνται

καὶ διαφθείρωνται;9Ελένη Αδαμοπούλου

Page 10: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

ΣωκράτηςΤί ρο μεν, Κρίτων, πρ ς τα τα κα λλα τοια τα;ἐ ῦ ὦ ὸ ῦ ὶ ἄ ῦ

Πολλ γ ρ ν τις χοι, λλως τε κα ήτωρ, ὰ ὰ ἄ ἔ ἄ ὶ ῥ ε πε νἰ ῖ

π ρ τούτου το νόμου ὑ ὲ ῦ πολλυμένουἀ

τ ς δίκας ὰ τ ς δικασθείσας ὰςὅ προστάτει ε ναιἶ

κυρίας.10Ελένη Αδαμοπούλου

Page 11: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Σωκράτης ρο μεν πρ ς α το ς Ἤ ἐ ῦ ὸ ὐ ὺ τιὅ

« δίκει Ἠ γ ρὰ μ ς πόλιςἡ ᾶ ἡ

καὶ ο κ ρθ ς τ ν δίκην κρινεν;»ὐ ὀ ῶ ὴ ἔ

Τα τα ῦ ἤ τι ρο μεν;ἐ ῦ

11Ελένη Αδαμοπούλου

Page 12: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δραστηριότητα 3ηΚατανόηση και ερμηνεία κειμένου(ενδεικτικά)

http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/Yliko/Theoria%20arxaia/metafraseis%20c%20gym/Ask.mefr.c/c12/ctaxi09.1.htm

12Ελένη Αδαμοπούλου

Page 13: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Ερωτήσεις Ερμηνείας 1. Ποια ερωτήματα απευθύνει ο Σωκράτης στον Κρίτωνα σχετικά με την

παραβίαση των νόμων και το πού μπορεί να οδηγήσει την πόλη; Με ποιους εκφραστικούς τρόπους καταφέρνει να δώσει ζωντάνια στο λόγο του;

2. Με ποια επιχειρήματα ενισχύεται η ανάγκη σεβασμού στους νόμους της πόλης; Να καταγράψετε το συλλογισμό του Σωκράτη.

3. Ποια είναι η βασική προϋπόθεση για την εύρυθμη λειτουργία μιας πόλης; Πώς ερμηνεύετε την απόφαση του Σωκράτη να παραμείνει πιστός στους νόμους της πόλης του, παρά την ευκαιρία που του δόθηκε για να αποδράσει;

4. Κατά τη γνώμη σας, θα μπορούσε να ευδοκιμήσει μία κοινωνία χωρίς τη θέσπιση και την εφαρμογή νόμων;

5. Να αξιολογήσετε την παιδαγωγική διάσταση των επιχειρημάτων του Σωκράτη.

6. Με ποιους τρόπους μπορεί το σχολείο να καλλιεργήσει στους αυριανούς πολίτες το σεβασμό στους νόμους της πολιτείας;

13Ελένη Αδαμοπούλου

Page 14: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δραστηριότητα 4ηΔραματοποίηση: Κρίτωνας, Σωκράτης και Νόμοι

στο κελί του Σωκράτη

14Ελένη Αδαμοπούλου

Page 15: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δραστηριότητα 5ηΠαρακολούθηση video με τραγούδι

Διονύση Σαββόπουλου “Δημοσθένους λέξις’’

Συσχετισμός με την περίπτωση του Σωκράτη.

Αγώνας λόγου ( πόλιςἡ ο κ ρθ ς κρινεν;ὐ ὀ ῶ ἔ )Να αποδράσει ο Σωκράτης από τη φυλακή

vsΝα μην αποδράσει ο Σωκράτης από τη φυλακή

(επιχειρηματολογία βασισμένη σε Απολογία-Κρίτωνα) 15Ελένη Αδαμοπούλου

Page 16: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δραστηριότητα 6η● Ανάθεση εργασιών για νομοθεσίες

κώδικας Χαμουραμπί- μωσαϊκός νόμος-

νόμοι Λυκούργου-Δράκοντα- Σόλωνα-

ρωμαϊκό δίκαιο –σύνταγμα

● Συζήτηση στην ολομέλεια(σε κύκλο) με θέμα: “οι νόμοι και η ισχύς τους διαχρονικά”

άγραφος-γραπτός/ θεϊκός-ανθρώπινος/

επιβαλλόμενος- ανατρεπόμενος…16Ελένη Αδαμοπούλου

Page 17: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δραστηριότητα 7η

Ανάθεση εργασίας για το σπίτι Βρείτε εικόνες-έργα τέχνης με θέμα τον Πλάτωνα ή

και τον Σωκράτη και συσχετίστε τα με το κείμενο

Ζωγραφίστε μια σκηνή από τη ζωή του Σωκράτη στη φυλακή

17Ελένη Αδαμοπούλου

Page 18: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Τελική Αποτίμηση Όσες κι αν χτίζουν φυλακές

κι αν ο κλοιός στενεύει ο νους μας είναι αληταριό

που όλο θα δραπετεύει

(Απόσπασμα από το Αερικό του Θανάση Παπακωνσταντίνου)

Ελένη Αδαμοπούλου 18

Page 19: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δικτυογραφία-Βιβλιογραφία(1)• http://www2.e-yliko.gr/htmls/Fyyl/Istoria/fiKeim02.aspx Αμαλίας Κ. Ηλιάδη: «η ζωή και το έργο του Πλάτωνα»(36)

«Σωκράτης»(34)• http://www.youtube.com/watch?v=a12ciX0PeHA Σωκράτης-σκάι• http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_672836&feature=iv&src_vid=a12ciX0PeHA&v=oTR8IUCUw5s

Πλάτων-σκάι• http://www.impae-school.gr/Files/%CE%91%CF%81%CF%87%CE

%B1_F573B190_27E8_42C9_9C30_B4B6B49F56F2_2012_%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%CE%93%CE%84_%CF%84%CE%B5%CF%8D%CF%87%CE%BF%CF%82.pdf

• http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/Yliko/Theoria%20arxaia/metafraseis%20c%20gym/c9xm.htm

• http://lappeio.blogspot.gr/2013/02/9.html ερωτήσεις κατανόησης

19Ελένη Αδαμοπούλου

Page 20: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Δικτυογραφία-Βιβλιογραφία(2) http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGY

M-C106/502/3268,13331/ Εμπλουτισμένη έκδοση του σχολικού βιβλίου με υπερσυνδέσεις http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGY

M-C119/464/3084,12336/ Βιογραφία/εργογραφία Πλάτωνα- Σωκράτη από Ανθολόγιο

Φιλοσοφικών Κειμένων http://www.youtube.com/watch?v=V5bNMeXDjlQ Διονύση Σαββόπουλου: Δημοσθένους Λέξις Β.Τόγια-Ε.Ρούσσου, Φιλοσοφικά Κείμενα γ’ γυμνασίου,ΟΕΔΒ,1978

(σελ.23-40, 60-78)

20Ελένη Αδαμοπούλου

Page 21: Αν βγω από αυτή τη φυλακή: Αδαμοπούλου Ελένη

Σας ευχαριστώ!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 21Ελένη Αδαμοπούλου