сабирање бројева до 1000
TRANSCRIPT
Цифарско сабирање бројева до 1000
Студенти:Ана Стојановић 9/09-у Јелена Милошевић 12/09-у Јелена Миленковић 61/09-у Јулијана Страиновић 70/09-у
Сабирање бројева до 100
Израз 25+41 називамо збир бројева 25 и 41.
У овом изразу први сабирак је број 25, други сабирак је број 41.
Вредност израза 25+41 је број 66,јер је 25+41=66.
1.Израчунај вредност следећих израза:
а) 19+58= 77
б) 29+37= 66
в) 100+0= 100
г) 30+60= 90
д) 10+42= 52
2.Који број је за 16 већи од броја 78?
78+16=84
3.Колики је збир највећег једноцифреног и најмањег двоцифреног броја?
9+10=19
4.Сабери задате бројеве на три начина.
20+16+49= (20+16)+49= 36+49=85
20+16+49= 20+(16+49)= 20+65=85
20+16+49= (20+49)+16= 69+16=85
5.Збиру бројева 9 и 32 додај број 54.
(9+32)+54=41+54=95
6.Милан је имао 58 сличица у албуму “Животињско царство”.Дека му је купио је купио 19 сличица.Колико Милан укупно има сличица?
58+19=77 Милан је имао укупно 77 сличица.
7.Здруживањем сабирака олакшај следећа сабирања:
а)12+42+28=12+(42+28)=12+70=82
б)23+17+35=(23+17)+35=40+35=75
8.Маша је за рођендан од баке добила 21 шналицу,од маме и тате 27 шналица и од брата 9 шналица.Колико Маша укупно има шналица?
21+27+9=(21+9)+27=30+27=57
Маша је укупно добила 57 шналица.
Сабирање десетица и стотина
Десет десетица представљају једну стотину.
У једној стотини има сто јединица.
10+10+10+10+10+10+10+10+10+10=100
100Ј=10Д=1С
1.Помозимо зецу да дође до шаргарепе!
20+60=80 50+50=100
100+200=300300+600=900500+80=580
800+20=820 90+60=150 70+40=110
2.Здружи сабирке ради лакшег рачунања њиховог збира.
а) 20+80+300=(20+80)+300=100+300=400
б) 90+60+40=90+(60+40)=90+100=190
в) 630+70+200=(630+70)+200=700+200=900
3.Која је најмања стотина прве хиљаде а која највећа?
Најмања стотина прве хиљаде је број 100 а највећа стотина је број 1000.
4.Израчунај збир највеће десетице треће стотине и најмање десетице осме стотине.
290+710=1000
5.Којој десетици и стотини припадају следећи бројеви?
а) 160 шеснаестој десетици и другој стотини
б) 940 деведесет четвртој десетици и десетој стотини
в) 395 четрдесетој десетици и четвртој стотини
г) 86 деветој десетици и првој стотини
6.Ивана је имала 300 сличица а њена млађа сестра Марија 160 сличица.Колико сестре укупно имају сличица?
300+160=460 Ивана и њена сестра укупно имају 460 сличица.
7.Која је најмања а која највећа десетица и стотина у првој
хиљади?
Најмања десетица у првој хиљади је број 10 а
највећа стотина је десета стотина,број 1000.
Сабирање троцифреног броја и двоцифреног
+
346 + 52
346 + 52 = 300 + (46 + 52)= = 300 + 98 = = 398
С Д Ј3 4
5
6
2
3 9 8+
1. Следеће изразе израчунај тако што ћеш сабрати јединице са јединицама, десетице са десетицама, стотине са стотинама.
324 + 32 = __________________________________556 + 41 = __________________________________
2. Израчунај: 832 289 463 + 56 + 11 + 26
3. Миша има 156 кликера, од друга је добио још 32 кликера. Колико кликера сада има Миша? _____________________________________
Сабирање троцифреног и двоцифреног броја са преласком десетице
+
438 + 56+
438 + 56 = 400 + (30 + 50) + (8 + 6)= = 400 + 80 + 14 = = 400 + 80 + 10 + 4 = =400 + 90 + 4 = 494
С Д Ј1
4 3
5
8
6
4 9 4
1.Израчунај:
467 584 745 394+ 78 + 69 + 88 + 67
2. Сабери највећи број осме десетице и највећи број пете стотине на два начина.
___________________________________
3. Израчунај и записуј поступак сабирања:
356 + 75 = (356 + 70) +__ = __ +__ = __ ,354 + 89 = ( __+__ ) +__ =__ + __ = __ ,487 + 56 = __ + __ = __,845 + 97 =__ + __ =__ .
4. Маја има 367 салвета, од сестре је добила 45 салвета. Колико укупно
сада има Маја салвета?
__________________________________________________
5. Миша је за рођендан од маме
добио 345 динара, а од тате 98
динара. Колико новца сада укупно
има Миша ако је већ имао 34 динара?
Задатак израчунај на два начина.
________________________________
6. Попуни следећу табелу
132
+ 43
+ 67
Сабирање троцифрених бројева
458 + 266
С Д Ј
1 1
4
2
5
6
8
6
7 2 4
458 + 266 = (400 + 50 + 8) + (200 + 60 + 6)= = (400 + 200) + (50 + 60) + ( 8 + 6) = = 600 + 110 + 14 = = 600 + 100 + 10 + 10 + 4= = 724
1. Израчунај :
239 + 542 =______________________________
613 + 198 =______________________________
435 + 387 =______________________________
129 + 742 =______________________________
2. Првога дана у библиотеци је издато 147 књига, другог 299, а
трећег 365 књига. Колико је укупно књига издато првог и другог
дана, колико другог и трећег, а колико за сва три дана?
_________________________________________________
_________________________________________________
3. У цвећару је стигло, 398 ружа, 523 белих рада и
112 каранфила. Колико је цветова укупно стигло у
цвецару ?
____________________________________________
4. Милан је за роћендан од маме добио 387
динара, од тате 256 динара више него од маме.
Колико је укупно новца добио?
______________________________________