ეკას გაკვ.გეგმა

4
შშშშშშშშშშშშ შშშშშშშშშშ შშშშშ შშშშშშ შშშშშ შშ შშშშშშშშშშშშ 1 მმმმმმმმმ მმმმმ მმმმმმმმმმმმმ 2 მმმმმმმმმმ მმმმ მმმმმ მმმმმმმმ „მმმმ–მმმმმ“ 3 მმმმმმმმმ მმმმმმმმ მმ მმმმმ მმმმმმ მმ–8-მ 4 მმმმმმმმმმ მმმმმმმმმ 21. მმმ მმმმმ 1 მმმმ მმმმმმმმ 5 მმმმმმმმმმ მმმმმმ მმ მმმმმმმმმმმმმმმ მმმმმმმ მმმმმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმ მმმმმმმმმმ მმმმმმმ მმმმმმმმმ, მმმმმმმმმმ მმ მმმმმმმმმმმმმ მმმმმმ მმმმმმმმ, მმმმმმმმმ მმმმმმმმ. მმმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმმმმმმ მმმმმმმმმმმმმმმ მმმმმმმმ მმ მმმმმმმმმ მმმმმმმმმმმ მმმმმმ. მმმმმმმმმ მმ მმმმმმმმ მმმმმმმმმმმმ მმმმმმმმ მმმმმმმმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმმმმმმ მმმმ. მმმმმმმმმმმმმმმ მმმმმმმ: . მმმმმმმმ მმმმმ . მმმმმმმმმ მმმმმ . მმმმმმმმმმმმ მმმმმ . მმმმმმმმმმმმმ მმმმმ . მმმმმმ მმმმმმმმმ მმ მმმმმმმმმმმმმმ მმმმმ . მმმმმმმმმმმმ მმმმმ . მმმმმმმმმმმმმ მმმმმ 6 მ მ მ –მმ მმმმმმმმმ მმმმმმმმ/მმმმმმმმმმმმ მმმმმმმმმმმ : მმმმმმმმმმმმმმმ მმმმ.VIII.1. მმმმმმმმმ მმმმმმმ მმმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმმმმმმმმ მმმმმმმ მმ მმმმმმმმ მმმმმმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმმმმმ. . მმმმმმმმ მმმმმმმმ მმმმმმმმმმმმმ მმმმმმმმ მმ მმმმმმმმმმმმმმ მმმმმმმმმ მმმმმ მმმმმმმმმმ. . მმმმმმმმმმმ მმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმმმმმმ. . მმმმმმმმ მმმმმმმმმმ მმმმმმმმმმმმმ

Upload: mziaegiashvili

Post on 19-Jun-2015

288 views

Category:

Education


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: ეკას გაკვ.გეგმა

შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

1 მაძიებელი ელენე ლურსმანაშვილი

2 გაკვეთილის თემა აკაკი წერეთლის „ბაში–აჩუკი“

3სწავლების საფეხური და კლასი

საბაზომე–8-გ

4 მოსწავლეთა რაოდენობა

21. მათ შორის 1 სსსმ მოსწავლე

5 გაკვეთილის მიზანი და განსავითარებელი უნარები

მოსწავლეები გაიაზრებენ და შეაჯამებენ ნასწავლ მოთხრობას, ამოიცნობენ და განსაზღვრავენ მთავარ სათქმელს, პასუხობენ კითხვებს. წერილობით აყალიბებენ თავიანთ დამოკიდებულებას დადებითი და უარყოფითი პესონაჟების მიმართ. მსჯელობენ და სათანადო არგუმენტების მოხმობით თანმიმდევრულად ავითარებენ თავიანთ აზრს.განსავითარებელი უნარები:. ანალიზის უნარი. შედარების უნარი. სინთეზირების უნარი. შემოქმედებითი უნარი. ჯგუფში მუშაობისა და თანამშრომლობის უნარი. პრეზენტაციის უნარი. თვითშეფასების უნარი

6 ე ს გ –ით მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები

მიმართულება : ზეპირმეტყველებაქართ.VIII.1. მოსწავლეს შეუძლია კონკრეტულ საკითხებზე მსჯელობის მოსმენა და საკუთარი თვალსაზრისის წარმოდგენა აუდიტორიის წინაშე.. მსჯელობს სათანადო არგუმენტაციის მოხმობით და თანმიმდევრულად ავითარებს თავის მოსაზრებას.. მსჯელობიდან გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა.. საკუთარი მოსაზრების გასამყარებლად იყენებს ციტატებს სხვადასხვა ფაქტს და ა.შ. მიმართულება : კითხვაქართ. VIII.7. მოსწავლეს შეუძლია ნაწარმოების მნიშვნელოვანი ასპექტების გააანალიზება. მიმოიხილავს ნაწარმოებში აღწერილ ადგილს , დროს, ახასიათებს სოციალურ– კულტურულ გარემოს.. აკავშირებს ამ ფაქტორებს ნაწარმოების შინაარსთან.მიმართულება: წერაქართ.VIII. 10 . მოსწავლეს შეუძლია წერილობით

Page 2: ეკას გაკვ.გეგმა

გადმოსცეს საკუთარი თვალსაზრისი, იმსჯელოს კონკრეტულ საკითხზე არგუმენტაციის მოხმობით.. გამოხატავს და წერილობით აყალიბებს პირად განცდებსა და განწყობაზე დამყარებულ შთაბეჭდილებას; ცხოვრებისეულ და ლიტერატურულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით აყალიბებს საკუთარ შეხედულებას კონკრეტულ პრობლემურ საკითხთან დაკავშირებით.

7წინასწარი ცოდნა

მოსწავლეებმა იციან აკაკი წერეთლის ისტორიული მოთხრობა „ბაში–აჩუკი“, ნანახი აქვთ ამ ნაწამოების მიხედვით გადაღებული ლეო ესაკიას კინოფილმი.

8 განმავითარებელიმასწავლებელი დააკვირდება მოსწავლეთა მუშაობის პროცესს, ქცევას და თვითრეფლექსიას

9 საგანმანათლებლო რესურსები და გამოყენებული ლიტ–რა

ტექნიკა ინსტრუმენტები: კომპიუტერი,პროექტორი, ციფრული ფოტოაპარატი,DVD დისკიინფორმაციული წყაროები: ქართული ენა და ლიტერატურა VIII კლასის სახელმძღვანელო .ინტერნეტი ცარცი დაფა,ფერადი ფურცლები,თეთრიA2 ფორმატები, მარკერები

10 გაკვეთილის მსვლელობა / საკლასო მენეჯმენტი და დრო

გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ(გაკვეთილის თემას მასწავლებელი წერს დაფაზე სასწავლო მიზნები ნაჩვენებია მონიტორზე)

A ფაზა(გამოწვევა) ( მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 3 წთ მასწავლებელი კითხულობს გაკვეთილის მიზანს და განსავითარებელ უნარებს. 2წთ.აქტივობა 1. კითხვა –პასუხი: 10წთ მასწავლებელი მონიტორზე აჩვენებს სურათებს კინოფილმიდან ბაში–აჩუკი და ეკითხება მოსწავლეებს:–რომელი კინოფილმიდანაა ეს სურათები? –რომელი მოთხრობის მიხედვითაა გადაღებული ეს ფილმი?ყურადღებით დავაკვირდეთ პირველ სურათს –რა არის ამ სურათზე გამოსახული და სად მიდიან ეს მეომრები?–რომელ ისტორიული ამბავია ასახული ამ ფილმში და შესაბამისად აკაკი წერეთლის მოთხრობა ,,ბაში–აჩუკში”?–თქვენი აზრით , რა უნდოდა ეთქვა მწერალს თავისი თანამედროვეებისა და მომავალი თაობებისათვის ორი საუკუნის წინანდელი ამბის გაცოცხლებით?მოკლედ დავახასიათოთ აკაკი წერეთლის ეპოქა.მასწავლებელი მონიტორზე აჩვენებს ფილმიდან სურათებს და უსვამს კითხვებს: –რატომ აწვდის მოსახლეობა იარაღს და

Page 3: ეკას გაკვ.გეგმა

სურსათს მეომრებს?–ვინ არიან ამ სურათზე ?–არის თუ არა იგივე ეპიზოდი მოთხრობაში?–თქვენი აზრით რაზე მეტყველებს ეს კადრი და რისი იმედი აქვთ ქართველებს?–რომელი პერსონაჟები არის მოთხრობაში და ფილმში არა? –რომელი მათგანია ისტორიული პიროვნება?

B ფაზა (შინაარსის რეალიზება)8წთ. მასწავლებელი მოსწავლეებს ჰყოფს 4 ჯგუფად.თითო ჯგუფში არის 5 მოსწავლე. ურიგებს მათ თვითშეფასების რუბრიკებს. აქტივობა 2. ჯგუფური მუშაობა 8 წთ. თითოეული ჯგუფი დაახასიათებს თითო პერსონაჟს ( აბდუშაჰილს, ბაში–აჩუკს, ბიძინა ჩოლოყაშვილს და ერთი ჯგუფი კი მოღალატეებს: ჯანდიერს,მაყაშვილს, თიმსალ–მაკოს)სსსმ მოსწავლე იქნება ერთ–ერთ ჯგუფში და მასწავლებელი მისცემს მას წებოვან ფურცლებს, რომელზეც მოსწავლე ხატავს იმას, რაც თვითონ უნდა და აკრავს ჯგუფის მიერ გაფორმებულ ფორმატზე.

C ფაზა (გამთლიანება)

აქტივობა 3 . ჯგუფები აკეთებენ პრეზენტაციას. 12წთ თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს თავის მიერ არჩეული გმირის დახასიათებას.აქტივობა 4. მოსწავლეები აკეთებენ თვითშეფასებას 8წთ

საშინაო დავალება– ზვარაკად შეწირულები (2წთ)

11 გაკვეთილის ჩატარების თარიღი

05.06.2014