ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН...

22
ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ 2013-2014 ОНЫ ХИЧЭЭЛИЙН ЖИЛД: Суралцагч: Нийт 2194, бага ангид 1360, дунд ангид 571, ахлах ангид 263 Багш: Нийт 79, бага ангийн багш 33, дунд ахлах ангийн багш 46 Удирдах ажилтан: 5 Бусад ажилтан: 29 Бүлгийн тоо: Нийт 56, бага анги 33, дунд анги 15, ахлах анги 8 Анги танхимын тоо: нийт 36, анги танхим 31, мэдээлэл зүйн 2, хөгжим 1, технологи 2 Ээлжийн тоо 2, үдээс өмнө давтлага өгөх жижиг өрөө 2, үдээш хойш сул ангийн тоо 6. 1-р ээлжинд 2-р анги, 6-11-р ангийн хичээл ордог. 2-р ээлжинд 3, 4, 5-р ангийн хичээл ордог.

Upload: deacon

Post on 21-Mar-2016

170 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ. 2013-2014 ОНЫ ХИЧЭЭЛИЙН ЖИЛД: Суралцагч: Нийт 2194, бага ангид 1360, дунд ангид 571, ахлах ангид 263 Багш: Нийт 79, бага ангийн багш 33, дунд ахлах ангийн багш 46 Удирдах ажилтан: 5 Бусад ажилтан: 29 - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

2013-2014 ОНЫ ХИЧЭЭЛИЙН ЖИЛД:Суралцагч: Нийт 2194, бага ангид 1360, дунд ангид 571, ахлах ангид 263

Багш: Нийт 79, бага ангийн багш 33, дунд ахлах ангийн багш 46

Удирдах ажилтан: 5Бусад ажилтан: 29Бүлгийн тоо: Нийт 56, бага анги 33, дунд анги 15, ахлах анги 8

Анги танхимын тоо: нийт 36, анги танхим 31, мэдээлэл зүйн 2, хөгжим 1, технологи 2

Ээлжийн тоо 2, үдээс өмнө давтлага өгөх жижиг өрөө 2, үдээш хойш сул ангийн тоо 6.

1-р ээлжинд 2-р анги, 6-11-р ангийн хичээл ордог.

2-р ээлжинд 3, 4, 5-р ангийн хичээл ордог.

Page 2: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Хан-Уул дүүргийн 52-р сургуулийн 2013-2014 оны хичээлийн жилийн зорилго, зорилтууд

Зорилго: Багш, суралцагчдын бүтээлч үйл ажиллагааг дэмжин, суралцагч нэг бүрийн төлөвшил, сурлагын чанарыг дээшлүүлэх.

Зорилтууд Суралцагч нэг бүрийн төлөвшил, сурлагыг дээшлүүлэх Суралцагчдаа хөгжүүлэх Багшаа хөгжүүлэх Эцэг, эх олон нийтийн идэвх оролцоог дээшлүүлэх Эрүүл харилцаа, эрүүл орчинг бүрдүүлэх

Багш нарын зөвлөгөөний хурал

Эрхэм зорилго: Хүмүүнлэг-Оюунлаг-Чадварлаг иргэн төлөвшүүлэх

Page 3: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР СУРГУУЛИЙН 2013 - 2014 ОНЫ

ХИЧЭЭЛИЙН ЖИЛД МӨРДӨХ СУРГАЛТЫН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ

БСШУ-ны сайдын 2007 оны 298, 2009 оны 301, 2013 оны А/311 дүгээр тушаал

Page 4: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

№ Анги Хичээлийн нэр YI YII YIII IX X ХI (12) ХI (11)

1 Монгол хэл 3 2 2 2 4 4 32 Уранзохиол 2 2 2 23 Монгол бичиг   2 2 1 - - -4 Түүх - 2 2 2 2 - -5 Иргэншил - 1 - - - - -6 Нийгмийн ухаан 1 - 1 1 1 3 37 Биологи - 2 1 1 2 2 28 Газарзүй - 2 1 1 2 2 29 Физик - 1 2 2 2 2 3

10 Хими - - 2 2 2 2 211 Математик 5 5 4 4 4 4 412 Эрүүл мэнд 1 1 1 1 1 1 113 Хүн байгаль 2 - - - - - -14 Биеийнтамир 2 2 2 2 2 2 215 Хөгжим 1 1 1 1 - - -16 Дүрслэх урлаг 1 1 1 - - - -

17 Зураг төсөл/Зураг зүй - - - 2 2 2 218 Технологи 1 2 2 219 Англи хэл 3 3 3 3 3 3 320 Орос хэл - 3 2 2 - - -21 Мэдээлэл зүй 1 1 1 1 2 2 2

Нийт цаг 25 35 35 35 35 35 35

Сургууль зохицуулах агуулга

Иргэний боловсрол 1   1 1 1 1 1

Сонгон судлах цаг 1 1 2 2 5 5 5

Төсөлт ажил, урлаг спортын дугуй, секц

0 1 0 0 0 0 0

Долоо хоногт ногдох нийт цаг 5 7 7 7 7 7 7

Page 5: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Сургууль зохицуулах агуулга /сонгон судлах цаг/

7а анги Монголхэл 2ц, 7б анги Математик 2ц, 8а анги Математик 2ц, 8бвгд анги Биеийнтамир 2ц, 9абв анги Англи хэл 2ц, 9г анги Математик 2ц, 10абг анги Математик 3ц, Нийгмийн ухаан 3ц, Англи хэл

2ц, 10в анги Математик 5ц, 11ав анги Математик 3ц, Нийгмийн ухаан 3ц, Англи хэл 2ц, 11б анги Математик 3ц, Нийгмийн ухаан 2ц

11г анги Математик 5ц

Page 6: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

6-р ангид 14 төрлийн хичээл ордог. 7 хоногт 25цаг, 1 өдөр 5 цаг хичээл ордог. 7-р ангид 18 төрлийн хичээл ордог. 7 хоногт 35 цаг, 1 өдөр 7 цаг хичээл ордог. 8-р ангид 20 төрлийн хичээл ордог. 7 хоногт 35 цаг, 1 өдөр 7 цаг хичээл ордог. 9-р ангид 20 төрлийн хичээл ордог. 7 хоногт 35 цаг, 1 өдөр 7 цаг хичээл ордог. 10-р ангид 18 төрлийн хичээл ордог. 7 хоногт 35 цаг, 1 өдөр 7 цаг хичээл ордог. 11-р ангид /12жил/ 15 төрлийн хичээл ордог. 7 хоногт 35 цаг, 1 өдөр 7 цаг хичээл

ордог. 11-р ангид /11жил/ 15 төрлийн хичээл ордог. 7 хоногт 35 цаг, 1 өдөр 7 цаг хичээл

ордог.Дунд ангид олон төрлийн хичээл ордог нь суралцагчдын ачаалал ихсэх, ядрах, олон даалгавар хийх, сурлагын хоцролт, хичээлд дургүй болох эрсдэл

гардаг. Иймд багш, эцэг эх хамтран ажиллах шаардлага их байна.

Page 7: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Ерөнхий боловсролын суралцагчдын болон боловсролын

чанарын үнэлгээний журам2013.08.16 БШУ-ны сайдын А/309

тоот тушаал

Page 8: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

• Нэг. Нийтлэг үндэслэл• Хоёр. Үнэлгээний зарчим• Гурав. Үнэлгээний хэлбэр, зохион байгуулалт• Дөрөв. Боловсролын чанарын үнэлгээ, зохион

байгуулалт• Тав. Бусад

Журмын бүтэц

Page 9: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Нийтлэг үндэслэл Бага, суурь, бүрэн дунд боловсрол олгох бүх хэв шинжийн

ерөнхий боловсроын сургуулийн суралцагчийн мэдлэг, чадварын түвшин, түүний ахиц, амжилтыг үнэлж, дүгнэх болон боловсролын чанарыг үнэлэхэд энэхүү журмыг баримтална.

Үнэлгээний зорилго нь суралцагчийн эзэмшсэн мэдлэг, чадварын ахиц, амжилтыг үнэлж, түүнд үндэслэн сургалтын чанарыг сайжруулахад оршино.

Суралцагчийг үнэлэх үнэлгээ нь боловсролын стандартыг дүгнэх, сургалтын хөтөлбөр, сурах бичиг, сургалтын орчин, багш бэлтгэх, мэргэжил дээшлүүлэх сургалт, багшийн ажил сургуулийн үйл ажиллагааг үнэлж, сайжруулах боловсролын үр ашгийг тооцох үндэслэл болно.

Page 10: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Үнэлгээний зарчим

Үнэлгээн нь шудрага, бодитой байх Үнэлгээ нь суралцагчийг дэмжих, урамшуулах,

хөгжүүлэхэд чиглэсэн байх Үнэлгээ нь нууцлалтай байх Үнэлгээ нь сургуулийн захирал, сургалтын менежер

багш нарт сургалтын хөтөлбөрийн биелэлтийн талаар бодит мэдээл өгөхүйц байх

Сургалтын хөтөлбөрийн хэрэгжилтийг өодитойгоор илэрхийлдэг байх

Page 11: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Бага ангийн үнэлгээ (I-III анги)

мэдлэг, чадварын ахиц, амжилтыг үгэн үнэлгээгээр

үнэлнэ.Эзэмшсэн мэдлэг, чадварын ахиц,

амжилтын түвшинҮгэн үнэлгээ

Дээд Маш сайн

Дунджаас дээгүүр Хангалттай

Дундаж Сайжирч байгаа

Дунджаас доогуур Анхаарах шаардлагатай

Бага ангийн үнэлгээ (IV-V анги)мэдлэг, чадварын ахиц, амжилтыг гүйцэтгэлийн хувиар тооцож, үгэн үнэлгээгээр үнэлнэ. Хувийг бүхэл

оронгоор тооцно.

Гүйцэтгэлийн хувь Үгэн үнэлгээ

85-100 Онц

70-84 Сайн

55-69 Хангалттай

40-54 Дунджаас доогуур

25-39 Дэмжлэг хэрэгтэй

0-25 Хангалтгүй (онцгой анхаарах)

Page 12: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

VI-IX ангигүйцэтгэлийн хувиар тооцож, үсгэн үнэлгээгээр үнэлнэ. Хувийг бүхэл оронгоор тооцно.

Суралцагчийн мэдлэг, чадварын ахиц, амжилтын

түвшин

Дүн

Үсгэн дүн Хувь

Дээд “A” 90-100 хувь

Дунджаас дээш “B” 80-89 хувь

Дундаж “C” 70-79 хувь

Дунджаас доош “D” 60-69 хувь

Хангалтгүй “F” 0-59 хувь

Page 13: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

X-XII ангигүйцэтгэлийн хувиар тооцож, үсгэн үнэлгээгээр үнэлнэ.Суралцагчийн мэдлэг,

чадварын ахиц, амжилтын түвшин

ДүнОноо /Голч дүн/Үсгэн дүн Хувь

Дээд

“A+” 97-100 4

“A” 93-96 3.67

“A-” 90-92 3.33

Дунджаас дээш

“B+” 87-89 3

“B” 83-86 2.67

“B-” 80-82 2.33

Дундаж

“C+” 77-79 2

“C” 73-76 1.67

“C-” 70-72 1.33

Дунджаас доош

“D+” 67-69 1

“D” 63-66 0.67

“D-” 60-62 0.33

Хангалтгүй “F” 1-59 0

Жилийн эцсийн дүн

0-4 оноонд шилжүүлнэ (зуутын нарийвчлал)

Арифметик дунджаар Голч дүн

Page 14: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Явцын болон улирлын үнэлгээ, дүнгийн хуудас

Улирал бүр үнэлж, “Дүнгийн хуудас”-т тэмдэглэнэ. Дүнгийн хуудсаар улирал бүр эцэг, эх асран, хамгаалагчдад улирал

бүрийн эцэст мэдээллийг хүргэнэ. VI-XII ангид улирал тус бүрд үнэлнэ.

Улирлын үнэлгээг тооцохдоо: o ирц-10 хувьo Явцын дүн, үнэлгээ - 60 хувь

/Нэгж хичээлийн дүн хуучнаар бүлэг сэдэв/o улирлын эцсийн шалгалт-30 хувь Явцын үнэлгээ нь төсөлт ажил, даалгавар, аман болон бичгийн

шалгалтын хэлбэртэй байж болно.Улирлын шалгалтын үнэлгээний хэлбэрийг багш өөрөө сонгоно.

Page 15: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

#361 -д Нэгж хичээл

I ба II хагас жил

Жилийн эцэс

ӨөрчлөлтУлирлуудын дүнгийн дунджаар

жилийн эцсийн дүн (хувийн хэрэгт бичнэ)

Хангалтгүй-сургууль сургалт-дахин шалгалт

• Анги дэвших шалгалт• Төгсөх шалгалт (5, 9, 12-р анги) Улсын шалгалт (5, 9, 12-р анги) – боловсролын

чанарыг үнэлэх

(12-р ангид-суралцагч бүр-УШ-ийн дүнг хүсвэл ЭЕШ-ийн дүнгээр тооцогдоно.

Улсын шалгалт –хүсвэл 2 удаа)

Page 16: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Боловсролын түвшин Анги Шалгалт

ын тоо Агуулга

Бага V 31. Монгол хэл2. Математик3. Байгаль шинжлэл

Суурь IX 41. Монгол хэл (нэгдмэл агуулга)2. Математик3. Байгалийн ухаан (нэгдмэл агуулга)4. Нийгмийн ухаан (нэгдмэл агуулга)

Бүрэн дунд XII 4

1. Монгол хэл, уран зохиол (нэгдмэл агуулга)

2. Математик3. Сонгох агуулга (байгалийн ухаан,

нийгмийн ухаан)4. Гадаад хэл

Боловсролын чанарын үндэсний үнэлгээ /Бага, суурь, бүрэн дунд боловсролын төгсөх ангид дараах чиглэлээр улсын шалгалт авч үндэсний чанарын үнэлгээ тогтооно./

Page 17: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Боловсролын чанарын үнэлгээ, зохион байгуулалт Боловсролын Үнэлгээний Төв-5, 9 дүгээр

анги- материалыг стандартад үндэслэн боловсруулах, түүврийн аргаар үнэлэх асуудлыг зохион байгуулна

12-р ангийн суралцагч бүрээс авах улсын шалгалтыг жилд 2 удаа зохион байгуулах бөгөөд хэрэв хүсвэл 2 удаа өгч болно.

Page 18: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Бусад. Боловсролын асуудал эрхэлсэн төрийн захиргааны

төв байгууллага нь бага, суурь, бүрэн дунд боловсролын төгсөх ангийн үндэсний чанарын үнэлгээнд дүн шинжилгээ хийж, боловсролын чанарыг сайжруулах арга хэмжээ авч хэрэглэнэ.

Аймаг, нийслэл, дүүргийн боловсролын асуудал эрхэлсэн төрийн захиргааны байгууллага жил бүр суралцагчийн жилийн эцсийн дүнд дүн-шинжилгээ хийж, орон нутгийн боловсролын чанарыг сайжруулах арга хэмжээ авч хэрэглэнэ.

Иргэн, хуулийн этгээд яамны зөвшөөрөлгүйгээр суралцагчийн мэдлэг, чадварыг үнэлэх хөндлөнгийн шалгалт авахыг хориглоно.

Page 19: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Багш болон бусад ажилтны ажлыг үнэлэх

Шалгуур үзүүлэлт /оноо/ Ойлголт 1. Төлөвшил

/20 оноо/1. Оролцоо2. Дадал хэвшил3. Зан чанар

2. Мэдлэг чадварын түвшин, ахиц, амжилт /20 оноо/

1. Ахиц2. Амжилт

3. Авьяасыг нээн хөгжүүлсэн байдал /20 оноо/

1. Судалсан, нээсэн байдал2. Хөгжүүлсэн байдал

/сурсан, чаддаг болсон зүйлсийн тоо, чанар/

2013.08.13 БШУ-ны сайдын А/293 тоот тушаал

Page 20: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Шалгуур үзүүлэлт /оноо/ Ойлголт

4. Боловсролын үйлчилгээний сэтгэл ханамж /20 оноо/

1. Хүүхэд бүрийн хөгжилд үзүүлсэн үйлчилгээ

2. Багшийн ёс зүй5. Эрүүл мэндийн байдал

/20 оноо/1. Эрүүл чийрэг байдал2. Эрүүл харилцааг бүрдүүлэхэд

оруулсан хувь нэмэр3. Эрүүл аюулгүй орчинг бүрдүүлэхэд

оруулсан хувь нэмэр6. Нийт оноо 100 оноо

Багш болон бусад ажилтны ажлыг үнэлэх

Page 21: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

БАГШИЙН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ҮЛГЭРЧИЛСЭН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ

Үнэлгээний шалгуур Хамрах хүрээ

I улиралгараа зорилго үр дүн

Хүмүүжил, төлөвшил Мэдлэг, чадвар

АвьяасСэтгэл ханамж

Эрүүл мэнд

Page 22: ХАН-УУЛ ДҮҮРГИЙН 52 ДУГААР БҮРЭН ДУНД СУРГУУЛИЙН ТАЛААРХ МЭДЭЭЛЭЛ

Анхаарал хандуулсанд баярлалаа